• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

KOZARSTVO

  • Temu pokrenuo KRESO
  • Datum prvog posta

tihi05

Član
Tu od
31 Srp 2012
Poruka
475
Prave su kozice,još kad bude podmlatka prava družina će to bit.Vidim da imaš dosta veliki razmak na jaslama za sijeno,dosta toga koze bacaju pod noge,probaj to još malo zgusnut,Kod vas snijega ko u prići...

pa nismo tako daleko zar kod vas nema toliko snijega ?
Ovo za jasle imas pravo previse je toga po podu !!
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
Evo par slicica jutros slikanih mog "velikog" stada .

Jarac je posudjen .

A tu je i opasan pas koji to sve ima na brigi !! Zove se Ben i strasan je :icon_wink:

Ove jasle ti nisu dobre preveliki ti je razmak pa ti puno rasipaju kodmene je razmak nekih 7cm između letvi i pomogučnosti to podigni u visinu njihovih glava imačeš manje rasipanja sjena a sijeno je dosta skupo moj savjet....
 

vimi

Aktivni član
Tu od
9 Stu 2008
Poruka
532
heh kod mene snijeg pol metra skoro :) mozda sutra poslikam -vidjece se veliki kontrast u uspordbi sa tvojim slikicama :)

da vidio sam kod tebe je snjeg kozama do vimena a ipak ja sam u dalmaciji , gdej koze i danas idu na pašu
 
M

Milos c

Guest
Molim te pojasni mi ovaj izraz "sut"

Sut znaci da nema rogove,znaci ovako nikada nemoj da paris kozu koja nema rogove i jarca bez rogova,ako jedno od njih ima rogove nema problema,u suprotnom mozes dobiti jarice dvopolce i sa jos nekim nedostatcima telesnim
 

zibba

Član
Tu od
9 Ožu 2012
Poruka
365
A što ako su jednom od njih rogovi maknuti umjetnim putem, tj spaljeni ili kako se to već radi, a ne da je rođen kao takav?
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

vili1

Član
Tu od
15 Sij 2012
Poruka
97
pola kilograma u jutarnjoj muzi pola kilograma u vecernjoj,medjutim ne mozes samo tu kombinaciju,jednostavno i mi se zasitimo jednolicne hrane tako i zivotinje,pokusaj da im pravis razne kombinacije i obavezno im dodaj minerale

Hvala na odgovoru, a sta se tice rogova kod koza u vezi parenja nisam to znao. A imao sam prilike vidijeti jarca dvospolca i to bez rogova,covjek ga je ostavio za rasplod za svoje koze pa se cudio da koze mu se tjeraju a jarac ne skace pa kad ga je bolje pogledao imao je sta i vidit. Iz razdaljine kad sam ga ja vidio mislio sam lijepi jarac( dobro gradjen,mrcina) a kad on odjednom treba pisati ,stane i sagne se kao koza i pisa. Nisam mogao da vjerujem svojim ocima jer to mi je bio prvi put u zivotu da vidim dvospolca:icon_lol:
 
M

Milos c

Guest
A što ako su jednom od njih rogovi maknuti umjetnim putem, tj spaljeni ili kako se to već radi, a ne da je rođen kao takav?

to je onda u redu,vazno da nije genetski bez rogova
 
M

Milos c

Guest
Hvala na odgovoru, a sta se tice rogova kod koza u vezi parenja nisam to znao. A imao sam prilike vidijeti jarca dvospolca i to bez rogova,covjek ga je ostavio za rasplod za svoje koze pa se cudio da koze mu se tjeraju a jarac ne skace pa kad ga je bolje pogledao imao je sta i vidit. Iz razdaljine kad sam ga ja vidio mislio sam lijepi jarac( dobro gradjen,mrcina) a kad on odjednom treba pisati ,stane i sagne se kao koza i pisa. Nisam mogao da vjerujem svojim ocima jer to mi je bio prvi put u zivotu da vidim dvospolca:icon_lol:

verovatno da su mu roditelji bili bez rogova,i tada se to desava
 

tihi05

Član
Tu od
31 Srp 2012
Poruka
475
Sut znaci da nema rogove,znaci ovako nikada nemoj da paris kozu koja nema rogove i jarca bez rogova,ako jedno od njih ima rogove nema problema,u suprotnom mozes dobiti jarice dvopolce i sa jos nekim nedostatcima telesnim

to nisam znao-hvala na upozorenju !! :(y):
 
D

damiromiš

Guest
sanske ili alpine

pozdrav,ja sam početnik u kozarstvu iz splitsko dalmatinske županije iz okolice omiša i trenutno planiram izgradnju farme i nabavku koza pa bi bio zahvalan za pokoji savjet s obzirom na klimu i na brdsko planinsku cjelogodišnju ispašu koju pasminu da uzmem i kakav objekat da sagradim . hvala?čitao sam postove od brundala pa ako je na forumu molio bi ga da se uključi. hvala.
 

tihi05

Član
Tu od
31 Srp 2012
Poruka
475
Evo kad sam bas naletio -mada sam i sam pocetnik ali mislim da cu ti ispravno odgovoriti-
Ako za mlijeko onda recimo Francuska alpina ili sanska koza,a ako za meso onda burska.
Objekat napravi sto prirodnijim materijalima znaci drvo konstrukcija, a pod nabijena zemlja- tj nista :(hi):
 
Posljednje uređivanje od moderatora:
D

damiromiš

Guest
mislio sam na nekakav moderniji objekat i započeo bih sa 150 grla stoke i uz to bi išla sirana.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

tihi05

Član
Tu od
31 Srp 2012
Poruka
475
e to je malo drugacija prica-smelo me ovo" brdsko planinsku cjelogodišnju ispašu"!

Pa ja imam priliku vidjeti takvu farmu ali bez sirane u susjedstvu-mislim da ti je najbolje otici k nekome tko to ima i osobno sve snimiti te popricati oko svega!!
U svakom slucaju sretno !!
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

laik

Član
Tu od
27 Pro 2011
Poruka
371
ne znam koje si to pse sretao ali ja uvek dajem 1000 evra ako neko udje i izadje iz dvorista u komadu:icon_wink:
a sto se nasledja genetskog tice to je vec nauka,jako je bitna selekcija ako govorimo o mlecnom kozarstvu

Svaka čast to su onda pravi kavkasci....inače ih je preko 90% loših po pitanju karaktera tj. oštrine.

Jeste, treba od najmliječnijih koza ostavljat ženske jariće...ali opet ni to ne znači uspjeh ja recimo imam jednu extra jaku kozu na mlijeku ali njenim ženskim jarićima tj. kćerima nisam zadovoljan pa ih izbacujem iz uzgoja.
 
M

Milos c

Guest
mislio sam na nekakav moderniji objekat i započeo bih sa 150 grla stoke i uz to bi išla sirana.

To je lepo kada cujem da neko pocinje sa 150 koza a pocetnik u tom poslu,mada bih to vise nazvao hrabroscu,za pocetak kupi dosta literature o nacinu uzgoja koza,o hranjenju kozarniku,uslova u kozarniku,pa onda idi na neku vecu farmu jedno par dana a tek onda uzmi koze,e sad pitanje je da li kupujes koze ili male jarice,treba da znas da ti niko i nikada nece prodati dobru kozu,a nemoj se zavaravati da uvezes tu kolicinu jer opet ni vani niko ne prodaje vrhunska grla,naime prodaju se ali po paprenim cenama,moj ti je savet da kupis jarice umaticene sa pedigreom iz kojeg mozes videti mlecnost njihovim majki,i da polako ucis o kozarstvu uz njih,imaces taman vremena godinu dana dok jarici ne postanu koze,a kozarnik moras graditi tako da bude u boksevima da odvajas koze u laktaciji koze koje se jare i jarice,naravno moras predvideti i boks za jarceve,kao i za hranu...ima tu finog posla..u svakom slucaju srecno:icon_e_wink:
 
M

Milos c

Guest
Svaka čast to su onda pravi kavkasci....inače ih je preko 90% loših po pitanju karaktera tj. oštrine.

Jeste, treba od najmliječnijih koza ostavljat ženske jariće...ali opet ni to ne znači uspjeh ja recimo imam jednu extra jaku kozu na mlijeku ali njenim ženskim jarićima tj. kćerima nisam zadovoljan pa ih izbacujem iz uzgoja.

pa jesu pravi..roditeli mu uvezeni kao stenad sa Kavkaza.
 
D

damiromiš

Guest
To je lepo kada cujem da neko pocinje sa 150 koza a pocetnik u tom poslu,mada bih to vise nazvao hrabroscu,za pocetak kupi dosta literature o nacinu uzgoja koza,o hranjenju kozarniku,uslova u kozarniku,pa onda idi na neku vecu farmu jedno par dana a tek onda uzmi koze,e sad pitanje je da li kupujes koze ili male jarice,treba da znas da ti niko i nikada nece prodati dobru kozu,a nemoj se zavaravati da uvezes tu kolicinu jer opet ni vani niko ne prodaje vrhunska grla,naime prodaju se ali po paprenim cenama,moj ti je savet da kupis jarice umaticene sa pedigreom iz kojeg mozes videti mlecnost njihovim majki,i da polako ucis o kozarstvu uz njih,imaces taman vremena godinu dana dok jarici ne postanu koze,a kozarnik moras graditi tako da bude u boksevima da odvajas koze u laktaciji koze koje se jare i jarice,naravno moras predvideti i boks za jarceve,kao i za hranu...ima tu finog posla..u svakom slucaju srecno:icon_e_wink:
hvala na podršci,i ja sam mislio kupit umatičeno mlado stado jer istina je da nitko neće prodat kvalitetnu kozu. zanima me koja pasmina s obzirom na klimu i na ispašu po kamenitom terenu.
 

vimi

Aktivni član
Tu od
9 Stu 2008
Poruka
532
svaka čast damire
evo ja imam trenutno oko 40 koza širim stado pomalo tako bi i tebi isto preporučija
evo trenutno i ja gradim štalu za nekih 80 koza površine oko 130 - 200 m2
ako te što zanima slobodno mi se javi
 
Na vrh