• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

KOZARSTVO

  • Temu pokrenuo KRESO
  • Datum prvog posta

Tessa

Član
Tu od
2 Velj 2015
Poruka
74
Danas je mojim kozlicim tjedan dana i još su u boksu sa majkom sutra ih namjeravam odvojiti jeli po vašem iskustvu dobro da ih pustam dojiti dva ili tri puta.Do sad sam ih po osobnom nahodenju pustala triput jer se nisam imala sa nikim savjetovati pa vas molim za savjet što je bolje.
 

maja

Član
Tu od
8 Ožu 2014
Poruka
54
gabro, 15 dana od jarenja računaš ili kako??? Neznam jer ja sam svoje držala s kozama dva mjeseca, ali primjetim da dosta pojedu kozu... sirote omršave...
 

Tessa

Član
Tu od
2 Velj 2015
Poruka
74
Nemoj ih odvojit bar 15 dana a onda ih dojiš 2-3 puta dnevno kako stigneš.

Hvala Gabro!Na jednom srpskom forumu sam pročitala da kozlicims sa 15 dana počnu davati paletiranu hranu za kozlice.Jeli to prerano ja sam do sad tu hranu počela davati kad bi napunili mjesec dana?
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,821
gabro, 15 dana od jarenja računaš ili kako??? Neznam jer ja sam svoje držala s kozama dva mjeseca, ali primjetim da dosta pojedu kozu... sirote omršave...

Majo to ti je normalno,koza koja doji jarice ili koza koja se doji nemoze biti debela kao koza koja je u suhostaju.
Samo ti nju dobro hrani sjena nek ima na volju i obrok neka bude bogatij sa zobi zob je dobra za mlijeko!
 

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
gabro, 15 dana od jarenja računaš ili kako??? Neznam jer ja sam svoje držala s kozama dva mjeseca, ali primjetim da dosta pojedu kozu... sirote omršave...

Je od dana jarenja,moram priznat da ću i ja ovu godinu prvi put odvojit jariće sa 15 dana (tako piše u svoj literaturi koju sam pročitao),ali ne zbog toga što previše"izmuzu" kozu nego je potražnja mlika pre velika,a litra je 15 kn tako da strašno gubim držeći ih 2 miseca,a kako su jarići za kučnu upotrebu dobra če im bit i zamjenica i ne puno otvorenog prostora.

tessa,kozličima treba davat na dudu zamjenicu mlika a krutu hranu da sami počmu uzimat,ne mislim ih prisiljavat na krutu hranu,kod nas je zamjenica ako sam dobro razumio "mog dobavljača" negdje oko 210kn/10kg=80l mlika,mada nisam siguran dok sam ne pročitam uputstva.
 

Tessa

Član
Tu od
2 Velj 2015
Poruka
74
Zbog one nevolje koja me zadesila prije 3 tjedna kad mi je uginula jedna koza sad poslje 5godina otkako držim koze osjećam se ko totalni početnik i svega me strah.Zato imam još jedno pitanje.Pošto su se koze ojarile prije 9 dana smijem li ih i na koliko dugo pustiti vani?Kod nas je dnevna tem. oko 13 stupnjeva i puše lagana bura.Prije ih nebi postala mjesec dana.Sad zbog spomenutog slučaja više ništa neznam ali hvala Bogu sad imam vas forumase i lakše dođem do pravih informacija.
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,821
Ja svoje obavezno pustim van cim izadje sunce bitno je da nema magle i jaceg vjetra a i vole biti vani nadju si suhog lisca grancica i trava.
 

mrki22

Novi član
Tu od
14 Pro 2014
Poruka
7
Kozari, koliko je pametno i koliki je rizik od uginuca ako se kupe mali jarici i hrane sa zamjenskim mlijekom.
 

Tessa

Član
Tu od
2 Velj 2015
Poruka
74
Ja sa prije tri godine tako odhranila dvi jarice koje su imale tjedan dana a danas su to dvije super koze.Nikakvih problema nije bilo.
 

propuh

Član
Tu od
14 Stu 2013
Poruka
284
evo danas sam dovezao kući 2 jarića stara 15-16 dana
i odma problemi nisu bas voljni piti zamjenicu nadam se da če se brzo priviknut

E da i žena kod koje sam ih kupio ih držala na poluotvorenom a jutros bio minus
kod mene su u svom boksu i stalno drhture neznam zašto nije hladno unutra
 

dugan

Član
Tu od
3 Kol 2013
Poruka
266
Kozari jedno pitanje,imam male kozice doma stare skoro 20 dana i hranim ih mliječnom zamjenicom i sad me zanima kad bi im mogo ponuditi krutu hranu,dal da prvo potroše pakiranje od 10 kg(sad ga ima možda 7 kg ) te zamjenice ,pa da im onda dam ili da im dam uz mliječnu zamjenicu.
 

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
Pa staviš unutra i ako hoče jedu a ako ne ne jedu,nevidim u čemu je problem.

Ali nastavi ih dojiti zamjenicom nemoj ih prisiljavat da jedu krutu hranu!
 

propuh

Član
Tu od
14 Stu 2013
Poruka
284
kolege kozari imam pitanje:
Jučer sam doveo kući 2 jarića stara 15-16 dana danas mi jedan od njih dvoje ubrzano diše kao da je trčao maraton neznam od čega i kako ovaj drugi je ok
i jako malo mlijeka zamjenice piju po obroku 1dcl max svaki dal je to još jer im je tek drugi dan da su odvojeni od koze ili što?

unaprijed hvala
 

mrki22

Novi član
Tu od
14 Pro 2014
Poruka
7
kolege kozari imam pitanje:
Jučer sam doveo kući 2 jarića stara 15-16 dana danas mi jedan od njih dvoje ubrzano diše kao da je trčao maraton neznam od čega i kako ovaj drugi je ok
i jako malo mlijeka zamjenice piju po obroku 1dcl max svaki dal je to još jer im je tek drugi dan da su odvojeni od koze ili što?

unaprijed hvala

Jesi im grijao zamjenicu mlijeka na potrebnu temperaturu i jeli ih drzis u toploj prostoriji ?
 

propuh

Član
Tu od
14 Stu 2013
Poruka
284
nemaju temp. nijedan
a što se tiče zamjenice grijao sam je kao i za janjce prije 2 godine kad sam dohranjivao
sto se tiče smjestaja u toploj su prostoriji nema propuha imaju nadebelo sijena
 

Najnoviji postovi

Na vrh