• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

krastavac kornišon za preradu

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
I meni je to prvo palo na pamet, ali se nisam usudila reći prva obzirom da ja sa krastavcima imam vrlo malo iskustva.
Ja sam pomislila na žičnjake.
 

renci92

Novi član
Tu od
12 Lip 2015
Poruka
2
pozdrav
početnik ssam u uzgoju krastavaca za preradu, pa bih pitao za savjet vas koji imate više iskustva u uzgojun evo slika sa problemom koji se javlja na mjestima sta bi to moglo biti sa čime zaštitit?
 

Prilozi

  • IMG_8986[1].jpg
    IMG_8986[1].jpg
    32.8 KB · Pregleda: 119
  • IMG_8985[1].jpg
    IMG_8985[1].jpg
    33.8 KB · Pregleda: 176

sanjin

Član
Tu od
22 Stu 2013
Poruka
610
Ne znam,nemam prevelikog iskustva sa vanjskom proizvodnjom,mislim da je to od vjetra,takvi su moji u plasteniku kada je prejaki vjetar a nisam zatvorio otvore.Valjda se bude neko javio sa više iskustva.Pozdrav.
 

povrtlar1990

Član
Tu od
11 Kol 2014
Poruka
79
Ove godine sejem 80 ari kornisona, Nunhemsove sorte. Justina f1, VP18 F1, Nun F1, Platina F1. Inace radim i preradu (pasterizacija). Justina se pokazala dosta dobro, traje dugo i ima dobar prinos, kooperanti je dosta traze, vp18 i nun takodje dosta dobri... sa platinom nisu zadovoljni pa je i nisu trazili ove godine i preteklo mi je nekih 30 kesica. Sve sorte su bradavicaste. Krastavac je posejan 10.5 u kontejnere i sada je rasadjen... ove slike su od 01.06. 2015.

Jel sve sam preradujes ili prodajes još nekome na otkup? i kako plaćaju 1. klasu kod vas u Srbiji?

Koliko imaš ljudi što ti beru kornisone s obzirom da se radi o velikoj površini?
 

Radovic89

Novi član
Tu od
5 Lip 2015
Poruka
3
Cene prosle godine su bile 60 din (0,52€) za prvu, 40 din (0,35€) . za drugu i 15 (0,13€) za trecu. ove godine sve sam preradjujem, a prosle smo prodavali i sveze.
jos nije krenula berba tako da ne znam iz iskustva koliko radnika treba da bere. racunam da radnik moze da nabere oko 200 kg u proseku.
mozda se odlucimo i za placanje po kilogramu 10 din/kg.
euro je prosle godine bio 115 din , sada je 120, pa ce u skladu sa tom promenom verovatno i cene malo gore.
 
Tu od
23 Pro 2014
Poruka
317
Zna li neko o cemu se radi ovdje?
IMG_5901.jpg

IMG_5903.jpg


@Radovic89
Cuo sam od mog drugara da su to najbolja djubriva na nasim prosorima.
 
Tu od
23 Pro 2014
Poruka
317
@johabica
Realno, to je najlogicnije objasnjenje, jer je ove sezone u nasim krajevima totalna invazija crvenog pauka i to veoma rano se pojavio. On ostavlja malo svjetlije tragove po licu, ali bi bilo dobro odraditi dva Vertimeca u rasponu od 7 dana.
 

povrtlar1990

Član
Tu od
11 Kol 2014
Poruka
79
I meni izgleda kao crveni pauk, al mislim da je malo rano za njega ako su krastavci vani, mada je bilo visokih temperatura.
Nisi napiso jel toga ima puno ili gdje koji list?
Najjednostavnije pogledaj ispod lista jel ima šta ako si slabovidan uzmi lupu/povecalo. :icon_lol:
 

qwerty

Novi član
Tu od
25 Lip 2015
Poruka
13
Lijep pozdrav za sve forumaše. :)

Imam problema na krastavcima sa isječenim listovima, nikako ne mogu da shvatim koji insekti ovo urade. Ili je stvar prirode, jer je tuča bila prije 10tak dana i od tada krastavci ne mogu da se oporave. Krastavci su tretirani sa: Actara, Vertimec, Kraft, a od fungicida Ridomil i Azimut. Gnojidba preko lista takođe sa Folifertil T.
Još uvjek posle tretiranja ovim insekticidima ostali su poneki tripsi, pa da li to oni mogu uraditi ili je neki drugi problem. Stvarno ne znam šta više može biti pa da ovoliko budu isječeni. Zahvaćeno je 80% plantaže.
20150625102309-1.jpg

20150625102506-1.jpg
 
Posljednje uređivanje:

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Aktara i Kraft su jedno te isto, i kada sa njima radiš obavezno je nakon tri -do četiri dana ponoviti tretman. Da bi to izbjegao, potrebno ih je kombinirati sa nekim piretroidom, ili imidaklopridom (on za vrijeme berbe ne smije ići zbog duge karence) ili Sa Beta betroidom - ne znam napamet aktivnu tvar, ili bilo kojiim drugim insekticidom koji djeluje na tripse.
 

qwerty

Novi član
Tu od
25 Lip 2015
Poruka
13
Hvala na odgovorima. Juče' sam prskao Megafolom preko lista da ga malo oporavi od tuče, a danas sam ponovio prskanje kraftom i dodao etalfix(lepilo) te prskao ispod svakog lista da bi mogao iskorijeniti tripse jer su me već namučili polijepo.. Nadam se i boljem vremenu jer ovo je veoma loše za krastavce u pola ljeta da je temperatura 6° jutarnja odnosno 16 maksimalna. Nerealno ali tako je..
 

rkireta

Član
Tu od
12 Velj 2013
Poruka
35
A radi li se analiza otkupljenih plodova? Mislim na analizu zbog nepoštivanja karence pri upotrebi insekticida u uzgoju kornišona...
 

povrtlar1990

Član
Tu od
11 Kol 2014
Poruka
79
Naravno da se radi, ipak je to hrana, a kornisoni 90 % završe u izvozu i to u zemlje koje su stroge po tom pitanju, a osim toga svaki proizvodac mora vodit evidenciju zastite i na kraju ju predaje tvornici.
 

rkireta

Član
Tu od
12 Velj 2013
Poruka
35
Može li netko od proizvođača postavit sliku "evidencije zaštite" koja se predaje u tvornicu?

Jer koliko čujem od malih proizvođača kornišona, terenci (agronomi koji im pomažu u zaštiti) preporučuju upotrebu lambda cihalotrina i berbu kornišona već isti dan!!!

A o izvozu kornišona...
Kornišoni se uvoze u Hrvatsku...
http://www.glas-slavonije.hr/240879...Uvoz-hrane-povecan-za-cak-240-milijuna-dolara
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

povrtlar1990

Član
Tu od
11 Kol 2014
Poruka
79
Naravno da ima ljudi koji se ne pridržavaju karenci, a vjerujem da je takvih malo.
A što se tiče izvoza mislio sam na gotove teglice, Fructus i Podravka večinu izvoze na Bliski izvoz, skandinavske zemlji i dr. bilo je i na tv-u, a sirovina se uvozi to stoji, čak i iz Indije...

Kod primjene registriranih fungicida u krastavcima tipa Quadris(Ortiva) (3 dana karenca) nije problem ako ona ne prođe jer uz navodnjavanja nema ostataka u plodu a osim toga krastavac i odleži u teglici nekoliko mjeseci i onda ide u prodaju, ali kod insekticida je veći problem, jer to su pravi otrovi i tu treba biti oprezan.
 

Najnoviji postovi

Na vrh