• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

KOZARSTVO

  • Temu pokrenuo KRESO
  • Datum prvog posta

kandelabar

Član
Tu od
16 Sij 2014
Poruka
93
a kako neko ko ima 20tak koza moze da pomuze te koze jel ručno ?? ako bi na svakoj ostavio po 10min to znači da bi trebalo mu oko 200min da završi taj posao što bi bilo preko 3h mužnje ??
 

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
Neka se netko ne uvridi,ali za mene je glupost must na ruke preko 5 koza,a na njuškalu muzilice od 1500kn-5500kn!!!
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Moja koza se ojarila drugi puta i ima jako male sise tako da me zabole prsti dok je dojim. Dali će se sise povećati? Dojim je sa 2 prsta i zabole me premda je mekana za dojiti.
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Ovo joj je drugo jarenje, a poslije prvog jarenja nije dojena.
U vimenu ima kao 2 kvrge, dali su to žlijezde? Svaki drugi dan je izdojim jer jare ne posisa sve. Nisam primjetio da mlijeko nije u redu, ali ga nisam pio.
 

nino6110

Aktivni član
Tu od
19 Srp 2014
Poruka
1,499
Nemojte se zanasati na proizvodnju bez muzilice.:(whew): Ozbiljno vam kazem,ode zdravlje a i vrijeme.
 

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
Ovo joj je drugo jarenje, a poslije prvog jarenja nije dojena.
U vimenu ima kao 2 kvrge, dali su to žlijezde? Svaki drugi dan je izdojim jer jare ne posisa sve. Nisam primjetio da mlijeko nije u redu, ali ga nisam pio.

Te dvije kvrge obavezno masiraj minut dva pri kraju muže,tako se vremenom razbiju!!
 

mudric

Član
Tu od
16 Velj 2012
Poruka
120
Te kvrge su posljedica mastitisa njih gnječi da bi se raspale pa ih polako uz pritisak na sisu guraj da izađu,To ti je potencijal nove zaraze,To će kozu boljeti ali ćeš je spasiti za dalji uzgoj,Ja to govorim iz svog iskustva.To ti je nastalo zbog toga što je jare sisalo i mlijeka je ostajalo u vimenu,Ako gledaš na tv možeš da vidiš velika stada koza koja se drže u ekstezivnom uzgoju bar 1/3 koza ako ne i više ima vime koje je imalo mastitis,
 

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
Te kvrge su posljedica mastitisa njih gnječi da bi se raspale pa ih polako uz pritisak na sisu guraj da izađu,To ti je potencijal nove zaraze,To će kozu boljeti ali ćeš je spasiti za dalji uzgoj,Ja to govorim iz svog iskustva.To ti je nastalo zbog toga što je jare sisalo i mlijeka je ostajalo u vimenu,Ako gledaš na tv možeš da vidiš velika stada koza koja se drže u ekstezivnom uzgoju bar 1/3 koza ako ne i više ima vime koje je imalo mastitis,

Na to sam i mislio u prošlom postu!
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Kozu masiram ali je ne boli, i kada stiskam ona stoji mirno, Danas sam uočio da se u lijevoj sisi taj komad razdvojio. Dojim je i masiram 1 puta dnevno, dali treba više puta i dali smeta jaretu?
 

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
Ne smeta kozliću,slobodno ti to masiraj posli muže,bilo bi dobro ako imaš kantariona namazat vime prije masaže puno brže prođe.:icon_thumright:
 

nino6110

Aktivni član
Tu od
19 Srp 2014
Poruka
1,499
Doji ti nju i masiraj 2 put dnevno.Te kuglice bi se trebale razgraditi,kozu treba izmusti do zadnje kapi i dobro ju izmasirati i vec bude drugo mlijeko doslo,onda i njega izmusti.
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Dali koze i jare smiju pasti ovu mokru hladnu travu? Ja ih malo pustio, a one pasu.
Jare danas ima 25 dana i 11,5 kg dok je prije desetak dana (ne znam datum) imalo 7,5 kg. Kosti mu ne mogu napipati - mali buco. Dali je težina u redu?
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,820
Smije pasti travu ako nije dugi jela travu nemoj joj dati da se prejede da joj nebi stalo prezivanje!!!
Jare ti je dobro i ima lijep prirast!!!
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Vidim danas da koza nema jedan zub koji nije naprijed. Prije nisam baš ni gledao dali ima sve zube. Kako bih znao koliko je stara, bivši vlasnik kaže da joj je ovo drugo jarenje, ali ????? možda i nije baš mlada.
 

kandelabar

Član
Tu od
16 Sij 2014
Poruka
93
lana1.jpg
 

maja

Član
Tu od
8 Ožu 2014
Poruka
54
dragi moji prijatelji forumaši, e ovako... kupila sam prije Božića dvije koze i jarca... Koze su obje sjarne, i vidi se po njima već ali... ja neznam termin, ova jedna jeee jaaako debela, i čas je stomak na jednoj strani, čas na drugoj, a ova druga ona ima stomak, ali ne vidi se po njoj da jare ili jarići letaju, ali počela joj je "ona" stvar rasti, i onak dosta je velika, e sad mene zanima kad otprilike mogu očekivati novog člana... e da, nisam primjetila da nalijeva, ali neda vimenu ni blizu, hvala....
e a moje se trebaju od 10-15.02 jarit, isto dvije, ali ne vidim ja da imaaju stomaka, onako, danas imaju, sutra nemaju... e pa sad ti Bože znaj, prije 10-tak dana sam ih pustila onak jarcu da vidim šta će se dogodit, on jadnik bi skakao, a one bježe ko vrag od tamjana... e pa sad... čovječe budi pametan... ;) ;)
 

Najnoviji postovi

Na vrh