• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

KOZARSTVO

  • Temu pokrenuo KRESO
  • Datum prvog posta
B

bepo

Guest
pozdrav svima!! i ja imam problem sa jarićima, trenutno ih imam 70 i od tih 70 mi jedno 4-5 imaju isti problem nemogu na noge, dezorijentirani su slabo jedu ili ne jedu i najvažnije imaju naotečene zglobove na nogama neznam što bi to moglo bit, dajem im mlijeko na dudu cijepio ih sa ad3 vitaminima ali nema baš nekog rezultata... dali je imao ko takav slučaj i dali to može bit da nisu popili dovoljno mljeziva dok su se ojarili???

ako nije artritis zbog nedostatka vitamina onda ce biti da je bakterijskog uzroka.
corynebacterium pyogenes, streptokok ili stafilokok su najcesce krivci u tom slucaju. jarad se najcesce zarazi pri porodu.
konzultirati se sa veterinarom za postavljanje sto tocnije dijagnoze i odabir odgovarajuceg antibiotika.
 

laik

Član
Tu od
27 Pro 2011
Poruka
371
Imam problem sa jednom kozom pa bih vas zamolio za pomoć. Moja Lady već dva dana ne jede i ne pije i većinu vremena provodi ležeći. Svakotoliko na usta izlazi pjena a umjesto stolice ima neku vodenastu sluz. Zvao sam veterinara i dao joj je 2 injekcije i reko da će biti bolje. Međutim kozi nije ništa bolje i ne znam šta da radim. Temperature nema, nije napuhnuta, sa vimenom je sve u redu. Ojarila se prije 5 dana i nije bilo nikakvih problema sve do sad. Navečer je bilo sve u redu a ujutro je bila sva nikakva.

Po simptomima koje si opisao pretpostavljam da je moguće da je prilikom jarenja ostao dio posteljice u njoj tj. nije ga izbacila(inače neko je pisao ne sjećam se ko da je izvlačio posteljicu poslije jarenja tj.pomagao čišćenju a to je neprihvatljivo i to se ne radi)i taj ostatak koji je ostao je kroz nekoliko dana proizveo sepsu....ako se moja pretpostavka pokaže kao dobra nažalost kozi nema spasa smrt je neizbježna.
 

laik

Član
Tu od
27 Pro 2011
Poruka
371
pozdrav svima!! i ja imam problem sa jarićima, trenutno ih imam 70 i od tih 70 mi jedno 4-5 imaju isti problem nemogu na noge, dezorijentirani su slabo jedu ili ne jedu i najvažnije imaju naotečene zglobove na nogama neznam što bi to moglo bit, dajem im mlijeko na dudu cijepio ih sa ad3 vitaminima ali nema baš nekog rezultata... dali je imao ko takav slučaj i dali to može bit da nisu popili dovoljno mljeziva dok su se ojarili???

Nisam nikad imao takav slučaj ali mislim da je vrlo moguće da je u pitanju nedostatak vitamina D ako ti je staja mračna i ima jako malo ili nimalo sunca.... Sunce je uglavnom najveći opskrbljivač živih bića vitaminom D i ako ga nema dovoljno onda te jariće pokušaj malo premjestiti negdje gdje ima sunca a na staji bi trebalo povećat prozore ili učiniti nešto po tom pitanju...naravno mogući su i drugi razlozi.To liči i na rahitis...
 
K

Kozojarac

Guest
Opet jarenje

Nažalost, naše prvo jare je umrlo nakon 3 dana iz potpuno nejasnih razloga jer je izgledalo zdravo i živahno. Pretpostavljam da se radi o niskim temperaturama koje su tad bile i do -8 ujutro.

Obzirom da sam pročitao par zadnjih komentara a u toku mi je drugo jarenje i sad iz koze visi ona krvava vrećica da li ja to ne smijem ništa dirati ili trebam to izvući?
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
nemoj dirati ništa to je posteljica ona če sama izači i onda ju baci jarić će sam izači van ,a šta se tiče onog uginulog nema veze sa hladnočom nisi ti jedini koji ima takvih problema ili je takva godina ili se nešta dešava sa kozama .
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Nordycom

Član
Tu od
10 Pro 2010
Poruka
295
Po simptomima koje si opisao pretpostavljam da je moguće da je prilikom jarenja ostao dio posteljice u njoj tj. nije ga izbacila(inače neko je pisao ne sjećam se ko da je izvlačio posteljicu poslije jarenja tj.pomagao čišćenju a to je neprihvatljivo i to se ne radi)i taj ostatak koji je ostao je kroz nekoliko dana proizveo sepsu....ako se moja pretpostavka pokaže kao dobra nažalost kozi nema spasa smrt je neizbježna.


Ali kod sepse koza ima temperaturu (pretpostavljam) moja koza nije imala temperaturu. Sada je već puno bolje, već tri dana jede normalno i normalno se ponaša.
 
K

Kozojarac

Guest
nemoj dirati ništa to je posteljica ona če sama izači i onda ju baci jarić će sam izači van ,a šta se tiče onog uginulog nema veze sa hladnočom nisi ti jedini koji ima takvih problema ili je takva godina ili se nešta dešava sa kozama .

Ma već su dva izašla :) Sad odmaraju. A i posteljica je sama izašla ubrzo.
Nakon što su cicali mamu još smo im dali na flašicu od one koze koja je nedavno izgubila malog crnca.

Skroz mi je nevjerojatno da je uginuo jer je bio i velik i živahan. Ovi sad su na pol manji. Muško i žensko, a obzirom je prvorotka očekivali smo jednoga.
Da li je moguće da ga je koza nagazila ili nagnječila po noći?
Ovako ne vidim nikakvog logičnog razloga zašto bi se to dogodilo.
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
moguče zna se desiti i meni su jednog več velikog pogazili,pusti ih da cicaju sami svoju kozu mislim da netrebaš izdajati drugu još su mali i imaju dosta mljeka a i trebaju sisati mljeko od svoje mame koje je sad najkvalitetnije za imunitet
 

laik

Član
Tu od
27 Pro 2011
Poruka
371
Ali kod sepse koza ima temperaturu (pretpostavljam) moja koza nije imala temperaturu. Sada je već puno bolje, već tri dana jede normalno i normalno se ponaša.

Super nije sepsa,inače se nebi izvukla.Imala bi temperaturu da je sepsa.
 

vimi

Aktivni član
Tu od
9 Stu 2008
Poruka
532
da se i ja pohvalim počelo i kod mene jarenje koza
sad su ruke pune posla
hvala Bogu do sad svi živi i zdravi
a što se uginuća jariča tiče treba vidjeti dali jarići imaju stolicu jer znaju zbog mljeka dobiti začepljenje to znam jer se kod mene jednom dogodilo
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
Jako lijepo Vimi neka bude sve u redu i čim više kozlića nek su živi i zdravi ...
 
K

kristijanko

Guest
pozdrav uzgajivaći koza,ja sam ovdje novi na forumu i razmišljam da krenem sa kozama!imam nesto vise oko hektarta zemlje koja je pola obrasla u šikaru a pola je obradiva!ja bi to sve ogradio elektrićnim pastirom i to bih pretvorio u pašnjak!pa me zanima s koliko bi koza trebao početi,koja su vaša iskustva?!?
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
pozdrav uzgajivaći koza,ja sam ovdje novi na forumu i razmišljam da krenem sa kozama!imam nesto vise oko hektarta zemlje koja je pola obrasla u šikaru a pola je obradiva!ja bi to sve ogradio elektrićnim pastirom i to bih pretvorio u pašnjak!pa me zanima s koliko bi koza trebao početi,koja su vaša iskustva?!?

lijep pozdrav dali imaš iskustva sa kozama ako nemaš najbolje kreni sa manjim brojem nekih desetak komada, pa i manje 1hektar pašnjaka bi bio za nekih 20 komada zavisi od paše moglo bi i više sve zavisi koliko ima ishrane ,razmišljaj da trebaš sjeno za zimu za to ti treba zemljište ,trebaš posaditi i kokuruz za ishranu koza koje koze misliš imati mlječne ili mesnu pasminu ,malo napiši imaš li objekt na koji način češ spremati sjeno itd.
 

vili1

Član
Tu od
15 Sij 2012
Poruka
97
isto mislim kao i farmvg,pocni sa manjim brojem koza pa sa vremenom ces se siriti i steci iskustvo. Evo primjera kako bi ja napravio uzeo bi cca 4-5 koza i jarca,pocinjes sa njima polako ogradjivati teren a one polako ciste onaj dio zemlje koji ti je zapusten. U prvoj godini vidit ces koliko ti je potrebno sijena i zitarica za prehranu i onda lahko mnozis broj koza koliko ih mozes drzati,racunas da u prvoj godini ces i dobiti mlade pa mozes i njih ostaviti a vidit ces u toku. Moji su imali koze dok sam bio klinac i odgojio sam se na njihovom mlijeku i siru : pa smo ih morali prodati(duga prica za ispricati) ali ja ne mogu bez njih pa sam ih opet nabavio i sad mi je dusa na miru. Sretno :p
 
K

kristijanko

Guest
nemam bas nesta iskustva,i razmisljao sam da krenem sa 5-6 koza,jer nezelim se zaljetati pa poslje da mi se obije o glavu!zemlja na kojoj mislim drzati koze je kako bih reko brdovita,gornji dio je obrađivan cijelo vrijeme i tu bih gradio štalu i objekt za hranu.doljni dio zemljišta je cijele godine pod vodom,idealno za kopanje ribnjaka,sto mi je bio prvotni cilj.objek i ribnjak bi mi zauzeli oko 1/3 zemnjišta od dva jutra a ovo bih ostalo sve pretvorio u pašnjak.ljepo sam ja to sve zamislio...:eek:
 

Nikola

Novi član
Tu od
17 Lis 2010
Poruka
26
Pozdrav,

Možete li napisati što koristite za smjesu i kako ste zadovoljni ?
Hvala
 

laik

Član
Tu od
27 Pro 2011
Poruka
371
pozdrav uzgajivaći koza,ja sam ovdje novi na forumu i razmišljam da krenem sa kozama!imam nesto vise oko hektarta zemlje koja je pola obrasla u šikaru a pola je obradiva!ja bi to sve ogradio elektrićnim pastirom i to bih pretvorio u pašnjak!pa me zanima s koliko bi koza trebao početi,koja su vaša iskustva?!?

Hektar zemlje ti je malo za više od nekoliko koza,jedino ako će se one tuda šetat a hranu ćeš kupovati,ja da sam na tvom mjestu nabavio bi jarca i dvije koze,pa ćeš vidjet dalje...električni pastir se meni osobno nimalo ne sviđa kao ograda ,možda da razmisliš o farmer žici od 1.metar 100 metara košta 550kn a kad jednom postaviš nemaš zezancije poslije.
 
K

kristijanko

Guest
to je hektar zemlje koje bih ja ogradio,ali imam još zemlje koje bih koristio za proizvodnju hrane...
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

zibba

Član
Tu od
9 Ožu 2012
Poruka
365
Lijepi pozdrav svima,

Nova sam na forumu, ali i u kozarstvu. Nedavno sam uzela dvije koze, mamu od cca 3 godine i kćer od jedne godine. Poprilično su mršave, po riječima bivšeg vlasnika su obje sjarne i trebale bi se kotiti u travnju, ali se meni čini da starija nije sjarna jer nema trbuha uopče. Osim toga njoj je vime poprilično puno iako je čovjek rekao da ju nije dojio već neko vrijeme. Što raditi po pitanju tog vimena? Da li da ju izdojim ili ostavim tako? One su mješavina alpine i još nečega.
Čime je najbolje hraniti? Dajem im sijeno djeteline, šrot kukuruza i planiram uzeti za probu vreću crne zobi pa im dati u zrnu. Je li bolje davati kukuruz u zrnu ili mljeveni u šrot? Osim toga stavim ih van na travu da pasu iako imam dojam da i ne jedu vani nešto puno, dam im mrkvu i jabuku dnevno, nešto rikule imam od lani na vrtu koja nije baš nama za jesti jer je smrzla ali njima paše izgleda. Na što paziti i nikako im ne davati, što slobodne jedu.
Ispričavam se, ali imam tisuću pitanja iako sam čitala dosta o kozarstvu.
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
Ljep pozdrav zibba kako si navela za staru kozu ako bi se trebala jariti u 4mj,onda se nebi trebala dojiti a i vime nebi trebalo biti veliko,ako je veliko probaj ju izdojiti da vidiš koliko daje mljeka ako ima puno onda sigurno nije skotna problem je ako ima mljeka da nedobi upalu onda je problem veči i financijski.
Šta se hrane tiče sjeno ,trava ,kokuruz ali ne u velikim količinama i to najbolje u zrnu najviše vole a možeš i šrot,nemoj se bacati u neke trškove sa crnom zobi dosta je kokuruz.Ako te još šta zanima pitaj koliko možemo i znamo pomoći ćemo sa savjetima. .
 
Na vrh