• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

KOZARSTVO

  • Temu pokrenuo KRESO
  • Datum prvog posta

tomo001

Član
Tu od
11 Pro 2012
Poruka
447
Ni moje još ništa, trebale bi se sad krajem 8. mjeseca početi tjerati, zar ne?
Ispričavam se što upadam i pitam gluposti al novi sam sa kozama pa neznam baš puno o njima.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:
W

winn

Guest
I ja imam koze tek nekoliko mjeseci, navodno se najintenzivnije tjeraju od 9. do 11. mjeseca.
 

tomo001

Član
Tu od
11 Pro 2012
Poruka
447
Vidjet ćemo onda uskoro jel bude tako ili ne :eek::
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Mister No

Član
Tu od
26 Svi 2007
Poruka
371
MisterNo, grudnjak je funkcionirao neko vrijeme, no onda si je zacrtala da ga mora skinuti i počela navlačiti bez prestanka. Kad bi se sise napunile rub grudnjaka bi ju previše stiskao i dobila je podljeve pa sam joj skinula.

Sve je bilo super jer neko vrijeme nije ni taknula sise i onda je samo najednom počela isisavati kao nikad do sada. To traje zadnja 3 dana, jedva pola litre dobijem po mužnji.

Ne znam više što da radim. Vezanje mi nije rješenje jer su moje koze dobar dio dana na paši. Možda još probam s nekom drugom inačicom grudnjaka...a ako to ne uspije stvarno ne znam.

Mozda zajednickim projiciranjem ili isprobavanjem dodemo do rjesenja. :)
Pokusao sam imitirati "grudnjak" sa obicnom majicom na kopcanje..kao kosulja,ali bez rukava..i za sada funkcionira. Pokrije joj veci dio trbuha i dio leda. Pricvrstim-zavezem to uravnotezenom cvrstinom i jednostavno nema smisla da to ide grickati ili vuci jer nece nista postici...
Mozda kombinacija sa ovratnikom bi bila idealna jer bi to onemogucilo kontakt sa "grudnjakom".
Ne znam kako si ti konstruirala "grudnjak",no majica ili kosulja joj daju veliki kapacitet prostora za vime i bez problema moze napuniti vime,a da nema nikakve podljeve. Jedini kontakt jest na straznjoj gornjoj strani vimena koji svojim pritiskom definitivno ne utjece na procese proizvodnje mlijeka..
Kada se pogleda...koza izgleda kao poluobucena :D no za sada je to funkcionalno.

Problem koji imas sam imao i osobno...dakle skoro potpuno izmuzivanje..i to bez ustrucavanja dok sam bio prisutan. Koza vrlo dobro zna da to ne smije..ali i dalje to radi...dakle nekakvo educiranje-ucenje ne vrijedi. Mora se fizicki ograniciti. Vezanje mi je ok..iako je to vrlo mali prostor manevriranja,pa samim time i hrana mora sva biti ispred nje. "Grudnjak" cu svakako usavrsavati jer je bolje rjesenje. Ovratnik jos nemam,ali cu svakako isprobati. Mislim da time nece izgubiti mogucnost manevriranja tijekom prehrane. Koze su tvrdoglave i vrlo inteligentne kada treba doci do necega :D Moje polako uce da pronadem uvijek prihvatljivo rjesenje.

Jos jedna napomena ..identican problem kako i tvoj...sa vremenom zaboravi na to jer ne moze fizicki se musti...pustio sam ju normalno...i nakon par dana samo nestane mlijeko...dakle rjesenje mora biti trajno..

Nemoj odustati..ja sam imao dugo problema dok sam vezanje usavrsio..cijelu laktaciju su trajale borbe za mlijeko :D
O "grudnjaku" sam razmisljao,ali nikada nisam primjenio jer smo se navikli na vez. Ideja drugog forumasa sa ovratnikom mi se cini bolje rjesenje u kombinaciji sa "grudnjakom".
Kroz neko vrijeme cemo opet rezimirati koliko je uspjesno.
 
W

winn

Guest
Hvala ti na ideji s majicom, to ću obavezno probati.

Jučer sam ju uhvatila kako se isisava i baš me šokiralo jer sam mislila da ona to posiše, a ustvari većina tog mlijeka završi na stelji; ustima hvata sisu i kad stisne povuče glavom, onda to mlijeko špricne dok vuče, malo njoj u usta, a većina po stelji. Užas!

Razmišljala sam što ću s njom i odlučila da ne odustanem od nje.

Javim nove info ;)
 

Mister No

Član
Tu od
26 Svi 2007
Poruka
371
Ni moje još ništa, trebale bi se sad krajem 8. mjeseca početi tjerati, zar ne?
Ispričavam se što upadam i pitam gluposti al novi sam sa kozama pa neznam baš puno o njima.

Sve 5. Tema je opcenita,pa mozemo pitati sve. Bavim se edukacijom i znam da je pravovremeno pitanje bolje od sutnje kada se radi o progresiji vaznih odluka.
Osobno nisam imao puno iskustva sa kozama,no sa vremenom su prihvacene i sada se razmislja i o prosirenju ukoliko to uskladim sa drugim obavezama.
Studije koje sam citao i objasnjenja forumasa koji se profesionalno bave kozarstvom govore da se koze intenzivno tjeraju u razdoblju koje je winn objasnila. Moje redovito krajem devetog do polovice desetog mjeseca.
Ljudi vjerojatno to zele prije kako bi imali podmladak sto prije - dakle ciljano na uskrs.

Mislim da je dobro imati i jarca. Neki su mi govorili da je to neisplativo - hraniti jarca cijelu godinu za nekoliko koza. Ekonomski i to treba ukalkulirati...no na odredeni br.koza se moze drzati jarac koji se uklapa u kalkulaciju.

Moji imaju dovoljno zemlje i to nije problem. Pokazalo se da je to dobra odluka(vlastiti jarac) jer ne moram brinuti gdje pronaci jarca...jeli zdrav itd. Ovako parenje rijese na jednostavniji nacin.. bez da moram posebno paziti kada se koja koza tjera. Osobno pazim i na to jer jos ucim o svemu u vezi koza.

Mislim da ce ti koristiti procitati ovu temu od pocetka. Ima jos nekoliko foruma koji su vezani za podrucje kozarstva iz "exyu"(bivsa juga) i pojavljuju se neki forumasi koji su i ovdje bili. Zaista su proveli puno vremena i imaju ono najvaznije - znanje- prakticno za nase prostore. Malo potrazi i mislim da nece biti problem pronaci.

I ja imam koze tek nekoliko mjeseci, navodno se najintenzivnije tjeraju od 9. do 11. mjeseca.

Da,to potvrdjuju znanstvene studije koje sam citao..ili jos bolje praksa forumasa ovdje koji se profi bave tim poslom. Vjerujem da ce i oni jos nesto napisati.
 

medeni

Novi član
Tu od
14 Kol 2013
Poruka
1
Zna li itko je li forumaš brundalo živ:icon_confused::icon_confused::icon_confused:
 

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
To sam i ja pitao,stvarno me zanima!?
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
Ala a smo pozaspali,imam jedno interesantno zapažanje,imam tri koze jedna drugi leg dvi prvi leg,sad do neki dan davale dnevno sve skupa 4 litre mlika dnevo ishrana je bila slijedeča ujutro svakoj teča napoja cca200g ječma, mekinji,prekrupe i pola štruce suhog kruha u 7-9lvode i svakoj jedn grana kića(česmina,planika,jasen ili maslina) popodne tri sata otvorene paše,sad pošto je strašna suša i ispaša je nikakva naručim ja od prijatelja nekoliko bala sušene diteline i dam njima prema veličini pola bale dnevno(na sve tri) i poslije jednog dana pomuzem 6,5l mlijeka,nevjerovatno koliko je važna ishrana pogotovo u ovako ekstremnim uvjetima,a kako prodajem mlijeko 15kn/l ispada da sam dobio 37,5kn više,a bala diteline je 30kn,sad se mislim sa bi bilo svakako dobro kupit ditelinu za dodavat bez obzira na pašu.
 

tihi05

Član
Tu od
31 Srp 2012
Poruka
475
Dobro zapazanje.
Ja pak mucim glavu staa sa jaricima'nisu za ostavit a ne mogu ih klat a i pomisao da prodam mi dodje na isto kao da i sam zakoljem. Jarac nam se podvukao posebno pod kozu jer se jako voli dragati:) Preumiljqt je'nasloni ti glavu na dlan ili krilo kp sjedis. Ostavio bih ga kao ljubimca ali dok naraste tko zna kakav ce biti. Necu ove jeseni pripustat koze i bas me inteesira dokle cu imati mlijeka:) Pozdrav ekipo...
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
Evo da baš tema ne ode u zaborav jedne slićice mojih koza sa današnje paše nemojte obračati pažnju na datum jer nisam promjenil nakon mjenjanja baterija...
mc91.jpg
 

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
Dobro zapazanje.
Ja pak mucim glavu staa sa jaricima'nisu za ostavit a ne mogu ih klat a i pomisao da prodam mi dodje na isto kao da i sam zakoljem. Jarac nam se podvukao posebno pod kozu jer se jako voli dragati:) Preumiljqt je'nasloni ti glavu na dlan ili krilo kp sjedis. Ostavio bih ga kao ljubimca ali dok naraste tko zna kakav ce biti. Necu ove jeseni pripustat koze i bas me inteesira dokle cu imati mlijeka:) Pozdrav ekipo...
I mi imamo takvog jarca ali smo ga ostavili i pun pogodak sad je dvi godine i ogroman je priko metra u hrbatu,a zašto nečeš pripuštat?
 

tihi05

Član
Tu od
31 Srp 2012
Poruka
475
Ostavio bih ja njega ali sta ce si po mami skakat ?? Bas ga gledam danas kako je jek onako lijepo nabijen jer je sam a ojario se uz pomoc veterinara koliko je bio velik a glavu je zakrenuo u maternici pa nije mogao tako van . Sad ce 3 mjeseca kako su stari malci.
Nije mi do mesa pa zato i ne mislim pripustat.Koze drzim radi mlijeka.
Sad mi ovi mali sve posisaju a ja cekam da jos malo porastu i onda nemam pojma kako i sta sa njima.
Kao sto reko nemam potrebe a ni uvijete za siriti stado a nerado ih prodajem za klanje!! Ono bas si mislim sta mi to treba??!! Da mi koze imaju mlijeko bez pripusta ja ih nebi uopce pripustao!!
Jel tko zna koliko koze doje ako se ne pripuste?
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
Malo,moglo bi ti bit mlika do božića a i to je pitanje,zavisi kad su izlegle,savjetujem ti da sve radiš kako ide a veži se za koze ne za jariče jarići su samo nusprodukt,i meni je bio problem prvu godinu sad je lakše.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

tihi05

Član
Tu od
31 Srp 2012
Poruka
475
Ne znam ali saznat cu ili ako zelis saznat cemo iduce godine.Cini mi se da sam negdje procitao da bi trebale dojiti i ako se i ne pripuste.
 

tihi05

Član
Tu od
31 Srp 2012
Poruka
475
Evo da baš tema ne ode u zaborav jedne slićice mojih koza sa današnje paše nemojte obračati pažnju na datum jer nisam promjenil nakon mjenjanja baterija...

Krasne su ti kozlice:icon_biggrin:

Koja je to pasmina-Burska ??
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

tomovr

Član
Tu od
13 Lip 2013
Poruka
45
Ostavio bih ja njega ali sta ce si po mami skakat ??

Sad ti kemijaš :-D
Pusti ih kod jarca kad bude vrijeme, jarića se riješi što prije (prije nego se vežeš). Tako ćeš imati više mlijeka i mirnu savijest :)
Ja Bogu hvala nemam problema sa navezivanjem na životinje koje jedem, od prvog dana ih gledam kao hranu, umiljati jesu ali sam stavio ukus na prvo mjesto :-D
 
Posljednje uređivanje:

tihi05

Član
Tu od
31 Srp 2012
Poruka
475
Ne znam sta da ti napisem jer ti si u pravu, a ja ne znam sta i kako ..... momentalno samo znam da mi jarici stvaraju problem i najradje bi ih poklonio nekome ko bi ih uzgajao kao ljubimce :(nod): Svjestan sam da si stvaram sam u svojoj glavi problem tamo gdje ga nebi trebalo biti a to je sentimentalnost prema jaricima !! Netko bi rekao glupost i sam mislim tako ali kad je to tako - morat cu nekako posloziti i preustrojiti odnos prema tim jaricima!! Ne bi mi smjeli znaciti nista nego kao i tebi-hranu ali i moja djeca i zena mi ne pomazu u tome nego mi vele da ih oni sigurno nece jesti !
Ovih dana cu se potruditi prodati ih -a sta cu-zao mi je jarca bas je lijep i jako dobro raste tj napreduje!!
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

tomovr

Član
Tu od
13 Lip 2013
Poruka
45
Razumijem te jer i moja supruga ne može pomisliti na klanje.
U takvoj situaciji, najbolje sav višak grla riješi u prva dva/tri tjedna nakon jarenja i tako dobiješ zadovoljštinu.
A trenutnu situaciju ćeš morati sam riješiti nažalost. Ti ga prodaj za rasplod a što će kupac sa njim, na to ne možeš utjecati.
Mada vjerujem da bi i tvoji jeli to meso bez problema(ako si gledao maratonce, sjeti se deda pantelije :-D), možda ne taj dan ili tjedan ali kasnije će ići pogotovo uz dobru pripremu :)
------------------------------
Koristi li neko kulture u izradi sira?
Htio bi pokušati pa me zanima kolika su pakovanja i cijene i gdje kupiti?
 
Posljednje uređivanje:
W

winn

Guest
U vezi trajanja laktacije bez pripuštanja sam i ja postavljala pitanje, ali mi nitko nije znao odgovoriti.

Budući da stvaranje mlijeka funkcionira na principu ponude i potražnje mlijeka ne bi trebalo nestati dok god se koze redovito muzu i kvalitetno hrane. Vjerojatno će količina opasti, ali neće nestati.
 

Najnoviji postovi

Na vrh