• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

KOZARSTVO

  • Temu pokrenuo KRESO
  • Datum prvog posta

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
Ovo roza mliko je danas normalno mada može bit da je i mala upala,a jarići su joj toliko mali da nemogu ni svo mliko posisat tako da nisu oni uzrok. Sad imam drugi problem,koza je normalno izlegla i prvi dan je sve bilo ok,drugi dan sam primjetio da ne preživa i ne brabonja,ali normalno jede (samo zelenu travu u paši,a žito i suhu travu neće) ,i što je za nju čudno strašno je puno pila vode,ajde kažem stara joj je boljka da malo probava zastane,ulijem ja njoj malo ulja i tople vode i onda počme normalno preživat i ok,danas opet slabije preživa ali strašno često mokri malu kolićinu i koda se napinje mokrit strašno čudna koza iako dobro leže i jarići su joj odlični i brzo rastu,a nije loša ni na mliku lako bi se moglo dogodit da žavrši u škrinji za pečenje!

pitanje, kako znati da li je koza izbacila posteljice? Ja kada sam ujutro došla već su jarići bili suhi, a posteljice nisam našla. Sada vidim da ima jako tamni iscjedak i imam dojam da je malo napuhnuta jer nakon što se ojarila je bila mršava kao prut a sada ima nešto trbuha. Je li to tako normalno ili ne?
Obriši joj iscjedak i ako smrdi onda hitno zovi veterinara,a ako normalno jede i pije i dobre je volje onda je sve u redu,ja sam sve to prošao ovu godinu i malo mi je više dodijalo.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Svrki

Novi član
Tu od
15 Ožu 2014
Poruka
3
prije tri dana dao sam jaricama od tri miseca monil danas mi dvi imaju crni proliv jel je se to zna desitit ili je uzrok u cemu drugom jedu sijeno i koncetrat
 

DirtyHarry

Član
Tu od
8 Velj 2014
Poruka
44
@gabro
To što se tiče roza boja mleka i ja mislim da bi mogla biti upala vimena. Meni ova koza što je imala mastitis ove godine, prošle je godine kad sam je kupio (bila je u lošim uvjetima) ja sam je muzo i kad kad je bilo kad mlijeko odstoji u hladnjaku pa kad hoću da ga prespem u drugu zdjelu da ga prokuham dolje bude malo krvi tj. roza ( ali mleko je bilo normalne boje samo kad se slegne krv dolje onda se primeti da ima krvi u njemu ovako na oko nije bilo roza). Pa sam tako pročitao da to može biti i da popucaju kapilari u vimenu pa sam mislio da je to pošto nije bilo grudvica ili one sluzi u mleku tj gnoja. Međutim kako sam je ove godine lečio od mastitisa izgleda da je ona i prošle godine imala upalu(mastitis), tako da nije bilo do pucanja kapilara.

@zibba
Što se tiče iscjedka kao što gabro kaže ako smrdi onda verovatno nije izbacila posteljicu tako mi je i veterinar rekao a i to što je napirita ako joj inače nije sklona napirivanju npr posle jela kao neke onda bi i to mogao biti znak da nije izbacila posteljicu.
A što se tiče tamnog iscjedka meni su koze znale imati i nakon dve nedelje poslje jarenja taman iscjedak. Mislim da sam negde pročitao da se koze čiste 10 dana ali kod mene je znalo trajati i do 15 dana i sve je bilo u redu.
 

tihi05

Član
Tu od
31 Srp 2012
Poruka
475
Evo ja ču Po starom dobrom običaju zadnj dobiti prinovu ! Tek krajem 4. mj. NO hvala Bogu za sad su moje kozice vesele; zdrave i samo neka tako ostanu.Možda čak jedna i nije boeđa pa Ću iz prve ruke vidjeti kako će biti mlijeka od nje tokom godine. Inače cijelo vrijeme ih dojin a sad kako je krenula paša moram ujutro i na veće!
 

Mister No

Član
Tu od
26 Svi 2007
Poruka
371
Molim pomoc od iskusnih..
Zanima me da li koze koje su prve 3 laktacije bile dojene samo od strane jarica i nakon toga zasusene se mogu u 4-toj laktaciji prilagoditi na sistem: dojenje jarica + klasicna muznja po odbitku jarica?!
Uobicajena je druga varijanta..no covjek je do sada drzao koze na prvi nacin(samo za jarice).Prodaje koze i mene zanima ima li to smisla i ekonomske opravdanosti ako nisu uopce ucene na muznju.
Jos su jarici sa njima.
Vrsta: Francuska alpina.
Gabro,imate iskustva?
Hvala svima
 

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
Kozama nebi trebala bit razlika,samo bi ih trebalo naučit na muzu,da je to meni ja bi napravio stol za mužu i pomoču koncentrata ih privikavao na mužnju ,ako je cijena koza normalna nevirujem da se ne bi isplatilo njih priviknuti na mužu i onda ih normalno koristit nama toga šta životinju nečeš naučit ako imaš strpljenja.
 

Mister No

Član
Tu od
26 Svi 2007
Poruka
371
Hvala na odg.
Imali ste takva iskustva?
Naravno..nije problem u vremenu i strpljenju.Moje pitanje je bilo vise usmjereno na navike koza.Normalno je ako se nastavi muznja da mlijeka bude.No ne znam dai ovakvo navikavanje dojenja kroz 3god. eliminira mogucnost muznje.
Da li ce se koze prilagoditi?
Izmuziste,kakvo spominjete,sam imao priliku vidjeti i odlicna je ideja.Jos uvijek ne muzemo strojno.Moram se prvo informirati koji strojevi su ok za takav rad.
Vrlo mi je vazno da se muznja nastavi,pa trebam inf.
 

tihi05

Član
Tu od
31 Srp 2012
Poruka
475
I mlade prvojarke treba takodje iz pocetka teze ili lakse priviknuti na muznju-tako da seoko tog ne brinite! Ima vise nacina kako kozu priviknuti kao sto vec rece Gsp.Gabro a ako treba moze se i vezati zadnja noga i i naprijed oko vrata tako da se fiksira dosta dobro koza i nakon par dana sve u redu vise ne treba vezivanja-bar kod mog iskustva-no koza se dosta veze na jednu osobu koja ju muze dok vec drugi clan kucanstva opet moze imati manjih problema :) Dosta je bitno musti otprilike u isto vrijeme a jos bitnije na istom mjestu :)

Jeli se ko kad sreo se roza bojom mlijeka i kako ste to liječili?

eto ti ga na sad i kod moje koze primjetio roza boju mlijeka !!!!!!!
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
Hvala na odg.
Imali ste takva iskustva?
Naravno..nije problem u vremenu i strpljenju.Moje pitanje je bilo vise usmjereno na navike koza.Normalno je ako se nastavi muznja da mlijeka bude.No ne znam dai ovakvo navikavanje dojenja kroz 3god. eliminira mogucnost muznje.
Da li ce se koze prilagoditi?
Izmuziste,kakvo spominjete,sam imao priliku vidjeti i odlicna je ideja.Jos uvijek ne muzemo strojno.Moram se prvo informirati koji strojevi su ok za takav rad.
Vrlo mi je vazno da se muznja nastavi,pa trebam inf.

Ne govorim prijatelju o strojnoj muži,nego o stolu na koji fiksiraš kozu za mužu ili skračuješ pepke ilivršiš bilo koji pregled,stol je spas. Pogledaj nazad brundalo je stavio slike a isto tako imaš i na yo tube pa skini nacrt i napravi,par dasaka ili cijevi i sve možeš sam,ja sam ga sam napravio u jedno popodne.
 

Mister No

Član
Tu od
26 Svi 2007
Poruka
371
...
Hvala na tehnickim detaljima.Primjeniti cemo.
Temeljni problem koji me primarno brine jest:
Koze su 3god.dojene samo 3mj.od jarica..nisu nikada muzene dalje..npr.6-7mj.
Ne znam da li ce se sada,nakon takvih visegodisnjih navika zasusiti i ove godine nakon odbica jarica..cca 3mj.laktacije?!
Ako ih nastavim musti da li ce nastaviti laktaciju? To je normalno kod koza,ali ne znam za takav slucaj u praksi..neki kazu da je sve moguce,a koze planiram kupiti..pa brinem :)

Evo našo sam slike su ti na 20 stranici foruma.

Hvala prijatelju :)
Ne znam gdje je brundalo,no cesto ga trebamo ovdje..
Nisam znao za razliku stol-izmuziste..ispricavam se sto nisam pazljivije citao sto ste pisali..zurba.
Pokusavam doci do nekog pozitivnog zakljucka u vezi trenutne dileme oko koza,pa laviram malo :D
Cilj mi je nabaviti i neke visokomlijecne..ali malo tko prodaje manji broj..samo cijelo stado..desetak ne. Ove su ok,ali ne znam nista o njihovoj punoj laktaciji
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

tihi05

Član
Tu od
31 Srp 2012
Poruka
475
[Koze su 3god.dojene samo 3mj.od jarica..nisu nikada muzene dalje..npr.6-7mj.
Ne znam da li ce se sada,nakon takvih visegodisnjih navika zasusiti i ove godine nakon odbica jarica..cca 3mj.laktacije?!


Razumijem tvoju dilemu ali iako nemam takvo osobno iskustvo logika i priroda mi govori da ce mlijeka biti ako se nastavi musti -ne vidim razloga da bi zbog proslogodisnjeg isusivanja kozi to preslo u naviku i da sama presusi ako ju dalje nakon sisanja jarica redovito muzes !!
Ja osobno o tome ne bih brinuo -vise bih brinuo u kakvom su zdravstvenom stanju te koze i koliko su stare...
 

tihi05

Član
Tu od
31 Srp 2012
Poruka
475
Muzi i masiraj,meni u dva dana prošlo sad je sve normalno.

Da -a sta cu drugo-nego mislim si zasto je to doslo da ne stiscem previse dok muzem jer sake su mi dosta ojacale muznjom:icon_keel: Ne stiskam bas previse ali posto su mlade imaju male rupice i na tanko ide mlijeko pa moram malo jace stiskati. Da ih boli bi dizale nogu i makivale se ali stoje na miru i nuskaju me po glavi ko da sam im jaric:(doh):
Vimena su im cista i uredna pa ne perem prije muznje nego samo mlaz dva istisnem van posude pa tek onda krenem must u posudu.Iz pocetka sam poceo prati vime prije muznje ali onda se cijedi i onako kalna voda tj kapljice znaju pasti u mlijeko pa sam prestao ali si mislim da bi mozda kozama godilo i koristilo kod muznje mlakom vodom oprati vime i onda obavezno krpom obrisati da bude suho prije samog muzenja-tako cu raditi nadalje pa cu vidjeti da li ce vimena biti jos ljepsa i zdravija !!
 

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
Ja koristim vlažne maramice za bebe bez mirisa i to je najlakše,obrišeš i baciš a vime čisto.
 

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
Hvala na tehnickim detaljima.Primjeniti cemo.
Temeljni problem koji me primarno brine jest:
Koze su 3god.dojene samo 3mj.od jarica..nisu nikada muzene dalje..npr.6-7mj.
Ne znam da li ce se sada,nakon takvih visegodisnjih navika zasusiti i ove godine nakon odbica jarica..cca 3mj.laktacije?!
Ako ih nastavim musti da li ce nastaviti laktaciju? To je normalno kod koza,ali ne znam za takav slucaj u praksi..neki kazu da je sve moguce,a koze planiram kupiti..pa brinem :)

Moje je mišljenje da bi sve trebalo bit u redu,samo ih treba naviknut,nisam se s tim susreo,a čitanjem literature jedino burska koza bez obzira na mužu kad joj odvojiš jariča prestaje davat mliko druge bi trebale davat mliko,samo me jedna stvar muči kakve su to muke morale bit kod tih koza kad im se vime napuni a niko ih ne muze,sad tri miseca su puno za jariče već imaju zube i dobro grizu tako da su najvjerovatnije koze same odbivale jariće, ako nisu skupe ja bi riskirao pa ako neka kozlica od njih dogodine bude po tvom mišljenju perspektivna ostaviš nju a mater pojedeš.
 

DirtyHarry

Član
Tu od
8 Velj 2014
Poruka
44
@tihi05
I ja operem vime mlakom vodom zatim krpom posušim i to je po meni najbolje rešenje što se tiče higijene što zdravlja koze.

@Mister No
Ja sam kupio prvu kozu takvu, znači koza mlečnog tipa ali nije mužena posle jarenja nego se sama zasušivala tj nije se ni skroz zasušile pošto su se koze same sisale međusobno. Uglavnom kad sam je doveo kući davala je jedva pol litre mleka na dan kasnije dva deci i bila je prvojarkinja. Sada posle drugog jarenja jako je mlečna njena dva muška jarića stara mesec i pol jedva posisaju tj nekad je moram malo izmusti. Hoću reći da to što nije bila prije mužena posle odbijanja jarića ne mora značiti da ta koza neće biti dobra i mlječna i neće se ona sama zasušiti posle odbijanja dok je ti muzeš bar za to još nigde nisam čuo. Evo još da kažem ta koza prem da nije naučena na mužu se lepo muzla prvi dan čak nije ni na lancu morala biti niti ništa samo je zaustavi da više ne šeta i kreni musti hehe. I da baš ta koza mi je imala mastitis verovatno je to bila posledica kupnje takve koze (ne mužnje). Pozz :)
 

tihi05

Član
Tu od
31 Srp 2012
Poruka
475
Ja koristim vlažne maramice za bebe bez mirisa i to je najlakše,obrišeš i baciš a vime čisto.

Dobra ideja ali mislim da sa mlakom vodom vime dobija maximalmu njegu i ugodu pa bi trebalo biti zdravo !! Malo je vise posla ali mi se cini najprirodnija njega a znas da sam ja bolestan na prirodno ;) Voda i čista krpa ili mozda cak jos bolje namociti krpu u vodi malo je ocijediti i sa time lijepo pobrisati i izmasirati vime prije muznje !! ako ne stalno ali rcimo bar u jutro !

Kupio sam im neki dan sol u kocki za lizanje- za koze je-to je jedina novost u njihovom zivotu -pa si mislim da nije od toga nesto porozilo mlijeko ?? Nema mi logike ali ... imale su i do prije mjesec dana sol i to im nije neka novost...mora da je neka kapilara u vimenu napukla ,,,sutra cu pomno pregledati i opipati vime...
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

tihi05

Član
Tu od
31 Srp 2012
Poruka
475
Dragi moji kozari sad mi nije nista jasno sa tim roza mlijekom!? Meni je to prvi puta i bas mi je cudno.Znaci juce na vece jedna koza dala rozno mlijeko druga lijepo bijelo!! Danas u jutro obje uredno bijelo da bi sad na vece opet obje iale roza mlijeko ?! Sise kao i cijelo vime na opip i vid lijepo uredno i kod dojenja ih nista ne smeta -kao i obicno jedino sto je sad mlijeko roza boje. Mom psu na slici avatara je dobro :)

Sta to sad bi ??? ne bih se cudio da je opet u jutro lijepo bijelo ???!!!
 
Na vrh