• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

krastavac kornišon za preradu

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Valja pripaziti na pojavu pauka, koji dolazi sa ovakvim visokim temperaturama i napravi veliku štetu. Lijek protiv pauka - Vertimec.
Može i Demitan, ali mu je karenca 14 dana za krastavac. 8)
 

regis

Član
Tu od
19 Lip 2009
Poruka
136
dosad smo ubrali cca 650kg krastavaca, 4 puta sam predavao, imam 500m posađeno, da li je to ok prinos ili bi morao biti i veći?
 

ludimilojko

Član
Tu od
6 Srp 2011
Poruka
245
dobar dan
imam jako puno malih krastavcica, koje gnojivo bi valjalo pustit kroz sistem navodnjavanja da te plodove napumpam, od vodotopivih gnojiva su mi dostupni polyfedi i kristaloni.
Šta kažete na smeđi kristalon 3-11-38 ili polyfeed 16-8-32 ili da bolje pustim 20-20-20. Molim vas pomozite ako znate, ili ako doktor bobostar naleti na ovu temu on će sigurno znati što je najbolje.Lijep pozdrav
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
dobar dan
imam jako puno malih krastavcica, koje gnojivo bi valjalo pustit kroz sistem navodnjavanja da te plodove napumpam, od vodotopivih gnojiva su mi dostupni polyfedi i kristaloni.
Šta kažete na smeđi kristalon 3-11-38 ili polyfeed 16-8-32 ili da bolje pustim 20-20-20. Molim vas pomozite ako znate, ili ako doktor bobostar naleti na ovu temu on će sigurno znati što je najbolje.Lijep pozdrav

Za kako ti kažeš pumpanje krastavaca ide samo ili najbolje smeđi kristalon.
 

ludimilojko

Član
Tu od
6 Srp 2011
Poruka
245
Za kako ti kažeš pumpanje krastavaca ide samo ili najbolje smeđi kristalon.
Hvala ti siki mnogo si mi pomogo, na ovoj temi sam pročito negdje da si već pisao o smeđem kristalonu, dosta se korisnih stvari od tebe može procitati na forumu, živio
 
A

andela

Guest
lijep pozzzz

jučerašnje branje bilo je dosta loše uz silno navodnjavanje,prihranu i slično mislim i vidim da bi terebala jedna dobra kiša da padne jer kod nas gori sve živo od vrućine

ja sam i ove godine uspijela nabaviti ajax,ali znatno manju kolicinu sam posadila nego lani jer ove godine nisam koperant jer nema dovoljno zainteresiranih pa im se neisplati slati kamion za nas par,ali voda i samo voda jucer sam ubrala jako malo berem samo 1 kl. da bi od muke pustila cijelu noc vodu,samo 8 sati poslije duplo veci urod te sam veceras ponovila kolicinu,zato predlazem poduplati kolicinu vode i bice sve u redu,ja cak svaki par dana skoro da ogulim stabljiku od velikih listova i za 5 dana suma striborova! ;)a kidam listove jer su mi redovi preuski,zaperke mogu bolje motati jer imam dojam da svaki dan novi izraste,a tu je i jos opet nametnik koji leze jaja a to je vecinom na vecim listovima pa odlazem spricanje insekticidom,nije pametno ali .....voda to sam samo htijela reci a vidi sta sam sve napisala,maaaa zensko!hahahaha lijep pozdrav svima!ž
 

oki198713

Član
Tu od
13 Srp 2010
Poruka
223
pozz

ja sam i ove godine uspijela nabaviti ajax,ali znatno manju kolicinu sam posadila nego lani jer ove godine nisam koperant jer nema dovoljno zainteresiranih pa im se neisplati slati kamion za nas par,ali voda i samo voda jucer sam ubrala jako malo berem samo 1 kl. da bi od muke pustila cijelu noc vodu,samo 8 sati poslije duplo veci urod te sam veceras ponovila kolicinu,zato predlazem poduplati kolicinu vode i bice sve u redu,ja cak svaki par dana skoro da ogulim stabljiku od velikih listova i za 5 dana suma striborova! ;)a kidam listove jer su mi redovi preuski,zaperke mogu bolje motati jer imam dojam da svaki dan novi izraste,a tu je i jos opet nametnik koji leze jaja a to je vecinom na vecim listovima pa odlazem spricanje insekticidom,nije pametno ali .....voda to sam samo htijela reci a vidi sta sam sve napisala,maaaa zensko!hahahaha lijep pozdrav svima!ž

svaka čast hehehe
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Za kako ti kažeš pumpanje krastavaca ide samo ili najbolje smeđi kristalon.
Ja bi ipak (cijenim mišljenje i od Sikija) radije preporučio 16-8-32. Sadrži više dušika od smeđeg kristalona, koji je ipak glavni element za "pumpanje", a sadrži sličnu količinu kalija (važan za suhu tvar).
I ako ih želiš "pumpati" obavezno neki biostimulator (može i kroz sustav kapanja; nije nužno folijarno. Ne znam što ti je dostupno, ali je Sinergon trenutno najbolji u odnosu cijena/kvaliteta).
:mrgreen:
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
Ja bi ipak (cijenim mišljenje i od Sikija) radije preporučio 16-8-32. Sadrži više dušika od smeđeg kristalona, koji je ipak glavni element za "pumpanje", a sadrži sličnu količinu kalija (važan za suhu tvar).
I ako ih želiš "pumpati" obavezno neki biostimulator (može i kroz sustav kapanja; nije nužno folijarno. Ne znam što ti je dostupno, ali je Sinergon trenutno najbolji u odnosu cijena/kvaliteta).
:mrgreen:

E moj doktore sve je to u redu ali postoji uvjek ali. Svake godine vozim krastavce na zelenu i mogu da ti kažem da bez naše dobre ure-e nema ni krastavaca to što se tiče dušika ali zašto nitko ne kaže neku dobru ili novu stvar stalno se ponavlja jedno te isto stalno ovaj ili onaj bio su najbolji ili ova ili ona vodotopiva gnojiva nak se ljuti tko god hoće ali izmišljamo toplu vodu. Čitao sam i pisao o štopanju creva kpk a nitko se nije sjetio da napiše da je an u tekućem stanju da nemože štopati creva da ima više dušika nego toliko hvaljeni kan itd. Jedan naš član isprobava sve biostimulatore i sve druge mućkalice i nijedna mu nedaje nikakve rezultate iz jednog jednostavnog razloga što i nemogu dati ništa zato što je biljka opskrbljena sa svime što joj je potrebno da je bez veze dodavati nešto što nemože da bude usvojeno. Isto kad se čovjek dobro najede a ti mu daješ još nešto drugo i ako još i to pojede ima da se izbljuje i od svega mu bude još i muka.

Doktor Dušan Stevanović mi je jednom prilikom rekao da biljku treba u startu nahraniti a sve ostalo su samo korekcije koje nemogu dati neke značajne rezultate a pogotovo folijarno.

Evo još jednog bisera toliko hvaljeni quadris koji košta oko 600 kn litra neznam točno, ima istu djelatnu tvar kao i nikako spomenuti amistar Extra koji nitko ili skoro nitko ne upotrebljava u povrću s tim da ima još jednu tvar koja dodatno zaštićuje biljku a cjena mu je 400 kn ušteda u startu 200 kn.

Azoksistrobin (200 g/l) i ciprokonazol (80 g/l).
Formulacija:
Koncentrat za suspenziju (SC).
Opis pripravka:
Amistar Extra je preventivno-kurativni fungicid za suzbijanje bolesti u žitaricama, šećernoj repi, uljanoj repici i šumarstvu. Kombinacijom dviju djelatnih tvari iz strobilurinske i triazolne skupine omogućava se širok spektar djelovanja na bolesti. Veliki broj pokusa u praksi dokazao je da Amistar Extra osim odličnog djelovanja na bolesti ima i značajan utjecaj na fotosintezu i nalijevanje zrna što izravno utječe na povećanje uroda. Pored fungicidnog djelovanja, utvrđeno je da pripravak Amistar Extra omogućuje biljkama da u stresnim uvjetima bolje iskoriste vodu i dušik.
Način djelovanja:
Djelatna tvar ciprokonazol djeluje sistemično tako da ulazi u biljno tkivo i kreće se akropetalno. Na ključne bolesti djeluje kurativno jer u vrijeme inkubacije zaustavlja rast micelija u biljnom tkivu. Azoksistrobin se odlikuje vrlo dobrim vezivanjem za lisnu površinu pa samim time kontaktno i preventivno djeluje na spore gljivica. Uz kontaktno djelovanje, azoksistrobin je jedina djelatna tvar iz skupine strobilurina koja posjeduje i sistemično djelovanje pa ulazi u biljne organe. Na taj način izravno utječe na urod jer poboljšava gospodarenje vodom u sušnim uvjetima, povoljno djeluje na gospodarenje dušikom, te na produljenje vegetacije i nalijevanje zrna.

O ovakvim stvarima treba pisat o nekim novim saznanjima gdje se može uštedit a postić bolji rezultat.
 

oki198713

Član
Tu od
13 Srp 2010
Poruka
223
pozz

E moj doktore sve je to u redu ali postoji uvjek ali. Svake godine vozim krastavce na zelenu i mogu da ti kažem da bez naše dobre ure-e nema ni krastavaca to što se tiče dušika ali zašto nitko ne kaže neku dobru ili novu stvar stalno se ponavlja jedno te isto stalno ovaj ili onaj bio su najbolji ili ova ili ona vodotopiva gnojiva nak se ljuti tko god hoće ali izmišljamo toplu vodu. Čitao sam i pisao o štopanju creva kpk a nitko se nije sjetio da napiše da je an u tekućem stanju da nemože štopati creva da ima više dušika nego toliko hvaljeni kan itd. Jedan naš član isprobava sve biostimulatore i sve druge mućkalice i nijedna mu nedaje nikakve rezultate iz jednog jednostavnog razloga što i nemogu dati ništa zato što je biljka opskrbljena sa svime što joj je potrebno da je bez veze dodavati nešto što nemože da bude usvojeno. Isto kad se čovjek dobro najede a ti mu daješ još nešto drugo i ako još i to pojede ima da se izbljuje i od svega mu bude još i muka.

Doktor Dušan Stevanović mi je jednom prilikom rekao da biljku treba u startu nahraniti a sve ostalo su samo korekcije koje nemogu dati neke značajne rezultate a pogotovo folijarno.

Evo još jednog bisera toliko hvaljeni quadris koji košta oko 600 kn litra neznam točno, ima istu djelatnu tvar kao i nikako spomenuti amistar Extra koji nitko ili skoro nitko ne upotrebljava u povrću s tim da ima još jednu tvar koja dodatno zaštićuje biljku a cjena mu je 400 kn ušteda u startu 200 kn.

Azoksistrobin (200 g/l) i ciprokonazol (80 g/l).
Formulacija:
Koncentrat za suspenziju (SC).
Opis pripravka:
Amistar Extra je preventivno-kurativni fungicid za suzbijanje bolesti u žitaricama, šećernoj repi, uljanoj repici i šumarstvu. Kombinacijom dviju djelatnih tvari iz strobilurinske i triazolne skupine omogućava se širok spektar djelovanja na bolesti. Veliki broj pokusa u praksi dokazao je da Amistar Extra osim odličnog djelovanja na bolesti ima i značajan utjecaj na fotosintezu i nalijevanje zrna što izravno utječe na povećanje uroda. Pored fungicidnog djelovanja, utvrđeno je da pripravak Amistar Extra omogućuje biljkama da u stresnim uvjetima bolje iskoriste vodu i dušik.
Način djelovanja:
Djelatna tvar ciprokonazol djeluje sistemično tako da ulazi u biljno tkivo i kreće se akropetalno. Na ključne bolesti djeluje kurativno jer u vrijeme inkubacije zaustavlja rast micelija u biljnom tkivu. Azoksistrobin se odlikuje vrlo dobrim vezivanjem za lisnu površinu pa samim time kontaktno i preventivno djeluje na spore gljivica. Uz kontaktno djelovanje, azoksistrobin je jedina djelatna tvar iz skupine strobilurina koja posjeduje i sistemično djelovanje pa ulazi u biljne organe. Na taj način izravno utječe na urod jer poboljšava gospodarenje vodom u sušnim uvjetima, povoljno djeluje na gospodarenje dušikom, te na produljenje vegetacije i nalijevanje zrna.

O ovakvim stvarima treba pisat o nekim novim saznanjima gdje se može uštedit a postić bolji rezultat.

a jesi li ti probao oprskati svoje krastavce s amistrom extra?
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
E moj doktore sve je to u redu ali postoji uvjek ali.
Ne bi se složio Siki sa tobom; ne postoji "ali";postoji tehnologija, te svaka tehnologija ima svoj plus i minus. Nažalost, najčešće se gledaju plusevi; a kada se spomenu minusi, onda se "zatvaraju oči".
Svake godine vozim krastavce na zelenu i mogu da ti kažem da bez naše dobre ure-e
Pogledaj u potpisu; 99% stručnjaka neće preporučiti UREU za fertirigaciju; ja sam u onih drugih 1%...
nema ni krastavaca to što se tiče dušika ali zašto nitko ne kaže neku dobru ili novu stvar stalno se ponavlja jedno te isto stalno ovaj ili onaj bio su najbolji ili ova ili ona vodotopiva gnojiva nak se ljuti tko god hoće ali izmišljamo toplu vodu. Čitao sam i pisao o štopanju creva kpk
Horzic je nedavo imao upit baš o tome. Isto tako priča o štopanju je jasna (fizika-filteri/kemija-kiseline; pisao sam i na portalu i ovdje na forumu o potrebi zakiseljavanja vode (kiseline/gotova sredstva) radi spriječavanja taloženja kamenca. Nitko nije zvao/pitao da mu pomognem nabaviti/izračunati količinu sredstva itd. :( . I onda će se opet pisati o štopanju kpk sustava :scratch . Čak se zbog tog problmema razlikuju i pojedine marke vodotopivih gnojiva; od kiselih do alkalnih. A nitko se nije pitao zbog čega je pH pojedinih vodotopivih gnojiva (čak iste formulacije) toliko različit? Jer je tvrdoća vode karakteristika pojedinog područja, i u tom području bi se trebala prodavati adekvatna gnojiva..
a nitko se nije sjetio da napiše da je an u tekućem stanju
Kad mi netko kaže da nije zadovoljan granuliranim vodotopivim gnojivima (zbog topivosti i ostalih problema) preporučim mu onda tekuća gnojiva za fertirigaciju. Ima jedno- i više-komonentnih. Ali on kaže "Ne, ne, neću ja! Štef je jučer koristio neko supergranulirano gnojivo... je, kavana je ipak tehnološki centar, i apsolutno nema veze što je Štef mesar po struci. On ipak vozi novog BMW, a to ipak nešto znači (Ja ipak vozim Škodu :mrgreen:).
da nemože štopati creva da ima više dušika nego toliko hvaljeni kan itd. Jedan naš član isprobava sve biostimulatore i sve druge mućkalice i nijedna mu nedaje nikakve rezultate iz jednog jednostavnog razloga što i nemogu dati ništa
Biostimulatori nisu gnojiva; i o tome sam pisao; ali opet ne ide...
zato što je biljka opskrbljena sa svime što joj je potrebno da je bez veze dodavati nešto što nemože da bude usvojeno. Isto kad se čovjek dobro najede a ti mu daješ još nešto drugo i ako još i to pojede ima da se izbljuje i od svega mu bude još i muka.

Doktor Dušan Stevanović mi je jednom prilikom rekao da biljku treba u startu nahraniti a sve ostalo su samo korekcije koje nemogu dati neke značajne rezultate a pogotovo folijarno.
Potpuno u krivu; iako više nemam volje s nikime "ratovati". Jedan važan podatak je da je ukupna površina listova, kod većine kultura, značajno veća od aktivne površine korijena (kod većine biljaka, samo vršak korijena, vrlo male površine usvaja hraniva i vodu; ostali dio korijena ima samo mehaničku funkciju). S druge strane, svaka stanica na površini lista može usvojiti hranivi element. Danas je tehnologija folijarne gnojidbe otišla par svijetlosnih godina naprijed; međutim i kao takva ima svoje posebnosti koje treba uvažvati za potpuni učinak. Evo samo jednog primjera; prije 12 godina radio sam za jednu tvrtku prodaju fosfornog gnojiva za folijarnu primjenu (tekuće) koje sadrži 29,7% fosfora. Učinak 100%; a primjena kroz tlo (što kaže Stevanović, da je treba nahraniti kroz tlo) ima 100 problema (tri jako važna; temperatura, Ca i razmak do korijena).

Evo još jednog bisera toliko hvaljeni quadris koji košta oko 600 kn litra neznam točno, ima istu djelatnu tvar kao i nikako spomenuti amistar Extra koji nitko ili skoro nitko ne upotrebljava u povrću s tim da ima još jednu tvar koja dodatno zaštićuje biljku a cjena mu je 400 kn ušteda u startu 200 kn.
Nisam zaštitar, ali sam upoznat sa ovom pričom. Azoksistrobin je ekskluzivni spoj u vlasništvu Syngente, i cijela priča o primjeni Azoksistrobina vezana je uz politku Syngente.
Na HR tržištu Syngenta nudi Ortivu, Amistar, Quadris i Universalis; i samu cijenu će i dalje određivati Syngenta. Zašto se toliko priča o Quadrisu, a manje o ostalima, također je politka Syngente.[/QUOTE]


O ovakvim stvarima treba pisat o nekim novim saznanjima gdje se može uštedit a postić bolji rezultat.
Evo, i u ovom postu napisano je par novina; koliko će to ljudi pročitati, a koliko primjeniti :scratch
Kada bi formula bila 100-10-1 (100 vidjelo članak-10-pročitalo-1 primjeno) bilo bi super.
:axe:
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
Bobostar u zadnje vreme ako si primjetio pišem posve malo i ovo danas što sam napisao to je zato što nisam zadovoljan pisanjem na forumu izgubilo se skoro sve što je valjalo. Tvoj odgovor na moj post je izuzetno dobra prilika drugim proizvođačima da počnu razmišljat kako da unaprede svoju proizvodnju a samim tim ako su pošteni proizvođači da svoja iskustva podjele sa drugim proizvođačima a sve u cilju unapređenja i ušteda u proizvodnji. Ja sam dao samo jedan primjer a evo i drugi herbicid Devrinol košta 300 kuna a Devil košta 200 kuna djelatna tvar ista po mom skromnom svaćanju radi se o istom preparatu ali sa drugom cjenom ušteda u samom startu je oko 300 kuna/ha. Biostimulatori i sam ih primjenjujem ali oni su korisni i pokazuju svoju snagu samo ako nije izvršena dobra osnovna gnojidba i ako je biljka malo gladna inače nemam ništa protiv njih.

Sve ove podatke sam pronašao u "Glasnik zaštite bilja" od 2011 pa ako nekog zanima nek si pokuša nabavit ali treba ga pažljivo i pročitat. Ali treba pokušat i primjenit a ne čekat da drugi sve odrade a ja ću doći na gotovo.

Bobostar jedno pitanje samo za tebe pošto si doktorirao gnojidbu nema veze sa kojim gnojivom molim te da mi odgovoriš ako možeš zašto je Yarino gnojivo 12-11-18 toliko bolje ako uopće je nego naša 15-15-15 razlika u cjeni je dosta velika i kreće se oko 40%. Pokušao sam topit obadva gnojiva i rezultat je ?? kad dobijem tvoj odgovor napisat ću.
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Bobostar jedno pitanje samo za tebe pošto si doktorirao gnojidbu nema veze sa kojim gnojivom molim te da mi odgovoriš ako možeš zašto je Yarino gnojivo 12-11-18 toliko bolje ako uopće je nego naša 15-15-15 razlika u cjeni je dosta velika i kreće se oko 40%. Pokušao sam topit obadva gnojiva i rezultat je ?? kad dobijem tvoj odgovor napisat ću.
Dok ne nađem u arhivi deklaracije za oba gnojiva; evo samo kratke replike.
Hydrocomplex/Yara Mila (nemam pojma koja je zadnja etiketa :mrgreen:) 12-11-18 sadrži kalij u obliku kalij-sulfata (velika većina biljaka bolje reagira na kalij-sulfat nego na kalij klorid), te sadrži još i Mg te mikroelemente. U startu je to definitivno bolje gnojivo, jedino je razlika u cijeni, previsoka. Po meni 5-10% realno; sve preko 10% je ekstra profit.
Klasična NPK 15-15-15 je gnojivo bez mikroelemenata, te sadrži kalij u obliku kalij-klorida (to mu je najveći minus). Taj minus postaje još veći ako nakon primjene 15-tice kod povrća nema dovoljno vlage u tlu (tada se klor ne ispire, te ga biljka usvaja)
Drugi minus je oblik fosfora; 9% vodotopivog dok je kod Yare to 11%.
2%; puno ili malo? Pitaj biljke nakon primjene :roll:

A što se tiče topljenja u vodi (iako oba nisu vodotopiva, već se deklariraju kao granulirana; međutim mogu se topiti) problem je punila (to je ona razlika do 100%; znači kod 15-tice 55% punila; kod Yare 56% punila). Da bi 15-tica bila što jeftinija, koriste se jeftina punila (najčešće na bazi kalcita) i to je razllog taloga ako si ga topio u vodi. I naravno, u tlaogu je zaostalo i nešto fosfora. Međutim, ako ti ne smeta, nakon taloženja odtoči bistri dio i to ti je to, a onda mješanjem (prozračivanjem, pretakanjem preko sita) odstrani klor i zakiseli otopinu (kiselina, Nitracid) i nema problema.
Yara (kao veliki proizvođač; među prvih 5 u svijetu po količini) koristi kvalitetnija (više topiva) punila, te se lakše i više otapa u vodi. Taloga će biti vrlo malo i nema problema sa klorom.

E sada dali je to sve vrijedno razlike u cijeni od 40%?
Odluku moraš donijeti sam.
Po meni nije.:idea:
 

regis

Član
Tu od
19 Lip 2009
Poruka
136
Molio bih savjet od cijenjenih članova koji se više razumiju u te stvari od mene, zanima me da li se može gnojivo Agroleaf Power 10+15+31+TE kombinirati sa Quadrisom i Aliette? Na http://www.agroleafpower.com/ pod products ima sastav ako pomaže, inače piše na ambalaži da se može mješati sa nekim zaštitnim sredstvima ali dalje od toga ne.
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
Dok ne nađem u arhivi deklaracije za oba gnojiva; evo samo kratke replike.
Hydrocomplex/Yara Mila (nemam pojma koja je zadnja etiketa :mrgreen:) 12-11-18 sadrži kalij u obliku kalij-sulfata (velika većina biljaka bolje reagira na kalij-sulfat nego na kalij klorid), te sadrži još i Mg te mikroelemente. U startu je to definitivno bolje gnojivo, jedino je razlika u cijeni, previsoka. Po meni 5-10% realno; sve preko 10% je ekstra profit.
Klasična NPK 15-15-15 je gnojivo bez mikroelemenata, te sadrži kalij u obliku kalij-klorida (to mu je najveći minus). Taj minus postaje još veći ako nakon primjene 15-tice kod povrća nema dovoljno vlage u tlu (tada se klor ne ispire, te ga biljka usvaja)
Drugi minus je oblik fosfora; 9% vodotopivog dok je kod Yare to 11%.
2%; puno ili malo? Pitaj biljke nakon primjene :roll:

A što se tiče topljenja u vodi (iako oba nisu vodotopiva, već se deklariraju kao granulirana; međutim mogu se topiti) problem je punila (to je ona razlika do 100%; znači kod 15-tice 55% punila; kod Yare 56% punila). Da bi 15-tica bila što jeftinija, koriste se jeftina punila (najčešće na bazi kalcita) i to je razllog taloga ako si ga topio u vodi. I naravno, u tlaogu je zaostalo i nešto fosfora. Međutim, ako ti ne smeta, nakon taloženja odtoči bistri dio i to ti je to, a onda mješanjem (prozračivanjem, pretakanjem preko sita) odstrani klor i zakiseli otopinu (kiselina, Nitracid) i nema problema.


Yara (kao veliki proizvođač; među prvih 5 u svijetu po količini) koristi kvalitetnija (više topiva) punila, te se lakše i više otapa u vodi. Taloga će biti vrlo malo i nema problema sa klorom.

E sada dali je to sve vrijedno razlike u cijeni od 40%?
Odluku moraš donijeti sam.
Po meni nije.:idea:



Trebalo mi je stručno mišljenje i opet se potvrđuje ono da praksa i teorija ne idu zajedno. Otapao sam obadva gnojiva i taloga ima jednako u oba i ja sam se nadao da će yara da ima manje taloga i da će brže i lakše da se topi ali ostalo sve samo na nadanju. Kod petnajstice nije problem klor pošto ima dodatak sumpora a sve microelemente sam nadoknadio sa folijarnim gnojivom koje se pokazalo dosta dobro u proizvodnji. (kontam ga koristi u proizvodnji presadnica) jedino neznam dali ga mogu pomješati zajedno sa petnajsticom i pustiti kroz kpk. Što se tiče otapanja ono ide bez poteškoća i na kraju ne ostaje ništa u vodi što se tiče gnojiva osim taloga koji je u obadva gnojiva jednak a da se ne isplati isplati se razlika je još i veća (provjereno) 15-15-15 374 kn Hidrokomplex 744 kn za 100 kg razlika skoro 100% a sigurno nije toliko bolje, nije mi namjera reći da bilo koje gnojivo ne valja samo tražim način na koji mogu postić bolje rezultate a sa manje ulaganja.

Nije tema i nek urednici premjeste ove postove ali možda ovo malo mog iskustva nekom pomogne u prihrani povrća i uštedi u novcu s tim da se osnovna gnojidba se ne mjenja. Sve ovo sam radio u gnojidbi krastavaca, lubenica i paradajza i volio bi da drugi forumaši iznesu svoja iskustva ako ih imaju.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Evo,da se malo ubacim u temu,što se tiče petnaestice i ureje,unatrag poprilično godina ih puštam kroz sistem kpk.Mikroelementi se mogu nadoknaditi kupnjom tekućih u mađarskoj,1 l košta 900 forinti ili 25 kn.A i ne moraju se ako nije potrebno.Koristim i polifid,ali u najmanjoj mogučoj mjeri,zbog bezobraznih cijena,a umjesto kalcij-nitrata,kada imam priliku u Mađarskoj ili Sloveniji uzimam KAN sa dodatkom kalcija i magnezija,50 kg košta ko 25 kg originala.Da radim prihranu po preporuci proizvođača gnojiva za fertigaciju trebala bih posuditi novce da na kraju sezone platim sve rashode.
 

Miladin

Dobro znana faca
Tu od
7 Sij 2011
Poruka
1,264
Ja sam prošle godine sa Austriskom petnaeskom u paprikama postigao svoj rekord od 14,5 kg/m2.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Svašta se može samo dokle ;) Kod krastavaca nije problem, ali kod paprike ići sa 15 15 15 no no, to ne bude dobro završilo. Čak kad i petnajstica ima sumpora, kalij opet nije sulfatnom obliku! Naravno da su sva gnojivo vodotopiva da nisu onda se ne bi razlikovala od kamenja ;) Doktur vam je dobro opisao o čega se sastoji svaka granula gnojiva, onaj dio što se ne topi, nije u nekoj značajnoj mjeri ni bitan. Kvalitet robe ovisi uveliko o kvaliteti gnojiva tako da ima dobre robe a ima i merkatilne... Poz
 

Najnoviji postovi

Na vrh