• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

KOZARSTVO

  • Temu pokrenuo KRESO
  • Datum prvog posta

nino6110

Aktivni član
Tu od
19 Srp 2014
Poruka
1,499
Da tretiramo.
Na pakiranju tekuceg Monila pise da se ne smije primjenjivati u prvoj trecini gravidnosti.A dalje slobodno.
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,820
Ja svoje tretiram odmah nakon jarenja nikad nisam za vrijeme gravidnosti makar pise da se smije!!!
 

Liza

Član
Tu od
21 Lis 2014
Poruka
201
Meni je samo dao jednu tabletu 120mg i rekao da joj dam pola. Ima 7kg :(rofl):
Nisam pametna sto bih s bredjom.
Da ne trazim unazad, daj mi recite kako cu prepoznati bolest i lijeci li se ako oboli.
Pliiiz
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,820
Koze jako tesko pokupe metilj od 1000 ako ga jedna pokupi ali oped to je obavezno da se tretira protiv parazita tako da nemas brige tretiraj je kad se ojari!!!
 

Liza

Član
Tu od
21 Lis 2014
Poruka
201
Nino vani su, pasu po cijeli dan, zato se bojim.
No cekat cu i nadati se da nece bas na nju.

Sad me i Luka uplasio s tim plavim jezikom :(
 

Mister No

Član
Tu od
26 Svi 2007
Poruka
368
U plastičnu bocu od pola litre 1dl maslinova ulja,1dl vruče vode,malo portolaka (sirup za stolicu kod ljudi),dobro promučkati i brzo uliti ostatak radenska (gazirana voda) uvatiti kozi glavu pod ruku jednom rukom otvoriti usta drugom gurnuti grlić boce u usta i jednostavno joj uliti u grlo bez obzira koliko se protivila. Onda čekati reakciju,kozi dosta treba da počne preživat a to radi kad je sita .
Preporučam ti da je prvo dobro pratiš najmanje sat dva,a onda ako u to vrime nije preživala lagano je stisni oko stomaka ako je problem počet če stenjat,to provjeri više puta i ako si siguran da je boli onda boca! Malo smanji zrnje i pokušaj da što više pase zeleno bilo brst bilo travu i tako ponavljaj dok ne vidiš da je počela preživat i da sere brabonjke!

Analogno napisanom i mene sada brine zatvor ili nadutost..
Sto ako koza cijelo vrijeme ima izmet normalan-brabonjke i ipak izgleda napuhnuto? Da li je to nekakvo predalarmantno stanje?
Cesto legne na lijevi bok(mozda zbog toga jer ju boli desna zadnja noga). Kozica je udarena od druge koze..ne znam gdje niti sto...osim mozda noga. Vidim da malo preziva i jede jako malo sijena. Koncentrat pojede sve.
Izmet-brabonjci su slijepljeni ponekad.
I ovakvo stanje traje 4 dana.
Mislio sam izbaciti zobanje-koncentrat(vecinom kukuruz) i bilo mi je zao sinoc i dao sam.
Danas problem.
Odbila je piti vodu jutros. Sada stenje kod napora i kada legne na trbuh. Stoji tek toliko da izvrsi nuzdu.
Danas sam setao sa njom malo po dvoristu-jako se izmorila.
Zato pitam jer bi htio da joj se procisti probava..pa da mogu vidjeti sto je zaista sa nogom i gdje je udarena. Hipotetski-mozda je udarena u trbuh,a nuspojava je zatvor ili nadutost??? Moguce??
 
Posljednje uređivanje:

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
Po meni su to čisti simptomi,kukuruz je ok on izaziva proliv,samo sad je pitanje dali je skotna,daj joj ono šta sam napisa,malo joj masiraj trbuh,ako nije skotna,obuhvati je rukama i diži je polako prema gore i obavezno šetnja,a ako je skotna mogu bit i veća sranja jer su na desnoj strani(gledano od ispred) kozlići,svakako bi bilo dobro da dobije proliv ili kašasto ali tada u pripremi moraš imat sulfadimidin i odma joj ga dat,on će je brzo stabilizirat.

Obavezno ako i nemaš sve sastojke za "moj napitak" ulij joj bar radensku mlaku i običnu vodu jer to što ne pije samo pogoršava stanje,mada mislim da svi doma imamo potrebno za napitak.
 
Posljednje uređivanje:

Mister No

Član
Tu od
26 Svi 2007
Poruka
368
Simptomi nadutosti ili zatvora? Dakle kozlici su na strani gdje je burag zar ne?
Sinoc je pojela kukuruz i zob(zob oko 15% najvise u smjesi) i od tada nisam vidio da jede sijeno.
Breda 2mj. I 20 dana. Ovo joj je prvi puta da je breda.
Moze li drugo ulje ili mora biti maslina?(pitam zbog hitnosti..).
Ne znam gdje nabaviti i ovaj sastojak za ljude..
Lezi na boku,na strani gdje je burag...zabacila je glavu..
Danas sam dao prasak "prodigest forte"...prije sat i pol...stanje se ne mijenja osim komadic slijepljenih brabonjaka..
Radensku cu dati odmah..
 
Posljednje uređivanje:

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
Simptomi nadutosti ili zatvora? Dakle kozlici su na strani gdje je burag zar ne?
Sinoc je pojela kukuruz i zob(zob oko 15% najvise u smjesi) i od tada nisam vidio da jede sijeno.
Breda 2mj. I 20 dana. Ovo joj je prvi puta da je breda.
Moze li drugo ulje ili mora biti maslina?(pitam zbog hitnosti..).
Ne znam gdje nabaviti i ovaj sastojak za ljude..
Lezi na boku,na strani gdje je burag...zabacila je glavu..
Danas sam dao prasak "prodigest forte"...prije sat i pol...stanje se ne mijenja osim komadic slijepljenih brabonjaka..
Radensku cu dati odmah..
Simptomi zatvora i poremečaja probave,zob sada izbaci mada sumnjam da će uopće jesti,dobro je nije puno skotna slobodno je masiraj i podiži,mora bit maslina ono je isto laksativ i popravlja floru crijeva,al nema ulja u trgovini,a portolak imaš u svakoj apoteci. DIGNI JE NEKA ŠETA POLAKO ALI NEKA ŠETA!!!
 

Mister No

Član
Tu od
26 Svi 2007
Poruka
368
@Liza puno hvala.

@gabro...ne oslanja se na jednu nogu i nema snage setati..
Jutros sam to ucinio i nakon toga izgubi puno snage i problemi..
Trbuh polako raste..osjeca se prazan prostor kao kod nadutosti..
Pokusati cu sa masiranjem..i mora nekako piti vode..
 

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
To mi se ne sviđa,meni nikad nije stomak tako brzo raso,zovi veta možda joj treba probit burag,a to nemožeš sam.
 

Mister No

Član
Tu od
26 Svi 2007
Poruka
368
Ne mogu reci da brzo raste...ali..
Pokusao sam je podignuti i hoce izbaciti izmet,ali ne moze stajati nego odmah legne..
Dok sam ju dizao nesto je "kruljilo" u trbuhu...
Izgleda da je trbuh napuhnut i prema dolje bio ovih dana,a ja sam promatrao samo gore...
Pokusati cu ju drzati u stajacem polozaju...i idem odmah k vet.

To mi se ne sviđa,meni nikad nije stomak tako brzo raso,zovi veta možda joj treba probit burag,a to nemožeš sam.

Kozica je ustala uz moju pomoc. Malo sam ju namjestio na njenu desnu stranu(suprotno od buraga). Nije dugo tako bila..no uspjela je popiti 2-3 gutljaja vode i lezi normalnije. Nakon toga ustajanje uz moju pomoc i stajala je 15-tak minuta(nogu ne koristi).
Malo sam masirao trbuh.Sada lezi normalnije na boku gdje je burag.(njena lijeva strana).
Do vet.-a cu svakako da poslusa sto se dogada jer ne znam gdje je udarena..i da vidi sto je sa probavom.
Sada idem po "napitke". Cini mi se bolje. Daljnja borba predstoji.
@gabro,ljudino hvala ti...
Vec kada netko i ovako virtualno pise,pomaze i uz covjeka je...lakse je :)
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
Ajde neka ona bude bolje,još jednu bitnu stvar nabavi ljutski kateter to ti je cijev od pola metra cca5mm debljine i ide na veliku špricu od 200 ml to je sveta stvar(ima je kupit u apotekama,ako nema nek ti naruče) ja u nju stvim isto mlaku vodu i maslinovo uje i gurnem polako i nježno u guzu i štrukam to unutra,tri puta dnevno po 2-3 inekcije i to puno pomaže kod zatvora pogotovo kad je zatvor u crijevima (to mi jarac često ima pogotovo liti jer uopče ne mari za vodu).
Kad ti dođe vet neka ti proda malo tableta sulfadimidina tako da imaš!

Drago mi je da mogu pomoći,najteže se učit na svojim greškama!

Jedino mi je žao šta nema BRUNDALA taj je čitajuči njegove postove bio tata-mata za ove stvari!!!

Mister no šta je sa kozlicom?
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Mister No

Član
Tu od
26 Svi 2007
Poruka
368
Uz nocnoj i jutarnjoj kontroli izgleda nesto bolje(zabrinutost je jaca od umora!)...nadutost nije vise tako izrazena. Brabonjci-kuglice su normalne. I dalje lezi samo na lijevom boku. Na nogu se ne oslanja.
Ipak ukupno stanje se nije puno promijenilo...(mozda je iscrpljena od svega)...i cekam da se procisti probava. Nadam se da ce iskljucivo prehrana sijenom i vodom poluciti rezultate.
Ne znam koliko traje cjelokupno prociscavanje organizma.
Malo gricne sijena,malo preziva,nepravilno i dosta tesko dise...vode je konzumirala minimalno..mozda 3dcl na moju asistenciju.
Danas idem na detaljni pregled...mislim da je to jedino rjesenje.
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,820
Izmjeri joj temperaturu,mozda ima nekaku upalu!!!
Dali je to stanje skroz praceno teskim disanjem???
 

Liza

Član
Tu od
21 Lis 2014
Poruka
201
Odlazim na par dana pa mozda necu biti u toku, Mister No, zelim ti upravo ono sto sam pozelis svojoj kozici :smile:
 

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
Uz nocnoj i jutarnjoj kontroli izgleda nesto bolje(zabrinutost je jaca od umora!)...nadutost nije vise tako izrazena. Brabonjci-kuglice su normalne. I dalje lezi samo na lijevom boku. Na nogu se ne oslanja.
Ipak ukupno stanje se nije puno promijenilo...(mozda je iscrpljena od svega)...i cekam da se procisti probava. Nadam se da ce iskljucivo prehrana sijenom i vodom poluciti rezultate.
Ne znam koliko traje cjelokupno prociscavanje organizma.
Malo gricne sijena,malo preziva,nepravilno i dosta tesko dise...vode je konzumirala minimalno..mozda 3dcl na moju asistenciju.
Danas idem na detaljni pregled...mislim da je to jedino rjesenje.

Javi šta si našo,možda joj je i ta noga iščašena ili slomljena pa je to boli:icon_scratch:
 

nino6110

Aktivni član
Tu od
19 Srp 2014
Poruka
1,499
Kozari prije sat i pol palo prvo jarenje.:icon_thumright:
Starija koza je u pitanju,rodeni muski (Vinko) i zenka (Vinka).:(rofl):
Sezona je otvorena kak mi se cini,vecina koza mi je pocela nalijevati na vime,sto znaci da bi sljedeci tjedan moglo biti burno.:cool2:
 

Najnoviji postovi

Na vrh