• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

KOZARSTVO

  • Temu pokrenuo KRESO
  • Datum prvog posta

meketavci

Novi član
Tu od
10 Srp 2015
Poruka
2
Negdje sam procitala da se moze napraviti sredstvo za nkegu u koje se umoci vime koze nakon muznje...al nigdje rcp, pa ako je netko voljan da napise kako i s cim njeguje vime prije i nakon muznje bila bih zahvalna
 

nino6110

Aktivni član
Tu od
19 Srp 2014
Poruka
1,499
Re: Koze

Topla a može i hladna voda i sapun prije mužnje a poslije nis.
Ali postoje preparati na trzištu i aplikatori u koje se vime umoci samo ali mi to ne koristimo jer nam se ova tehnika pokazala u redu
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Jarica alpina o kojoj sam pisao par puta jer ce za mjesec dana imati 2 godine i do sada nista, a ima mlijeko - danas se ojarila. Ima 2 krasna jareta 1m i 1z.
Ima vime do koljena pa cemo vidjeti kakva ce biti mljekarica.[/QUOTE]

Zensko jare bilo tesko 3,5 kg, musko 2,7 kg. Koza slabo brine o jaricima, nije sa njima, ona spava na jednoj strani prostorije, a jarici na drugoj. Kada sisaju vise brine o muskom. Njega lize i gura do sise dok zensko cesto gura od sebe.
 

propuh

Član
Tu od
14 Stu 2013
Poruka
284
takvo sam iskustvo imao i ja ali sa ovcom i moj ti je savjet da je zavežeš na dva tri dana da se pripitomi i da ih ne odbija od sise kod ovaca 100% uspješno se pokazalo
 

Mister No

Član
Tu od
26 Svi 2007
Poruka
368
Re: Koze

Kakve su ti bile posljedice?
Problema s blatom sam i ja imao zbog mokre jeseni,taj dio silaže smrdi i crne je boje. To smo bacali uvijek. Silaža zna cudno mirisati i kad je premokra i kisela ali takvu smo hranili i nije bilo problema(bilo je svega par bala u pitanju)

Mislim na posljedice pobacaja. Ne mogu biti siguran da su pobacaji zbog toga..no vecina kaze da je prehrana...
... bilo je sjenaze koja je imala zemlje(krticnjak) u dijelu bale i bila crnija i mozda su to pojele tri puta. Nije bila iskljucivo takva sjenaza u prehrani ta tri puta(procjena...mozda i vise), no vjerojatno je dovoljno i malo da bude problema.
Moja zelja je bila da se trava malo vise prosusi..no netko tko je to radio kaze da je bolje(u tim okolnostima) da je vlaznija i da se sprema zelenija. Premalo sam se educirao..a ostalo mi je puno nepokosene trave zbog cirkusa sa kisom prosle godine u jesen. I dalje koristim sjenazu..no sada mirisim svaki rukohvat. Izgleda smijesno, no needuciranost i neozbiljnost se skupo placa. Osobno ne preferiram prehranu zelenih voluminoza tijekom cijele godine iako svi profi mljekari(krava) to cine i financijski su im argumenti na mjestu. Mislim da se kod koza mogu postici dobri rezultati i bez toga jer su "sezonske zivotinje" s obzirom na gravidnost i samim time i mlijecnost. Za to bi morao napraviti opseznu prakticnu studiju i slozeniji elaborat da bi mogao potvrditi.
Vjerujem i tvojem prakticnom iskustvu sa sjenazom. Mozda je sada prisutan strah kod mene, no ne toliko da bi izgubio percepciju...sto znaci da vise vjerujem prirodnim zakonima konzerviranja prehrane nego umjetnim. Naravno..."lova" ili "kredit" zahtijevaju drugi pristup ako "gori" pod petama. ;)

Da li ti potrosis balu isti dan kada ju otvoris s obzirom na broj zivotinja? Da li dodajes suho sijeno ili otavu?
 
Posljednje uređivanje:

nino6110

Aktivni član
Tu od
19 Srp 2014
Poruka
1,499
Re: Koze

Ovak sjenažu pocnem hraniti kad krene sezona mužnje,znači poslije jarenja. U gravidnosti samo sijeno kaj se tice voluminoza.
A raspored prehrane sad u ovo vrijeme je sljedeći: Ujutro kad cekaju na mužnju dobiju sijeno,onda kad su u izmuzištu jedu smjesu i šrot skupa izmješano sa šećernom melasom,poslije mužnje kad su sve gotove,dobe silažu(trenutno je otava u pitanju),onda ponovno silaža popodne onda uvecer mužnja i opet smjesa i nakraju navecer opet silaža poslije mužnje. Kad krene vegetacija onda nastupa i svježa lucerna zajedno sa silažom.
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Hitno savjet - pomoc:
Danas koza izbacila dva zametka u posteljici velicine stakora (nije mi bas neka usporedba). Plod je ljigav, znaci nije se jos razvio. Izvadio sam ga iz posteljice i ima sve dijelove tijela.

Koza je najjaca u grupi i nju nitko ne udara dok ona sve ostale ponekada. Dok ona jede druge gledaju.

Ima dosta veliki stomak i nije se smanjio. Promijenila je ponasanje - ponasa se kao jarac. Stalno ganja jednu kozu, gricka je po vratu i tijelu, glavu stavi u polozaj kao jarac kada ce pariti kozu, samo ne skace na drugu kozu.

Cekam da li ce naliti mlijeko i da li ce jos biti koje jare.

Ako je netko imao ovakav ili slican slucaj neka pomogne.

Hvala.
 

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
Nevjerujem da ima još u njoj,ona je izbacila sve,jer je plod premali imao sam takav slučaj (i pisao o njemu,valjda nisi vidio),ja sam svoju pripustio opet i čekam 6 misec da se ojari.
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
@gabro, koza se ponasa kao da se nista nije dogodilo i nije izbacila posteljicu. Ako su mi prethodne ojarile 1 i 2 jareta, ova ima stomak kao da ce ojariti 5 jarica.
Da li poslije pobacaja treba dobiti mlijeko?
Kada mogu pustiti jarca?
To je dosta velika i debela koza, kada se moze klati ako tako odlucimo?
 

honda

Član
Tu od
28 Ruj 2014
Poruka
56
dobro vecer svima imam jedan problem imam kozu koja se ojarila prije oko 15 dana prodao sam jarice radi sto meni treba mlijeka ali tu je problem kad pomuzem kozu i stavim da se kuha mlijeko mlijeko se izrnći i zgusne kao za sir i mlijeko je malo slankasto ucemu je tu problem A sa drugom je kozom sve dobro mlijeko uredno POMOZI TE MI
 

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
luka,teško da dobije mliko kod tako ranog pobačaja,mliko dobija ako je pobačaj u kasnoj fazi,jarca možeš pustiti odma kad ga pita (negdje sam čuo što prije to bolje),a za klanje imaš svakakve savjete ako je koza zdrava i meso uredno ja sam svoju zaklao poslije desetak dana i največi dio smo osušili.
 

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
Honda,prijetelju pa mogo si malo potražit po forumu ovo sirenje mlika smo obradili od početka do kraja zato sam i predložio pisanje po temama,ali izgleda da su svi pomalo lijeni za ovo o čemu pričam,još uvijek imam volje pomagat pa evo; prvo to se događa najčešće zbog kiselosti želudca i izbaci kukuruz u svim oblicima a kozi razmuti malo mekinja u vodi i dodaj jednu jušnu žlicu sode bikarbone svaki dan dok se mliko ne normalizira,i još jedam savjet za sve koji prokuhavaju mliko,mliko se kuha na što jačoj vatri i kad baci pjenu to je to znači što krače vrijeme od stavljanja na vatru do vrelišta.
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Koza kojoj je 11.03. bilo prvo jarenje danas ima dosta krvav rep i stidnicu. Ovih dana nije bilo, jucer malo, a danas dosta krvavo. Jako je omrsavila poslije jarenja.
Druge koze su se cistile ali nije bila krv vec nesto kao gnoj. Da li da sutra zovem veta?

Hvala.
 

laik

Član
Tu od
27 Pro 2011
Poruka
371
dobro vecer svima imam jedan problem imam kozu koja se ojarila prije oko 15 dana prodao sam jarice radi sto meni treba mlijeka ali tu je problem kad pomuzem kozu i stavim da se kuha mlijeko mlijeko se izrnći i zgusne kao za sir i mlijeko je malo slankasto ucemu je tu problem A sa drugom je kozom sve dobro mlijeko uredno POMOZI TE MI

Usiri se mlijeko u vimenu, muzi kozu češće, vjerovatno si je muzao jednom na dan ,dva puta je dovoljno ali možda par dana da pomuzeš i triput.
 

laik

Član
Tu od
27 Pro 2011
Poruka
371
Koza kojoj je 11.03. bilo prvo jarenje danas ima dosta krvav rep i stidnicu. Ovih dana nije bilo, jucer malo, a danas dosta krvavo. Jako je omrsavila poslije jarenja.
Druge koze su se cistile ali nije bila krv vec nesto kao gnoj. Da li da sutra zovem veta?

Hvala.

Ne vjerujem da će ti veterinar puno pomoći jer slabo se razumiju u koze ali možeš otići u ljekarnu i pokušati izmoliti-nagovoriti da ti daju tablete za čišćenje poslije poroda kod žena pa joj daj jer očito ima nekih problema sa čišćenjem vjerovatno joj je ostao neki komad posteljice.
 

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
Laik,nemože se mliko usirit u vimenu ako izlazi iz vimena u grudicama onda je teški oblik mastitisa i takvu kozu je jajo teško spasiti jer nikad neče bit prava mljekarica,a ako se siri kod kuhanja onda je u kozi prevelika količina kiseline jer se mliko siri kad mu ph iz lužnatog prelazi u kiseli. Najlakši je način dodavanje lužine u hranu i izbacivanje kisele hrane.
 

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
luka,kako ti jede ta koza i sorry nisam gledao dali su jarići sa njom ili odvojeni??? Normalno je da izlazi krvavo samo je problem ako je živa krv,a to bi vet morao znat razliku bar to!
 

Najnoviji postovi

Na vrh