• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

KOZARSTVO

  • Temu pokrenuo KRESO
  • Datum prvog posta

zvončica

Član
Tu od
26 Ruj 2012
Poruka
156
Sreća tvoja da ne znaš matematiku:icon_wink:
Problem sa kravama je i radna snaga; rijetki mladi danas ostaju na selu, rijetke su žene koje će se odlučiti 365 dana godišnje baviti kravama...nema bolovanja, nema godišnjeg...znam sve iz vlastitog iskustva. ali, kao što kažeš, tih 20 krava nije se steklo preko noći i ne bi preko noći trebale i nestati...ipak se od nečeg treba živjeti. priča mi danas veterinar, nema posla, nema stoke...za nekoliko godina krava će biti atrakcija...
imam ti ja ideju za biznis: što onom svom Kavkazcu ne nabaviš curu...danas takve stvari idu bolje od proizvodnje hrane:smile:
 
M

Milos c

Guest
Ako se covek vec odlucio da od toga zivi ne razumem zasto odustaje,ili je naucio malo da radi pa koliko bude..
kako da prodajem decu od vernog prijatelja svog..nije lepo:(hi):..a prodaju se od 500evra pa gore do par hiljada njegovi roditelji su placeni po 2000evra..
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

zvončica

Član
Tu od
26 Ruj 2012
Poruka
156
a šta reći, nekad je svaka kuća u selu imala stoku, danas ih možeš izbrojiti na prste jedne ruke...ulazni troškovi divljaju, cijena finalnog proizvoda sve manja...i onda ti godinama ispiru mozak raznim pravilima...moraš ovo, moraš ono, jer tako je u EU...papirologije sve više, stariji ljudi se sve teže snalaze u svemu...i onda odustanu...nisu krivi ljudi, kriv je sustav
 
Posljednje uređivanje od moderatora:
J

Josi

Guest
Ljudi od kojih sam kupio 3 koze takodjer su imali stado od 100koza,a sad im je ostalo samo 5.Zdenka im je u početku otkupljivala mlijeko,zatim prestala,pa su sagradili i siranu ni to nije išlo.Sad su im ostali samo krediti.Sin im je ostao bez kuće jer im je bio jamac, i jer nisu mogli plaćati rate kredita,Šta reći na to i tko je krivac u svemu tome?
 

Nordycom

Član
Tu od
10 Pro 2010
Poruka
296
Čudno, sir je namirnica koja uvijek nađe put do kupca.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
Ovo bi trebalo biti tak da sir uvjek dođe do kupca samo kojeg kad ljudi nemaju love a sir je relativno skup za naše uvjete..
 

Nordycom

Član
Tu od
10 Pro 2010
Poruka
296
Mene stalno dave za koziji sir na tržnici jer znaju da imam koze i povremeno prodajem mlijeko. Pitanje je da li bi ga kupili kada bih ga imao. Jer ljudi uvijek traže onog čega nema tako su sigurni da neće morat kupit.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
Joj takve sam ti ja priće odavno prošel kad nema onda svaki pita i za kozlića i mljeko i sir a kad ima onda im je za sir od 200dkg puno dati 20 kn pa kud bi jeftinije mljeko se još i da prodati i kozlići a sir je pušiona da je badava onda bi sigurno prošel...
 

Nordycom

Član
Tu od
10 Pro 2010
Poruka
296
Sve ovisi o tržištu. Mislim da bih sir dobro prodavao samo nemam još te količine mlijeka, koze su mi još mlade.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
Ti si u jednoj prednosti jer Istra, Dalmacija su odavnina naučeni na kozji sir i vama je to normalno kod nas je situacija drugačija teže je prodati jer ljudi nisu naučeni na taj sir po njihovom nahođenju on smrdi smrdi i kravlji sir ne da smrdi svaki on ima svoj miris samo zavisi ko je na koji miris naućil ali kad je badava onda nesmrdi ,tak da si ti u jako velikoj prednosti u odnosu na nas...
 

Nordycom

Član
Tu od
10 Pro 2010
Poruka
296
To je istina međutim iako je Istra kao poznata po kozama kod nas ima najmanje koza u Hrvatskoj jer mi više volimo apartmane, bazene i turiste. Tim redosljedom. A ljudi imaju jako ružnu predrasudu prema kozijem mlijeku i siru jer misle da smrdi. I ja sam to mislio prije nego sam nabavio koze ali onda kada sam probao svoje kozije mlijeko ostao sam šokiran jer mlijeko a ni sir nemaju nikakav neugodan okusn ni miris. Tako da sve ovisi od kupaca. Neka ženska koja kupuje kod mene kaže da je mlijeko super, kupila je neka druga kaže da je bacila jer mlijeko užasno smrdi. I tako, ima svašta.:^):
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
Osobno nisam niti pio mljeko niti jeo sir do par godina unazad kad sam počeo od svojih koza i iskreno mogu reči da neosjetim nikakav miris a sir je odličan pogotovo kad ima nešta sastrane narezano pod kutom i ja mogu reči da mi jastog smrdi jer mi je skup pa si tim umirim dušu:icon_lol:
 

Nordycom

Član
Tu od
10 Pro 2010
Poruka
296
Meni su mlijeko i sir odlični i to ne samo zato što su moji. Inaće sam jako izbirljiv oko toga šta jedem. Da nije dobro ne bih. Jednom mi je čak jedna rekla da joj se mlijeko čini premasnim. Htio sam reć da si ga razrijedi sa vodom ali sam pregrizao jezik :(angel):
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Bilo kakvo mlijeko da bilo,ja ga neću piti ako nije toplo.A najbolje mi je bilo sviježe pomuženo,ono kada još ima pjenu.To sam pila od svoje šeste godine,kada smo kupili prvu kravu,svako jutro i na večer.Kozje tek u odrasloj dobi,kad smo si suprug i ja kupili prvu kozicu Belku.Istina je da kozje mlijeko ima drugačiji miris i okus,ali dobro se sjećam,trebalo mi je točno tri dana da se priviknem na njega.Ima još jedna zanimljivost koje sam se sada sjetila-u vrijeme kada smo imali kozicu,kupili smo našu prvu bernardinku,isto se zvala Ninica,ko i ova što je imamo sada.Tada smo zbog nje nosili od svekrve svaki dan dvije litre mlijeka,zapravo litru za nju i litru za nas.Ona je svako večer litru obavezno popila,odmah bih joj nalijala pola kantice u zdjelu prije nego bih ušla u kuću,uvijek me čekala pred vratima da dođem sa mlijekom.E,kada smo kupili kozu,jednom sam joj dala kozje mlijeko.Popila je odmah.Onda sam joj par puta u jednu zdjelicu nalijala kravlje,a u drugu kozje.Redovito je uvijek popila najprije kozje,a onda kravlje,ako joj je još stalo u trbuh.Ali kozje nikada nije ostalo nepopijeno.A pas zaista zna što valja.U to sam se već toliko puta uvjerila da bih do jutra mogla pisati primjere.
 

laik

Član
Tu od
27 Pro 2011
Poruka
371
pa jesu pravi..roditeli mu uvezeni kao stenad sa Kavkaza.

Nema to veze prijatelju,kavkazac se sudi po oštrini a ne po ničemu drugom jer je tisućljetna selekcija kavkazaca bila po oštrini i veličini a ne po slikanju kukova(što se u rusiji i ne radi) i ostalim glupostima što su izmislili moderni komercijalni uzgajivači.
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
Svako domaće mljeko je dobro za razliku od kupovnog gdje piješ sad tek vidimo šta a to nije sve bolje i da neznamo šta pijemo jer i ovak smo potrovani...
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

laik

Član
Tu od
27 Pro 2011
Poruka
371
I ne baš,u mnogim "domaćim" ima loših kemiskih elemenata radi nepravilne ishrane stoke. Ali ovo kozije svako je jako dobro.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:
M

Milos c

Guest
Nema to veze prijatelju,kavkazac se sudi po oštrini a ne po ničemu drugom jer je tisućljetna selekcija kavkazaca bila po oštrini i veličini a ne po slikanju kukova(što se u rusiji i ne radi) i ostalim glupostima što su izmislili moderni komercijalni uzgajivači.
Ostrina..hm,ja i dalje dajem 1000evra ko udje u dvoriste i izadje u komadu:(hi):
govorim o rai cistoj krvi gde nije mesana kao kod nas sa raznim Sarcima.ja licno sam zaljubljen u Labradore ali desio se Kavkazac
a sto se tice sira i mleka zasto ne pokusate da se udruzite vi sa kontinentalnog dela i saljete svoje proizvode primorcima..to j po meni jedini nacin da i vama i njima bud dobro kad vec od drzave nicega nema.pokusajte da dimite taj koziji sir da pravite tvrde i polutvrde sirev..mora postojati neko resenje za plasman
 

laik

Član
Tu od
27 Pro 2011
Poruka
371
Zato i kažem da su tvoji kavkasci dobri jer si spreman platit onome ko uđe pored njih...a i to si u pravu za mješanje sa šarplanincima...to je posebno zastupljeno u rasi šarplaninac(može se vidjeti visina grebena šarplaninca danas i usporedit sa standardima iz ex YU razlika je očita)....

Moje mišljenje u vezi mlijeka je osnivanje što više mljekomata sa realnom cijenom od 5 kuna za RH zajedno sa bocom a što je duplo više od cijene koju plaćaju mljekare....inače osobno se ne bavim proizvodnjom mlijeka za komercijalne svrhe.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:
J

Josi

Guest
Ljudi da li se je netko susreo sa problemom gljivica kod koza?Susjed me je zamolio da vam postavim to pitanje.Kaže da sa nutarnje strane koljena je kozi opala dlaka i popucala joj je koža.Kaže da su koze cijepljene prije 2 mjeseca sa detomaksom.Sad maže tu ranu sa guščjom masti, pa ga zanima jel ima šta drugo za to i tko zna da li su to uopće gljivice.Unaprijed vam se zahvaljuje.
 
Na vrh