• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

KOZARSTVO

  • Temu pokrenuo KRESO
  • Datum prvog posta

Tessa

Član
Tu od
2 Velj 2015
Poruka
74
Luka njezino ponasanje to i dokazuje ocito je bila kod divljaka a ne kod gazde!!!
Isto kao i ti ja svoje zivotinje nisam nikad udario niti se izderivo na njih one su pitome i udomacene stovise i "razmazene" osobito koze.

Ne mora biti da ju je bivši gazda mlatio. Koze su jednostavno plašive i pametne životinje. Ja imam jednu kojoj netreba konop dok su druge dvije potpuno divlje. Kad je na paši zaljepi se meni uz noge i može u vrtu biti puno poslastica ona se nemiče od mene. Međutim jedan dan sam tjerala kokoši imala sam štap u ruci da mi ne pobjegnu prošla sam pored koze a ona se tako prepala da je tri dana bježala od mene.Sad smo opet prije.
 

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
Ja imam tri koze i nisu prijavljene.Što uopće dobijem ili gubim ako ih prijavim jeli se nešto plaća? Oko mene dosta ljudi ima po par koza ili ovaca za svoje potrebe. Nicije nisu prijavljene i svi razmišljaju o cjepljenju.Bolest plavog jezika nije nova bolest bilo je i prije barem sam tako čitala. I tada su se životinje cjepile onda je nestala pa se sad opet pojavila.Jeli je stvarno ima ili netko želi prodavati cjepivo.Negdje sam pročitala da se pojavila između ostalih krajeva koje su nabrojili i na Braču.Gabro jeli to istina ti si o svemu dosta informiran znaš li nešto o tome?

Već par godina je prisutna i da bilo je i na braču,neznam dali se cijepivo može kupit, a bolest je na istoku puno češča jer oni ne provode cijepljenje,a evo i jedan podatak brač službeno ima 12000 ovaca i bar još toliko bez prijave!

luka tu kozu su sigurno tukli i zato biži od štapa!!!
 

maja

Član
Tu od
8 Ožu 2014
Poruka
54
luka malo joj više posveti pažnje, možda se pripitomi... ;) odnosno prestane bit plašljiva, vjerovatno je prije sirota dobivala batine... :(
 

maja

Član
Tu od
8 Ožu 2014
Poruka
54
mato ja imam malu alpinu, ona bi se trebala jarit (iako sve manje vjerujem da je sjarna), ove dvije što sam kupila, jedna je hrvatska bijela, a ova što je s defektnim nogama ta je mislim al nisam sigurna sanska, (ja baš ne razlikujem te hrvatske bijele i sanske, kažu da hrv bijela ima dužu dlaku na batcima)... mislila sam uzet dvije mlade jarice (15-tak dana starosti) ali na ne nađem, našla na nekom oglasu al dolje dalmacija i sinj... pa bi si odhranila... eh da vas pitam kad puštate mlade jariće van, moji će u petak 15 dana, pa sam mislila ako za vikend bude lijepo vrijeme da ih pustim i njih i majku malo van... ni nju nisam puštala još van... sve se bojim sad kad mi ona stara krepala, da im nešto ne naškodi... jbga sad pušem i na hladno... ;(
 

Tessa

Član
Tu od
2 Velj 2015
Poruka
74
Već par godina je prisutna i da bilo je i na braču,neznam dali se cijepivo može kupit, a bolest je na istoku puno češča jer oni ne provode cijepljenje,a evo i jedan podatak brač službeno ima 12000 ovaca i bar još toliko bez prijave!

luka tu kozu su sigurno tukli i zato biži od štapa!!!
Gabro i ostali kozari što mi savjetujete da ih cjepim ili ne?U savjet veterinara se ne pouzdajem.
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,821
mato ja imam malu alpinu, ona bi se trebala jarit (iako sve manje vjerujem da je sjarna), ove dvije što sam kupila, jedna je hrvatska bijela, a ova što je s defektnim nogama ta je mislim al nisam sigurna sanska, (ja baš ne razlikujem te hrvatske bijele i sanske, kažu da hrv bijela ima dužu dlaku na batcima)... mislila sam uzet dvije mlade jarice (15-tak dana starosti) ali na ne nađem, našla na nekom oglasu al dolje dalmacija i sinj... pa bi si odhranila... eh da vas pitam kad puštate mlade jariće van, moji će u petak 15 dana, pa sam mislila ako za vikend bude lijepo vrijeme da ih pustim i njih i majku malo van... ni nju nisam puštala još van... sve se bojim sad kad mi ona stara krepala, da im nešto ne naškodi... jbga sad pušem i na hladno... ;(

Mozes ih slobodno pustiti van po lijepom vremenu ako ce ga biti?
Netreba ih pustati van za vrijeme magle i vjetra.
Pogledaj na njuskalu sad vec ima jarica na prodaju.
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
luka malo joj više posveti pažnje, možda se pripitomi... ;) odnosno prestane bit plašljiva, vjerovatno je prije sirota dobivala batine... :(

Ma nema sa njom problema, ona je pitoma i umiljata, mazi se, sve pet, ali kada vidi u ruci štap ili sličan predmet bježi u kut i drhti. Kada predmet ostavim ona je opet ona stara umiljata koza.
 

mikiai

Aktivni član
Tu od
21 Tra 2014
Poruka
152
Evo mene sa novim pitanjima.sada dolazim iz staje i primijetio sam kod svoje koze da sada izlazi bijeli iscjedak onako kao voda dali. Je to znak skorom jarenju ?
 

mikiai

Aktivni član
Tu od
21 Tra 2014
Poruka
152
Imam samo dvije koze i one su u istome boxu pa bas i nije primijetno da li se odvaja al primjetijo sam da je mirnija i kao da imama neke bolove stalno nesto lize i gricka po sebi rijec je o prvojarici.
I prije se nije dala dirati po trbuhu i vimenu a sa sada se s njom moze raditi sto hoces.
 

mikiai

Aktivni član
Tu od
21 Tra 2014
Poruka
152
Znaci veceras dezuranje da li mi je pametno ju ostavit u istom boxu sa majkom posto ju ova stalnu zeza ili da majku samo zavezem.
 

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
Nemoj vezivat,ako imaš mista odvoji ih,a ako ne nema veze neče joj mater ništa bio bi problem da nisu krvno vezane.
 

kandelabar

Član
Tu od
16 Sij 2014
Poruka
93
luka malo joj više posveti pažnje, možda se pripitomi... ;) odnosno prestane bit plašljiva, vjerovatno je prije sirota dobivala batine... :(

ja sam jednom svoju kozu istuko malo prutem pustio je na lancu da pase slobodno po vratinama(rub)njive koju obrađujem i sve je išla po međi i pasla travu,a ispod moje njive ima od komsije njiva bila pod travom i najednom ona uskoci u onu veliku travu ja da je za lanac ufatim ona ko srna kroz pola njive povalja covjeku travu jedva sam je saletio i nahujala me al nista posle nije se bunila grešna je bila valjda je shvatila..
 

maja

Član
Tu od
8 Ožu 2014
Poruka
54
koliko tko ima koza??? Da napravimo malu inventuru?! Heheheheh... Mato, imam još dvije da se jare, pa ću vidjet kad se ojare... Ovog muškog jarića bi mjenjala za neku jaricu, ali još je rano razmišljat o tome, tek mu je 15 dana... ;) tamo kad napune oko 2mj, onda ću vidjet kako i šta... Ova kiša me nervira, užasno... Ništa se po vanka nemože radit.... Svi nervozni, i mi i životinje... ;)
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,821
Bome da je tako!!
Ja planiram ostaviti zenske jarice a u tom slucaju moram mjenjati jarca(opet) cistokrvni je alpski bez rogova!!
 

mikiai

Aktivni član
Tu od
21 Tra 2014
Poruka
152
koliko tko ima koza??? Da napravimo malu inventuru?! Heheheheh... Mato, imam još dvije da se jare, pa ću vidjet kad se ojare... Ovog muškog jarića bi mjenjala za neku jaricu, ali još je rano razmišljat o tome, tek mu je 15 dana... ;) tamo kad napune oko 2mj, onda ću vidjet kako i šta... Ova kiša me nervira, užasno... Ništa se po vanka nemože radit.... Svi nervozni, i mi i životinje... ;)



Ja imam dvije koje se trebaju jariti :)
 

Najnoviji postovi

Na vrh