• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

KOZARSTVO

  • Temu pokrenuo KRESO
  • Datum prvog posta

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,820
Uz to sto trose kalcij od majke,trosi ga i ona sama kod stvaranja kolostruma,dogodi se to nije to nista novo i neobicno,jednostavno nema "goriva"dovoljno za sve.
 

tihi05

Član
Tu od
31 Srp 2012
Poruka
475
stvar je u tome da ja nisam uopce znao da je sjarna :) druga stvar je i to sto je imala i metilje prije mjesec dana pa sam je iz toga izlijecio a prije tri dana mi je otisla na dvoriste pa ju je pas (HR ovcar)tjerao u tor a to izgleda dosta zustro :)... eee da sam znao da je trudna nebi mu dao da ju natjerava. Izgleda da je i nakon dva dana prije vremena doslo do jarenja.
Sta je tu je.. muski mi izgleda dosta borbenije i lakomo duda ...sad sam mu dao na dudu mlijeko tako da sam siguran da piju. Zenkica mi je jako njezna i nije lakoma na mlijeko sto nije dobar znak !
Vidjet cemo sta ce biti sutra -prekosutra...
 

leonslo

Novi član
Tu od
26 Lip 2013
Poruka
29
Štart paše 2016 pred tednom dni :)
13010637_997363713681313_3672393713661979086_n_j.jpg

13010801_997363617014656_7775447517188970582_n_j.jpg
 

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
Jučer sam spremio(u hladnjak) prvu kozlicu prije vremena 7kg,ovo mi se drugi put događa,normalne je volje jede sve ok onda počme poslje dude preživat i ide joj pjena na usta onda počne mršavit i na kraju ugine,e ovaj put sam preduhitrio prirodu i spremio je. Sad,kad su joj se mišiči opustili i dok smo je oderali uzeo sam joj glavu i pogledao u usta bio je veliki snop lišča koji joj je blokirao jednjak (provjeravao sam dok je bila živa tada ništa nisam uspio napipati) isto tako želudac je bio pun neizgrizenog lišča i vode,tako da znate kad primjetite simptome da znate reagirat šteta izgubit meso!
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Za prvi svibanj mislim zaklati musko bursko jare staro 2,5 mj.
1. ima dosta veliku kesu, da li ga treba prije strojiti?
2. ima rogove, da li se oni rezu prike pecenja?

Hvala
 

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
lukaa,jare je pre mlado da bi jaja imala neki utjecaj,tek kad jare počme "mrkat" može se javit miris,a drugo rogovi se režu uz lubanju pri deranju kože inaće mu nemožeš oderat glavu do kraja.
 

tihi05

Član
Tu od
31 Srp 2012
Poruka
475
Dakle,mala jarica je uginula jarcic se jos bori.
Gladan je i to mi daje nadu da ce ustati i prohodati.
Koza ima mlijeka puno i previse za njega samo da on prohoda i nauci sam sisati !
Sad ga ja hranim svaka otprilike dva sata ga stavim kozi na sisu :)
 

tihi05

Član
Tu od
31 Srp 2012
Poruka
475
Po prirodnim pravilima trebali bi oba uginuti ali ne mogu zivu zivotinju ostaviti da gladna umre!
Ja cu svoje napraviti a ostalo prepustam prirodi !
 

tihi05

Član
Tu od
31 Srp 2012
Poruka
475
Jarić sisa uz moju podršku ali ne diže se na noge. Već polako sumnjam da mu nije centar ravnoteže možda poremećen. Ili je još pre slab. Za koliko dana bi trebao hodat ako je imao tko sličan slučaj.?
 

propuh

Član
Tu od
14 Stu 2013
Poruka
284
Prošle godine sam imao jarića koji nije jedno 6-7 dana mogao na noge pošteno
a veterinar mu je dao i vitamine i kalcij odma drugi dan ali svejedno trebalo još 4-5 dana da ojača dovoljno
 

tihi05

Član
Tu od
31 Srp 2012
Poruka
475
Znaci tjedan dana se mogu nadati da polako krene- zanima me kako je izrastao u jarca -kakav je bio u napretku..jel ostao krzljav i slab ili je postao kao i drugi u stadu ?
Jel se i kod tebe prije ojario pa zbog toga ili...
Da li je tresao glavom dok nije mogao na noge ...moj zna klimati liojevo desno ko da govori da se nece dici :)
Jel i tvoj nije vladao nogama tj ravnotezom ?
Pitam sve to jer mi je to prvi slucaj takav .
 

propuh

Član
Tu od
14 Stu 2013
Poruka
284
bio je totalno nikakav ja sam bio uvjeren da neće preživjeti
i glava mu je klipsala bas to sto kazes lijevo desno podizao se na prednje noge zadnje kao oduzete stalno se tresao ali je imao apetit i jeo je pošteno,
vidi kasnio je za bratom na početku dosta poslje su se skoro izjednacili
 

tihi05

Član
Tu od
31 Srp 2012
Poruka
475
Moj jarcic se jos nije oporavio i stao na noge. Evo danas na vece ce tocno 7 dana.
Pije mlijeko ali ga moram drzati na sisi,a i sam si je nezna ni naci vec mu moram maltene u usta staviti.
Probava mu radi koliko sam primijetio !
Jede halapljivo .... nadam se da ce uspjeti
Svaka dva sata mu je prebrz obrok mislim da je najbolje 3-4 sata izmedju obroka.
 

number 9

Član
Tu od
21 Srp 2011
Poruka
115
pozdrav svima. Imam pitanje , ako može koji savjet. Sin mi ima alergiju, a dosta mi je daleko i nezgodno ići kupovati mlijeko. Pa sam odlučio nabaviti kozu. Glavna pitanja su, pošto mi ne treba velika količina, a nema se vremena, da li je moguće od koze s jednim jaretom izvući toliko u jednoj mužnji? Što uzeti, koliko staro, da li kozu i jare, ili samo kozu ? Nemam gotovo nikakvog pojma o kozama, životinjama se bavim, ali koze nisu moj fah.
 

tihi05

Član
Tu od
31 Srp 2012
Poruka
475
Evo ja cu ti odgovoriti posto sam imam isti slucaj.
Isto zbog alergije sam nabavio kozu-e.
Znaci ovako uzmi u paru koze da ne bude sama da ti ne bleji.:)
Moze biti koza i jarac jer od jedne koze ces imati sasvim dovoljno mlijeka za sina da pije a i ti i mama :)
Dvije koze vec daju dnevno oko 5lit mlijeka sto je onda i visak ali radi se odlican i isto jaako zdrav sir .
Daklem sa kozom ne mozes fulat ali imaj na umu da je to zivotinja kojoj treba svakodnevna briga,pa ako sumnjas da ces imati vremena i volje bar dva puta na dan posvetiti njima određeno vrijeme onda nemoj muciti zivotinje.
Uzmi mlado jare i ishrani si ga u kozu ..dakle evo sad uzmi ovo proljetos ojareno.
Uzmi si jednu kozu i jarica ali ne u srodstvu -od iste koze.
Ako mislis raditi i sir onda uzmi dvije koze.
Ako ti je problem voditi na mrkanje i nemas kome u blizini obavezno uzmi i jarica-bit ce svi sretni i zadovoljni i zdravi :)
Uvjeti neznam kakvi su ti ali skromne su koze i ne treba im puno-bilo bi idealno da su u ogradjenom prostoru slobodne na pasi.
Obavezna zastita vocaka u blizini !!!!!!!!
Evo na osnovu tvog pitanja toliko info a ti ako te jos sta zanima pitaj sa novim podacima -recimo oko uvjeta drzanja koza.
Pozzz
 

Najnoviji postovi

Na vrh