• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

KOZARSTVO

  • Temu pokrenuo KRESO
  • Datum prvog posta
V

vla

Guest
Prijatelju izbaci kukuruz iz ishrane i resices problem, jos ti je kukuruz nekvalitetan pun zicnjaka i ko zna cega jos.
Sto vise kabaste hrane sena-pase ali postepeno uvodi i povecavaj.Koncentrovani deo daj sta imas i ubaci suv repin rezanac za odrasla grla.Preko noci im u jasle stavi slamu da imaju celuloze.
 
N

nasafarma

Guest
vla kaže:
Prijatelju izbaci kukuruz iz ishrane i resices problem, jos ti je kukuruz nekvalitetan pun zicnjaka i ko zna cega jos.
Sto vise kabaste hrane sena-pase ali postepeno uvodi i povecavaj.Koncentrovani deo daj sta imas i ubaci suv repin rezanac za odrasla grla.Preko noci im u jasle stavi slamu da imaju celuloze.
zbog čega suh repin rezanac :?: :scratch
 
B

brundalo

Guest
nasafarma kaže:
vla kaže:
Prijatelju izbaci kukuruz iz ishrane i resices problem, jos ti je kukuruz nekvalitetan pun zicnjaka i ko zna cega jos.
Sto vise kabaste hrane sena-pase ali postepeno uvodi i povecavaj.Koncentrovani deo daj sta imas i ubaci suv repin rezanac za odrasla grla.Preko noci im u jasle stavi slamu da imaju celuloze.
zbog čega suh repin rezanac :?: :scratch
On ti spada u energetski dio obroka jer sadrzi ugljikohidrate... od njega ti se blago nec e utovit a imat ce dovoljno energije. Ali zapamti samo 10-15% u koncentriranom obroku jer se mogu javit probavne smetnje. Nicega nije dobro previse :) :)
 
H

haart25

Guest
ja dajem 50 % Tritikale i 50 % pšenicu i nisam nikada imao s njima nikakvih problema, a sjeno je lucerna,ljulj,crvena djetelina i bijela.dam im ponekad i posje.kukuruz,ječam i zob ne žele jesti
 
B

brundalo

Guest
haart25 kaže:
ja dajem 50 % Tritikale i 50 % pšenicu i nisam nikada imao s njima nikakvih problema, a sjeno je lucerna,ljulj,crvena djetelina i bijela.dam im ponekad i posje.kukuruz,ječam i zob ne žele jesti

E moj prijatelju... slaba ti je ta ishrana koza koju ti provodis.... pri tome mislim na tritikale i psenicu a ono drugo je manje vise ok osim onoga ponekad im dajem...... Koncntrirani dio obroka treba bit raznovrstan i promjenjiv da vidis onda rezultata. Kad kazem promjenjiv mislim na sastav koncentrata a hranidbene jedinice bi morale ostat iste a ne odoka 50% ovoga i 50% onoga.... :mrgreen: :mrgreen:
 
H

haart25

Guest
brundalo kaže:
haart25 kaže:
ja dajem 50 % Tritikale i 50 % pšenicu i nisam nikada imao s njima nikakvih problema, a sjeno je lucerna,ljulj,crvena djetelina i bijela.dam im ponekad i posje.kukuruz,ječam i zob ne žele jesti

E moj prijatelju... slaba ti je ta ishrana koza koju ti provodis.... pri tome mislim na tritikale i psenicu a ono drugo je manje vise ok osim onoga ponekad im dajem...... Koncntrirani dio obroka treba bit raznovrstan i promjenjiv da vidis onda rezultata. Kad kazem promjenjiv mislim na sastav koncentrata a hranidbene jedinice bi morale ostat iste a ne odoka 50% ovoga i 50% onoga.... :mrgreen: :mrgreen:
znam,ali one ne žele jesti ni zob,ni ječam niti kukuruz.kad im to dam stoji im u posudi 3 dana, pa onda moram dati kokošima. ne žele probati ni mrvicu od toga,samo prebiru i traže tritikale i pšenicu
 
B

brundalo

Guest
haart25 kaže:
brundalo kaže:
haart25 kaže:
ja dajem 50 % Tritikale i 50 % pšenicu i nisam nikada imao s njima nikakvih problema, a sjeno je lucerna,ljulj,crvena djetelina i bijela.dam im ponekad i posje.kukuruz,ječam i zob ne žele jesti

E moj prijatelju... slaba ti je ta ishrana koza koju ti provodis.... pri tome mislim na tritikale i psenicu a ono drugo je manje vise ok osim onoga ponekad im dajem...... Koncntrirani dio obroka treba bit raznovrstan i promjenjiv da vidis onda rezultata. Kad kazem promjenjiv mislim na sastav koncentrata a hranidbene jedinice bi morale ostat iste a ne odoka 50% ovoga i 50% onoga.... :mrgreen: :mrgreen:
znam,ali one ne žele jesti ni zob,ni ječam niti kukuruz.kad im to dam stoji im u posudi 3 dana, pa onda moram dati kokošima. ne žele probati ni mrvicu od toga,samo prebiru i traže tritikale i pšenicu

Oce prijatelju oce, a znas kako..... u psenicu i tritikale dodavaj pomalo jecma i zobi. Za pocetak ne puno... a zatim pomalo smanjuj tritikale i psenicu a dodavaj jecam, zob i drugo. Druga stvar koju ces napravit da im umjesto kukuruza pomalo dajes mljeveni kukuruz - prekrupu.. i jos dodaji u taj obrok par zlica soli ili jos bolje pospricaj obrok slanom vodom, da vidis kako ce jest :) :)
 
N

Nemanjast0158

Guest
Nasao sam da pominjete da je čuljavost koza nesto lose, to nije tačno i nema nikakve veze ni sa čim u organizmu životinje. Ta pojava je dosta cesta kod balkanske koze. Da li koza ima, ili nema uši, je isto da li ima, ili nema bradu, to važi i za minđuše na vratu. Znači ne izlučuje se iz daljeg priploda zbog te osobine (sem ako neko ne moze da je gleda i smeta mu vizuelno :D ). Takodje sam našao na netu sliku dve alpinke sa ogromnim vimenima bez brade, rogova, minđuša i bez ušiju (čulje) što dokazuje da i stranci imaju takva grla i čuvaju ih. Mislim da su slike bile Američke.
Pitanje za tebe Brundalo, zašto misliš da samleven ceo klip kukuruza izaziva probleme kod koza? Čak se smatra bolje da se da takva prekrupa jer povećava krupnoću čestica hraniva i ne dolazi do naduna. Krave i ovce se godinama u mom kraju time hrane a ja sam hranio i koze dok sam ih imao i nije bilo nikakvih problema. I zbog cega mislis da je tritikale loš za ishranu, pa on ima najviše proteina od svih žitarica a stoka ga rado jede? Kod klipa jedino može da se javi plesnivost ili budja i tad izaziva pobacaj ali to moze da se javi i kod sena i kukuruzovine.
Inace mi zao za tvoje jarice i bas sam se pitao gde si ovih dana na forumu.
Inače posto sam nov na forumu da kažem da sam imao par koza, belih domacih, i mešanki sa alpinkom ali sam zbog studija (poljoprivredni fakultet) rasprodao i trenutno živim u Zemunu.
 
N

nasafarma

Guest
ja sam baš ječer bio kod veterinara i on mi je isto rekao da je klip kukuruza dapače poželjan, on je uglavnom zeluloza
 
B

brundalo

Guest
nasafarma kaže:
ja sam baš ječer bio kod veterinara i on mi je isto rekao da je klip kukuruza dapače poželjan, on je uglavnom zeluloza
Ja decki i dalje tvrdim da nije. naime radi se o tome da je to cista neprobavljiva celuloza koja u biti samo puni trbuh i izbacuje se van..znaci mozda je dobra za pravljenje gnoja ali ne i za mlijecno blago. Prekrcavat blago neprobavljivim tvarima bez proizvodnih rezultata nema smisla. Znaci klip 0 bodova i amen.....
Sta se tice tritikala i psenice tu stoji druga stvar...od svih zitarica psenica je najlosija za blago a sta se tice tritikala ili pšenoraži ta stvar je ok pogotovo u fazi pred mrkanje i u nedostatku prave razi kao prirodnog stimulansa estrusa. ja sam naime htio reci da je sve dobro ali ako se daje u pravim omjerima. A ne kao sto rekoh 50% ovoga a 50% onoga... bit je slozit dobro odmjeren obrok koji sadrzi sve hranjive tvari i dovoljnu kolicinu svih minerala i vitamina da bi blago moglo proizvodit i davat dobre rezultate. Dapace kod koza je raznovrsnost pozeljna jer tako radije jedu obrok.. a zadovljno blago vise proizvodi
 
J

jucky

Guest
brundalo kaže:
nasafarma kaže:
ja sam baš ječer bio kod veterinara i on mi je isto rekao da je klip kukuruza dapače poželjan, on je uglavnom zeluloza
Ja decki i dalje tvrdim da nije. naime radi se o tome da je to cista neprobavljiva celuloza koja u biti samo puni trbuh i izbacuje se van..znaci mozda je dobra za pravljenje gnoja ali ne i za mlijecno blago. Prekrcavat blago neprobavljivim tvarima bez proizvodnih rezultata nema smisla. Znaci klip 0 bodova i amen.....
Sta se tice tritikala i psenice tu stoji druga stvar...od svih zitarica psenica je najlosija za blago a sta se tice tritikala ili pšenoraži ta stvar je ok pogotovo u fazi pred mrkanje i u nedostatku prave razi kao prirodnog stimulansa estrusa. ja sam naime htio reci da je sve dobro ali ako se daje u pravim omjerima. A ne kao sto rekoh 50% ovoga a 50% onoga... bit je slozit dobro odmjeren obrok koji sadrzi sve hranjive tvari i dovoljnu kolicinu svih minerala i vitamina da bi blago moglo proizvodit i davat dobre rezultate. Dapace kod koza je raznovrsnost pozeljna jer tako radije jedu obrok.. a zadovljno blago vise proizvodi
slažem se sa brundalom jer sam i sam mljeo klip i davao ovcama što se nije pokazalo dobrim. mliječnost je počela padat pa sam brzo odustao od toga
 
H

haart25

Guest
napravio sam eksperiment sa hranom da vidim da li će sada jesti zob i kukuruz.Zob i kukuruz sam išrotao na sitno i pomješao sa tritikalom i pšenicom.Navalile su ko lude...vjerojatno ih je privukao fini miris mljevene zobi...kada je u zrnu zob bila nisu ga htjele ni pomirišati
 
B

brundalo

Guest
haart25 kaže:
napravio sam eksperiment sa hranom da vidim da li će sada jesti zob i kukuruz.Zob i kukuruz sam išrotao na sitno i pomješao sa tritikalom i pšenicom.Navalile su ko lude...vjerojatno ih je privukao fini miris mljevene zobi...kada je u zrnu zob bila nisu ga htjele ni pomirišati

E sad jos trebamo ti nac koji dobar recept tako da to izmisas u pravim omjerima i da vidis mlika. Nego jedno upozorenje. Kad meljes zrno nemoj ga pretvarat u fino brasno da ti se u blaga ne pojave probavne smetnje :)
 
B

brundalo

Guest
Evo da nije samo tekst nego i pokoja slika iz svijeta koza. Prava lipota
foto_182.jpg

Dok većina njezinih vršnjakinja obilazi zagušljive šoping centre, ova djevojčica iz Civljana, sela 30-ak kilometara udaljenog od Knina, čuva koze na svježem zraku u podnožju Dinare. / Nikša STIPANIČEV / CROPIX
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,932
da ju vide vršnjakinje koje idu u šoping,ova vrijedna i jednostavna djevojčica bila bi samo predmet sprdnje....žalosno,ali istinito...govori iskustvo.
 
H

haart25

Guest
brundalo kaže:
haart25 kaže:
napravio sam eksperiment sa hranom da vidim da li će sada jesti zob i kukuruz.Zob i kukuruz sam išrotao na sitno i pomješao sa tritikalom i pšenicom.Navalile su ko lude...vjerojatno ih je privukao fini miris mljevene zobi...kada je u zrnu zob bila nisu ga htjele ni pomirišati

E sad jos trebamo ti nac koji dobar recept tako da to izmisas u pravim omjerima i da vidis mlika. Nego jedno upozorenje. Kad meljes zrno nemoj ga pretvarat u fino brasno da ti se u blaga ne pojave probavne smetnje :)
e pa sada,imam čekičar ili šrotač(neznam druge nazive) koji šrota dosta sitno, pa ispadne baš to- fino brašno-šta sada :scratch
 
J

jucky

Guest
haart25 kaže:
brundalo kaže:
haart25 kaže:
napravio sam eksperiment sa hranom da vidim da li će sada jesti zob i kukuruz.Zob i kukuruz sam išrotao na sitno i pomješao sa tritikalom i pšenicom.Navalile su ko lude...vjerojatno ih je privukao fini miris mljevene zobi...kada je u zrnu zob bila nisu ga htjele ni pomirišati

E sad jos trebamo ti nac koji dobar recept tako da to izmisas u pravim omjerima i da vidis mlika. Nego jedno upozorenje. Kad meljes zrno nemoj ga pretvarat u fino brasno da ti se u blaga ne pojave probavne smetnje :)
e pa sada,imam čekičar ili šrotač(neznam druge nazive) koji šrota dosta sitno, pa ispadne baš to- fino brašno-šta sada :scratch

probaj staviti sito sa večim rupama ili bušilicom proširiš poneku rupu. ;)
 
B

brundalo

Guest
Posto sam iz razno raznih razloga bio prisiljen demontirat staro izmuziste a novo jednoredno sa 8 mjesta za muzu koza i ovaca jos nisan stavija u funkciju (zajebavaju zidari) to san bija prisiljen napravit rampu za muzu jednog blaga (ovce/koze) svejedno. Evo malo slikica kako san ja to napravija. Kad san treba slikat svoju kozu ili ovcu kako je ja tu muzem i sistem izlaska ulaska na rampu ispraznila se baterija, to cu iducu sedmicu to poslikat i postavit i te slike. Napominjem da je ovo praktican sistem ukoliko imate malo blaga na muzi i nemate muzni uredjaj te muzete na ruke iako se moze must i muzilicom bez problema. Za zadnju sliku cu postavit sliku skinutu sa neta, gdje se vidi drvena rampa. Naime ja san svoju napravija kombinacijom drva i zeljeza pa ko sta preferira. Ako nekome trebaju mjere neka se javi pa cu ih objavit. Ovo je univerzalno izmuziste za vece i manje blago za razliku od ove slike skinute sa neta gdje je takvim sistemom radnje ogranicena velicina blaga na rampi. Naime blago kod ove moje rampe jednostavno po zavrsetku muze prolazi kroz rampu a kod ove skinute sa neta mora izac sa strane. Kako ja imam iskustva, ja san se odlucija ipak za ovaj nacin izlaska jer ide brze odnosno brzi je prolaz blaga kroz rampu a sistemom jos jednih vrata odvaja se pomuzeno od nepomuzenog blaga.
Napominjem jos jednu stvar a to je da prilikom izrade vodite racuna da svi dijelovi budu dobro zavareni potpuno radi nosivosti a drveni i zeljezni rubovi dobro obruseni da ne bi doslo do ozlijedjivanja blaga i do pojave apscesa na sto su narocito osjetljive koze. Takodjer razmisljam i o ugradnji jednog tocka od kolica radi toga da ju je lakse pomicat prilikom dezinficiranja i pranja izmuzista.
E i jos nesto onu zdjelicu nisan sam napravija he he nju san kupija u kineskom ducanu sve po 8 :lol: :lol:
vl_1esozFdAYaJhN.v.jpg

0A6SQPtHJVVavy_e.v.jpg

J1wMKE2YFmxlRr4j.v.jpg

o0x0CYpLPaHsT9rJ.v.jpg

Hjb_ATU6zDONDvJU.v.jpg

pjCnJkp2JRzGS8gY.v.jpg

qYfc8kDRQqFC4Qnc.v.jpg

W5TsoWJeBY5aT6qx.v.jpg

fVN9jihJE_r74NNg.v.jpg

AjyJArXHIaCUngbm.v.jpg

MBgh0DoI1lAUZvDA.v.jpg
 
Na vrh