• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

KOZARSTVO

  • Temu pokrenuo KRESO
  • Datum prvog posta

Tessa

Član
Tu od
2 Velj 2015
Poruka
74
Bok! Nova sam na ovom forumu imam 3 koze do prije par dana sam imala 4.Jedna je na žalost uginula.U potrazi kako pomoći kozici naišla sam na ovaj forum.Čitajući vaše komentare skužila sam šta se kozi događa dok veterinar kojeg sam pozvala u tri posjeta jadnoj životinjici nije znao što joj je.Dao joj je injekcije vitamina minerala i antibiotik iako nije imala temperaturu.Treći dan je uginula.Koza se svaki dan trebala ojariti već je bila spustila i vime tako da sam prvi dan kad nije htjela jesti i kad se odvojila od ostalih pomislila da se počela jariti jer se povremeno protezala.Kad se do jutra nije ojarila a i dalje nije jela pozvala sam veterinara i po njegovom dala sam joj kvasac koji joj nije pomogao napominjem uopće nije bila naduta.U sljedećm posjetu navečer dao joj je spomenute injekcije,kao i sljedeće jutro.Tražila sam po internet,po forumim zvala drugog veterinara pitala za mišljene ali je i on rekao da je kolega ispravno postupio.Veterinar je stalno govorio da bi sve bilo drugačije da koza nije sjarna a s druge strane je ponavljao da joj nešto je ali on nezna što.Malo prije nego je koza uginula sjetila sam se rodice koja je veterinarka u Slavoniji nazvala sam je i ona je iz moje priče odmah rekla da je problem zato što nije preživala i da se ta hrana u želucu već razgradila u plinove koji su kozu trovali zato joj je vime i neki djelovi kože koji su se nazirali bili ljubičasti a ovaj veterinar to nije vidio.Lipo mi je rekla da svi mi koji imamo životinje kad im damo hranu moramo ostati uz njih barem 15 min. jer one znaju u prvi čas početi jesti pa prestanu a i tako mi ne primjetimo da nešto nevalja.Također je spomenula da su koze po pitanju bolesti drugačije od svih životinja jer kad počnu pokazivati znakove bolesti najčešće je već prekasno.Eto dragi kozari to sam željela podijeliti s vama kako bi mogli reagirati brže od mene.Još mi je rekla da je najprije trebao rješiti kozliće bili živi ili mrtvi pa onda lječiti kozu da bi tako možda imala šanse ali rekla je možda.
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,820
Dobrodosla na forum!!!!
Joj bas mi je zao!!!
Nije to samo kod tebe slucaj da veterinar zakaze,najzalosnije je to sto vecina veterinara sa podsmjehom se odnose prema malim prezivacima i recimo nije ih briga kao za kravu a meni je moja koza jednako vazna kao i krava!!!
Kako hranis koze i na koji nacin?
 

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
Dobro nam došla Tessa,žao mi je što nisi prije našla ovaj forum,ako pogledaš nekoliko stranica prije vidjet češ da smo upravo ovaj tvoj slučaj riješavali kod trojice(kod mene prvo) i neke i uspješno riješili,još neznamo šta će bit kod Mister no-a,i u pravu si poznavanje vlastitih životinja i brza reakcija je kod koza od iznimne važnosti. Žao mi je tvoje koze jer se najvjerovatnije dala spasit i bez inekcija i veterinara pogotovo je šteta jer je trebala uskoro leć,ali nadajmo se boljemu!!!

Još sam nešto zaboravio,mada mi se čini da sam to već negdje i napisao,vrlo je važno u zadnjem mjesecu gravidnosti smanjiti količinu zrnja a povečati suhu travu uz vodu i u štalu unositi brst jer tako reguliramo i probavu koza,zapamtite da je koza prvenstveno životinja koja BRSTI a onda sve drugo,kod mene je sad vrijeme rezanja maslina i "česmine" a koze su lude za tim tako da im je toga u štali poprilično!
 
Posljednje uređivanje:

kandelabar

Član
Tu od
16 Sij 2014
Poruka
93
u mene je koza sad u trećem mjesecu sjarnosti i dalje je hranim 2 puta na dan sa tlakom malo mekinja i hamura i ne umanjuje mi mlijeko oko 1l,a ljeti je oko 2,5l ,a ima sijena po volji ali sam primjetio već da se slabije kreće morat ću joj smanjit hranu dodat malo lucerke,a bojim se da na naraste veliko jare u njoj..Ne znam ima li tu kakve opaasnosti ?? Prošli put sam je zasušio sa samo mjesec i po dana sjarnosti
 

Tessa

Član
Tu od
2 Velj 2015
Poruka
74
Hvala na dobrodošlici!Imate pravo što se veterinara tiče došao je svaki put kad sam ga pozvala ali se vidilo da ga nije baš puno briga hoće li koza preživjet ovaj naši u torbi ima par bočica koje daje svim životinjama bez obzira na vrstu i dijagnozu to govorim iz iskustva jer mi je prije par godina liječio svinju koju smo netom trebali zaklati a on joj je dao antibiotik kojem je karenca 4 tjedna i rekao da ga već poslije par dana možemo zaklati i normalno konzumirati.Srećom malo sam istražila o tom antibiotiku i pričekali smo sa klanjem mjesec dana.Nazvala sam tog veterinara i rekla da se ja mučim po cijelu godinu da bi moja djeca zdravo jela a on svojim nemarom sve uprska u sekundi.On je samo odgovorio kako je točno što sam rekla o karenci i kao sigurno si tražila po internetu i to je to ni žala ni isprike.Ali evo osuđeni smo na njega ali odsada ću se za svaki problem najprije konzultirati preko foruma sa ljudima kojima je stalo do životinja a od veterinara ću tek onda tražiti konkretnu pomoć.Inače kozama dajem kukuruz,ječam ili mekinje ujutro i navečer sijeno i vodu imaju na raspolaganju po volji a vani su kad god vrijeme dopusti.Koze imam već 5 godina i dosada nije bilo nikakvih problema.Ne krivim ja samo veterinara eto nisam ni ja do sada znala da ih treba toliko pratiti i da su baš tako osjetljive nešto sam i ja naučila ali je žalostan taj njegov nemar.Kod zadnjeg posjeta je rekao kako se slabo sta može napraviti bez ultrazvuka da ga ima ali koće ga vući sa sobom.Žalosno!
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,820
Samo ti nju hrani kao i prije da se jarici normalno razvijaju bolje nego da budu malaksavi kad se ojare!!!
 
Posljednje uređivanje:

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,820
Tessa!!
Stavljam akcent na kukuruz jer je ove godine iznimno lose kvalitete!!
Prezivacima nekad zna bez nekog veceg razloga stat preziv ja to rjesim na nacin da sitno nasjecem crvenog luka i pomjesam sa sodom bikarbonom i dosad nisam izgubio niti jedno grlo!!
 

Liza

Član
Tu od
21 Lis 2014
Poruka
201
Zensko pojacanje :cool2: dobro dosla Tessa :(hi):

Zao mi je zbog tvoje koze :( Ja sam zadnjih dvoje kupila od veterinarke, a dosli su tako zapusteni i neuhranjeni da me srce boli. Cupavi, neuredni, sljepljene dlake od izmeta i cicaka, i tek kad sam ih isla cetkati da lice na nesto, vidjela sam da su dlaka i kosti.
Tako da, sto onda ocekivati od veta koji ih nema doma, ne zivi s njima i ne pozna ih :( Ne kazem, ima ih ok, samo su rijetki.
Kako im dajes jecam, cijeli ili mljeveni? Ove moje su navodno jele samo zob, i to cijelo zrno, ja se bojim pa meljem sve.

Snijega navodno bude krajem tjedna za zimske radosti :)
Ovaj se topi.
Hvala na sugestiji i linku. Nakon sto ovako dugo ne staje na nogu u potrazi sam za prirodnim lijekom. Nisam znao da gavez pomaze. Pokusati cu ga sto prije dobaviti. Duznik sam ti.
Moze li se posijati gavez na polju...za kucnu upotrebu? Hvala

Eto kad si mi duznik, dodji na lopatanje krajem tjedna :(rofl):

Nasla sam da se gavez presadjuje dijeljenjem korijena u jesen i proljece. Navodno se jako lako prima, samo treba puno vode.

Jos jedan zanimljiv link
 

Liza

Član
Tu od
21 Lis 2014
Poruka
201
Meni je netko rekao da je zob u zrnu opasna za koze, da zrno u zelucu nabubri pa se koza nadme :icon_question:
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,820
Od svih zrnja je zob najlaksa i najbolja za preziv!!!
Najopasnij je kukuruz i zito!!!
 

Liza

Član
Tu od
21 Lis 2014
Poruka
201
Pod zito mislis na psenicu?
Ja dajem smjesu kukuruz-jecam-zob u jednakim omjerima, krupno srotano. Zadnje sam dodala na 100kg ove smjese 10kg suncokretove i sojine sacme.
Za probu. Cini mi se da sladje jedu.
Ovo dobiju ujutro i uvece, plus sijeno po volji, i katkad malo suhog kruha iz ruke i "otpad" iz kuhinje (od ciscenja povrca)
Izgledaju mi zadovoljne, probava je uredna, one su vesele, pa se tim nekeko vodim. Da nesto ne radim kako treba, pokazale bi mi ili ponasanjem ili probavom.
Nadam se da ne grijesim
 
Posljednje uređivanje:

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
Svi mi imamo neki svoj način hranjenja i držanja životinja i ne znači da je baš taj najbolji ili da je svaka životinja ista,ovdje smo da skupljamo iskustva i savjete kako da nešto poboljšamo.Neke su stvari već prokušane a neke će mo tek isprobati!
A imam i opasku na neki prošli post! koza-krava stavite ljudi na papir uloženo i dobiveno pa da vidimo šta se više isplati!!!
 

mudric

Član
Tu od
16 Velj 2012
Poruka
120
Gabro ova zadnja tvoja rečenica je ono što potpisujem,Ništa ne vrijedi pričati napamet ali ako se to stavi na papir pa se pogleda finalni proizvod i to pretvori u novčanu jedinicu i izvrši uporeda sa ostalim primjerima onda je to pravo,
 

Mister No

Član
Tu od
26 Svi 2007
Poruka
367
Bok! Nova sam na ovom forumu.....

Malo prije nego je koza uginula sjetila sam se rodice koja je veterinarka u Slavoniji nazvala sam je i ona je iz moje priče odmah rekla da je

___problem zato što nije preživala i da se ta hrana u želucu već razgradila u plinove koji su kozu trovali zato joj je vime i neki djelovi kože koji su se nazirali bili ljubičasti ____


Također je spomenula da su koze po pitanju bolesti drugačije od svih životinja jer kad počnu pokazivati znakove bolesti najčešće je već prekasno.Eto dragi kozari to sam željela podijeliti s vama kako bi mogli reagirati brže od mene.Još mi je rekla da je najprije trebao rješiti kozliće bili živi ili mrtvi pa onda lječiti kozu da bi tako možda imala šanse ali rekla je možda.

Pozz Tessa!
Izrazito mi je zao da si posjetila ovaj forum zbog ovako zalosne situacije.
Zelim ti dobrodoslicu!!
Hvala ti na tvojem individualnom iskustvu. Trenutno ne mogu naglasiti dio tvojeg posta putem aplikacije,pa sam to ucinio znakovima u tekstu.
Ovaj dio sa ljubicastim znakovima na tkivu je i mene zabrinuo jer sam primjetio da se mojoj kozici uz naoteceno vime sporadicno pojavljivala ljubicasta boja. Mislio sam zbog razvoja vimena jer je prvojarka!!! Eto koliko je pretpostavka .....(znas nastavak..).
Moje koze su bile hranjene suhom travom i zitaricama..cesto zitaricama u jednom velikom obroku. Nakon problema sa mladom kozicom odlucio sam 4 dana ne primjenjivati konzumaciju zitarica. Savjet sa foruma nasih dragih kolega.Sada postepeno linearno uvodim opet zitarice..
Ova informacija o boji vidljivog tkiva (ljubicasta boja) je za mene vrlo vazna informacija. Ne sjecam se da je to netko spomenuo. Samim time ti osobno zahvaljujem. Danas ce to biti prvo sto cu uciniti(pogledati boju vimena) cim uletim u dvoriste.
Moja kozica ima i dodatni problem sa nogom i ne lijeze uopce na jednu stranu-stranu gdje je povrijedena noga.

Mogu li te jos nesto zamoliti?
Napisala si da si kontaktirala nekoga od rodbine tko je lijecnik-veterinar. Molim te pitaj koliko dugo se mora lijeciti problem nakupljanja plinova u tijelu?Koliko dana treba da se to procisti iz tijela i koje tretmane je uputno primjenjivati? Pokusaj doci do decidiranih odgovora. Navodim to zato jer trenutno,po savjetu iskusnih, svoju kozicu hranim suhom travom i pomalo joj dodajem zitarica. Rezultati su vidljivi..no vidljivo ce biti i opadanje tjelesne mase - mrsavljenje jer je navikla na zitarice i nemam alternativu u voluminoznoj ishrani.
Puno hvala.
 

Mister No

Član
Tu od
26 Svi 2007
Poruka
367
.......

........

ali je žalostan taj njegov nemar.Kod zadnjeg posjeta je rekao kako se slabo sta može napraviti bez ultrazvuka da ga ima ali koće ga vući sa sobom.Žalosno!

Moram ovo komentirati jer sam grrrr malo na ovakav pristup veterinara !!! Ne bi ovakav pristup ostao dugo anoniman !!!

Uvijek sam za ljubazno rjesavanje problema. Ali neprofesionalizam ne trpim!

Ako mu je to profesija onda neka ga(ultrazvuk) nosi gdje i kada je potreba ukoliko ne postoji nacin da odvezes kozu do stanice!!!
Prosle godine sam u kolicima-tackama vozio mladu jaricu 1.3 km u jednom smjeru do vet.stanice. Dobar vet.ju je lijecio i sada skace po cijeloj staji. Od tada me vet.shvaca vrlo ozbiljno. Vozio sam i u grad zivotinju u autu...i ne vidim razlog zasto bi trebalo biti tesko napraviti pregled ako se moze.
Razlike u pristupu su kao i kod svakoga od nas...netko je odgovoran ...netko je nezainteresiran.
Vidim da si ucinila sve ...(trazila i vise od dva misljenja...sto i sam ponekad cinim..)..i zao mi je sto ishod nije pozitivan...
Za tvoj pristup forumu...razlog nadasve...zaista pohvaljujem :)
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,820
Evo slike od moje najbolje i ujedno najdraze koze!!!
 

Prilozi

  • 20150126_084452.jpg
    20150126_084452.jpg
    43.8 KB · Pregleda: 79
  • 20150126_084501.jpg
    20150126_084501.jpg
    44.2 KB · Pregleda: 87

maja

Član
Tu od
8 Ožu 2014
Poruka
54
dobrodošla nova članice, e tako sam i ja prošla prošli tjedan s mojom kozom, i moja je jadna otišla... Imala je sirota dvojčeke... eee sad mene zanima moj slučaj... ovako.. već danima mi kozi curi nešto na stražnjicu, onak kao da će se jarit, malo sukrvice, pa malo bijelog iscjetka... koza se odmiče od drugih koza, i eto nalila je onak podosta... sad me zanima jel jarenje blizu, jer stvarno nemogu odgonetnut, čekam već par dana, stražarim od tog vražjeg iscjedka kad sam skužila da curi... Neznam termin jer sam kupila koze oko Božića... ;) ;):eek::
 

Najnoviji postovi

Na vrh