• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

KOZARSTVO

  • Temu pokrenuo KRESO
  • Datum prvog posta

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Kod mene stanje mirovanja,
1 burska se ojarila 14.01 i dobro. Jare ponekad laje ali i mekece. Posto ova koza ima rogove, a i mali imaju rogove drzim ih posebno u boksu. Drugi su bez rogova.

2 zloca mala ce u 5 mj imati 2 godine i jos nista. Mlijeko je dobila kada je bila manje od godinu dana. Sisalo ju je jare druge koze koja uginula - stradala od pasa lutalica. Neko vrijeme je zasusila i sada ponovo dobila mlijeko - nalila ali samo u desnu sisu. Kao da ima malo stomaka. Jako je mazna i zato kazem zloca. Njena sestra ce se uskoro ojariti drugi puta, prvi puta odmah dvoje.

3 jedna koju sam kupio u 5 mj prosle godine ima dosta veliki stomak i zasusio sam je u 11 mjesecu, ali nista.

4. onu sto sam kupio malo zasranu je umiljata i 155 dana od mrkanja joj izlazi 28.02, znaci za tjedan dana. Stomak joj je sirok ali nista spusten. Vidi se da je sjarna.

5 jarica koja je ojarena u 5 mj. prosle godine je primila jarca i treba se jariti krajem 5. mj.

Za koze 2 i 3 nisam vidio da su se mrkale. Jarac je sa njima u boksu ali vezan. Vezem ga zato sto napada male jarice jer mu ne dozvole da skace, inace je jako umiljat i miran.

Ako bih se jarile po noci da li ce druge koze napadati?

Kupujem imposije - mekinje i stocno brasno ali ga koze nec ejesti ni suho ni mokro, dok jarac jede sve.

Puno podataka, ali krace ne mogu.
 

Mister No

Član
Tu od
26 Svi 2007
Poruka
368
Ove godine cu morati biti uporan jer mi se dogadaju gluposti koje nisam imao nikada prije.
@nino..napisao si da si imao nekoliko slucajeva pobacaja...da li je to vise nego inace prijasnjih godina?
@gabro..napisao si da si imao dva slucaja...kako je bilo zadnjih godina?
Kako je sa ostalim uzgajivacima koza sa foruma?
Pitam jer sam jutros opet imao pobacaj...druga koza. Gravidna je 2mj. Plod i ostalo nisam nasao...samo puno krvi na repu i odostraga. Jede normalno.
Ne smrdi kao prethodnoj kozi,no malo se osjeti jer je rep slijepljen od krvi i izmeta.
Da li mora proci istu terapiju kao i prethodna - antibiotik i tableta(injekcija) za ciscenje?
Brine me sto nisam nista nasao od ploda !!

@gabro...da li si davao onoj kozi koja je pobacila,pa opet bila sa jarcem, antibiotik i tabletu?
@nino..da li si sve pobacaje tretirao antibioticima i tabletama(injekcijama)za ciscenje?

Netko je davno na 55-60str.ove teme napisao da pobacaj najprije dode od prehrane(naknadno elaboriram na sto sumnjam)...ne znam razloge,ali ovo je jako lose posljedice...
 
Posljednje uređivanje:

ante87

Novi član
Tu od
31 Ožu 2014
Poruka
5
Pozdrav, neznam je li ovo prava tema za moje pitanje pa se ispricavam ako sam pogrijesio. Zajedno sa prijateljem ubrzo pokrecem farmu koza, planiramo oko 100 alpskih koza, pa me zanima ima li itko nacrt farme( dimenzije, raspored boksova...)
Nesto sam nasao na inetrnetu al dosta puta se u praksi pokaze da to nije to
 

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
Mister no,do sada nisam imao pobačaja,(stari ljudi su govorili da se to događa na prestupnu godinu,ali u to ne virujem),meni su pobacile od udarca jer ovoj prvoj nisam našao mokraćni mihur nju smo pojeli,a ovoj drugoj sam vidio posteljicu da je ispala a kako je prvojarkinja nisam puno brinuo,tako da nisam davao ni tabletu ni antibiotike sad je opet skotna i treba se jariti u 6 misecu tako da će mo nju još vidit.
Lani sam imao problema sa posteljicama nisu tile ispadat tako da sam lani koristio i tablete i antibiotike.
Nego,jesu li ti koze cijepljene protiv plavog jezika i kada,uslijed cijepiva u gravidnosti dođe do pobačaja,a ako nisu koza lako bez simptoma preboli plavi jezik ali je posljedica pobačaj!
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Moje su sjarne - bredje i cijepljene protiv plavog jezika. Vet kaze da ne smeta???

Jarac mi gubi dlaku. Postane kao vata. Ne vidim nikakve nametnike i ne cese se - normalno se ponasa. Tako je bilo i prosle godine. Inace je jako miran i umiljat prema meni i starim kozama dok mi ove dvije mlade tuce gdje stigne - zato je i vezan u boksu.

Danas su mi koze bile jako nemirne i tukle su se, bojao sam se da ne pobace. Pustio sam ih van par sati i dalje - kada sam ih zatvorio je sve u redu. Da li je to zato sto sam ih prije svaki dan pustao u dvoriste, a sada ih zbog blata nisam pustao tjedan dana.
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Kada sam vidio da je koza primila jarca 155 dana izlazi 28.02. Vidim danas da je pocela oticati stidnica, ali ne naliva mlijeko. Mozda je jarac skocio koji puta i prije da nisam vidio - koliko dana moze biti odstupanje od termina?
 

nino6110

Aktivni član
Tu od
19 Srp 2014
Poruka
1,499
Ove godine cu morati biti uporan jer mi se dogadaju gluposti koje nisam imao nikada prije.
@nino..napisao si da si imao nekoliko slucajeva pobacaja...da li je to vise nego inace prijasnjih godina?
@gabro..napisao si da si imao dva slucaja...kako je bilo zadnjih godina?
Kako je sa ostalim uzgajivacima koza sa foruma?
Pitam jer sam jutros opet imao pobacaj...druga koza. Gravidna je 2mj. Plod i ostalo nisam nasao...samo puno krvi na repu i odostraga. Jede normalno.
Ne smrdi kao prethodnoj kozi,no malo se osjeti jer je rep slijepljen od krvi i izmeta.
Da li mora proci istu terapiju kao i prethodna - antibiotik i tableta(injekcija) za ciscenje?
Brine me sto nisam nista nasao od ploda !!

@gabro...da li si davao onoj kozi koja je pobacila,pa opet bila sa jarcem, antibiotik i tabletu?
@nino..da li si sve pobacaje tretirao antibioticima i tabletama(injekcijama)za ciscenje?

Netko je davno na 55-60str.ove teme napisao da pobacaj najprije dode od prehrane(naknadno elaboriram na sto sumnjam)...ne znam razloge,ali ovo je jako lose posljedice...
Evo ja se ispricavam ali nisam vidio ovaj post prije nego sad tek!
Da mi smo isli sa antibioticima kod svakog pobacaja tak da nebi slucajno bilo..
Sto se tice kolicine pobacaja sve je to prosjecno nije nis gore nego inace
A koji je razlog nezz: moze biti udarac,moze biti od hrane a moze biti i da je jednostavno bila takva bređost tj.da nesto nije stimalo.
Ante sto se tice farme ako zelis pravu farmu onda ti trebaju dva reda gdje budu koze i izmedu njih hranidbeni stol i udri biznis
Naravno potrebno ti je izmuziste
E sad ja neznam do koje cifre mislite ici i dali imate svoja grla ili ih tek morate nabaviti
Samo kakva je danas situacija trebate ishoditi sve dozvole i mislim da bi se isplatilo aplicirati na fondove..
Ali uglavnom trebalo bude vam vremena,novaca i zivaca da se otvori nova farma!!
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Danas koza ima neki žućkasti iscjedak, da li je to pred jarenje. Termin od 155 dana joj je sutra 28.02. Malo je otekla, a nisam probao da li ima mlijeko.
Da li se može jariti u boksu gdje su još 3 koze i jarac?

Hvala za savjet.
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,820
To su znaci pred skoro jarenje.
Može se jarit u boksu s drugim kozama,samo ako imaju mjestada mogu slobodno hodat,znači da nije tjesno!
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Danas u 18,10 doslo na svijet musko crno jare :(blush):. Koza se jos nije ocistila, valjda nece vise biti jarica.
Ovo joj je trece jarenje i svaki puta po jedno jare. Zadnja 2 muska, a prvo ne znam jer ga je ojarila kod bivseg vlasnika :drink:.
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,820
Super!
Imam i ja jednu kozu koja svaki put jari po jedno,to mi je najmliječnija koza,na početku laktacije ima preko 6 litara mlijeka a na kraju oko 3 pa mi je ipak malo žao što jari po jedno a mogla bi odhraniti 4 jarića!
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Moje daju po 2,5 l mlijeka.
Poslije jarenja sam joj dao slatku crnu kavu sa posijama ali nece da pije. Ostavio sam joj u valovu za zitarice mozda popije.
 

jezich

Novi član
Tu od
29 Velj 2016
Poruka
3
Re: Koze

Dobar dan svima!

Novi sam na forumu, pa Vas molim da me upozorite ako u nečemu griješim.

Naime, imam problem pa bih vas zamolio za pomoć.
Kupio sam jariće za dohranu. Imam dva stara po oko dva dana i dva koji su stari oko 5 dana.

Na početku sam im davao mlijeko koje sam kupio sa njima a onda sam ih prebacio na koncentrat za dohranu - SANO SANOLAC LAMB. Međutim, vjerojatno zbog prenagle promjene, počeli su mi dobivati proljev.
Veterinar kaže da nema pomoći ali.. Nekako mu baš i ne vjerujem - odnosnk ne mogu ih pustiti da uguinu - i ne želim.

Zanima me koja su vaša iskustva?
Da li im mogu što dati protiv proljeva?


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

mudric

Član
Tu od
16 Velj 2012
Poruka
120
Odmah kaodiar bijela tečnost zaustavlja proliv dok sam imao više koza bez njega nisam bio .
 

nino6110

Aktivni član
Tu od
19 Srp 2014
Poruka
1,499
Re: Koze

A koliko su ti stari jarici bili kad si ih stavio na koncentrat,samo par dana?!?
Premali su oni za bilo kakvi koncentrat jer im zeludac nije jos razvijen,treba im mlijecna zamjenica.
Sto se tice zamjenice najbolje bi bilo kupiti Sanovu zamjenicu ona pospjesuje rast buraga i sprjecaca pojavu proljeva.
Tako da bi ju ja mozda ubacio njima u prehranu sad ako me razumijes jer bi im to onda smirilo proljev i nahranilo ih a onda pocnes lagano uvoditi koncentrat,i poslije uvijek kad im uvodis novu hranu treba biti postupno a ne odma normalnu kolicinu dati,koze su osjetljive po tom pitanju.
O kakvom je proljevu rijec uopce,koje je boje i da li su jarici izgubili apetit ili nisu?
 

Najnoviji postovi

Na vrh