• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

KOZARSTVO

  • Temu pokrenuo KRESO
  • Datum prvog posta

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,820
Po tome sto si navela jarenje je jako blizu mozda i nocas!!!
Kad se pojavio iscjedak?
 

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
dobrodošla nova članice, e tako sam i ja prošla prošli tjedan s mojom kozom, i moja je jadna otišla... Imala je sirota dvojčeke... eee sad mene zanima moj slučaj... ovako.. već danima mi kozi curi nešto na stražnjicu, onak kao da će se jarit, malo sukrvice, pa malo bijelog iscjetka... koza se odmiče od drugih koza, i eto nalila je onak podosta... sad me zanima jel jarenje blizu, jer stvarno nemogu odgonetnut, čekam već par dana, stražarim od tog vražjeg iscjedka kad sam skužila da curi... Neznam termin jer sam kupila koze oko Božića... ;) ;):eek::

To je vrlo blizu,ni jedna nije ista nekima to traje par dana a neke sve naprave u dan.
 

maja

Član
Tu od
8 Ožu 2014
Poruka
54
pa taj iscjedak je ima sigurno 4-5 dana, probala sam joj vime, ima mlijeka, ne puno al onak, danas je evo vesela i druži se s ostalim kozama, ovih dana je samo ležala postrance u ćošku... e sad ga ti znaj... a ova druga isto što sam ju kupila ima ogroman stomak, doslovno ogroman, poslikam kasnije pa stavim slike ako uspijem, ali ona ništa ne nalijeva, ima keke dugačke sise, maltene skoro do poda, ali u njima ništa, možda ona mala čaškica za rakijicu, e sad me brine, koliko prije jarenja koze krenu nalijevat??? Strah me da mi se ne raspukne, sirota... jedva hoda, još ima neke čudne noge, i to poslikam pa stavim, kao da su joj popucale tetive, pa sad ima cipele na zadnjim nogama...
ja se nadam uskoro malim jarićima, kćer mi je nestrpljiva jako, nikako da dočeka male... ;) stalno se igra s kozama...
 

Tessa

Član
Tu od
2 Velj 2015
Poruka
74
Kod zastoja hrane u buragu najvažnije je pomoću nekog prirodnog sredstva npr.maslinovo ulje,kvasac ili nešto što preporuči veterinar pokrenuti tu hranu makar koza dobila proljev koji potom treba odmah zaustaviti.Kozi se može dati i medicinski ugljen koji kupi otrove i toksine te ih izbacuje putem probavnog sustava.Kozu je nakon toga potrebno 7 do 10 dana hraniti kvalitetnim suhim sjenom i čistom vodom a zatim polako uvoditi žitarice za početak 250g raspoređeno u dva obroka te kroz tjedan dana lagano povećavati do količine koju je prije uzimala ali raspoređeno u tri obroka.Pritom je važno pratiti izgled tjelesnih izlučevina i po tome se ravnati.
Kod koza koje redovno idu u pašu,hrane se u štali sjenom i brstom nema potrebe pretjerivati sa žitaricama.Koza ima takvu građu osobito mliječne koze te nikad ne mogu biti debele tim se ne treba zamarati.Najvažnije ali stvarno najvažnije je pratiti ponašanje koza na sve što se čini sumnjivo treba odmah reagirati.Sve ovo su samo preporuke ne znači da su dobre i da će pomoći svakoj kozi jer nije svaka ista i neće svaka isto reagirati.Jako je važno i prepoznati o kakvoj se bolesti radi jer simptomi znaju prevariti.U puno slučajeva više primijeti uzgajivač nego veterinar.Životinje se nikada bez razloga ne ponašaju čudno zato ne treba pretpostavljati i čekati već odmah zatražiti pomoć i rješavati problem.Ja sam to sad sigurno naučila!
 

maja

Član
Tu od
8 Ožu 2014
Poruka
54
tessa, tako sam i ja imala, samo što je moja imala taj dan proljev a dan prije je bila vani na ispaši... pa sam mislila da je od mokre trave ili nečega, ali nije preživala, i jbga ja kad sam skužila dok je ona sve gore i gore dok sam zvala veterinara (on na terenu, pa dok se sjeti doć), ona je krepala, ja da sam znala da je taj problem znala bih reagirat, i primjetila sam da joj je plav jezik i nepce, ali nisam znala uzrok, a ona je jadna izgleda dobila sepsu od tog nekakanja, jer kad smo ju otvorili da barem jariće spasimo ako su živi, (nažalost bilo ih je dvoje unutra), naravno nisu bili živi, vjerovatno su i oni pokrepali od sepse, jer bilo je svega 5-6 dana do jarenja. Imala je tobolac u jednjaku da teznam da bi stao u tačke, užas, a crijeva su joj se skupila neznam da su bila ko šakica... kad ju je muž rasporio rekao je da se sve usmrdilo, užas. krv je bila ljubičasta... a u želudcu se sve skupilo i upeklo kao da je netko istresao one tri-četiri kante od jupola kamenja, ili nekakvog betona. Nije se dan prije ništa primjetilo, bila je vesela i sretna, al ajde ti znaj, taj dan kad je krepala, pustila sam ju samu u tor sav tor mi je zasrala proljevom... užas... ebem ti i veterinare, kod nas danas zoveš, sutra ili prekosutra ti tek dođe... a mi se nažalost moramo na greškama učit, i iskustvu.... za par dana mi je jarac dobio proljev, pa sam poslušala gabru i dala mu toplu vodu, mineralnu i maslinovo ulje, čisto radi preventive, pa kako mu bude, ali sve je ok završilo, hvala Bogu...:eek::
 

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
Tessa,sve sam već to napisao i jednu najvažniju stvar si zaboravila a to je gazirana voda ona je glavna za razbijanje slijepljene hrane i sva tri želudca isto tako napisao sam šta bi svaki "ormarić" u štali trebao imat.

Maja,sad si me malo zabrinula,ovi simptomi koje opisuješ su tipićni simptomi "plavog jezika" a u tom slučaju sigurno nisi mogla ništa napravit od njega ovca i koza sigurno ugiba!!!
 

maja

Član
Tu od
8 Ožu 2014
Poruka
54
gabro, prijatelju, kako bilo da bilo, od čega je uginula tko će ga znati... možemo samo nagađati... meni žao onih jarića u njoj... svake godine mi je jarila jedno, e sad kad je uginula dvoje unutra... koji peh... daj mi molim te reci, koliko dana koza nalijeva... jel joj treba par dana. ili to može riješiti u dan-dva???
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Tessa

Član
Tu od
2 Velj 2015
Poruka
74
Prije dvije godine moja koza je ono baš ful nalila vime u samo 2-3 sata.Tek sam je kupila i nisam točno znala kad se treba jariti.Vime je počela spuštati i 20 dana prije tako da sam je redovno obilazila čak i po noći.Taj dan sam je pogledala ujutro bila je na paši do oko podneva i tada još nije imala nešto mlijeka u sisama.Poslije samo tih par sati na vratima nam zvoni maleni susjed i kaže da koza ima kod sebe malog kozlića.Mi smo upravo ručali i ja sam mislila kako samo hoće moju djecu izvući vani i nisam vjerovala dok nije nazvao njegov tata i rekao da mali ne laže,e onda je nastala strka.
 

maja

Član
Tu od
8 Ožu 2014
Poruka
54
evo pokušat ću poslat slikice...
 

Prilozi

  • ivona 002.jpg
    ivona 002.jpg
    39.6 KB · Pregleda: 159
  • ivona 001.jpg
    ivona 001.jpg
    25.9 KB · Pregleda: 351
  • ivona 003.jpg
    ivona 003.jpg
    20.4 KB · Pregleda: 160
  • ivona 004.jpg
    ivona 004.jpg
    24.8 KB · Pregleda: 178

maja

Član
Tu od
8 Ožu 2014
Poruka
54
to je ova koza što nije počela nalijevat, i stvarno neznam šta joj je s nogama, jel tko imao kakve slične situacije????:confused:
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,820
Imao jesam slucaj sa deformacijom papaka ali nisu bili tako polagniti ko da su joj strgane noge!!!
Ja jedino nebi njen podmladak ostavljo za reprodukciju a ona ako normalno hoda i nema smetnji vezano za deformaciju bi ju ostavio!!!
 

maja

Član
Tu od
8 Ožu 2014
Poruka
54
pa ja baš imam namjeru ostavit taj podmladak ako bude ženska kozica, jer to je koliko znam sanska koza i kad sam ju kupovala nisam vidjela noge, jer je bio mrak a njih troje (dvije koze i jarac), bili su jedva u nekom boksu dva sa dva, ma katastrofa... ni prostora nisu imali, samo za leć i ustat se...a mislim da je ona dosta stara i teška je, pa možda su zbog toga tako noge otišle, stvarno neznam... a šta misliš mato, jel bi jarenje bilo blizu??? Ja sam ju kupila par dana prije Božića... A što se tiče hodanja, hoda ali ne podiže nogu, samo ju vuče... jer kad digne nogu to se onak ispravi pa se nabije na papke, ili neznam, kao da ju vrijeđa...
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,820
Ako je pocela nalijevati jarenje je u vecini slucajeva unutar nekih 20 dana ali moze biti i vise i manje!!!
Bolje je kad nalijeva vime prije zbog stvaranja kolostruma i razvoja samog vimena!!!
Mozes ostaviti podmladak ali time se povecava rizik od oboljevanja podmlatka jer se prenose geni sa bolesne koze na jarad!!!
Za reprodukciju se ostavljaju najbolja i najzdravija grla i na taj nacin vrsimo selekciju i dobivamo bolji podmladak!!
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,820
Urodjena je,nebi reko da bi ode noge bile iste da je rjec o staroj ozljedi pa da je nesto krivo zaraslo!!!
 

maja

Član
Tu od
8 Ožu 2014
Poruka
54
videjt ćemo kad dođu malecki, pa ćemo onda odlučit... al eto žao mi... eh ova moja roga još više joj curi odostrag, a ona se normalno kreće, jede s jasala... ma sve... baš smo svi u isčekivanju... mato, kakve ti imaš koze, mislim, koja pasmina... moja je jedna alpina, ova druga je hrvatska bijela, a ta sa defektnim nogama mislim da je sanska... e saad je problem jer koliko sam si ja skužila da je jarac sin te roge, i da je on nju napario... pa sve se bojim da će mi jarići bit defektni... sjećam se jedne godine i mojoj baki se to dogodilo, imala je muškog jarčića ali je bio neki niskog rasta, i mi uvijel mislili da je on mali, a vraga bio mali... napario mamu... i ojarilo se nešto kao lavić, odnaprijed griva majko sveta i jak, a zadnje noge i zadnji dio općenito kao da mu je netko iscijedio... živio taj jarić dva tri dana i krepucnio... šteta... e sad se brinem za svoju rogu kakvo će ona jare ojarit...
 

maja

Član
Tu od
8 Ožu 2014
Poruka
54
Urodjena je,nebi reko da bi ode noge bile iste da je rjec o staroj ozljedi pa da je nesto krivo zaraslo!!!

daj nemoj me sad plašit, a tak mi nekak izgleda veliko kao da će dvojke... vidi stomačine... jedva se i ustane...
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,820
Nemora biti ali rizik postoji!!!
Moje koze su krizane sanske i alpske a jarca imam cistokrvnog alpskog!!
Imas na prosloj stranici slike jedne moje koze ta mi je najbolja i najljepsa!!!
 
Posljednje uređivanje:

kandelabar

Član
Tu od
16 Sij 2014
Poruka
93
majo hvala za slike trebaju svi praktikovat svako malo da ubace poneku sliku bio bi raznovrsniji forum...kad već pričaš da is kupila kozu i da je bilo tijesno gdje je zivjela kod tog covjeka nameću se vdije stvari: 1) koliko je potrebno prostora za jednu kozu u štalskom držanju preko zime ,dakle,kad su koze većinu u kozarniku i ne mogu izlaziti na ispašu
2) kakav pod uraditi da ne bi koze obolijevale od papaka
 

Najnoviji postovi

Na vrh