• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

KOZARSTVO

  • Temu pokrenuo KRESO
  • Datum prvog posta

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
pozdrav uzgajivaćima,
ojarila mi se koza (prvojarka) koju je zaskočio brat, već sam pitao za parenje u srotstvu pa je bilo svakakvih odgovora, no kao prvo jako se teško ojarila, no tom jariću su bile isprekrižene prednje noge a zadnje slabo pokretne, ni nakon dva dana se nije mogao ustati . morao sam ga se riješiti..
Zatim sam uzeo dvije male alpine stare 3i4 tjedna i stavio pod kozu da ne dobije mastitis. Teško za dojiti jer ima male cice. Za sada dok mali cicaju moram držati kozu da bi se male nacicale, dali če svremenom ona njih prihvatiti kao svoje ili ču je morati stalno držati dok se ne nacicaju i do koje starosti moraju biti na mlijeku i dali ima neka tehnika kako da ih prihvati.
pa ako mi morete dati savjet kolko puta dnevno da ih puštam na cicu , jer one več pomalo jedu (imaju već zubiče ) sijeno i žito u koje im stavljam pelete od pehre za kuniće i to zajedno sa odraslim kozama, no povremeno se zalete na njih, pa sam im složio poseban box tak da se mogu skloniti od njih u slučaju frke.
Hvala unaprijed na odgovorima....

Teško da če ih prihvatiti previše su stare,jedino što možeš pokušati da ih dobro namažeš njezinim mlijekom to joj je poznat miris,možda bi lakše prošo da je muzeš.
Dali se taj jarić zasisao,odnosno dali je popio prvo mlijeko,sat vremena poslije lega???
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
U mome kraju koza ojarila 3 jarića koji su sisali bez problema. Od vlasnika se curica igrala sa jednim jaretom i namirisala ga. Kada je jare vraćeno kod koze, koza ga je tukla, tako da su jare odvojili od koze i hranili zamjenicom-
 

maja

Član
Tu od
8 Ožu 2014
Poruka
54
evo da vam javim da je moja roga na svijet donijela curu i dečka... slike stavim kasnije... ;) [/B]:(inlove):
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
@maja čestitam.
Moje jare je otišlo dans kod drugo vlasnika za rasplod, a ja ću za 01.05. dobiti drugo. Danas ima 2 mj i 22 kg. Od sutra bih trebao imati mlijeko.
 

Tessa

Član
Tu od
2 Velj 2015
Poruka
74
evo da vam javim da je moja roga na svijet donijela curu i dečka... slike stavim kasnije... ;) [/B]:(inlove):

Čestitam Maja!!!Mi smo ponekad malo nestrpljivi ali sve dođe u svoje vrijeme neka budu zdravi.
 

maja

Član
Tu od
8 Ožu 2014
Poruka
54
evo prilažem slikice.... sad sam u isčekivanju one što ima čudne nogice i moje prvojarke male... roga se pokazala kao dobra majka, sve je sama obavila u pol sata... Maknula sam ju od ostalih, jutros prije jarenja, jer imam malo zloćkastog jarca, pa me bilo strah da ne pogazi jariće. Mato da te pitam za gnojivo jel to jeftinije u Mađi, tipa KAN i UREA??? Ili samo uzimaš smjese??? Ljubim vas... Bilo me strah jer je netko napisao da je imao problema sa jarićem jer je u srodstvu bilo, naime, ja kako sam skužila čovjeka od kojeg sam kupila rogu, da ju je napario sin. Ali ne primjetim ništa loše na jarićima, malo su još slabi na noge, vidjet ću kroz par dana jel sve ok... :smile:
 

Prilozi

  • ivona 002.jpg
    ivona 002.jpg
    40.8 KB · Pregleda: 98
  • ivona 001.jpg
    ivona 001.jpg
    38.5 KB · Pregleda: 96

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,820
Za gnojiva nisam pito ali pitat cu sljedeci put kad budem iso.
Dali sisaju jarici?
Jesu li zivahni?
 

Zajec

Član
Tu od
1 Velj 2013
Poruka
125
Teško da če ih prihvatiti previše su stare,jedino što možeš pokušati da ih dobro namažeš njezinim mlijekom to joj je poznat miris,možda bi lakše prošo da je muzeš.
Dali se taj jarić zasisao,odnosno dali je popio prvo mlijeko,sat vremena poslije lega???

Ma je popio je prvo mlijeko i to unutar 3 sata, i baš se borio na cici ali nije se dignuo.
No ove male koje sam kupio da bi ih stavio pod nju , izgleda da če ih prihvatiti ,par dana sam ju držao a sada kad dođem u štalu odma se zalete pod nju i ona stoji i ne grize ih više,čak kad izađu iz box i hodaju za menom po štali dok hranim kuniće zove ih, jedino malo mi probleme radi ova stara koja se treba jariti za 15 dana pa ponekad krene na njih ali onda zapale u svoj box. a tolko su pitome da nemrem vjerovati, uzeo bi ih najrađe u kuću ko kučnog ljubimca..





 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Što sam pisao kozu sam kupio sjarnu i imala je slabo mlijeka. Jučer jare staro 2 mj teško 22 kg. Kada je jare otišlo oko 18 sati koza nije imala ništa mlijeka jer je mali sve popio - pijanac.
Danas sam je dojio u 10 sati i imala je 1,7 mlijeka. Vi iskusni mi recite dali je to dobro, samo što je kod mene problem što ne mogu dojiti kozu u isto vrijeme zbog obveza. Ako bih imala 2 l dnevno ja sam zadovoljan. I još nešto - prije je imala sise da sam je jedva dojio sa 2 prsta, a sada su sise prave da se može uhvatiti cijelom rukom.
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,820
To ti je solidno,vidjet ces kroz nekoliko dana koliko ce mljeka biti a biti ce oko dvije litre sigurno.
Tokom godine ces vidjet koliko djgo ce imati mlijeka i koliko ce naglo smanjivati mljecnost pa ces znati otprilike koliki je prosjek.
Napominjem da mlijeka ima najvise u pocetku laktcije a ti si dva mjeseca ostavio jaretu!!
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Do sada su mi forumaši pomogli savjetima, a vjerujem da će biti još upita.
Koza danas mekeće i slabo jede, a inače kada dobiju smjesu hoće da se udave, sigurno tuguje za jaretom.
 

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
22kg to si mirio žive vage?
toliko mlika je ok,još če ona dizat kad dođe trava i toplo vrime,samo ti muzi i masiraj vime.
I da koza malo tuguje ali proč će je to za par dana.
 

dugan

Član
Tu od
3 Kol 2013
Poruka
266
Forumaši jel imate kakvu ideju kakve bi jasle trebale biti za koze jer svugdje su drugačije pa ne znam koje bi bile najbolje.Tako da prihvaćam sve prijedloge ,a još i bolje slike.
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
22kg to si mirio žive vage?
toliko mlika je ok,još če ona dizat kad dođe trava i toplo vrime,samo ti muzi i masiraj vime.
I da koza malo tuguje ali proč će je to za par dana.

@gabro mislio sam žive vage, jer ga je čovjek uzeo za rasplod.
Danas je bilo 1,6 l mlijeka.
Koze ni danas neće da jedu samo mekeću. Pustio sam ih van, malo su pasle i same ušle u boks što prije baš i nisu činile. A što mogu,moraju zaboraviti jare.

Kako su to divne životinje.
 

Najnoviji postovi

Na vrh