• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

krastavac kornišon za preradu

Tu od
23 Pro 2014
Poruka
317
@iceperin

Zaiste izgleda kao plamenjaca, ali je dobila sve moguce zastite, a realno uslovi nisu toliko dobri za razvoj plamenjace. Ridomil, Kvadris, Aliete fles.. Sve te zastite je dobila, kao i Vertimec 2 puta.. Znaci da nije plamenjaca ili je toliko uzela maha da je ne moze zaustaviti nijedna preparat..
 

icerepin

Član
Tu od
5 Tra 2009
Poruka
66
@iceperin

Zaiste izgleda kao plamenjaca, ali je dobila sve moguce zastite, a realno uslovi nisu toliko dobri za razvoj plamenjace. Ridomil, Kvadris, Aliete fles.. Sve te zastite je dobila, kao i Vertimec 2 puta.. Znaci da nije plamenjaca ili je toliko uzela maha da je ne moze zaustaviti nijedna preparat..

plamenjača 1001 % a to što si prskao sa svim i svačim neznaći da si je i suzbio kad se jednom pojavi jako teško je držati ju pod kontrolom a suzbiti 100% nemoguće jer ona samo čuči i čeka da bukne a ono žučenje ploda može biti i abortiranje plodova kao i napad tripsa tako da sad češ imati dosta posla sa prskalicom pa sretno
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
ova vam je dobra............... uglasta pjegavost ha ha
najobičnija plamenjača lista i ploda Acrobata MZ dva prskanja zaredom i možda zaustaviš


A kaj nam se smiješ, e baš ima nešto uglato na krastavcu, sad idem vidim pa ti reknem.
ako nisam u pravu smijati ću se skupa s tobom - a sunac mu, nisam ti ja neki krastavičar - krasavičarka? ma krastava jesam, da me vidiš kakva sam dok iz paradajza izađem......:(giggle)::(giggle)::(giggle):
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Hehe....ima.

Vidi -

Pseudomonas syringae pv. lachrymans
– prouzrokovač ugaone
pegavosti krastavca
Simptomi su u vidu malih žutobraon
ugaonih pega na listovima,
a na naličju
pege su vodenaste, kasnije dolazi do
sušenja listova ka centralnom delu lista.
Na listu može doći i do ispadanja tog
dela na kome se nalazi pega, list postaje
rupičast.
Kontrola: bakarni fungicid (Champion,
Curpoxate, Nordox,…) i zaraženo lišće
treba ukloniti sa biljke.


Pseudoperonospora cubensis
– prouzrokovač plamenjače
krastavca
Listovi postaju hlorotični nastaju žute
ugaone pege veličine 5-8 mm koje nikada
ne ispadaju sa lista. Na naličju lista dolazi
do obrazovanja konidija sive boje. Za
infekciju je neophodno dužina vlaženja
lista u trajanju od 4 sata i temperature od
16-170C, simptomi se pojavljuju 4-5 dana
nakon ostvarene infekcije. Za suzbijanje
ovog prouzrokovača treba koristiti
kontaktne ( Bravo 500, Champion) i
sistemične (Aliette, Curzate, Acrobat,
Proplant, Infinito, …) fungicide. Važno
je da koristite sistemične fungicide u
blokovima od 2-3 tretmana za pravilnu
kontrolu prouzrokovača plamenjače.
Grinje
Simptomi na listovima su u vidu
bledo-žućkastih pega na listovima, koje
podsećaju na deficit mikroelemenata.
Na naličju lista se nalaze sitne grinje
veličine 0,3-0,8 mm koje su skoncentrisane
oko lisnog nerva. Ako je brojnost
grinja velika dolazi i do obrazovanja
paučine na naličju lista. Kontrolu grinja
je neophodno započeti pri pojavi prvih
simptoma i za to treba koristiti akaricide
(Sanmite, Vertimec,...) Toplo i suvo vreme
pogoduju razvoju i širenju grinja.
Vaši
Listovi su uvijeni na dole, dolazi do
pojave medne rose, a na naličju lista
mogu se uočiti zelene ili crne vaši veličine
1-2 mm.
Kontrola: insekticidi (Karate Zeon, Actara,
Mospilan)
Podsećamo Vas da je suzbijanje vaši
najvažnija mera u izbegavanju nastanka
virusnih zaraza.
Virusii -


Možemo se svejedno smijati.

I da reknem - e, baš sam bila u pravu a ti nisi.
Tralalalala!
978842418.gif
 

dibo11

Novi član
Tu od
16 Srp 2015
Poruka
1

qwerty

Novi član
Tu od
25 Lip 2015
Poruka
13
Kakve ću ja probleme tek imati ove godine sa krastavcima.. Dajem oko 2,5 do 3 kubika vode na pola dunuma odnosno 1500 sadnica krastavaca i opet mi se listovi potpuno objese tokom dana pri velikim temperaturama. Urod je dobar za sad ali sa navodnjavanjem ne znam šta da radim jer kako vidim vremenske prognoze su svakim danom sve veće i veće, pa i do 40°C. :(
 

shemmo

Član
Tu od
2 Srp 2011
Poruka
129
http://postimg.org/image/ptuuktqfr/
http://postimg.org/image/jks2azfb1/
http://postimg.org/image/78ymlwbid/
Pozz amater sam u ovom poslu pa me interesuje sta bi mogao biti uzrok i sta bi moglo biti rjesenje za sto mi se ovi listovi pri dnu ovako suse, i kako bi ovo mogao rjesiti dali posjeci ove listove ili nesto drugo .
Da napomenem da se ovo pojavilo na sve i jednoj posijanoj stabljici
Iskren savjet dobrodosao , hvala i pozz

Plamenjaca .Tretiraj previkurom dva puta u toku sedam dana , te listove koji su zarazene pokidaj.
 

samko

Dobro znana faca
Tu od
19 Tra 2012
Poruka
1,420
Kakve ću ja probleme tek imati ove godine sa krastavcima.. Dajem oko 2,5 do 3 kubika vode na pola dunuma odnosno 1500 sadnica krastavaca i opet mi se listovi potpuno objese tokom dana pri velikim temperaturama. Urod je dobar za sad ali sa navodnjavanjem ne znam šta da radim jer kako vidim vremenske prognoze su svakim danom sve veće i veće, pa i do 40°C. :(

Za krastavce je susa nesto najbolje sto se moze dogoditi, ne razumijem te.
 

hrastovac

Član
Tu od
13 Ožu 2015
Poruka
76
Meni treba veća količina krastavaca,pa ako netko ima javite. Plaćam prvu 5,50, drugu 3,50 ako nekome odgovara.
 

karlaa

Novi član
Tu od
1 Kol 2015
Poruka
2
Pozdrav svima nova sam clanici trebam pomoc koliko da dajem kristalona tjedno za vrijeme berbe
 

karlaa

Novi član
Tu od
1 Kol 2015
Poruka
2
Pozz trebam pomoc oko prehrane prva mi je godina da sadim kornison pame zanima koliko puta dajete kristalon tjedno za vrijeme berbe kodmene je dostupan 20-20-20 neznam koliko puta da dajem posadio sam 3000 sadnica
 

qwerty

Novi član
Tu od
25 Lip 2015
Poruka
13
Koje gnojivo je najbolje za poboljšanje cvatnje? Cvatova bukvalno nema uopšte, a prije 10tak dana se žutilo u redovima. Ili je zbog ovog promjenljivog vremena ili nešto dr.?
 

sanjin

Član
Tu od
22 Stu 2013
Poruka
610
Imam nešto malo kornišona,nema sa njima neka iskustva ali vidim da za sada funkcionira.Ima tu stručnijih ljudi sa tog područja.Kod mene ovako,jedno tjedno visoki fosfor za cvijet,između gnojiva sa malim većim udjelom kalija,ako vidim da mu treba malo poticaja,pustim KAN.Ako rastapate obična gnojiva,dobro procijediti i dodati mikroelemente. I paziti na zaštitu. Pozdrav
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
Vjerujem da vecina tako i radi. Osim mozda fosfora,ja ga ne dodajem poslije,samo na pocetku dva puta.
 

qwerty

Novi član
Tu od
25 Lip 2015
Poruka
13
Kornišoni posađeni 04.06. i do sada sveukupno nabrano 1500kg, dok je komšija posadio prije na tri dana i nabrao je već 2900kg. Stvarno nerealno. Ili su drugačije sadnice ili je neki drugi razlog koji ja ne znam a on ne želi iskazati..
Krastavci su zdravi, izašli su preko vrha mreže, redovno se radi oko njih. Gnojiva se daju svaki drugi dan bez prestanka.
Pitanje: Postoji li kakva dodatna mogućnost za bolji urod ??
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Ja laik mislim ovako - ako je prva klasa od tri do šest cm, ubereš li većinu veličine šest cm a ne one od tri, već si na sedamdeset posto većem prinosu.
Malo kemijanja i rađenja sa vijugama (tako ja radim), i opla braco - ide nam......:icon_wink:
 

sanjin

Član
Tu od
22 Stu 2013
Poruka
610
JO je stari, oprosti,stari maher i ima pravo.Beri krastavce 5-6 cm, ako hoćeš prvu klasu,oni od 3 cm su šteta.Sjećam se da je nekad davno prije prva klasa 5-7 cm,takve smo brali.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Pogodio si @sanjič - i stari i stari maher :icon_razz:
Oprošteno ti je.:icon_wink::(hi):
 

Najnoviji postovi

Na vrh