• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

KOZARSTVO

  • Temu pokrenuo KRESO
  • Datum prvog posta

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,820
Ja nebih rekao da je problem u kozama,pogotovo zato što se više koza preganjuje po nekoliko puta.
 

Zajec

Član
Tu od
1 Velj 2013
Poruka
125
Pozdrav uzgajivačima
Imam problem kod jedne koze Francuska Alpina sa prednjim papcima obrezivao je vet. tehničar ali i dalje su nepravilni unutarnji je veči od vanjskog pa kak to poravnati . dali imate kakav savjet ili neku stranicu Web ili yutub gdje bi mogao pogledati pa da sam to dbrežem.
havala na odgovorima.
 

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
Ja svojima uvijek sam režem,prvo je da nabaviš neke škare kao šta su one za lozu samo sa ravnijim noževima,tako mi se pokazalo naj lakše i najpreciznije,dugo ne rezani papak nemožeš odjedanput obrezat treba više puta i svaki put ideš do granice krvi to se s vremenom naući i uvijek ideš pomalo naprijed da se ne dogodi da uhvatiš puno pa da krvarenje bude obilno,najvažnije je strpljenje!
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
1 - Koza davala 2 - 3l mlijeka. Prije 2 mj. lijeva sisa ostala bez mlijeka, ima par kapi i smanjila se. Desna normalno funkcionira. Treba se jariti u sijecnju, da li ce se mlijeko vratiti?

2 - Prije mjesec dana vet. je stiskanjem klijestima postrovio jarca starog 4 godine i 2 jarica starih 5 mj. Ne vidim da se jaja smanjuju, da li se trebaju smanjiti? i kada se mogu klati? Vet je rekao da jarca mogu klati za 3 jm. a jarice za 1 mj. nakon strovljenja.

Molim savjet - komentar.

Hvala.
 

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
Ovo oko kastriranja jarca neznam nikad to nisam radio,ali logika govari ako je samo prekinut sjemenovod onda jaja mogu ostat normalna a da je jarac kastriran,a ovo za kozu,mislim da se mlijeko u tu jednu sisu neče vratit možda je imala neku upalu u njoj,a ta druga sisa će bit normalna,sve ćeš vidit kad izleže,ako ne dobie mliko u obe neka ti odgoji jariće i onda je zakolji i pojedi!
 

bodul

Novi član
Tu od
21 Lis 2013
Poruka
18
Dragi moji kozari evo mene opet nakon duga vremena.
u međuvremenu se puno toga izdogađalo. ugl sad imam tri koze mladu čistu sansku sad ide prvi put na "otpasivanje¨ kod jarca i dvije mjesane obe dale po dva jarića i jos daju po litru ipo mlijeka dnevno.
imam pitanje za vas :
Dali se netko do vas susreo s paulovnijom i ishranom stoke s lišćem od paulovnije?
 

nino6110

Aktivni član
Tu od
19 Srp 2014
Poruka
1,499
Odrožavanje znaci skidanje rogova?
Mi smo tu radili prije 8 god sa originalnim gumicama za to i kliještima.
I to nije dobro, boli jako koze, kod opadanja je veliko krvarenje i šok za kozu, tak da smo od toga odustali.
Od sljedece sezone uvodimo lemilicu i palimo rogove jaradi.

A ako to znaci kastracija nemam kaj govoriti opce, veliko NE
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
1 - jarac star 4 godine koji kastriran prije vise od mjesec dana danas skocio na kozu i obavio posao. Nije izbacivao sjeme. Sada sam kozu zatvorio sa mladim jarcem i nisam vidio da on skace. Molim misljenje kolega. Ako ne pusti mladog sada onda bih trebala pustiti jarca za neko vrijeme ponovo - da li sam u pravu?

2 - kako sam pisao koza u jednoj sisi ostala bez mlijeka i treba se jariti 08.01. To je koza koja se jarila 3 puta i svaki puta jarila po jedno jare. Stomak joj nikada nije porastao tako da sam mislio da nije sjarna. Sada 2 mjeseca prije jarenja ima stomak kao da ce ojariti cetvero, jedva hoda koliko joj je stomak sirok. Ako ostane samo jedna sisa, a bude vise jarica kako da ih othranim - kako da se pripremim. U ovoj jednoj sisi ima normalno mlijeka - sada je zasusujem, dojim je svaki treci dan.
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Danas ttrebam zaklati musko jare koje ima rogove, da li se prije pecenja rogovi odstranjuju, cime i kako.

Hvala
 

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
Rogovi se odstranjuju prvi,čak i prije derana kože jer nema šanse da odereš kožu sa glave a odstranjujem ih mesarskom sjekirom a možeš i pilom kako ti je draže!
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
U zadnje vrijeme mi koze vani grizu drva - daske i to jedu, sto im nedostaje. Hranim ih jednako sve ove godine.

Prodao bih jednu bursku koja se za mjesec dana treba jariti treci puta i jednu krizanu - mljecnu.

Hvala.
 

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
U zadnje vrijeme mi koze vani grizu drva - daske i to jedu, sto im nedostaje. Hranim ih jednako sve ove godine.

Prodao bih jednu bursku koja se za mjesec dana treba jariti treci puta i jednu krizanu - mljecnu.

Hvala.

Pazi da ti se ne najedu cikle(CIKLE, NE cigle)!
Mom susjedu razrovili ciklu i pojeli, a njega uhvatila panika kad je dojio jer je mislio da imaju krvi u vimenu! Bio i veterinar i čuda neka im davao protiv upale - kad ono na kraju - CIKLA...
 

Zajec

Član
Tu od
1 Velj 2013
Poruka
125
Pozdrav
Molio bih Vas za savjet jedna koza mi se treba jariti krajem 12 mj. a ostale krajem 2mj. iduče god. a pitanje je: kako je jarac sa njima dali trebam odvojiti jarca ili kozu koja treba jariti pa ih polagano vračati u box ?? i to nakon kolko dana po jarenju ? mogubiti zajedno u boxu
Hvala Vam na savjetima i pomoći LP.
 

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
Neznam šta da ti rećem,meni je brav uvik odvojen,a ako ti se koze ne tuku(kao moje) mislim da ih možeš držat skupa.
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Hajdemo gurmani:
U sijecnju cu klati jednu svinju i jarca pa trebam recept za kozje kobasice i mozda za susenje kozjeg prsuta.

Hvala.
 

Najnoviji postovi

Na vrh