• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

KOZARSTVO

  • Temu pokrenuo KRESO
  • Datum prvog posta

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,820
Ako nisu pocele nalijevat vime onda ti je jarenje jos daleko!!!
Koza pred jarenje se pocne izdvajati od stada i trazi si mjesto za jarenje!!!
Po zadnjici se da primjetiti skoro jarenje jer je uglavnom prisutan proziran iscjedak!!!
Zametak kod koza se najvise razvija zadnjih mjesec dana tako da je kod nekih koza teze primjetiti da su sjarne!!!
 

maja

Član
Tu od
8 Ožu 2014
Poruka
54
hm... znači tako, jel ima kakav magični trik da znam da su sjarne, hehhee... neznam šta mi je radit s papcima, ova stara što sam ju kupila, je jadnica unakažena, ali kupila sam ju jer je sanska pasmina pa eto samo nek se ojari i odhrani jedno žensko jare pa kasnije kako joj dragi Bog da... ovako znači kao da su joj popucale tetive, i onako joj se ti zadnji zglobovi spustili na zemlju kao da ima stopala, i kad digne nogu u zragu joj to onak visi, i kad spusti opet joj se to prelomi... žao mi jadnice, vidim da veći dio vremena leži... sigurno je boli... :icon_e_confused:
 

kandelabar

Član
Tu od
16 Sij 2014
Poruka
93
kad se pogleda koza sa leđa jarići e nalaze na lijevoj strani stomaka,a na desnoj je želudac dakle pratiš malo dok jede i ako je 4ti mjesec ili nastao 5ti malo se primjeti kad jarence gicne se nogom..kod mene je naljevala mlijeko skoro 20 dana pred jarenje,a kad sep ojavio iscjedak odma sutradan se ojarila stim da je zadnih 10 dana pretezno ležala,gnijezdila se u slami,lizala dlaku itd..ma jasno ko dan sve
 

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
dragi moji prijatelji forumaši, e ovako... kupila sam prije Božića dvije koze i jarca... Koze su obje sjarne, i vidi se po njima već ali... ja neznam termin, ova jedna jeee jaaako debela, i čas je stomak na jednoj strani, čas na drugoj, a ova druga ona ima stomak, ali ne vidi se po njoj da jare ili jarići letaju, ali počela joj je "ona" stvar rasti, i onak dosta je velika, e sad mene zanima kad otprilike mogu očekivati novog člana... e da, nisam primjetila da nalijeva, ali neda vimenu ni blizu, hvala....
e a moje se trebaju od 10-15.02 jarit, isto dvije, ali ne vidim ja da imaaju stomaka, onako, danas imaju, sutra nemaju... e pa sad ti Bože znaj, prije 10-tak dana sam ih pustila onak jarcu da vidim šta će se dogodit, on jadnik bi skakao, a one bježe ko vrag od tamjana... e pa sad... čovječe budi pametan... ;) ;)

Te šta biže od jarca su ti sigurno skotne! Ne mora koza imat veliki stomak da bi bila skotna,moja jedna ima normalan stomak i uvik leže dva velika kozlića.
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Jučer sam orezao jarici papke, valjda će biti dobro za prvi puta, sada je koza na redu.
 

Mister No

Član
Tu od
26 Svi 2007
Poruka
368
Joj kad bi se ja setil kak,rekao je kad je poceo i do kad je dojio i s koliko koza,ali se je desila tragedija da je jedna koza stradala a ja sad neznam dal sam ju racunal ili ne.
Moze se reci da je to ugrubo izracunano ne precizno.

Gabro na svojem stadu poprilicno osjeti racunicu "ugrubo"..a sto mislis kolika bi kod tebe bila razlika?! ;)
Inace...motiv mojeg pitanja nije korekcija neprecizne racunice,vec sam vas htio zainteresirati (i uspio :D ) za neku vrstu varijabilnog racunanja. Nadam se da se ne ljutis zbog toga. Vi mene educirate i pomazete mi na sve nacine,pa eto da i ja vas malo "davim" (pomognem) sa brojevima :p
U meduvremenu je gabro iznio vec tocne podatke jer on ima zapis svake muznje tokom cijelog vremena.
No..ako hipotetski pretpostavimo da nema..ili da ovaj primjer preslikamo na tvoje stado...kako cemo tocno izracunati ukupni prosjek svih koza uz odstupanja kada su bile prisutne samo tri koze??
Jednostavniji nacini su preko postotaka(usporedba postotka broja dana kada su bile 3 koze i 4 koze -svako zasebno - sa ukupnim razdobljem) ili jednadzba :D . Cak mislim da i linearna prolazi.
I tada dolazimo do rezultata ili aritmeticke sredine.
Ima i "kvaka 22"...koze linearno smanjuju kolicinu mlijeka u laktaciji... :D
Sa ovim vas necu daviti...nije tesko. Uglavnom..mislim da bi takav algoritam bio koristan svakom mljekaru. Kada uhvatim vremena pokusati cu napraviti jedan...pa ga testiramo.
Naravno, bez tvoje sugestije da je 700l/god/po kozi odlican rezultat sami br. nemaju implementaciju. Tako da ako se i ne sjecas..nema veze..:) ..ovo je bio zajednicki rad vise forumasa. :D
 
Posljednje uređivanje:

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
Ljudi moji toplo vam savjetujem da sve pišete ili u neku teku i kao ja na komp. svaku večer kad dođem doma otvorim datoteku u wordu i napišem pod taj datum količinu mlika,promjene kod koza,aplikaciju nekih tableta i sl. i onda to otvorim kad mi treba i sve znam šta se događalo u par minuta,puno je lakše radit i pratit.

Evo podatka koji je i mene iznenadio ova godina je donila 37 000kn mlika!!!!???
nevjerovatno,a da nije sve zapisano nebi to znao,i onda kažu da se ne isplati!!
 

nino6110

Aktivni član
Tu od
19 Srp 2014
Poruka
1,499
To Gabro kaj ti vodis ti se zove stalska knjiga i u nju se to upisuje,mi upisujemo kad je staja ciscena,kad je bila vitaminizacija,neko lijecenje i slicno.
Litrazu ne upisujemo jer svaki dan dobijemo listu od mljekara i onda te liste spremamo i uvezujemo u fascikl tak da izade ko knjiga za svaki mjesec.:)

Mister No drago mi je da svoje vrijeme i znanje posvecujes nama forumasima kako bi nam svima bilo lakse i ugodnije raspravljanje na forumu.:)
 

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
Nije bitno kako se zove nego da svi vode preciznu evidenciju o svemu tako da se točnovidi šta ,kako i koliko:icon_wink:
 

Mister No

Član
Tu od
26 Svi 2007
Poruka
368
......

Ovo s pjenom ima smisla jer ona daje obujam,isto tako nije isto toplo i hladno mlijeko.
Kad nama cisterna uzima(i mjeri količinu) mlijeko ono ima 4.5 stupnja

Da li je ta temperatura zbog ocuvanja mlijeka ili ste vi tako odredili na laktofrizu?
Da li se obracun mlijeka izvodi po volumenu ili masi (l ili kg) ?
Spomenuo si tocan podatak o razlicitoj masi toplije i hladnije tekucine...pa te gnjavim jer ne mogu vjerovati da prokleti kapitalizam zaraduje na razlici temp. ili agregatnih stanja!!!
 

Mister No

Član
Tu od
26 Svi 2007
Poruka
368
Covjek svoj rad netreba racunati kad radi za sebe!!!
......

Postovani prijatelju,
smisao vaseg posta je sasvim jasan. I ja to podrzavam.
Ipak boli me dusa kada ovo sto sam citirao procitam. Obrazloziti cu. :)
U ekonomiji,nas rad,inace pripada varijabilnim troskovima(pojednostavljeno). Sve usluge ga uracunavaju u konacnu cijenu. A poljoprivrednika se uci da on to ne treba uracunavati jer je u proizvodnom sektoru...kao i ostala primarna zanimanja.
To je laz!!
Svatko u ekonomiji treba racunati svoj rad! Dok god ga ne uracunavamo i dok nas kroz medije farbaju "zelenaski ekonomisti" takvim glupostima do tada ce biti normalno da usluga geodeta sa srednjim obrazovanjem (mjerenje objekta i unos u sustav...cca 15min) vrijedi vise od vaseg visednevnog rada i svih vasih ulozenih resursa ili mojih 15 min sa duplim godinama obrazovanja..
Ne dajte da vas podcjenjuju!
(znam da ste svjesni ovoga,ali moram to napisati zbog naglasavanja).
 
Posljednje uređivanje:

nino6110

Aktivni član
Tu od
19 Srp 2014
Poruka
1,499
4.5 stupnja je radi ocuvanja mlijeka,mlijeko se obracunava po litri ali su ispisane i kile.

Ovo vezano za rad se potpuno slazem,sve treba racunati,poljoprivreda je posao kao i svaki drugi i ako neki radnik cijeni svoj rad,onda i seljak mora cijeniti svoj!
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,820
Nije nitko spomenio to da se netreba cjeniti rad!!!
Kada bih ja za svaki svoj posao koji obavim na poljoprivredi i gospodarstvu racunao dnevnicu onda bi odusto od posla prije nego sam poceo radit!!!!
 

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
Ma i da je nula,ali te niko ne jebe,moraš ovo moraš ono,tada i još te zavlači za plaću!!!:icon_evil: Ovako radiš kad,koliko i šta hočeš i još to na kraju i voliš!!!:cool2:
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,820
Upravo tako gabro svaka cast!!!
Covjek je najzadovoljnij kad radi ono sto voli i sto ga cini sretnim!!!
 

nino6110

Aktivni član
Tu od
19 Srp 2014
Poruka
1,499
Upravo to,radis kaj hoces i koliko hoces,ako si umoran stanes i predahnes,niko ti ne soli pamet...radis sa zivotinjama,na svjezem zraku kud ces ljepse.:)
 

Mister No

Član
Tu od
26 Svi 2007
Poruka
368
Lijepo je vidjeti da uzivate u radu. "no stres life" je danas trazeni nacin zivota.
Sto se tice teme..ne znam da li je bilo obradeno - lom roga kod koza.
Imao sam slucaj polomljenog roga kod mlade jarice. Rog se polomio na polovici. Sada se vec izjednacio sa drugim rogom..iako se vidi mala nepravilnost.
Zanima me sto kod velikih povreda...kada se rog slomi u korijenu potpuno i drzi se samo na kozi. Krvarenje je poprilicno. Moze li se taj rog ponovno "urasti" ako ga se vrati na mjesto? Sto pomaze kod takve otvorene rane u smislu dezinfekcije? Cime tretirati ranu ako je to dio lubanje i ispod slomljenog roga su unutarnji organi(mozak)?
Citao sam da u rogu (ili vezano za rog) ima neka glavna zila koja prolazi kroz glavu. Isto tako napominju da odraslim kozama rogove odstranjuje samo kirurg-dakle vrlo opasna situacija.
Molim vas iskustva ili postupak lijecenja ako ste se susretali sa navedenim.
 

nino6110

Aktivni član
Tu od
19 Srp 2014
Poruka
1,499
Pustite im rogove na miru!!!
Tak su nas "strucnjaci" upucivali kak kozama treba odstraniti rogove,i za to smo koristili one gumice,koje se stave i stezu rog dok on ne otpadne.To je bilo zlo zivo,kad je rog otpal nekima je bilo dobro,a neke su krvarile ohoo,to smo im zaprasili i bilo je dobro, nije bilo posljedica(osim muke zivotinja),nekima je puklo na pola roga i dan danas imaju po pol roga.
Moj savjet je da je to glupost i da koze treba ostaviti na miru takve kakve su.Katkad se porijeckaju ali bez ozbiljnijih posljedica.
Ne isplati se muciti ih samo zato jer to netko hoce i jer si je tak zamislil.A i meni su ljepse sa rogovima.
Postoji mogucnost da se mladim jaricama pale rogovi,ali me uopce ne zanima ni jedan od tih nacina jer odstranjivanje rogova smatram bespotrebnim!
 

Mister No

Član
Tu od
26 Svi 2007
Poruka
368
Slazem se @nino...i nikada necu dirati rogove...niti je to namjena mojeg posta. Vec sam pisao o svojem povjerenju u prirodne zakone...dakle ako je rog tu ima razlog da bude-svako kemijanje je stetno.
Pisao sam o ozljedi.
No moj post je bio usmjeren na nesto nepredvideno. Ako ga procitas opet..upitao sam sto kada koza slomi rog u korijenu? Da li se rog moze namjestiti i zarasti kao kost? Da li opet raste novi rog?
Ako se odstrani ostaje rupa na lubanji- da li to zaraste kostanom srzi opet?
Ako imate takva iskustva molim komentare...
 

Najnoviji postovi

Na vrh