• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

KOZARSTVO

  • Temu pokrenuo KRESO
  • Datum prvog posta

vili1

Član
Tu od
15 Sij 2012
Poruka
97
ja mislim da ih je oplodio jer koze ga nece blizu sebe cak i ove dve mladje ga tuku:axe: ako im je u blizini ali sta ces musko oce jos i jos,neka uziva jos koji dan pa cu ga vratiti.
Moje koze su se pocele tjerati od 10.10 a lani oko 11 mjeseca,neke pocinju ranije neke kasnije,od kud sam uzeo jarca vec su se sve tjerale prije mjesec i pol,zivotinje znaju kad je vrijeme nemozemo mi kontra prirode.
Lani sam ja htio da mi bude razlika izmedju 2 koze mjesec dana ali nije islo,kad sam htio da se pocne druga tjerati nije vise htjela i tako da je prosla godina bez mlijeka i jarica pa sam reko ove godine da ce biti kako one zatraze ili kazu:p
 

Kozorog

Član
Tu od
24 Ožu 2012
Poruka
112
Kod mene je bilo tako prošle godine,ali sam dovezo jednog starog jarca da poskače a bježale su sve od njega,a nakon par dana su se sve redom počele tjerati kad su osjetile miris jarca
 

vili1

Član
Tu od
15 Sij 2012
Poruka
97
popodne sam ga vratio jarca u njegovo stado,ako budu opet pocele da luduju cu ici opet ga uzeti njega ili starijeg tj. koji bude dostupan pa nek se provedu veselo:finga:
 
Z

zvone

Guest
Pozdrav, koza mi je imala upalu pluća,lječena je antibiotikom FLORON,u laktaciji je muze se.Na internetu san pročita da se floron ne smije davati kravama u laktaciji.Da li se smiju lječiti koze floronom u laktaciji brine me.
 

mudric

Član
Tu od
16 Velj 2012
Poruka
120
Po uputstvu za lijek isti se nebi smio dsavati muznim grlima u laktaciji jer se navodi da se lijek ne primenjuje u laktaciji kod muznih grla.To sam već navodio da veterinari davaju lijekove a da ne vode računa o laktaciji.
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
Vetrinari šta rade rade za svoju zaradu i dobit šta je sasvim normalno večina antibiotika nisu za vrijeme laktacije ali i sami morate znati kad se pojavi bolest da je i samo mlijeko upitno zato je važnije da se životinja izliječi nego gledati na par dana na karancenu za mlijeko večina bolesti se liječi antibiotikom i zato nevidim zabrinutost u liječenju bolesnih životinja u takvim slučajevima se negleda laktacija nego zdravlje životinje, a da vetrinari rade sve kak treba nerade ...
 

tihi05

Član
Tu od
31 Srp 2012
Poruka
475
Pozdrav ekipo

Evo nisam se dugo javljao ali tu i tamo procitam sta se pise ovdje.
Nisam do sad imao hvala bogu problema sa svoje dvije jarice koje sam kupio negdje krajem travnja.Do sad su samo pasle po cijele dane u vocnjaku a i kosile mi dvor jer sam ih lijepo selio od mjesta do mjesta a nekad i djeca ko kravice na striku pasli.Bas su nam se svidjele te kozice posto ih do sad nismo nikad imali.Cijelo ljeto uzivamo sa njima vani na vece -one pasu mi zena ja i dvoje djece razgovaramo u smiraj dana pod vece a oko nas macka,pas Ben koji je po pasmini ovcar-Border Collie-i jako je pametan ali tek ima godinu pa jos nezna sta i kako.Kozice ga bodu a on bris -mi se naravno smijemo svemu tome i tako to...idila ;)
E sad da ne ispadne samo roman imam jedno pitanje na koje nemam siguran odgovor-moje te dvije kozice doslovno jedu i po domaci seru i tako cijeli dan.tu i tamo si legnu i prezivaju.Sad se ja pitam ako one tako po cijele dane budu jele i po zimi od kud i kako da ih ja nahranim?? Mislim da one nebi trebale bas stalno jesti ali nisam siguran- koliko im treba dati sijena u jasle pa kukuruza u klipu jer ga obozavaju koliko sam primjetiio!?Onaj kolut stocne soli za jarad imaju objesenu u stali.Znam da bi bilo dobro dati im i zobi.Kako vi u praksi hranite preko zime a da ne rasipam novce jer moram sve to kupovati ,posto se ne bavim osobno poljoprivredom kod kuce.
Evo toliko i pozdrav ! I da na kraju da vas pitam posto bi se trebale sad negdje poceti i tjerati kako cu znati da se tjeraju-hoce promijeniti ponasanje ili sta ?? Inace se vole igrati po cijele dane-skacu jedna po drugoj -trce ko lude a nekad se onako za salu i bodu.Pogrijesio sam mozda sto im kao malima nisam spalio rogove ali nisam znao kako pa je proslo i vrijeme i tako sad imaju lijepe ostre rogove-ko prave koze!!E i da vas pitam :)) Ja njih svake noci zatvaram u stalu ali neko vece su moji zaboravili i ostale su vani-pitam se da li sad posto je sve ogradjeno zicom i ne mogu van -da li je potrebno ih zatvarat u stalu ili je dovoljno dat im samo pristup da se mogu same skloniti po zelji.Lisica ili pas bi im mogli nauditi??!!Koliko vidim one vole biti vani a ne u stali-pa cak i po kisi!!Dobro po ljetu je to ok ali po zimi ?? Nesto mi govori da su to zivotinje koje znaju sta i kako im pase.Tako ne piju ustajalu vodu-ne jedu svu travu neku vise vole a neku manje a neku obilaze u sirokom luku.Tako sam primijetio i to da jedu samo vrhove osobito dok imaju u izobilju pase!Pentranje i brscenje divljih kupina im je poslastica-a boga mi i sad ovo lisce od oraha posto zive u vocnjaku zapravo oraharniku :)Mladje vocke sam presadio van njihovog prostora i to sam dobro napravio jer sad vidim sta bi ostalo od jabuka i sljiva-samo bijela debla bez kore :)) Orahi su vec veliki i njih ne glodju!

Sad jos jednom pozdrav i oprostite na poduzem postu :)
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
Evo ja ču još samo dodati na laikovo pismo da ti za jednu kozu dnevno treba 2-3kg sijena a šta su više bređe pred kraj valja povečavati ishranu
 

tihi05

Član
Tu od
31 Srp 2012
Poruka
475
puno hvala na savjetima osobito za lisce oraha nisam znao.Sutra ga kupim i bacam.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

vili1

Član
Tu od
15 Sij 2012
Poruka
97
moje koze znaju pojesti suho lisce od oraha ali malo i nista im nije bilo a na zeleno ih nisam pustao jer bi pojele koliko im stigne u usta,u stali imaju kamenu sol i mineralni blok za lizanje pa one same uzimaju koliko im treba.
Preko zime kad pada kisa po cijeli dan su na sijenu i jednom na dan dobiju na gubo mljeveni kukuruz(70%), zob(30%) sa malo posija da to sve skupa poveze a kad je vrijeme tj.kad ne pada kisa odem sa njima po sumi i nek brste sta im se nadje po putu.
Dali netko zna bolji omjer kukuruza i zobi za prehranu?
 

tihi05

Član
Tu od
31 Srp 2012
Poruka
475
ma moje su pojele dosta tog orahovog lisca i ne vidim nikakvih posljedica-hvala Bogu ,ali ipak cu sad to imati na umu i necu im vise dozvoljavati da to jedu! vjerojatno ima previse tanina u liscu pa je zato stetno ?? sad sam ih stavio van na pasu a lisce grabljam i odnet cu negdje na kup ali sta kad ono sad stalno pada ??koze su inace u ogradjenom prostoru sa orahima ?? pojesce opet sigurno lisca !!
 

tihi05

Član
Tu od
31 Srp 2012
Poruka
475
ova prva ima mlijeko vec koji mjesec a da se nije ni jarila :)) reko veterinar da je rijetko ali moguce :)) inace su prave vragolanke !!
 

vili1

Član
Tu od
15 Sij 2012
Poruka
97
lijepe kozlice tihi,ako me oko ne vara predpostavljam da ova svijetlija ce ti imati dosta mlijeka,pokazala mi je jedna zena sta ima farmu alpskih koza(cca 100 grla) po cemu vidis simbole.
Znam za jos jedan takav slucaj da koza ima mlijeko a da nema mlade
 

tihi05

Član
Tu od
31 Srp 2012
Poruka
475
Bok,
jarice su iz maticnog stada isto imaju preko 100 takvih za mlijeko,ali ove koje se kasnije ojare ne zadrzavaju nego prodaju.Ja sam imao na biranje na desetke i te sam izabrao zajedno sa kcerkom jer su nam bile simpaticne :)Inace kozlice nam sluze za kucne ljubimce i da pasu travu da ne moram kositi :)Vele moji da nema sanse da koljemo da oni to nebi mogli jesti .A i meni su drage ali i na stolu :)Vidjet cu dal ce biti kakvog potomstva i sta cu sa njim-mozda cak ostavim jos jednu zensku jer imam dosta pase i previse za dvije ako je normalna godina.Pod jarca cu voditi vec sam dogovorio imam kolegu isto koji se bavi profi sa kozama za mlijeko pa ce mi valjda on pustiti svog jarca.To inace ne rade jer ti su jarci jako skupi.Ovaj kod kojih sam kupio mi je rekao da je jedan jarac iz italije uvezen sad mladi i da ga je platio puno cini mi se 1500 eura??! Sad ako laze sebi laze ,ali sam negdje procitao da je stado toliko kvalitetno koliko je kvalitetan jarac -velim ja zeni da bez nas muskih nista ;)
Ajde drustvo ugodan vikend vam zelim !!
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
Nemam nikih informacija o cijeni čistokrvnih jarčeva ali znam da nisu baš jeftini ako od dobrog jarca umjetna oplodnja dođe negdje oko 500kn samo sperma onda ova cijena i nije tak strašna 1500E
 

Kozorog

Član
Tu od
24 Ožu 2012
Poruka
112
Kod mene di je paša kod susjeda ima veliki orah,pošto ih ja nemogu stalno tjerat one i to lišće tamane,već 2 godinu i nisam primjetio ništa makar sam čuo da nije zdravo jer oće uzrokovat začep...a da ima tanina u listu to neznam ali znam da tanin otvara sigurno jel kada koza ima proljev može se dati tanin u prahu i prođe je za dan dva,pogledaj si za jarce po njuškalu imaš ih po 1500kn sad zavisi šta želiš
 

tihi05

Član
Tu od
31 Srp 2012
Poruka
475
ma nisam strucan ali mnogi kazu da je lisce oraha "tesko" -ja bih sad po ovom vremenu trebao svaki dan po par puta kupiti lisce ali to nemam vremena ni volje pa su sad kozlice na striku vezane tamo gdje ima trave a nema lisca.Malo mi je problem nastao sad sa tim liscem nisam na to racunao jer nisam znao.No dobro bitno da znam da nije preporucljivo u vecim kolicinama!!

Jarac mene ne zanima jer na dvije kozlice mi ne treba,a sumnjam da cu ih vise od dvije i drzat. Ja sam si zamislio potomstvo hraniti kroz godinu i negdje u ovo doba priklat ali moji ne zele ni cuti :)
Pa cu onda vjerojatno prodat,e sad neznam da li je bolje onda prodavat male ili tako kao sto su sad ove oko 8 mj stare?!
Mene interesira mlijeko i sir,e sad da li cu za svoje potrebe imati dovoljno od te dvije vidjet cu.-trebalo bi biti!
U svakom slucaju kozlice su zakon zivotinjice :))
 

vili1

Član
Tu od
15 Sij 2012
Poruka
97
ja mislim da od dvije koze bis mogao imati mlijeka i sira za svoje potrebe,ja sam u pocetku imao 2 koze a sada ih je cetri pa mislim da bi mogao imati dosta mlijeka i mesa za sebe i nesto za prodati ako tko naleti.
Mogu ti reci da sada po zimi koze brste ko lude dali je to sto vise nema bas toliko hrane ili tako mora biti pred zimu
 

tihi05

Član
Tu od
31 Srp 2012
Poruka
475
vili ,moje jedu i brste ko lude cijelu godinu. Sad su samo dobile jacu dlaku po sebi koliko sam primjetio.Danas sam ih stavio van i malo pada malo stane kisa i susnjezica ali one mirno pasu ko da se nista ne desava :) Prozdrljivkama je bitno samo da imaju papati.
Za zimu sam se dogovorio za sijeno i kukuruz u klipu a zobi cu im tu i tamo kupiti na sajmu ponedjeljkom.
Jedino neznam jos sta sa stalicom?Zidana je prostorija nekih 3x2 m i sa prezidom do nje jos jedna takva ali malo uza tu drzim sad sijeno.
Imaju vrata izmedju te dvije prostorije.
Neznam da li ce im biti zima u toj prostoriji posto imaju ulazna vrata i mala izlazna u vocnjak pa vuce propuh jer ima sitnih otvora oko vratiju.Vrata su zeljezna i nisu onako dobro fiksna ali to cu nekako zacepiti,mada si sad u novije vrijeme mislim kozice staviti u onu susjednu prostoriju koja nema ulazna vrata vec samo mala 80x100 za u vocnjak.Mislim da bi im po zimi u toj prostorij bilo bolje.A onda negdje sam procitao da bi trebalo dok se ojare razdvojiti ih? Da stavim svaku kozlicu sa jaretom u svoju prostoriju? ili da ih sve skupa ostavim u jednoj da bi im bilo toplije ??
Malo jesu glupa pitanja ali zima dolazi a ja nemam bas nikakvih iskustava sa time pa si razmisljam kako i sta !!Ajde prijedlog molim.Kako bi vi napravili??
Tko zna mozda se mi svidi i za koju godinu postanem pravi uzgajivac :))Ovo mi je sve za probu ,nekako se mora poceti.Mada nije mi cilj jer koliko vidim i cujem nisu bas zadovoljni sa isplatom za mlijeko-ovi od kojih sam ja kupio male.Vele da dobe ali u zaostatku po par mjeseci-vindija cini mi se!
 
Posljednje uređivanje od moderatora:
Na vrh