• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

krastavac kornišon za preradu

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
kod nas katastrofa. sve uginulo ima već 15ak dana i više kako nema berbe.ubrali 3700 kg iz 4,5 dunuma i to je sve.sav trud uzalud. Zadruga ukrala naš poticaj tako da smo u minusu od nekoliko 1000 eura.

borili se protiv lisne uši,crvenog pauka i plamenjače,na kraju sve propalo jer nismo imali adekvatnih sredstava za zaštiitu.

kako niste imali sredstva,nema u trgovinama ili? mi poticaje dobivamo kao pojedinci,nikakve zadruge,i još ti županija da poticaj po predanoj kili.
 

seljačić

Aktivni član
Tu od
8 Velj 2009
Poruka
2,155
kako niste imali sredstva,nema u trgovinama ili? mi poticaje dobivamo kao pojedinci,nikakve zadruge,i još ti županija da poticaj po predanoj kili.

ovjde pojedinci nemogu lako prodati tolike količine. sva sredstva (ridomil,aliette,envidor etcc..) nisu pomogla. Pored istih koristilo smo i sredtsva od zadruge made in china ili turska ali nije pomoglo.
i kod nas bi trebali pojedinci dobiti poticaj ali zadruga nije dostavila spisak kooperanata službi za poticaje te je iste kasirala umjesto nas. bilo kako bilo,ja sa njima više neradim,niti ću ikada više uzgajati povrće koje je osjetljivo kao krastavac.moraš ga nahraniti i nagnojiti da bude što manji kako bi bolju cijenu postigao i na kraju sve uzalud.
 

pele

Član
Tu od
23 Kol 2010
Poruka
793
kako niste imali sredstva,nema u trgovinama ili? mi poticaje dobivamo kao pojedinci,nikakve zadruge,i još ti županija da poticaj po predanoj kili.

Oprosti na smetnji nisam mogao pronać podatke o tebi pod temom "O nama" ,od kuda si ,kam plasiraš robu, koja cijena ?
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
Oprosti na smetnji nisam mogao pronać podatke o tebi pod temom "O nama" ,od kuda si ,kam plasiraš robu, koja cijena ?

pored Virovitice sam. napravim ugovor sa nekom firmom i predajem njima po cijeni od 4,20 za prvu klasu a poslije dođu prekupci koji plaćaju i do 9,00,ovisi o kvaliteti i količini robe. moje mišljenje je da je to jedna od najisplativijih kultura,posadio bih ja cijeli hektar samo da ima radne snage.
 

pele

Član
Tu od
23 Kol 2010
Poruka
793
pored Virovitice sam. napravim ugovor sa nekom firmom i predajem njima po cijeni od 4,20 za prvu klasu a poslije dođu prekupci koji plaćaju i do 9,00,ovisi o kvaliteti i količini robe. moje mišljenje je da je to jedna od najisplativijih kultura,posadio bih ja cijeli hektar samo da ima radne snage.

Istog smo mišljenja, ja također tak radim s firmama da imam sigurni otkup cijena ista, a radne snage neeeeemaaaa. Ja pičim na foliju i navodnjavanje, sorta F1 i ajax za sad je odlično sam nem radne snage.
 

seljačić

Aktivni član
Tu od
8 Velj 2009
Poruka
2,155
Istog smo mišljenja, ja također tak radim s firmama da imam sigurni otkup cijena ista, a radne snage neeeeemaaaa. Ja pičim na foliju i navodnjavanje, sorta F1 i ajax za sad je odlično sam nem radne snage.

jasno mi je da ima zarade sa kornišonom to ne poričem,ali ko radi to nema socijalnog života,nema obitelji,nema prijatelje,nema pojma šta se oko njega dešava.radne snage nema jer ljudi neće da rade.
 

pele

Član
Tu od
23 Kol 2010
Poruka
793
jasno mi je da ima zarade sa kornišonom to ne poričem,ali ko radi to nema socijalnog života,nema obitelji,nema prijatelje,nema pojma šta se oko njega dešava.radne snage nema jer ljudi neće da rade.

kak misliš "ali ko radi to nema.......... nism skužio,dal misliš na nas koji sadimo ili na one koji neće da rade.Možda ja nisam u pravu sori moždaje kod vas loša situacija s otkupljivačima ispričavam se molim objasni :prayer:
 

seljačić

Aktivni član
Tu od
8 Velj 2009
Poruka
2,155
htio sa reći da je krastavac jako zahtjevna kultura.traži pažnju maltene 24 sata na dan.ko ima toliko vremena neka proba ali nepreperučujem za dvije vrijedne osobe veću površinu od 1000 metara kv. zasada ili 500 metara dužnih,sve ostalo je robija a ne rad.
 

pele

Član
Tu od
23 Kol 2010
Poruka
793
htio sa reći da je krastavac jako zahtjevna kultura.traži pažnju maltene 24 sata na dan.ko ima toliko vremena neka proba ali nepreperučujem za dvije vrijedne osobe veću površinu od 1000 metara kv. zasada ili 500 metara dužnih,sve ostalo je robija a ne rad.

A ha sad te kužim je u pravu si sve više je previše, šta bi reko ja sadim oko 1 ral to ti je 1600 čhv ili 5700 m kv, naravno nisam sam . Ja bi još i više al kak velimo i znamo neće niko radit a vele svi kak nema posla e ***** ti ljude i države
 

seljačić

Aktivni član
Tu od
8 Velj 2009
Poruka
2,155
tako je to svaka čast kad toliko siješ.mi smo plaćali radnike po satu pa su počeli da seru,kad smo im uveli normu onda su odustali jer im je to bilo previše znoja.stanje je tako da se svi žale da nema posla a niko neće da radi.a posla ima vjerujete na pretek i može se zaraditi
 

pele

Član
Tu od
23 Kol 2010
Poruka
793
kod mene plaće ide na dnevnce 160 kn dan radi se ujutro 5h -10h i popodne 17h -22h pa si ljudi odaberu kak im paše, neki rade ujuto neki popodne naravno ide i pola dnevnice ak nije cijeli dan.Imam 5 ljudi i susjedi, ono moraju jer me trebaju jer imam sve strojeve za poljoprivredu pa im nekad napravim posao i kad nemaju para pa mi odrade,a da je još snage nebi se bunio,znaš kak krastavac brzo raste nađem ja njima posla taj čas...
 

seljačić

Aktivni član
Tu od
8 Velj 2009
Poruka
2,155
dobro je to kad ti ljudi hoće odraditi ako nemaju pare za tvoju uslugu,ovi kod mene svi nestanu kad ih trebam da mi uslugu odrade,ko da je selo zamrlo kad ih trebaš
 

pele

Član
Tu od
23 Kol 2010
Poruka
793
urod

Majstori povrćari, kakva je sezona, ocjene, prinosi itd ?
Kod mene prinos krastavaca ove godine 30% manji odnosno hoću reći na 3000 presadnica sistem folija i kap po kap prinos 30 tona, otkupna srednja cijena 3,10 kn/kg uz početni ulog oko 4 000 kn.
Čekam vaše prinose?
 
P

pauk

Guest

pozdrav!

Zima je ali treba se na vrijeme pripremiti za novu sezonu. Mi sadimo malo krastavaca, za vlastite potrebe (razapnemo mrezu okomito i ucvrstimo sa stupovima).

ovo sa stupovima i folijom prvi put vidim (jer sam vikend-povrtlar) pa ako moze malo pojasnjenje.

- po cemu se ti krastavci penju (ako se penju uopce)
- u cemu je prednost takve sadnje (obrada stupova i njihovo postavljanje iziskuju vremena)
- koja je svrha folije (zastita od korova?)


i na kraju,

koju bi sortu preporucili za kiseljenje krastavaca (znaci, manji plodovi 6-10 cm cca)

hvala!
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
PAUK - pa između tih stupova koje si vidjeo na slikama dolazi mreža 1,80 visine i po tome se penju krastavci,a prednosti ima puno,od prozračnosti biljke ,manje bolesti,plodovi nisu na zemlji pa ne trunu,nisu prljavi nakon berbe,do toga da ja berem krastavce do prvih mrazeva,ove godine do 20.10. a oni koji su sadili na zemlji nemogu dugo održati lozu itd.....
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
Majstori povrćari, kakva je sezona, ocjene, prinosi itd ?
Kod mene prinos krastavaca ove godine 30% manji odnosno hoću reći na 3000 presadnica sistem folija i kap po kap prinos 30 tona, otkupna srednja cijena 3,10 kn/kg uz početni ulog oko 4 000 kn.
Čekam vaše prinose?

o kojim ti to krastavcima pričaš,o salatarima?
 
P

pauk

Guest
PAUK - pa između tih stupova koje si vidjeo na slikama dolazi mreža 1,80 visine i po tome se penju krastavci,a prednosti ima puno,od prozračnosti biljke ,manje bolesti,plodovi nisu na zemlji pa ne trunu,nisu prljavi nakon berbe,do toga da ja berem krastavce do prvih mrazeva,ove godine do 20.10. a oni koji su sadili na zemlji nemogu dugo održati lozu itd.....

hvala puno. A koju sortu preporucujes za kiseljenje?

moze jos koje noob pitanje? (moze :D)

- nema razlike ako je mreza okomita ili nagnuta (razmisljam o postavljanju nagnutih mreza koje bi se naslanjale jednu na drugu, preko kolaca/stupova u obliku slova A). Tj, hoce li taj nagib omoguciti lakse penjanje a time i urod plodva?

- trgate li zaperke i prva dva tri najdoljnja cvijeta (radi boljeg uroda?)
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
hvala puno. A koju sortu preporucujes za kiseljenje?

moze jos koje noob pitanje? (moze :D)

- nema razlike ako je mreza okomita ili nagnuta (razmisljam o postavljanju nagnutih mreza koje bi se naslanjale jednu na drugu, preko kolaca/stupova u obliku slova A). Tj, hoce li taj nagib omoguciti lakse penjanje a time i urod plodva?

- trgate li zaperke i prva dva tri najdoljnja cvijeta (radi boljeg uroda?)

Iz kojeg razloga bi stavljao kose stupove pitam zato što to nitko ne radi daj molim te objasni mi to baš me zanima možda ima razloga a stupovi za kornišone uopće nisu potrebni malo deblji kolac je dovoljno. A da ti kažem nešto o kornišonima tj. krastavcima za kiseljenje imaš ih koliko hoćeš ali pošto si iz Bosne a kladuša je u Bosni tamo svi sade MOTIVA F1 kažu da im je najbolja samo malo skupo možda odgovara tom području. Krastavac se ne penje sam ga moraš uplesti u mrežu a mreža za kornišone je visine od 130 cm a za salatare 180 cm i krastavac kornišon moraš svaki dan brati a zaperci se ne trgaju niti cvjet nadalje krastavci kornišoni su se sadili nekad iz sjemena danas to rijetko tko radi sada svi sade iz presadnica a uzgajaš ih u kontenerima sa 22. rupe po dvije sjemenke u rupu kod nas je dosta bio proširen AJAX F1 ja osobno ga više ne sadim. Ako sam ti čime pomogao dodro ako trebaš još ti javi.:scratch:scratch
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
čuj koji god da kiseliš dobar je,ja sam sada probao tu Motivu što kaže Siki i mogu ti reći da je malo bolji,nema bodlji pa je nekako ukusniji,ali sve je to isto,barem meni. a ta Motiva je dobra za saditi jer ima veći prinos do 30 posto od Ajaxa,ove sam godine sadio pola pola i uvjerio se,nagodinu sve Motiva definitivno,skuplja je i više od duplo pod Ajaxa ali se isplati. a kako ih saditi najbolje? pa ja sam napravio onako kako vidiš na slici i nakon toga su svi prekopirali od mene sistem,čak i oni koji sade već jako dugo krastavce,nije im se valjda dalo razmišljati previše. malo deblji stupci,poslije postaviš žicu od početka do kraja reda i nategneš dobro da se ne povije pod plodovima i lozom( Siki zbog toga moraš prve stupce postaviti malo pod koso ),i nakon toga postaviš mrežu koju vežeš na svakih metar za tu žicu i nemaš problema kolega. i da,razmak između stupaca ti u takvom slučaju može biti čak 5 metara bez problema. mreža što veća to bolja,ja sam imao od 180 i nema boljega.
 
Posljednje uređivanje:

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
Posljednje uređivanje:

Najnoviji postovi

Na vrh