• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

KOZARSTVO

  • Temu pokrenuo KRESO
  • Datum prvog posta

Tessa

Član
Tu od
2 Velj 2015
Poruka
74
Nisam pošto smo u Dalmaciji svi kažu da nema potrebe.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,821
Upravo sam doso iz stale koza se ojarila!!
Tako sta jos nisam vidio.Jare je ogromno i nikako da jare krene van patili smo se ja i koza tri sata ali smo uspili na svjet donijet zdravog decka!!
Uvjeren sam da bez moje pomoci bi ostao bez koze i jareta!
Neponovilo se vise nikad tako sto!!
 

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
Evo opet u mene odnosno u moje koze problema.Ona sitna o kojoj sa prije par dana pisala jutros osvanula sa oteklinom na ljevoj strani čeljusti. Na dodir je tvrdo i na tome mjestu je bila jedna tanka vlat trave.Kad joj diram ne otima se previše normalno jede.Nevirujrm da je kozija koža tako tanka da je ozljedila tako tanka travica.Od prije joj opala dlaka sa obje strane vrata.To me nije tako brinulo jer je bila odvojena od ostalih koza pa pretpostavljam da je glavu provlačila da dohvati sijeno iako je imala svoje ali koze uvijek vole tuđe. Sad kad se pojavila i ova oteklina brinem se. Čitala sam na forumu o jednom i drugom problemu.Ona se ne češe i nema nikakvih ranica pa pretpostavljam da nije svrab ili paušljivost ako se tako kaže. Što se tiče otekline na njoj ništa nisam vidjela dok sam je pregledala.mjesto gdje je opala dlaka mažem mješavinom rakije i lavandina ulja i dlaka na jednoj strani već raste.Dali da zovem veterinara?Moram još dodati da se u sljedeća dva tjedna treba jariti. U proteklih pet godina otkako imam koze nikakvih problema a sad jedan za drugim.

Daj kaži mi točno di je ta oteklina na vilici ili na vratu,i teško da je to od metilja u dalmaciji (ne preporučan cijepljenje jer je pre duga karenca) ako je na vilici može bit da se ubola na travu i to prođe samo a i otekline na vratu lako prolaze same bez nekih intervencija to sam i ja imao.
 

Tessa

Član
Tu od
2 Velj 2015
Poruka
74
Gabro, baš ti hvala što si se javio. Oteklina je na vilici nije blizu vrata baš na onom tvrdom širokom dijelu veličine kosti.I pojavila se odjednom.Sad mi je ta koza u jednoj pomocnoj prostoriji pa sjeno držim u nekoj staroj drvenoj škrinji.Ona cijelu glavu ugura unutra dok bira sijeno. Baš dan prije u jednoj bali iz koje sam joj stavljala bilo je i drače.Ja sam je izbacila ali je moguće nešto i ostalo.Zato sam se i premisljala dali da zovem veterinara. Točno na tom mjestu je bila i zabijena nekakva travčica ali nije bila jaka tako da nevirujem da je zbog toga. Odmah sam jutros i popodne tu natrljala sa svim što mi je palo napamet valjda joj nemoze naškoditi jer nije otvorena rana.Namazala sam mješavinom rakije i ulja lavande a popodne nevenovom masti koju sam sama napravila i uljem gospine trave.U odnosu na jutros oteklina se nije ni smanjila niti povečala.Vidit ćemo što će biti ujutro.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Tessa

Član
Tu od
2 Velj 2015
Poruka
74
Upravo sam doso iz stale koza se ojarila!!
Tako sta jos nisam vidio.Jare je ogromno i nikako da jare krene van patili smo se ja i koza tri sata ali smo uspili na svjet donijet zdravog decka!!
Uvjeren sam da bez moje pomoci bi ostao bez koze i jareta!
Neponovilo se vise nikad tako sto!!

Bravo, Bogu hvala što je sve dobro prošlo!
Čestitam!
 

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
Tessa, to ti se ona ubola iznutra, sad imaju dvije varijante ili pukne gnjoj unutra ili pukne van a onda imaš otvorenu ranu,kad se meni to desi (a baš je nedavno to bilo) utiram joj prst između vilica i obraza i samo malo protrljam bolje da pukne unutra i kroz par dana prođe samo. Pazi da te ne ugrize zna bit pakleno!
 

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
A evo da napišem i kojih sam problema imao ih dana,o na koza šta je izlegla tri od toga jedno mrtvo i onda imala problema sa ispadanjem posteljce dobila je i zatvor sa gubitkom preživanja onda onaj miks za zatvor i uz to sulfadimidin danas pase kao da nikad nije jela i sa prvim udarom kozlića u vime počne preživat,a kako mi je danas žena rekla da smo i lani posli lega imali isto tako problema sa preživanjem lako lako da za jematvu završi u kaštradini!!

A one dvije neuhranjene što sa nekidan kupio izgleda da je jedna skotna (nisam još siguran ali mi se učinilo da sam vidio da se kozlić unutra miće) one bi mogle i ostat!
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
@matozdenci čestitam. Tako je moja imala jedno veliko jare kako sam već pisao, ali se sama ojarila i sve je prošlo u redu.
 

mikiai

Aktivni član
Tu od
21 Tra 2014
Poruka
152
Dobro vece ,evo ovako imam jedno pitanje koza mi je oko 16 sati krenula kao da ce se jariti i i onda se pojavilo nesto kao cep ja mislim da je to bi vodenja,no nije ga uspila izbacitikada se ustala to se ja vratilo nazad i sada izade malo ali nemoze izbaciti.Sto da radim.
 

Tessa

Član
Tu od
2 Velj 2015
Poruka
74
A evo da napišem i kojih sam problema imao ih dana,o na koza šta je izlegla tri od toga jedno mrtvo i onda imala problema sa ispadanjem posteljce dobila je i zatvor sa gubitkom preživanja onda onaj miks za zatvor i uz to sulfadimidin danas pase kao da nikad nije jela i sa prvim udarom kozlića u vime počne preživat,a kako mi je danas žena rekla da smo i lani posli lega imali isto tako problema sa preživanjem lako lako da za jematvu završi u kaštradini!!

A one dvije neuhranjene što sa nekidan kupio izgleda da je jedna skotna (nisam još siguran ali mi se učinilo da sam vidio da se kozlić unutra miće) one bi mogle i ostat!

Lako tebi kad se u sve to dobro kužiš. Ja imam osjećaj da kod tebe nema panike ma kakav problem da se pojavi.Ja sam tek počela učiniti i najprije me uhvati panika.Zato je ovaj forum zakon kad čujem nečije mišljenje osobito od ljudi koji imaju iskustva s kozama odmah se malo prizemljim i nije sve tako crno. Zvala sam ja danas i veterinata iako je on rekao da nije hitno puno sam mirnija kad sa čula mišljenje vas koji se sa ovakvim problemima susrećete svakodnevno.
 

Tessa

Član
Tu od
2 Velj 2015
Poruka
74
Dobro vece ,evo ovako imam jedno pitanje koza mi je oko 16 sati krenula kao da ce se jariti i i onda se pojavilo nesto kao cep ja mislim da je to bi vodenja,no nije ga uspila izbacitikada se ustala to se ja vratilo nazad i sada izade malo ali nemoze izbaciti.Sto da radim.
Po mome mišljenju a dosad sam bila prisutna kod 15-ak jarenja nemožeš ništa napraviti dok se ne pojave nogice i glavna. Ako vodenjak nije pukao nema opasnosti za jare sačekaj kad se pojave pravi trudovi leći će ona.Ali ako vidiš da nešto neide kako treba pozovi veterinara.
 

kandelabar

Član
Tu od
16 Sij 2014
Poruka
93
to je pretpostavljam cervikalni cep u vagini koji je bio kao zastita tu on prvi izadje ondosno istopi se
 

Tessa

Član
Tu od
2 Velj 2015
Poruka
74
Ako se počela napinjati zna proći 2 h a zna se i dogoditi da se ojari u slijedećih pola sata. Zavisi o kozi. Moja zadnja koja se kozila trajalo je točno 3h, s tim da se vidilo da ima trudove.
Prije nije dala da joj dotaknem vime niti nju, ali kada su trudovi počeli dopuštala bi i kada bi joj prošla rukom preko kralježnice cijela je se ugibala. I po tome sam shvatila da je jarenje počelo.
 

mikiai

Aktivni član
Tu od
21 Tra 2014
Poruka
152
Ova moja se je napinjala oko cetiri i to pravo i onda je odjednom stala i sada se lagano napinje kad leži.
 

Tessa

Član
Tu od
2 Velj 2015
Poruka
74
Jesli joj probala proći rukom preko kralježnice jeli nalila mlijeko u vime.Šeta li pa stane,jeli često mokri i brabonja.Jeli kod trudova zauzme pozu koda će mokriti?
 

mikiai

Aktivni član
Tu od
21 Tra 2014
Poruka
152
I ja mislim .a na koji se način taj čep topi?


Da Tessa stalno mokri i brabonja a rukom kada ju diram ona nako stoji .
 

Najnoviji postovi

Na vrh