• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

KOZARSTVO

  • Temu pokrenuo KRESO
  • Datum prvog posta

laik

Član
Tu od
27 Pro 2011
Poruka
371
Daj mi malo to objasni sa boginjama prvi pu to čujem pa me interesira koji su sinptomi tih boginja ....

Boginje su virusno oboljenje dakle zaraza virusima ne bakterijama i antibiotici ne djeluju (na viruse ne djeluje nijedan antibiotik ni kod životinja ni kod čovjeka)i veterinari ne mogu pomoći kod Boginja...ne izazivaju promjene u mlijeku bar koliko je znam a manifestiraju se u onako kao čirevima koji s vremena na vrijeme pucaju i službeno je neiskorjenjiva bolest,struka i literatura preporučuje izlučivanje takvih grla i uništavanje....ti kao čirevi se pojavljuju uglavnom po vimenu i po njušci životinje a vjerovatno i po drugim dijelovima koji nisu pokriveni ili su slabije pokriveni dlakom....prelaze s koze na kozu ali nisu zoonoza dakle ne na čovjeka.

Boginje se znaju povremeno povući i smanjiti pa ponovno aktivirati i vrlo su nezgodne,veterinari koji su dovoljno stručni da ih prepoznaju a opet pošteni da ne zaje.. vlasnika odlučno negiraju mogućnost liječenja istih
 

Kozorog

Član
Tu od
24 Ožu 2012
Poruka
112
Danas sam je izdojio,čir je puno msnji nego juče te sam ga istisnuo i ispro hladnom vodom i krpom obrisao...mislim da će biti sve u redu...neki mi kažu da je to zato jel kod strojne mužnje sa kojom je mužena ima drukčiji stisak nego kod ruke,a veterinarka mi je jedna rekla da je to neka vrsta upale ili da se upikla na nešto da to nije ništa strašno...od kolege koji ima cca 80 koza reko je da se ubola i da to istisnem i rakijom isperem da je imo takvih slučajeva,svaki kaže drukčije..to sam i čito kada koza od velikog stada promjeni muznu sredinu da se znaju desiti često komplikacije sa vimenom...ja mislim da ti veterinari samo daju neki lijek da te oderu i da te se riješe zaboli njih,ako koza ode neće nakraju njima bit žao i neće bit oni u gubitku...
Čito sam o boginjama - prvi znakovi bolesti su poremećenost zdravstvenog stanja,povišena tremp.,iscrpljenost,odbijanje hrane i vode,izdavanje iz stada a u fazi laktacije i smanjene količine mlijeka..Nakon nekoliko dana na sisama,vimenu,ostalim dijelovima trijela mogu se uočit čvoriči koji za 4-5 dana postaju mjehurići i gnojni prištevi,a kada kraste opadaju ostaju ožiljci,bolest traje 25-30 dana obično..i još sam uspio vidit da je bolest raširena u Aziji i Africi a da je u Europi samo ima u Grčkoj i Turskoj...

Da pitam usput kako puštate koze na pašu tijekom ovih tmurnih dana?

Navrati slobodo zpiskor!! :partyman:
 
Z

zeleno zagorje

Guest
evo jednog uzgajivača koza , imam neka pitanja u vezi njih , koze mog susjeda pasu , a isti kozlići se zalječu i sisaju kod više koza,to onda znaći da koze nisu tvrdoglave ko naše ovce , a onda bi trebalo biti istinito i to da svaki ovčar treba imati nekoliko koza da može odhraniti janjce koje ovca odbaci, ak to štima ja bi izabrala burske i to čistokrvne
 

laik

Član
Tu od
27 Pro 2011
Poruka
371
Čito sam o boginjama - prvi znakovi bolesti su poremećenost zdravstvenog stanja,povišena tremp.,iscrpljenost,odbijanje hrane i vode,izdavanje iz stada a u fazi laktacije i smanjene količine mlijeka..Nakon nekoliko dana na sisama,vimenu,ostalim dijelovima trijela mogu se uočit čvoriči koji za 4-5 dana postaju mjehurići i gnojni prištevi,a kada kraste opadaju ostaju ožiljci,bolest traje 25-30 dana obično..i još sam uspio vidit da je bolest raširena u Aziji i Africi a da je u Europi samo ima u Grčkoj i Turskoj...

Da pitam usput kako puštate koze na pašu tijekom ovih tmurnih dana?




Ne mora biti vidljiv nijedan od tih simptoma sem gnojnih prišteva i nažalost bolest je službeno neizlječiva a ne 25-30 dana...ne mora biti da su Boginje kod te koze ima puno mogućnosti šta bi to moglo biti....

Kod mene koze vani od ujutro do naveče uvodim ih samo ako počne baš jako jaka kiša.
 

ninci

Član
Tu od
31 Svi 2012
Poruka
206
Pročitala sam od prve do zadnje, sve stranice... ali na neka pitanja nisam našla odgovore, a kako ne želim srljati...pitati ću ovdje.
Da napomenem da sam gradsko dijete i nemam iskustva, ali sam spremna učiti.

Već duže vrijeme mi je na pameti nabaviti si jednu kozu!!
Znači, onako, više kao ljubimca, a ne bi škodilo ni malo mlijeka tu i tamo, a kozje sireve i obožavam, a čini mi se i kao dobra "kosilica". :D

Mogla bi joj priuštiti cca 700-1000 kvadrata svoje oranice, a čak i 1000 kvadrata susjedove parcele koju ne održava i nikada ne dolaze... i to zarasta u šumarak...koji opet ja moram održavati jer se inače počnu kotiti i zavlačiti zmije, pogodno je za svakakve glodavce, lisice...a naselili su se i fazani....za ispašu. zimsku hranu bi morala kupovati jer nemam ni traktora ni zemlje više, jer se ostatak koristi za vrt.

Ali pošto radim u gradu od 8-16 h... to znači da me veći dio dana nema doma... pa je pitanje, jel se ja "stignem" brinuti o toj kozi?!
I dal će jedna koza biti usamljena?!
jel se ta parcela može ograditi i da ju mogu pustiti tamo preko dana kad me nema ali i da se može sama vratiti u štalu po želji, te da li je dostatno to za jednu kozu?
Jel ju je moguće naučiti samo na jednu mužnju dnevno?!
Uzela bi mliječnu kozu, ne bursku jer bi mi muka bila klati te kozliće... iako znam da i za ovu mliječnu da mora imati jedno kozle godišnje.
Hvala i svaki savjet je dobrodošao.
 

laik

Član
Tu od
27 Pro 2011
Poruka
371
Samo jedna koza će biti usamljena i puno će mekati i zato da sam na tvom mjestu ja bi uzeo kozu i jarca(tako riješiš i problem parenja)....
Ta površina bi bila dovoljna ako se računa i ta parcela od susjeda i ako je tako dobro obrasla(za dvije koze) ali moraš računati na dodatnu hranu tj. sijeno preko zime bar a i ovako vjerovatno moraš još malo dodati tu i tamo jer ipak nije to puno prostora.
Naravno možeš ograditi parcelu a još ako se može sama vraćat u štalu to je super .....koze se mogu musti i jednom dnevno.....i koze ne traže puno brige lakše se brinuti o 10 koza nego o jednoj kravi,stigneš.
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
Jedna koza i ta površina idu skupa kak ti veli laik bolje i jarac još pa su par ili dvije koze samo moraš vagnuti puno stvari prije nego se odlučiš na taj potez da bi stavila najeftiniju ogradu elektrićnog pastira treba ti bar 1.500kn pastir jeftiniji je 500kn,zavisno o žici koju češ kupovati i izolatori pa stupovi ta cifra bi ti bila dostojna ,a ti sama moraš razmislit o toj investiciji i dali ti se to isplati,jedna bala sijena je 10kn treba ti barem 50bala za zimu i poslije dok je još loše vrijeme dobro razmisli prije nego potrošiš novac da ne baciš u prazno...
 

markoihc

Član
Tu od
3 Velj 2011
Poruka
118
jel treba ko starijeg jarca?nije bas u cvjetu mladosti al je jos ove sezone odradio pripust!
 

Kozorog

Član
Tu od
24 Ožu 2012
Poruka
112
Da pitam još vitamin a3d koji se spominjo u forumu kako se daje kozama?dali se smije i malim jarićima davat? moje su koze neke presušile pa sam ih zapustio još neke samo svakih par dana izdojim kad vidim da je to potrebno... - inače prošle godine nisam davao nikakve vitamine protiv metilja,a koze su meni stalno na paši...

Koza je inače društveno biće i nikada se nesmije kupovat samo jedna koza - i ja bi preporučio 2 koze il još bolje koza i jarac da se riješi pitanje rasploda

A što se tiče zarade,ja sam primjer ja imam 13 koza i 2 jarca sve iz hobija tj. terapija od užurbanog načina života
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
Evo da malo objasnim zašto ja dajem vitamine kozama jer vidim da neki nisu pobornici toga a i protive se tome bez obzira nato dali je u pitanju čovijek ili koza jedno i drugo imaju potrebe za vitaminima istina je da sa svojom prehranom uzimaju vitamine u zimskim mjesecima je ta potreba veča jer su na suhoj hrani a znamo da sijeno nema baš nekih vitamina nemam mogučnosti da imam veče količine lucerne tak da jedu sijeno koje je slabije po ishrani od lucerne.
Kozama dajem vitamine AD3 prije parenja zato jer im se pojača broj jajnih stanica prije oplodnje i zametak se bolje razvija u samom startu,prije jarenja mjesec dana isto dajem vitamine jer je zimski period i koze imaju veču potrebu za vitaminima kad su skotne a sa tim i mladi u utrobi dobe bolji tretman prije jarenja ovo je iskušana metoda i nije niti opasna niti se sa njom krše neka načela zdrave proizvodnje svako ima svoje mišljenje moje je za vitamine i nikom drugom ne ulazim u njegov način ishrane niti držanja koza svako nek radi kak želi .
Kozorog vitamini nisu protiv metilja nego monil ili slična sredstva za to namjenjena zašto tretirati protiv metilja ja živim u nizinskom području gdje ima dosta vlage koja pogoduje metilju i zato ih je bolje cijepiti nego da imam gubitke od oboljenja i liječenja pa čak i onog najgoreg a financije su danas veči problem.
 
Z

zpiskor

Guest
Evo i par slika mojih ljubimica

Pamela

pamelax.jpg


Bella

belad.jpg


Harna

imgp5578.jpg


Baj, baj moje voćkice

mojetetoine.jpg


Beremo trešnje

beremotrenje.jpg


Bella i Harna

belaiharna.jpg


Bipsić

imgp5375.jpg
 
Z

zeleno zagorje

Guest
Evo i par slika mojih ljubimica

Pamela

pamelax.jpg


Bella

belad.jpg


Harna

imgp5578.jpg


Baj, baj moje voćkice

mojetetoine.jpg


Beremo trešnje

beremotrenje.jpg


Bella i Harna

belaiharna.jpg


Bipsić

imgp5375.jpg

odlično zpiskor , predivne su ti kozice , a i tvoj ljubimac bipsić u kojem dijelu Oroslavja je tvoje imanje ,
 
Z

zpiskor

Guest
A veliko neko imanje, možda 3oo kvadrata voćnjaka i štalica za 3 koze i 5 kokoši.
Gornje Oroslavje, kod pekare. Mlade voćkice su prešle pa-pa, ali imaju veliku krušku i trešnju za hladovinu. One im nisu zanimljive za grickanje.
 
Z

zpiskor

Guest
Mama mu je Škotska ovčarka- Lesi, a otac neznani junak. Uzeo sam ga ko štene od kolege s posla. Bez obzira na veličinu to je najumiljatije stvorenje na svijetu. Bipsić se zove zato kaj je stal u džep kak je bil mali kad sam ga donio.
 

Kozorog

Član
Tu od
24 Ožu 2012
Poruka
112
Da pitam još farmervg,dal se to cijepi monilom il se drukčije daje u vodu i sl.?mora li doći veterinar da to obavi? Dal se smiju mladi jarići cijepitit pošto ih ja imam 8? onda mlijeko poslije toga nije za upotrebu?kolika je cijena cjepiva?

Zpiskor imaš lijepe kozice pogotovo mi se sviđa harna:supz:
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
Da pitam još farmervg,dal se to cijepi monilom il se drukčije daje u vodu i sl.?mora li doći veterinar da to obavi? Dal se smiju mladi jarići cijepitit pošto ih ja imam 8? onda mlijeko poslije toga nije za upotrebu?kolika je cijena cjepiva?

Zpiskor imaš lijepe kozice pogotovo mi se sviđa harna:supz:

Kozorog monil je tekuče cijepivo koje se daje oralno znači u zube po kozi 18ml jednokratno ili 8+8 nakon dva tjedna ali je bolje odmah dati čitavu dozu to kupiš u vetrinarskoj ambulanti jedna litra ti je ispod 100 kuna tak da imaš i za prolječe i drugu jesen mislim da je karenca 7 dana za mlijeko i malim to možeš slobodno dati samo vidi u uputstvu koju dozu jer ide po kilaži ja sad nedojim pa onda dajem i u prolječe prije neg idu van na pašu prije dojenja ...
 
Z

zpiskor

Guest
Kaj se tiče Monila, meni ga je veterinarka dala u onim špricama za injekcije za svaku kozu posebno tak da nisam moral uzeti cijelu litru. Vjerojatno tak hoće i u drugim stanicama dati. Jer kaj će meni litra toga za dvije i pol koze. Jednostavno sam im to polako ušprical u usta. Nisu se pretjerano bunile na okus. Rekla mi je da mlijeko ne koristiti 4 dana.
 

ličan

Novi član
Tu od
14 Lis 2012
Poruka
27
Pozdrav

Lijepi pozdrav svim forumašima!
Bavio sam se kozarstvom prije dvadeset godina i sad ponovo pokrećem uzgoj!Naravno okolnosti su "klasika",manjak posla i višak vremena!
Pitanje za one koji znaju:gdje se otvara OPG??
Hvala unaprijed i svima ugodan dan!
 
Na vrh