• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

KOZARSTVO

  • Temu pokrenuo KRESO
  • Datum prvog posta

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Kozari pozdrav. Nećete vherovati ali snimio sam video (ne mogu ga postaviti) u trajanju par minuta:
Muško jare (m i ž ojareni 14.01.2016) laje kao pas i ponaša se kao pas. Trči oko koze - majke i laje. Kada se ponaša kao pas koza ga tjera kao psa, a kada se ponaša kao jare normalno ga prima.
U prostoru gdje su boksovi su koze, zečevi, mali pas jazavčar i mačak. Svi su prijatelji.
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,820
Super neka su samo živi i zdravi!!
He he vidio sam več svakakva ponašanja koza i jarića,al da laju još ne:drink:
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Danas je jaricima mjesec dana starosti.
1 - mali koji povremeno laje ojaren sa 4 kg, danas ima 10 kg,
2 - mala koja je ojarena sa 2,5 kg danas ima 8 kg,
Sto kazete da li je prirast u redu ili je trebao biti veci. Kozi funkcionira samo desna sisa dok lijeva nema mlijeka.

Tri koze su otkinule nausnice - mindjuse, da li se to kod vas dogadja?
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,820
Prirast je u prosjeku,što se tiče vimena,mlječna žljezda ne luči mlijeko jer je najvjerovatnije prebolila mastitis,kako sam ti nedavno naveo u nekoliko postova prije!
Mojima kad otpadne markica ja ju spremim u slučaju da mi treba za razdužit,ne markiram ju ponovo!
 

Mister No

Član
Tu od
26 Svi 2007
Poruka
368
Pozdrav svima!
Cesto vas citam, no malo komentiram ili sudjelujem u raspravi jer vecinu poruka saljem sa mob-a...i cesto ne uspije..pa odustanem...
Na prethodnoj stranici je kolega @gabro napisao da mu je koza pobacila. Ne znam koliko je ta tema elaborirana...no susreo sam se sa slicnim problemom i nekim nuspojavama.
Jedna od najdrazih koza mi je pobacila. Zanimaju me razlozi..
Koza je par dana imala(ima i sada udubljene oci, danas cesto zijeva-otvara usta, kaslje i mislim da je mrsava). Brine me ovo udubljenje ociju..oci su se povukle unutra prije par dana..mozda i tjedan...nisam to do sada vidio kod svojih koza. Odmah sam joj dao vitamine ad3e oralno. Mozda sam pretjerao u dozi jer je dobila proljev iza toga i trajalo je jedan dan. Zatim par dana normalan izmet i sada pobacaj.
Nikada do sada nisam imao pobacaj...
Zanima me sto moram pratiti da bude sve u redu. Jarici su vani..oko 3mj.stari...i krv ide.
Moguci uzroci?
U prehrani sam imao par preinaka no to cu objasniti naknadno jer ne vjerujem da je to uzrok...
Molim Vas za komentar ako ste imali iskustva ili ste upoznati sa problematikom.
Hvala
 
Posljednje uređivanje:

nino6110

Aktivni član
Tu od
19 Srp 2014
Poruka
1,499
Re: Koze

A to kad se oci udube nije bas dobro
Kad si dao vitamine?
Možda da ponovis tretman,trebalo bi joj dati i kalcij.
Postoji mogucnost da je posrijedi i neka upala trebalo bi intervenirati sa antibioticima.
Jer kad se tak oci udube i kad pocne mrsaviti moze lose zavrsiti ako se ne intervenira..
 

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
Neznam šta da ti kažem na takvo stanje koze,s tim se nisam susreo i ja bi zvao veta. A štose tiće pobačaja kod mene su pobacile dvije,jednu smo ubili i osušili,druga je ok i primila je brava netom posli,kod mene mora da je pobačaj uzrokovan udarcem,jer sad kad su sve odvojene sad je sve u redu,dvije mi imaju termin lega 18.02. tako da sada čekam razvoj situacije.Inače svi stari ljudi pričaju o tome da su koze strašno osjetljive na sve od hrane do poroda i to mi je svaku godinu najstresnije razdoblje,čak sad razmišljam i o zamjeni brava jer je ovaj moj prevelik i može bit da su mu i kozlići preveliki i da je i to jedan od problema pri legu,jednostavno više nisam pametan što tih stvari tiče!!!
 

Mister No

Član
Tu od
26 Svi 2007
Poruka
368
Komentar "nije bas dobro" zbog udubljenih ociju je dovoljan alarm.
@nino..da li si se susretao sa time i da li si imao koju kozu sa takvim simptomima?
Vitamine sam dao prije 3 dana. Kalcij ne. Da li ima kalcij za kupiti u tabletama..da nije otopina za injekciju? Pitam jer bi mi bilo lakse..no ako nema moze kako ima.
Od prehrane sam koristio sjenazu. Od zitarica sam dodao soju..za koju sam naknadno saznao da je gmo. Ne koristim gmo jer ima previse studija o ostecenju stanica i sl.
Ne mislim da je to uzrok jer dodajem i sijeno...no dio sjenaze je drugacije mirisao,pa sam posumnjao.
Koza dosta kaslje...uz krv idu i jos neki dijelovi tkiva ili necega. Dosta krvari..
@gabro...idem vet-u veceras (prije ne radi) a ako bude losije onda u grad odmah...ne mogu ovo pustiti jer ocito nesto nije u redu i problem je veliki..
Prilikom izbacivanja krvi i ostalog miris je neugodan(smrdi)...dakle nije kao kada se koza jari.
Da li je uzrok pobacaj ili jos nesto nije izbacila?
 
Posljednje uređivanje:

nino6110

Aktivni član
Tu od
19 Srp 2014
Poruka
1,499
Re: Koze

Bilo je slucajeva kod mene zato ti i govorim
Mi kalciju koristimo injekcijski samo neznam ima li tableta
Ako smrdi doslo je do upale trebalo je poceti sa antibioticima odma poslije pobacaja jer nevjerujem da je sve izbacila
I kod mene je bilo pobacaja ove godine ali smo odma poceli s antibioticima i obavezno svakoj kozi poslije poroda dajemo kalcij i ad3e vitamine
 

Mister No

Član
Tu od
26 Svi 2007
Poruka
368
U redu. Hvala.
Pobacaj je bio jutros ili cak mozda i nocas.
Izbacuje krv i jos neke dijelove tkiva vjerojatno. Jutros (10h) vise..sada manje tih dijelova,a dosta krvi kada ustane.
Nadam se da nece biti kasno oko 18h(mozda sat prije) poceti sa lijecenjem...
To je vec dosta kasno zar ne?
Pokusati cu otici u grad ako budu htjeli me primiti.
 

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
E ovo je sad već gadno to što smrdi je najveći problem moguće je da je već i dobila sepsu,to nisi napisao na poćetku dali su kozlići bili tvrdi ili su se već počeli raspadat??? hitno vetu i antibiotici i tableta za čiščenje,ali velika je mogučnost da je već kasno,tako budi spreman!!!
 

Mister No

Član
Tu od
26 Svi 2007
Poruka
368
Bio sam kod vet-a. Dobila je injekciju antibiotika i injekciju : "nesto za otvaranje"(citiram vet-a). Sto je to nesto...ne znam.
Mozda isto kao tableta za ciscenje sto spominje @gabro ??
Vec se zatvorila dosta tako da vet rukom nije mogao unutra. (njegov opis).
Napomenuo je da ce problem biti ako je ostao plod unutra.
Zbog smrada i on spominje da je sepsa prisutna...ili je zapocela. Nije opisao detalje sto misli...
Nije joj dao vitaminsku injekciju...ne znam zasto. Dio razgovora smo proveli u drugoj temi...nadam se da to nije utjecalo na tretman lijecenja.(nesto sam propustio napraviti nenamjerno,pa je bio malo ljut..zamalo odbio lijecenje).
Ujutro su izasla van dva ploda. I sada su jos citavi..dakle nisu truli ili potrgani. Koliko sam vidio oba imaju sve dijelove tijela-provjeriti cu to svakako jos jednom.
Sada joj ide krv i jos nesto mekano..bjelkaste boje..mozda zgusnuta krv ili dijelovi necega..ne znam.
Da li je moguce izlijeciti sepsu antibiotikom(ili nekim tretmanom) ako je u pocetnom stadiju?
@gabro...nisam spreman...i ne budem spavao...
Hvala vam na savjetima i podrsci.
 
Posljednje uređivanje:

nino6110

Aktivni član
Tu od
19 Srp 2014
Poruka
1,499
Re: Koze

To sto curi ta sluz krv i sukrvica nije lose jer se tak njoj maternica cisti..
 

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
Ajde ako je vet reagirao i nije samo papilovać moglo bi bit i nešto od toga! Ta inekcija je isto što i tableta ali tableta se mora rukom gurnut unutra a kako je bila zatvorena to nije mogao.Sepsu je teško ličit u svakom slučaju,ali nije nemoguče! Mišljenja sam da je plod možda bio mrtav i prije i da je to i uzrok upadanja oćiju i opčenito bolesnog izgleda,ali sad šta je tu je,koliko ti je inače legla kozlića,ako je redovno legla isti broj lako bi moglo bit da je i sad toliko.
 

Mister No

Član
Tu od
26 Svi 2007
Poruka
368
Dio toga jest krv..sukrvica..a dio je taj kruti dio-mislim na agregatno stanje(mekano je,ali nije tekuce kao krv). Veceras sam bio kod nje kada je ustala i nisam tog "krutog-mekanog" nasao puno kao tijekom dana. Odostraga je jako natecena.
Udubljenje ociju je bilo prije sedam dana(po sjecanju). I vet kaze da je to od neki dan...ili nekoliko dana.
Slabije je jela te dane. Jucer malo..danas odbija hranu.
Veceras pojela malo kruha i pila vode. Zato @gabro mora moja kozica biti dobro...dezuram do jutra..
Sijeno i sjenazu ne jede. Zobanje bi mozda pojela,ali se bojim dati bez da pojede sijena. Kruh vjerojatno bude ok.
Sepse se bojim.
Citao sam o vise mogucnosti pobacaja. Najbolje je da izbaci odmah...tada cak nema niti posljedica na gravidnost..
Meni je vazno da zivi..
 
Posljednje uređivanje:

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,820
Dali netko koristi CALFOSET i gdje ga kupujete,ja sam ga do nedavno dobivao a sad više ne,moram ga kupiti a tu kod mene ga nema!
 

Mister No

Član
Tu od
26 Svi 2007
Poruka
368
Koza je slicnom stanju kao jucer. Najveci problemi su sto ne jede i sto nismo sigurni da li je sve izaslo van. Vet.kaze da ako nije sve izaslo van da je to onda banana...
Trenutno lijecimo sepsu. Danas je dobila antibiotik i vitamine. Vise nije davao injekciju za ciscenje.
Kaze da ne moze odmah poceti jesti...treba vremena.(znam da je tako..no emocije i zelje za oporavak su jace,pa sam malo iracionalan).
Sutra nastavljamo terapiju.
Vecinom lezi. Krv i dalje ide van (ne znam da li je krv ili sukrvica). Onaj "kruto-mekani" dio jos vrlo malo...posljednji sat-dva nisam vise to nalazio.
Cini mi se malo bistrija od jucer..ali to je moj subjektivni dojam..
Decki hvala na brzim odg.i savjetima. Brza reakcija je ovdje pruzila priliku da ozdravi. Sada jos samo moramo biti sigurni da je sve vani ako pocne jesti..
Javim se jos kasnije jer me zanimaju neki detalji...
Jedan od hitnih je koji(ime proizvodaca) kalcij koristite...jer @nino je spominjao da ste to obavezno davali...
 
Posljednje uređivanje:

Najnoviji postovi

Na vrh