• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

KOZARSTVO

  • Temu pokrenuo KRESO
  • Datum prvog posta

vili1

Član
Tu od
15 Sij 2012
Poruka
97
briketirana lucerna

Pozdrav svima,
gledam malo po netu pa sam naletio na briketiranu(peletirana) lucerna pa me zanima dali netko od vas ima iskustva sa tim,kakva joj je cijena i gdje se moze kupiti pa makar za probati
 

iiva

Novi član
Tu od
25 Ruj 2012
Poruka
19
Stvarate unaprijed neku polemiku i jarca proglašavate neplodnim a jednostavno nevidim povod gore navedeno da je jarac bio svezan skupa sa kozama to znači da jarac i ako je htio oploditi koze nije mogao do njih prema tome nemojte unaprijed postavljati diagnozu tak lošu može biti svašta ali..... iiva je jasno rekla da je vidila da je jarac skakao na dvije koze ,vidila je bijelu sluz dali sluz od gonjenja ili spermu ali jarac je skakao i znači da je spolno aktivan nevidim sad da nije i plodan to treba zaključiti a mislim da je uredu sa njim sve ....

evo mene opet,dakle moje koze koje je jure poskakao se ponovo tjeraju i dovela sam novog jarca,starijeg..jedna za drugom na 21 dan kako je moj skakao na njih,sad ce valjda bit ok.
 

laik

Član
Tu od
27 Pro 2011
Poruka
371
evo mene opet,dakle moje koze koje je jure poskakao se ponovo tjeraju i dovela sam novog jarca,starijeg..jedna za drugom na 21 dan kako je moj skakao na njih,sad ce valjda bit ok.

Hoće ako je novi jarac plodan a trebao bi biti jer rijetko nije tako. To što se koze opet tjeraju siguran je znak da jarac Jure neplodan i da nisi to napravila tj.dovela drugog jarca nebi bilo jarića na proljeće a onda ni mlijeka...
 

Kozorog

Član
Tu od
24 Ožu 2012
Poruka
112
Da pitam kako kod vas?dali su se počele koze tjerati?kodmene još ništa samo je jedna...
 

laik

Član
Tu od
27 Pro 2011
Poruka
371
Da pitam kako kod vas?dali su se počele koze tjerati?kodmene još ništa samo je jedna...

i kod mene samo jedna...pretpostavljam da je to radi još uvijek relativno toplog vremena.
 

mudric

Član
Tu od
16 Velj 2012
Poruka
120
Što se tiče jarenja kod mene se gotovo redovno pare u isto vrijeme i kad sam imao 14 koza parile su se i jarile u roku 10-15 dana.Na parenje mnogo utiče ishrana koza a ove godine mnogi su smanjili obrok pa je i to vjerovatno uzrok.Inače u toplijim krajevima koze se ranije pare u odnosu na hladnije zbog jarenja.
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
Što se tiče jarenja kod mene se gotovo redovno pare u isto vrijeme i kad sam imao 14 koza parile su se i jarile u roku 10-15 dana.Na parenje mnogo utiče ishrana koza a ove godine mnogi su smanjili obrok pa je i to vjerovatno uzrok.Inače u toplijim krajevima koze se ranije pare u odnosu na hladnije zbog jarenja.

Sa ovim se u potpunosti slažem ja u osmom mjesecu pojačam ishranu pogotovo zobanje i parenje slijedi ubrzo poslije parenja još dvadesetak dana imam pojačanu prehranu radi pravilnog razvijanja zametka i onda pomalo snižavam prehranu do mjesec dana pred jarenje da se bolje razvije plod i da nalije mlijeko jer se zna desiti a meni se to desilo da se okoti a mlijeka nema ni za lijek pa mladi jednostavno uginu ili ih nekad zamjenica ne spasi zato se držim iskusnih savjeta koji zlata vrijede e da u osmom mjesecu isto dam AD3 vitamine i isto tak mjesec dana prije jarenja i to je to :rolleyess:
 

laik

Član
Tu od
27 Pro 2011
Poruka
371
Poznato mi je da se s pojačanom ishranom može potaknuti parenje ali to ne radim jer se baziram na isključivo prirodan uzgoj(što ne znači da je bilo koji drugi lošiji)
Nisam do sad nikad davao nikakve injekcije za vrijeme graviditeta ni vitamnine niti pojačavao ishranu i (upravo se pokušavam prisjetiti )nisam nikad imao slučaj da je neka koza pobacila jare.
Divlja paša(nekultivirani travnjaci,ne sijana trava u zadnjih 15-ak godina bar nego samonikla) je najbolja i najjeftinija ishrana ne samo koza nego svih biljoždera.
 

mudric

Član
Tu od
16 Velj 2012
Poruka
120
Ja ne dajem nikakve vitamine jer smatrm da koze iste dobiju kroz zelenu lucerku,koncentrat što kozama dajem od svibnja do kraja listopada.Nikad nisam imao većih zdravstvenih problema kod koza i jarića.Neznam dali sam na ovom forumu rekao kako da pripremim koze da nema problema za mlijeko poslije jarenja.To radim na veoma rizičan način šta kozama pred jarenje ne smanjujem hranu već pojačavam uz dodatak koncentrata na planiranu proizvodnju mlijeka u periodu poslije jarenja.Ovo sam isprobao i dalo je veoma dobre rezultate ,čak iznad očekivanja ali ovo ne preporučuijem neiskusnim i neodgovornim uzgajivačima koza jer može biti neugodnih posljedica.Sa pojačanom ishranom pred jarenje dolazi do pojačanog rada mliječnih žlijezda i rast vimena ali na vime se poslije jarenja mora paziti i izvršiti izmuzanje onu večer poslije jarenja ako se je koza jarila ujutro.Izvinjavam se ako sam napravio kojum gramatičku grešku na jezik koji sam učio u osnovnoj školi i izvinjavam se što sam malo skrenuo sa teme.
 

vili1

Član
Tu od
15 Sij 2012
Poruka
97
kod mene ja mislim da se spremaju polako na tjeranje,lani mi se tjerala na 18.11 mozda ove godine ce malo ranije a primjecujem da i kozlice se spremaju na tjeranje( imaju 6 mjeseca) dali je to malo rano za njih
 

Kozorog

Član
Tu od
24 Ožu 2012
Poruka
112
Dovezo sam kozu prije otprilike tjedan i po...muzem je samo uvečer jel je hladnije pa joj je vime malo ujutro,inače otkud sam je uzo čovjek ju je muzo ujutro i navečer strojnom mužnjom...e sad prije 3 dana primjetio sam na jednoj sisi pikulu,drugi dan je bila veća te sam odlučio potražit veterinara,3 dan kad sam došao sa njom u veterunarsku stanicu trebo sam da izmuzem mlijeko da vidi kakvo je mlijeko...mlijeko je normalno ali iznad izmuzišta 5-6 cm se napravila špekula koja je gnojna i iz koje izlazi gnoj van dobila je 2 injekcije i špricu u cicu,a i danas sam joj dao inače kad se da lijek onda izmuzem 5-6 sati kasnije,razgovaro sam sa ljudima i svi kažu da to nije mastits a veterinar kaže da je jedna vrsta...to sam čito a i drugi su mi rekli da se na nešto ubola...koza je sva normalna čak je i podojim normalno jedino što kroz tu špekulu malo ide gnoja van dok sav neiscuri... - to prvi put vidim...dal neko zna o tome išta?koliko če gnoj još curjeti?
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
Mislim da te je tu vetrinar samo financijski opeljušil moguče je da se na nešta nabola ali najvjerojatnije ti je to čir kad se smiri upala i gnoj če nestati ako je vanjska kvržica onda se nemoj bojati a ako ima unutarnju kvržicu ili više njih onda je opasno ...
 

laik

Član
Tu od
27 Pro 2011
Poruka
371
Dovezo sam kozu prije otprilike tjedan i po...muzem je samo uvečer jel je hladnije pa joj je vime malo ujutro,inače otkud sam je uzo čovjek ju je muzo ujutro i navečer strojnom mužnjom...e sad prije 3 dana primjetio sam na jednoj sisi pikulu,drugi dan je bila veća te sam odlučio potražit veterinara,3 dan kad sam došao sa njom u veterunarsku stanicu trebo sam da izmuzem mlijeko da vidi kakvo je mlijeko...mlijeko je normalno ali iznad izmuzišta 5-6 cm se napravila špekula koja je gnojna i iz koje izlazi gnoj van dobila je 2 injekcije i špricu u cicu,a i danas sam joj dao inače kad se da lijek onda izmuzem 5-6 sati kasnije,razgovaro sam sa ljudima i svi kažu da to nije mastits a veterinar kaže da je jedna vrsta...to sam čito a i drugi su mi rekli da se na nešto ubola...koza je sva normalna čak je i podojim normalno jedino što kroz tu špekulu malo ide gnoja van dok sav neiscuri... - to prvi put vidim...dal neko zna o tome išta?koliko če gnoj još curjeti?

Mislim da su to Boginje i to je virusno oboljenje i službeno nema lijeka za njega sem odvajanja zaraženih grla da se ne zarazi i ostatak stada...zapravo veterinar je to trebao prepoznati....Boginje nisu štetne za ljude ,mlijeko tih koza neškodljivo je za upotrebu....samo širit će se i po drugim mjestima po vimenu i na njušci i sa koze na kozu i ne ide brzo nego onako polakše...sve to ako sam u pravu i ako se radi o Boginjama a mislim da jesam.
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
Daj mi malo to objasni sa boginjama prvi pu to čujem pa me interesira koji su sinptomi tih boginja ....
 

Kozorog

Član
Tu od
24 Ožu 2012
Poruka
112
Izdojio sam je,pa sam malo i taj prišt stisnuo,ide van samo sukrvica koju sam istiso i u toj cici ima nešto dio kao mrtvo meso al kad to stisnem nebuni se jedino malo diže nogu kad sam joj taj čir stisko malo da to iziđe...koliko to vremenski može potrajati da
nije opasno?
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
Meni je isto taj slučaj bio i trajalo je jedno tjedan dana velim ako je kak si opisal onda je čir jedan kod mene je imal kozu koja je imala unutar vimena kvržice koje su rasle a normalno se dojila to je opasno a i morao ju je zaklati jer tu nema pomoči ovo če biti da je samo čir...
 
Z

zpiskor

Guest
Pozdrav svima. Prije 4 mjeseca dobili smo od prijatelja 2 koze. On je radi posla morao odustati od kozarstva, pa smo ih uzeli da ih spasimo od noža. Kod njega su bile oko godinu dana. Stare su oko 4 godine. Ove godine nisu imale mlade. Sad su dobile ad3 vitamine i protiv metilja. Našao sam jarca i čekam da počnu davati neke znakove tjeranja. Do sad nisam ništa primjetio. Želio bih ih spariti da ne ostanu bez mlijeka. Sad od njih dvije dobim jedva litru i pol mlijeka dnevno što je, pretpostavljam radi toga što nisu imale mlade. Kad su došle k nama davale su dva-tri decilitra na dan. Imaju oko 300 kvadrata vočnjaka gdje provode većinu dana. Uz to imaju cijeli dan na raspolaganju ječma, tritikala i šrota. Uz njih imamo i Himalajsku mini kozicu samo za ljubimca. Sve u svemu malo i veselo društvo. Ovaj forum zlata vrijedi za početnike poput mene i velika hvala iskusnijim meštrima što žele podijeliti svoja iskustva.

Kozorog, imam pol familije u Bistri i često sam tam, pa možda stanem usput da vidim kozice.
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
Bilo bi dobro da su blizu jarca prije bi se počele tjerati ali budu i ovak uskoro samo pazi da ne predvidiš kad se počnu tjerati..
 

mudric

Član
Tu od
16 Velj 2012
Poruka
120
Prvo ako je vršen test na mastitis a kako kažeš mlijeko je u redu da li se je želetiralo ili je ostala ista gustoća mlijeka.Ako nije mastitis zašto je davao injektor u sisu.Ako gnoj i sukrvica izlaze iz sise neznam da može biti neki čir u unutrašnjosti vimena.Pošto je veterinar dao injektor antibiotik mora duže vremena ostati u polovici vimena jer nema efekta 5-6 sati.Mastitis se najjednostavnije utvrđuje na testu sa ljubičastom tečnošću ako se mlijeko zgušnjava onda je sigurno mastitis i tu nema dvojbe a u pravilu mlijeko se treba ispitati koju ima bakteriju da se da odgovarajući antibiotik jer napamet se samo slučajno može pogoditi pravi antibiotik koji djeluje na postojeću bakteriju.Ja sam u početku imao problema sa kozama dok sam ih kupovao.Najgore je kupiti kozu od neodgovorni uzgajivača jer od tih u pravilu koze imaju mastitis.Mastitis ako je u početku započet sa liječenjem ima šanse da se izliječi a ako zastari tu nema lijeka bagledajući iz mog iskustva.Vime bolesne koze u kasnijem stadiju je puno kvržica što manji i veći a kvržice su gnoj i sukrvica.Ja sam jedno vime uništene koze secirao i vidio sam kako je opasan mastitis.Ti koji ti govore da nije mastitis nemaju pojma šta je mastitis.Jesi li mjerio temperaturu kozi?Ako je čir kako kažeš to uopće nije nikakav problem to se da efikasnu izliječit.Poslije istiskanja gnoja obavezno sisu dezinfikovati sa 3% hidrogenom a poslije sa povidon jodom.
 
Na vrh