• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

KOZARSTVO

  • Temu pokrenuo KRESO
  • Datum prvog posta

Tessa

Član
Tu od
2 Velj 2015
Poruka
74
Ja imam tri koze i četvero jarića. Još mi se jedna treba ojariti.Usput još jedno pitanje. Ova što se treba jariti je jako sitna a ovo joj je drugo jarenje.Ove ostale sam kupila ko odrasle pa neznam do kad se koze razvijaju.Mater joj je dosta krupna. Prošle godine njeno jare sa tri miseca bilo skoro veliko ko ona,a otada se nije puno razvila.
 
Posljednje uređivanje:

iiva

Novi član
Tu od
25 Ruj 2012
Poruka
19
evo i mene malo,citam o ras*ravi o ozna-avanju životinja na gos*odarstvu i ovako vam je to. javite se u hrv, stocarski centar i trazite u*is u registar gos*odarstva oko 8o kn vam kosta dode vet oznaci zivotinje koje zelite i to je to,netreba otvarati i o*g.oznacavanje koza je markica i bolus i kosta oko 3o-ak kn kom,dobit cete zelenu karticu gos*odarstva za *romet zivotinjama i knjigu gos*. za svaku vrstu *osebno u koju je svaka zivotinja u*isana sa svojim životnim brojem i vodite samo evidenciju dolazaka,odlazaka,smrti,klanja itd.
 

iiva

Novi član
Tu od
25 Ruj 2012
Poruka
19
o*rostite ali mi ne radi slovo na ti*kovnici jasno vam je koje.Ja vam imam 2o koza,2 konja,mini svinju,svi su oznaceni i nemam nikakvih *roblema ni sa veterinarima ni ins*ekcijom oni dođu jednom god. snime jel sve kak *ise i to je to,a skoro sam dobila kaznu dok nisu bili *rijavljenji jer su u susjedstvo dosli zagrebacki vikendasi kojima je smrdilo *o konjima *a su me *rijavili a sira i mlijeka su *oždderali i *o*ili da ne *ricam kolko!
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,821
Ja imam tri koze i četvero jarića. Još mi se jedna treba ojariti.Usput još jedno pitanje. Ova što se treba jariti je jako sitna a ovo joj je drugo jarenje.Ove ostale sam kupila ko odrasle pa neznam do kad se koze razvijaju.Mater joj je dosta krupna. Prošle godine njeno jare sa tri miseca bilo skoro veliko ko ona,a otada se nije puno razvila.

Tessa!!
To se tako zna dogoditi bez obzira na genetiku roditelja.
Kod mene u selu jedna obitelj ima dvije koze a nemaju jarca pa moj jarac obavi poso al to nije bitno nego koza je sanska iznimno krupne gradje a moj jarac je alpski isto krupan a kad se koza ojarila i ti ljudi su jarice ostavili a oni di su tu su upola manji od koza i jarca a navrsili godinu dana.
 

Tessa

Član
Tu od
2 Velj 2015
Poruka
74
Točno tako je i kod mene.Sad sam razmišljala da kupim malo žensko jare od par dana i othranim ga zamjenicom jer mi je ova tako sitna da me strah kako će se ojariti.Lani sam mislila da je još mlada i bilo mi je normalno.Svaki dan je gledam i neznam što bi napravila.Trenutno na jednoj farmi u blizini prodaju jarića stare 15 dana.Jarici se brzo razgrabe a ja neznam šta mi je pametno učiniti. Ili da je ostavim još jednu godinu možda se još razvije. Što mislite!!!
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,821
Tessa!!
To ti ide ovako;uvjek se najbolja grla najkrupnija,najmljecnija najplodnija ostavljaju za rasplod a sve ostalo se ne ostavlja!!
 

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
Strašno je nezahvalno sugerirati što napraviti,i ja imam koza razne velićine,ali sve uredno ležu bez obzira na velićinu.

Usput imam: 2 četorogodišnje,1 trogodišnju,1 prvorotkinju i 2 jarice izležene za uskrs ali slabo hranjene i do maja neću znati jesu li skotne i naravno 70kg žive vage čiste prčevine :icon_rofl:,e da ima i 8 kozlića 2 muška i 6 cura.

Imam i 50 kokoša (28 običnih nesilica,2 pivca hrvata,2 golovrate slavonke,2 bile mora bit nekke njemice i 16 hrvatica u sva tri soja! , e da i ženu i dvoje dice!!!
 

maja

Član
Tu od
8 Ožu 2014
Poruka
54
Strašno je nezahvalno sugerirati što napraviti,i ja imam koza razne velićine,ali sve uredno ležu bez obzira na velićinu.

Usput imam: 2 četorogodišnje,1 trogodišnju,1 prvorotkinju i 2 jarice izležene za uskrs ali slabo hranjene i do maja neću znati jesu li skotne i naravno 70kg žive vage čiste prčevine :icon_rofl:,e da ima i 8 kozlića 2 muška i 6 cura.

Imam i 50 kokoša (28 običnih nesilica,2 pivca hrvata,2 golovrate slavonke,2 bile mora bit nekke njemice i 16 hrvatica u sva tri soja! , e da i ženu i dvoje dice!!!

hahahahah... čuj ti njega... eto ja imam dvije što neznam koliko su stare, al ova što ima defektne noge je stara kao isusov magarac... i prvojarku i jarca starog dvije godine... zasad dvoje jarića... dajte da vas pitam kako da znam koliko je koza stara, trebam nešto da pazarim za jednu kozu, čovjek kaže da je lani imala prvi put dvoje jarića, e sad neznam kako da sama znam jel starija il ne...riječ je o alpini s rogovima... ;) i još jedno pitanje, ova stara ( s defektnim nogama) , danas nemože ustat, dobila je bijeli iscjedak, ogromna je, ko tele je... ali na noge nikako neće... nije zainteresirana za hranu... a samo sere (kad se moram tako izrazit) i piša... inače kad nosim kukuruz i šrot jede ko luda, a sad nema boga da bi ustala, a nema čaškica za rakiju mlijeka.. mrvicu, onak kolostrum je...:icon_rofl: :mur: :icon_jook:
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,821
@maja!!
Starost koze se moze vidjet po istrosenosti zubi tko zna to procjenit.
Mora da se priprema za jarenje porto sere i pisa nebi bilo probavnih smetnji pripazi na prezivanje.
Kazes da kolostruma ima i to je dobro neke koze puno prije napune vime kolostrumom a neke posline jarenja.
 

maja

Član
Tu od
8 Ožu 2014
Poruka
54
pa mene brine jer se ne može kretat, ustane na zadnje noge, al nemože na prednje... :(
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,821
Tu sad moze biti vise razloga a najcesci je nedostatak vitamina i minerala.
dali se je to dogodilo postepeno ili odjednom?
Kako izgledaju papci nisu li deformirani?
 

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
Evo pri dva dana dobi frišku spizu i danas dvi imaju proliv,dvi mekanu,a dvi normalno;uvik neki problemi mora bit da je do kukuruza.
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,821
Sigurno je do kukuruza.
Kukuruz je ove godine jako los i pljesnivih vrhova.
Ja sam kukuruz brao beracem i klip koji je bio pljesnivog vrha sam uklonio i samo dobar kukuruz spremio u cardak.
Kukuruz koji je vrsen kombajom u zrnu tu ima svega i svacega pa nikako cudo da se zivotinje razbole.
 

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
A vidija sam i sam mada me prijatelj koji ga dovozi kaže da ga je sam mlio i da je bio super,nema veze sutra ga izbacujem i ide samo ječam mekinje i stari kruh,a kukuruz će pojest kokoše!
 

Tessa

Član
Tu od
2 Velj 2015
Poruka
74
Evo opet u mene odnosno u moje koze problema.Ona sitna o kojoj sa prije par dana pisala jutros osvanula sa oteklinom na ljevoj strani čeljusti. Na dodir je tvrdo i na tome mjestu je bila jedna tanka vlat trave.Kad joj diram ne otima se previše normalno jede.Nevirujrm da je kozija koža tako tanka da je ozljedila tako tanka travica.Od prije joj opala dlaka sa obje strane vrata.To me nije tako brinulo jer je bila odvojena od ostalih koza pa pretpostavljam da je glavu provlačila da dohvati sijeno iako je imala svoje ali koze uvijek vole tuđe. Sad kad se pojavila i ova oteklina brinem se. Čitala sam na forumu o jednom i drugom problemu.Ona se ne češe i nema nikakvih ranica pa pretpostavljam da nije svrab ili paušljivost ako se tako kaže. Što se tiče otekline na njoj ništa nisam vidjela dok sam je pregledala.mjesto gdje je opala dlaka mažem mješavinom rakije i lavandina ulja i dlaka na jednoj strani već raste.Dali da zovem veterinara?Moram još dodati da se u sljedeća dva tjedna treba jariti. U proteklih pet godina otkako imam koze nikakvih problema a sad jedan za drugim.
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,821
Oteklina ispod vilice se moze pojaviti i ako je koza zarazena metiljom!!
Moze biti neka bezvezna stvar a opet i ozbiljna najbolje zovi veterinara!!
Ako nisi prije imala problema sa zdravljem koza moguce je da ti imaju neku zaraznu bolest posto ti je to ucestalo!!
Obavezno se savjetuj s veterinarom!!!
 
Posljednje uređivanje:

Tessa

Član
Tu od
2 Velj 2015
Poruka
74
Veterinara sam zvala i rekao je da je možda upala žlijezde slinovnice ili možda metilja, da nije ništa nije hitno i da će doći u ponedjeljak doći pregledati je i cijepiti protiv plavog jezika.
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,821
Bilo bi najbolje da moze doc odmah ali sta ces!!
Kad ju cjepi protiv metilja(parazita)kozu odvoji od ostalih.
Jesi li koze tretirala protiv metilja i parazita?
 

Najnoviji postovi

Na vrh