• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

KOZARSTVO

  • Temu pokrenuo KRESO
  • Datum prvog posta

lion3

Član
Tu od
29 Lis 2012
Poruka
29
Pozdrav svim kozarima i ljubiteljima koza,
posjedujem 15 ha zemlje na podrucju kutine, imam vec nekog iskustva poljoprivredi te razmisljam eto, kao sto vidite o kozarstvu.
zanima me da li netko od vas posjeduje proracun ili investicijsku studiju za farmu od 50-60 koza. naravno da ne bih odmah poceo sa tako velikim brojem
hvala
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Imam kozu i jaricu kako stari forumaši znaju. Prije oko mjesec dana sam kupio još jednu kozu koja je tukla jaricu te sam je držao vezanu. Inače je bila umiljata i dala se dojiti, dobro je jela. Kod bivše vlasnice je živjela sa jaricom sa kojom se slagala.
Zbog toga sam je prodao prijateljima. Kod njih neće jesti, samo stoji i gleda, što da rade. Dali je netko imao sličan slučaj i kako ga je riješio. Nisam rekao da prijatelji imaju ovce.
 

maliodpalube

Član
Tu od
30 Lis 2012
Poruka
134
Mislim da treba društvo. A te tučnjave uglavnom zanemari. I ja imam 2-3 koze koje prave nered u stadu, ali to je normalno. Problem je samo ako je box ili štala tjesnac u kojem se ne može pobjeći "huligankama".
 

maliodpalube

Član
Tu od
30 Lis 2012
Poruka
134
Nije to tako velik broj. Evo, ja sam počeo proljetos i trenutno imam 21 kozu i jarca. Mislim da bi ih bez nekih većih problema mogao "hendlati" stotinjak. Sa cca 8-10 sati rada dnevno. Naravno, muzilica je obavezna već ako imaš više od 5 koza.
A što se tiče procjene isplativosti, živimo u državi u kojoj ti za takvo nešto nije dovoljno nečije iskustvo, forum, insitucije, bakrači... za procjenu ti je najbolje pitati vračaru. Samo će ona znati koji će ti zakon već možda idući tjedan shebati cijelu studiju. Pa ćeš mu se, s puno krvi, suza i znoja možda i uspjeti prilagoditi za godinu dana, taman kad te iza ćoška bude dočekao neki drugi - i tako u nedogled.
(22 godine sam bio obrtnik)
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Moje mišljenje je da treba krenuti u biznis sa manje ulaganja - kod životinja sa manjim brojem ali na tržište izaći sa kvalitetom. Ako kupac prepozna proizvod i proizvod bude tražen na tržištu kapaciteti se šire.
 

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
Moje mišljenje je da treba krenuti u biznis sa manje ulaganja - kod životinja sa manjim brojem ali na tržište izaći sa kvalitetom. Ako kupac prepozna proizvod i proizvod bude tražen na tržištu kapaciteti se šire.

Ovo iz vlastitog iskustva potpisujem!!!
 

nino6110

Aktivni član
Tu od
19 Srp 2014
Poruka
1,496
Nije to samo tak imati 100 koza,ako radis kako treba i ako imas puno mlijeka,nebude nikad isti rezultat ako koze hranis kvalitetno,drzis u redu i da ne nabrajam ili samo da ih pustis na pasu pa sto donesu donesu.Za sto koza muziliste mora biti cakum pakum,sa mljekovodom i minimalnmo po nasem izracunu sto mi planiramo raditi da se odjednom muze 8 koza.Tada bi muznja kad je full sezona trajala oko 2 sata,u suprotnom bi se mogla oduziti i do 5 sati ujutro i navecer,to je deset sati samo muznje,gdje je jos obrada zemlje ,spremanje sijena,baliranje itd itd.Objekt mora biti vrlo dobro napravljen i dugotrajan da bi se moglo govoriti o ozbiljnoj proizvodnji.Naravno to vrijedi samo kad ides na prosirenje proizvodnje,a kad pocinjes treba malo stisnuti i napraviti nesto za prvu silu.Tak smo i mi radili ali doslo je vrijeme da se to napravi za sva vremena i bude mir!

Lion3,najprije da ti kazem Lijep pozdrav i dobrodosao :(hi):.A sad da se bacimo na pitanje.Svota novca za farmu oko 60 kom ti ovisi sta imas trenutno(imas li objekte,zemlju,kakvu osnovnu mehanizaciju) s koliko komada hoces poceti,naveo si da ne odma 60 kom i tu se slazem s tobom.Uzmes si npr.30 kom i onda od njih ostavljas mlade zenske jarice i siris stado,to se obavezno radi jer si drugacije propao.Zemlju si naveo da imas i to ti je super jer kod veceg broja nema zezancije,ako budes kupovao svu hranu gotov si.Poljoprivreda se ako bolje pogledamo isplati,treba primjenjivati nove metode drzanja,nove metode hranidbe,spremanja i proizvodnje hrane.
Pretpostavljam da bi koze drzao za mlijeko,mislis ga direktno prodavati ili raditi sir?
Pisemo se!:icon_thumright:
 

lion3

Član
Tu od
29 Lis 2012
Poruka
29
pozdrav jos jednom i hvala na dobrodoslici.napisah jos jedan post ali ocigledno je otisao u vjetar :)
da odgovorim kolegi nini,zemlja je moje vlasnistvo,11ha u komadu,tik do zemlje prizemnica od cigle,nekih 65 m2(stanje tak tak plus sto nema nista od prikljucaka ali sused pored ima struju a i nisam iskljucio mogucnost solarnih panela)bunar u dvoristu kojeg bi trebalo ocistiti.samo jedno jutro je ogradjeno dok ostatak je ostavljen na milost i nemilost divljim svinjama s obzirom da sam okruzen sumom(elektricni pastir je jedna od opcija)teren je blago nagnut,zemlja ilovaca,podrucje popovace/kutine.inace zemlja nije obradjivana nekoliko godina tako da na nekim mjestima je i potreban angazman jaceg malcera.i da,od mehanizacije ne posjudejem nista ali u prvoj godini bi mi priskocili znanci u pomoc oko obrade tla makar bih htio biti samodostatan i krenuti u nabavku iste.o uzgoju koza nemam pojma i zato sam ovdje plus sto polako pocinjem usvajati literaturu prek interneta te primam savjete sto procitati itd uz naravno savjete i iskustva o pokretanju posla.sto se tice tehnologije htio bi isprati sve tj potrosio bi se i koji euro vise od prosjeka
 

lion3

Član
Tu od
29 Lis 2012
Poruka
29
i da,isao bih na proizvodnju mlijeka makar znam da je potrebna veca kolicina da bih nekom bio zanimljiv radi otkupa itd
 

tihi05

Član
Tu od
31 Srp 2012
Poruka
475
pozdrav lion i podrska za tvoju zelju i pocetak. Vidim da zelis iz niceg napraviti nesto i neka ti je sa srecom.Kao prvo moj ti je savijet provjeri otkup mlijeka-da li ce to ici dobro i redovito !! Moras znati da koze nemaju nedjelju i praznik imat ces 100tine litara mlijeka i to moras biti siguran da imas kome prodati tj da ti odveze ::ja bih krenuo sa stadom oko 30 kom da osjetis to sve....Brzo se siri stado ako ce ici sve po planu. Nabavi si cistokrvno blago i sto kvalitetnije jarce.
U svakom slucaju radi -treba raditi !! Sretno i budi uporan !!
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,821
Dobrodosao lion!!!
Tvoji planovi su za pohvalu,ja sam isto razmisljao o prosirenju stada i o proizvodnji mlijeka samo sto kod mene nema takvih proizvodjaca pa nitko od otkupljivaca nece zbog mene samog dolaziti po mlijeko ako imas trziste za mlijeko samo naprjed!!!
Inace kod nas je problem vec i sa kravljim mlijekom zbog 5-6 krava u selu odkupljivaci nece dolazit!
Kuda to sve vodi neznam?
Drzava bi trebala biti ponosna na ljude nseg tipa koji zele zivjet od svog rada i koji zele proizvoditi pa bilo to mlijeko,meso itd...moje misljenje je da je takav covjek srce svake drzave ali nasa nema sluha za to pa nam tak i je peru i deru gdje stignu.Malo sam skrenijo s teme al eto!!!:mur:
 

tihi05

Član
Tu od
31 Srp 2012
Poruka
475
Dobrodosao lion!!!
Tvoji planovi su za pohvalu,ja sam isto razmisljao o prosirenju stada i o proizvodnji mlijeka samo sto kod mene nema takvih proizvodjaca pa nitko od otkupljivaca nece zbog mene samog dolaziti po mlijeko ako imas trziste za mlijeko samo naprjed!!!
Inace kod nas je problem vec i sa kravljim mlijekom zbog 5-6 krava u selu odkupljivaci nece dolazit!
Kuda to sve vodi neznam?
Drzava bi trebala biti ponosna na ljude nseg tipa koji zele zivjet od svog rada i koji zele proizvoditi pa bilo to mlijeko,meso itd...moje misljenje je da je takav covjek srce svake drzave ali nasa nema sluha za to pa nam tak i je peru i deru gdje stignu.Malo sam skrenijo s teme al eto!!!:mur:

Nista ti nisi skrenuo sa teme-pravo govoris i ima veze i sa kozarstvom-ova vlada a ne drzava je antidrzavna !! Imamo idealne uvjete za mnogo toga ali vladi nije stalo do proizvodnje-nego do otimacine !! Vidjet ce mo sta ce biti sa slijedecom smjenom !! Mozda dodje neko tko shvaca da se zivi od proizvodnje a ne praznih obecanja !!
 

tihi05

Član
Tu od
31 Srp 2012
Poruka
475
Gabro zao mi je znam kako ti je osobito ako je to ona mlijecna ! JBGa takav je ovaj zivot...Nesto da vise uzme..opet kako kome !
 

nino6110

Aktivni član
Tu od
19 Srp 2014
Poruka
1,496
Kaj se tice drzave imao bih puno za reci,ali necu da se sekiram.Gabro velika steta,nije valjda jedna od boljih u pitanju kako to i inace bude :s:
 

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
Ma,nije najbolja,ali je bila najaktivnija,i sa njom nikad nikakvih problema super je jela i to sve šta joj daš,legla je sama bez ičije pomoći i to super jariće i davala je u punoj laktaciji oko 4l dnevno, i bila je baš pravi zvrk i strašno puno je blejala,ovo joj je triba bit 3 leg znaći tek sad je tribala dat najbolje. Najgora je slika kako sam je našao,onako svu napuhanu,neće mi iz glave još dugo!
 

tihi05

Član
Tu od
31 Srp 2012
Poruka
475
zaista mi je zao zivotinje,ali kako se to dogodilo i zasto?? reci da i mi ne dozivimo slicno !
 

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
Glupost,ove moje otkad su skupa samo se tuku i to gadno i onda sam tri koze vezao za zid i jeb.. sva se smotala i zadavila.
 
Na vrh