• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

KOZARSTVO

  • Temu pokrenuo KRESO
  • Datum prvog posta

Mister No

Član
Tu od
26 Svi 2007
Poruka
368
Slažem se sa mudricem,hidrogen pa obavezno jod,u mom slučaju to je betadin strašna stvar.

Upravo betadine i imam. Mislim da je u jednoj hidrogen,ali nismo sigurni,pa moram u nabavu hitno.
Danas jos betadine i bivacyn,a sutra tretman hidrogen-betadine i cekam savjet lijecnika. Jos je otvorena rana,no vec je dobar dio zarastao-zastitio se skorenom krvlju...vjerojarno zbog prisutnosti kisika..
Nisam znao da hidrogen unistava bakterije...a bilo me strah stavljati alkohol na takvu otvorenu ranu ne znajuci sto je osteceno..

Sad mi je palo napamet:icon_scratch:,da bi mogo napisat šta bi svaka štala trbala imat u ormariću (u mene je to jedan viseći kuhinjski element),a evo što ja imam u njemu!

Boca maslinova ulja,razne šprice sa iglama,kantarion,betadin jod,hidrogen,bepanten mast,sprej za dječije rane (antibakterijski i antifungicidni),skalpel,kateter od pola metra sa velikom špricom,čiste krpe,vlažne bezmirisne maramice,par polugumenih zavoja,boca sa čućom,monil tablete,sulfadimidin tablete, boca kalcija za injektivnu upotrebu.

Ako se još čega sitin dopisat ću!

Mozda da zamolimo moderatore da nam premjeste ovo sto si napisao pod temu npr. "Ormaric prve pomoci" ili slicnog naslova.
Ti si autor,pa smisli naslov i zamoli ih za asistenciju i premjestaj ako se slazes...
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

kandelabar

Član
Tu od
16 Sij 2014
Poruka
93
ma ne ormaric prve pomoci nego inace lijecenje u kozarstvu bolesti i medicinski tretmani,lijekovi koji se koriste za te stvari..ovako ormarić će imat 5 postova i niko više neće pisati i ovako slabo svijet navraća FB je pruzeo ulogu
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Svaki vlasnik stoke bih trebao imati kod životinja pri ruci 0,5 - 1 l dobre domaće rakije za osobnu dezinfekciju (vanjsku i unutarnju), a može pomoći i životinji nekada.
Neka me netko demantira ako nisam u pravu.
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,820
Luka u pravu si mi slavonci sve rjesavamo rakijom!!!
Jos bi samo dodao;SLJIVOVICA za unutarnju primjenu a KOMOVICA za vanjsku primjenu:(rofl)::(rofl):
 

maja

Član
Tu od
8 Ožu 2014
Poruka
54
trebam pomoć, hitno mi je...

ovak, jučer je s kozom bilo sve ok, pustila sam ju malo na pašu, i ujutro ona tužna, eto već dva sata ima proljev, jadnica, na anus ima proliv sva se prolitala, a na "onu" stvar ima onak nabreklo je malo i ima neki kao crveni prsten, treba se jarit oko 10.02... a jbte pa neće mi valjda pobacit??? AAAAAaaaaaaaa... više se ni ne diže, samo se nekak okrene s jedne na drugu stranu, kao da plače, šuti ne dere se, ali mokra je po faci... eh da, slučajno sam joj pogledala usta, onak gornju dio, nebo ima crno, kao natečeno da joj je i baš je grozno... pogledala sam drugoj da vidim jel to normalno al ona ima bijelo i ne tako natečeno i nabubreno.... ja se nadam da će se izvući... a tuge mi, joooj....
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

mudric

Član
Tu od
16 Velj 2012
Poruka
120
Majo toplomjer u anus i vidjeti da nema temperaturu kod kozas je inače veća temperatura od ljudske,Moguće da je pojela neku travu koja joj ne odgovara i ja sam dva dana puštao kozu napolje ali ni da okusi,Moguće je da je pojela neku travu jer sad nije isti ukus trave kad je dobila proljev,
 

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
ovak, jučer je s kozom bilo sve ok, pustila sam ju malo na pašu, i ujutro ona tužna, eto već dva sata ima proljev, jadnica, na anus ima proliv sva se prolitala, a na "onu" stvar ima onak nabreklo je malo i ima neki kao crveni prsten, treba se jarit oko 10.02... a jbte pa neće mi valjda pobacit??? AAAAAaaaaaaaa... više se ni ne diže, samo se nekak okrene s jedne na drugu stranu, kao da plače, šuti ne dere se, ali mokra je po faci... eh da, slučajno sam joj pogledala usta, onak gornju dio, nebo ima crno, kao natečeno da joj je i baš je grozno... pogledala sam drugoj da vidim jel to normalno al ona ima bijelo i ne tako natečeno i nabubreno.... ja se nadam da će se izvući... a tuge mi, joooj....

Zovi veterinara,hitno,sulfadimidin za proliv i to udarnu dozu i samo malo suhih mekinja ako hoče,a to u ustima prvi put čujem zato ti i treba vet,što brže reagiraš bolji je rezultat,problem je što je skotna!
 

mudric

Član
Tu od
16 Velj 2012
Poruka
120
Luka i Mato Zdenci rakija je dobra za piti ali na rane nije jer razara ranu,to se je radilo prije radi čišćenja rane dok se nisu pronašla suvremena sredstva.Hidrogen čist,štiti i zatvara ranu a povidon jod produžava zaštitu rane,Ja sam laik po tom pitanju ali me je život naučio.Što se tiče stručnjaka oni se ne javljsju jer oni savjete ne daju džabe,
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Mislio sam rakiju za vlasnika. Pravi vlasnik koji voli životinju doživi stres kada mu je životinja bolesna. Dozu lijeka propisuje doktor i to mi je danguba kod doktora pa u ljekarnu. Kod kuće mi žena propiše dozu i ne moram nikuda ići.
 

mudric

Član
Tu od
16 Velj 2012
Poruka
120
U pravu si Luka to je ya vlasnika stres pa se mora odmah reagovati!

U pravu si Luka svaka bolest životinje pogađa vlasnika a taj tvoj lijek je primljenljiv i kad je životinja bolesna i zdrava!
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Jedno jare ojareno 13.12.2014. Do kada mora sisati, već samo jede sijeno, djetelinu, smjesu i pije vodu, kako bih ja imao mlijeko. Svaki dan popijem preko 1 l mlijeka.
 

maja

Član
Tu od
8 Ožu 2014
Poruka
54
eto da napišem da moje stare koze nema. Gabro, nije joj bilo spasa... uglavnom kraj onog silnog proljeva, ona je u biti izgleda prestala preživat. Kad je krepala muž ju rasporio i imala je želudac kao veeeeeeliki sepet, brat bratu 20-tak kg, a tvrdo kao kamen, a u crijevima ništa... Bila je jadnica sjarna, dvoje.... ali mi čudno po cijeloj maternici je imala neke kvrge, kao da je imala ciste. A što je smrdilo.... bože sačuvaj...
 

maja

Član
Tu od
8 Ožu 2014
Poruka
54
E a neznaš koliko je meni žao, s nama je tri godine, i moja kćer je obožava... Plakala sam cijeli dan, s njom u boxu je bila njena kćer, koju je ojarila u drugom mjesecu, i toliko se baš vole da ono divota je bilo gledat, sad mi ova jadnica mekeće i uopće neće među ostale koze... tak da mi još gore, vidi se da joj fali mama... A eto onda i moja kćer tužna (kćer mi ima 4 god), ma eto danas mi je dan u p.m.
Neznam kako nisam primjetila da ne preživa... Jadnica sigurno ju je to danima mučilo, ali ona je ipak bila vesela, i razigrana... Jbmu repu... :( :( :(
 

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
Žao mi je stvarno,imam i ja tih problema sa jednom kozom od kad god je došla,to je problem više želudaca a največi je u "knjigama",svaki dan kad izvedem koze u pašu pola sata gledam promjene izmet,mokraču i preživanje nije mi lako jer mi koze više dođu ko kučni ljubimci (da ih iam 100 možda nebi tako pazio),puno je tu iskustva potrebno koza može imat proliv ili normalne brabonjke 3 dana a da ne primjetiš da ne preživa i onda je sve kasno!

Evo jednog primjera,koza prvojarkinja izlegla 2 kozlića (muško i žensko) i sve super misec dana,odjednom cura neče da jede!? Jadnica bi ali ne može,nema šta nisam radio,pa mliko na kateter direktno u stoak pa ovo,pa ono i jedva ja izdržao 15-tak dana i nekako došlo vrime da idu pod nož,mesar ih zaklao i meso ok ali je mršava doboga,otvorimo mi želudce prvi ok,knjige ok,ali zadnji koji se spaja na criva katastrofa smrdi,prominio izgled,boju sve nenormalno,otvorili ga mi on smrdi samo tako i ja uzmem sadržaj u prste i polako prebirem po njemu, eureka dešifriramo mi u čemu je problem ne provarena hoblovina (pilotina)koju svi mi u dalmaciji stavljamo u štale! Mala je počevši jest krutu hranu jela pilotinu sa poda i ona joj je začepila criva i šta sad,valjda sam ja jedini kojemu se to dogodilo!
Sudbina je gadna stvar i protiv nje se ne može ali moramo pokušat izbjeć sve zamke u koje bi mogli upast!!!

Vet mi kaže da sam ja jedini koji je toliko puta uspio reagirati i spasiti životinju koja bi u drugoga sigurno uginula,baš zbog tog velikog gledanja i brze reakcije,ali nemogu ni ja sve eno lani,jedna pobacila i dobila sepsu,ove se jedna obisila,ta mala nije uspila narast,a da vidiš koliko je bilo ozbiljnih reakcija i spašavanja životinja,tribalo bi mi cilu noć pisat o tome!!

p.s.drž se i ne gubi volju!!
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Sada sa i ja plašim. moja koza jučer i danas ima povećan desni dio stomaka. Nisam gledao dali preživa. Vesela je, dobro jede i normalno se ponaša.
Smjesu koju im pravim i dajem jedu suhu, dok vlažnu slabo jedu.
Sutra ćuih malo pustiti van.
Ako ne preživa kako se to rješava.
 

Najnoviji postovi

Na vrh