• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

KOZARSTVO

  • Temu pokrenuo KRESO
  • Datum prvog posta

nino6110

Aktivni član
Tu od
19 Srp 2014
Poruka
1,499
Procital sam ga ja,ali ti pitas za ozljedu kod koje bi se kozi rog sam slomio?Za to nisam nikad cul da se ikome dogodilo.
A da se i dogodi,sve zavisi od ozljede ali najbolje bi ga bilo ukloniti(naravno pozvati veta da ga ukloni)treba dezinficirati ranu i zaraste se to,jos je i nadzor veta pa on zasije ako je potrebno.
Kad pukne rog nema tu mozga na vidiku,jos je lubanja ispod.
Vidis na jaricu kad se obraduje za meso i maknu se rogovi,ne vidi se mozak,nego se poznaju udubine gdje su bili rogovi.
Kazem ti,imali smo slucajeve skidanja rogova,bilo je puno krvi ali je svaka ostala ziva!
 

Mister No

Član
Tu od
26 Svi 2007
Poruka
368
Ne mislim da rog pukne sam,nego pisem o ozljedi. Dakle netko je ozlijedio kozu na nacin da je ostecen rog.
Rog je slomljen u korijenu. Malo se drzi jos na kozi. Vracen je u prvobitni polozaj(privezan za drugi rog) i sada tako stoji.
Moze li tako zarasti kao sto kosti zarastaju?
Ili se mora odstraniti?
Najvaznija mi je inf.da li u pravilu koze to prezive. Nije mi vazno da li ima samo jedan rog iako bi volio da zaraste ili naraste novi...
 

nino6110

Aktivni član
Tu od
19 Srp 2014
Poruka
1,499
To je najbolje da dode vet i pogleda kakva je ozljeda(ovak na pamet to nema smisla),i bude rekel kaj s tim,makar bi mozda bilo najbolje taj rog odma odstraniti.
 

Mister No

Član
Tu od
26 Svi 2007
Poruka
368
Problem je u vremenu do dolaska vet. Navodno tek sutra..
Ako rog nema mogucnost srastanja kao ostale kosti onda svakako mora biti uklonjen.
Ne znam da li mislis da ce napraviti jos vece ozljede...
Znam da napamet ne ide..no kada nema drugog rjesenja onda se hvatamo za slamke. Nadam se da razumijes jer volim svoju zivotinju i zelim sto brze rjesenje. Bojim se inficiranja rane. Oteklina je dosla do oka vec..
Ovo je otvoreni prijelom i kao takav vrlo opasan..
Neradni dan..nema vet.koji ima iskustva...(izbori-grrrrr!!!)..
 
Posljednje uređivanje:

strsljen

Član
Tu od
27 Ruj 2014
Poruka
100
Ne znam tacno kod koza, ali mislim da je isti princip kao kod ovaca i krava sa kojim sam imao iskustva. Taj rog se ukloni, a pod njim uvijek ostane malo tkiva koje strsi iz kosti, valjda zivac koji onda nastavlja rasti. Naravno dezinfekcija i malo zamotati.
 

nino6110

Aktivni član
Tu od
19 Srp 2014
Poruka
1,499
A si joj probal to dezinficirati?
Ne krvari vise jel tak?
Kad se to dogodilo,ako je istrpila do sad onda bude jos i ovu noc.
Kaj je vet tak daleko pa mu je tesko doci pogledati kozu.:mur:
 

Mister No

Član
Tu od
26 Svi 2007
Poruka
368
Proslo je vec vise od 24h...
Jucer kratki pregled(zakljucak prolongiran-dakle nista izreceno nego cekaj),ali kao bude danas...i danas nesto izvanredno ima..
Pitao sam za mozak jer je dio roga u korijenu slomljen tako da su ostale kao rupe u glavi. Tako to meni izgleda. Vjerojatno je napadnuta nekom motkom jer se odvezala i vjerojatno nekome nesto pojela(ne zelim o detaljima). Za sada kao nitko nista ne zna dok ne postrojim sumljivce!! Vazno mi je da bude u redu..a ostalo cu ja rijesiti.
Zanimalo me da li rog srasta kao i kosti??? Ako ne zarasta taj povrijedeni rog onda nema svrhe da ostaje.
Znam za zivac...to je kratko objasnjeno..ako se ne povrijedi postoji mogucnost rasta..
Vazna mi je informacija da li povrijedeni rog moze srasti sa kosti lubanje i zarasti tijekom vremena???
Nije mi vazan rog zbog estetike-to je moja koza i volim ju i i bez roga...no mislim da je najbolje da rog zatvori ranu...najbolje je ako ostane sto slicnije prvobitnom stanju. Ali ne znam da li te kosti srastaju..
Bojim se na sve stavljati dezinfekciju jer ne znam koliki dio roga je otkinut iz korijena...da li je lubanja povrijedena..
Krv i plazma popunjavaju praznine..malo curi niz njuskicu..
Za sada smo stavili sterilni zavoj i rog nazad u odprilike stanje kako je bio..samo on se drzi jos samo na kozi...i ako nije pricvrscen za drugi spadne i visi.
Bojim se infekcije..
Koza je jela zobanje i mrvicu sijena..
Ustane..moze stajati, setati i odvojena je u mali prostor da ima mir.
Eto cirkusa zbog budala...
 
Posljednje uređivanje:

nino6110

Aktivni član
Tu od
19 Srp 2014
Poruka
1,499
Nemoj me zaj..ti da ti je netko kozu udaril.:icon_eek:
Koji sve idioti hodaju po svijetu.:icon_hang:

Kazes da rog ako nije pricvrscen spadne i visi,po mom misljenju vet ga je trebao ukloniti odmah!
Nemas straha za ranu,to se brzo zasusi,ali ovak dok je rog gore on stalno dodiruje ranu i sprjecava zarastanje.
Kazes da je koza vesela,sto nije nis cudno za takvu ozljedu,ona je vise "povrsinska",hocu reci da nije ostecena lubanja sigurno,jer kad je rog pukao polomio je okolni epitel(kozu) i to uzrokuje toliko krvarenje,Rog treba ukloniti tako da moze zapoceti proces zacjeljivanja.
Moj savjet ti je da promatras kozu,ako ti nije tesko i tokom noci samo da vidis da nema krvarenja.
Kak sam i prije rekel nisam vidio ranu,znam iz iskustva kak to zna biti,ali ako vetu to nije bilo tak hitno onda ozljeda nije smrtno opasna,kak sam ti i sam rekel,mi smo imali s tim posla i nijedna koza nije uginula niti su joj ostale bilokakve posljedice!
Osim estetskih naravno.
 
Posljednje uređivanje:

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
Skini taj rog i pospi ili pošpricaj antibakterijskim sredstvom i pusti je na miru da joj u miru to zaraste,a kad saznaš ko je to napravio taj njezin rog nabij mu u guz....,to nije način osvete prema životinji bez obzira šta je napravila!!!!
 

nino6110

Aktivni član
Tu od
19 Srp 2014
Poruka
1,499
Sad sam razgovarao sa tatom,on kaze da bi to trebalo odma maknuti,a mene muci jer neznam kak ta rana izgleda.:(sweat):
Tak dugo dok se rog ne makne,nebude prestalo krvarenje.
 

Mister No

Član
Tu od
26 Svi 2007
Poruka
368
Hvala decki na savjetima..
Sto god da zivotinja napravi nije razlog za ovakvo ponasanje. Navodno je u pitanju nekakva silaza ili zitarice. Ako se ne smirim bude pojeo i te zitarice i svu sol sa asfalta zajedno sa kamencicima. @gabro-odlican prijedlog!!
Inace ide tuzba...(prosle god.je neki tip u gradu gadao sa puskom macke jer su glasne u veljaci!!!)..
..ne da mi se vise o takvim idiotima...
Vet.je pogledao kozu sa rogom gore-pricvrscenim..i tako izgleda bolje. Zato ne bi uzimao za relevantno njegov pregled na brzinu.
Kada se ukloni rog meni se cini da su rupe unutar lubanje na mjestu gdje je bio rog..zato sam pitao sto je ispod..jer mozda je vec mozdana ovojnica..
Ne spominjete srastanje kosti lubanje i roga,pa necemo vise to spajati..jer ako to tako ne zarasta kada pukne kao kosti npr.nogu onda nema svrhe.
Ujutro idem po serum za tetanus i neki antibiotik (penicilin npr) i neku antibiotsku mast ili prasak. Ako vet.ne moze odmah ujutro idem sa zivotinjom za grad.
Koza nije vesela(vise sam ja sretan sto je na nogama,pa je mozda tako izgledalo napisano)..nego jako tuzna..(vidi se da trpi bolove)
I veceras je jela zobanje i malcice sijena..moze stajati..ustati..dio glave izrazito je otecen-vec smeta za oko..
Uglavnom..teska situacija..
 
Posljednje uređivanje:

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
Pa boga mu i mora bit otečena i tužna nije sigurno pogodio samo rog biće dobila i po glavi dobro je jadna i živa.Odvedi ti nju u veta da se to lipo sredi i pazi na nju par dana životinjama rane puno bolje i brže zarastaju nego nama,nadam se da če joj biti bolje,svakako izvještavaj o tome.
 

Mister No

Član
Tu od
26 Svi 2007
Poruka
368
Za sada koza jede,ustaje i moze stajati. Jako oteceno i dalje.
Trese se...da li od groznice ili mozda potresa mozga.
Tek danas ce doci strucni vet. Nadam se da nece biti problema.
Problem je sto sam danas osjetio da rana ima neugodan miris...
Sada cemo to ocistiti,pa vidjeti sto dalje. Za sada je tretirano bivacyn-om.
Glavni problem je sto se rog drzi na kozi i ne znamo da li je jos povezan sa glavnom zilom. Za to treba iskusniji vet.koji ima prakse sa kirurgijom.
Ne spavam i sav posao stoji koliko sam i ja pod stresom...
 

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
Za sada koza jede,ustaje i moze stajati. Jako oteceno i dalje.
Trese se...da li od groznice ili mozda potresa mozga.
Tek danas ce doci strucni vet. Nadam se da nece biti problema.
Problem je sto sam danas osjetio da rana ima neugodan miris...
Sada cemo to ocistiti,pa vidjeti sto dalje. Za sada je tretirano bivacyn-om.
Glavni problem je sto se rog drzi na kozi i ne znamo da li je jos povezan sa glavnom zilom. Za to treba iskusniji vet.koji ima prakse sa kirurgijom.
Ne spavam i sav posao stoji koliko sam i ja pod stresom...

Stavi posli izvješče,baš me zanima šta kaže vet. od ovakvih diskusija može se puno naučit!
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
To je sada maza. Mislio sam ga za 01. svibanj ali kada vidim kako je umiljat dobiva šansu za dulji život.
Za što mi jarica ne trazi jarca. Njena sestra kod drugog vlasnika je prije mjesec dana tražila jarca.
 

Najnoviji postovi

Na vrh