• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

krastavac kornišon za preradu

Tu od
23 Pro 2014
Poruka
317
@Hele
Svi ti kornišoni se izvoze za Njemačku i tamo su jako zadovoljni istim. Nije ni Vertimec registrovan za papriku, pa ga opet koriste.. Uglavnom je ista karenca za krastavac, tikvu i paradajz. Problem kod bakra je jedino sto moze da se u proizvodu pojave teski metali. To moze da se desi u razvijenim zapadnim zemljama koje imaju razvijenu industriju, medjutim kod nas i ne bas. I ja sam tako razmisljao da treba glumiti inspektora i svima kazne lupati za neadekvatnu proizvodnju, ali neka se kupac spusti na nivo proizvodjaca, pa ce drugaciju pricu pricati.. Kome god je stalo da jede zdravstveno bezbjedno, taj ce otici na selo i proizvesti sebi ili ce od povjeljivih ljudi kupiti BIO povrce koje ce placati najmanje duplo skuplje.. Ovo pricam jer sam 2 godine radio paradajz iskljucivo po ekoloskim principima i nisam ga prodao ni pfening skuplje nego sto je bio u prodavnici.. Sve u svemu, ljude ne interesuje sta jedu, nego samo kako to izgleda..
 

samko

Dobro znana faca
Tu od
19 Tra 2012
Poruka
1,413
Ovdje neki spominju monsanto itd. A onda slijedeći dan se hvale kako špricaju krastavce nordoxom itd. Još mogu zamisliti kako se pridržavaju karence kod berbe kornišona.
 

qwerty

Novi član
Tu od
25 Lip 2015
Poruka
13
Pridržavanje karence možete okačiti mačku o rep, kod nas to ne pije vodu. Danas prskanje sutra berba i tako konstantno. Kupca ne interesuje koga truje i ko naknadno uzima njihove proizvode tako da mi svi želimo imati što bolju zaradu, i kupac i proizvođač. Generalno da postoji problem pri izvozu sigurno bi se i poštovala karenca, ali takav je svijet niko ne poštuje nikog kao ni samu prirodu, pa kasnije žaljenje je normalno izvod svega toga, ali to je već druga tema..
 
Tu od
23 Pro 2014
Poruka
317
@qwerty
To sam i htio kazati. Ja imam plastenik u kome radim po tradicionalnim principima, stajnjak i samo stajnjak. I mene su ljudi jedva ubijedili da od toga nema nista. Mislim da ste kompetentni da kazete nesto vise o tome, jer je Vas kraj najpoznatiji po vrhunskim prinosima kornisona. Kako znam, iz Zivinica je covjek nabrao 12 tona kornisona sa duluma.
@samko
Ako na mene ciljate, i dalje imam isto misljenje. Ono sto mi moja naivnost nije dala prihvatiti je cinjenica da ljude ne interesuje ekoloski proizvod. Tu su ozbiljni proizvodjaci kao Vi i Vama slicni da mi otvorite oci i zahvalan sam na tome.
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Tema je prošla off topic, ali vi momci sada želite uvjerit ostale kako se ne pridržavate karence ali to nije vaš problem jer tako rade drugi a prekupac ne pita. Jadno.
Karenca nema nikakve veze sa ekološkim proizvodom kao niti stajnjak.
 

Adis90

Član
Tu od
3 Tra 2010
Poruka
691
Sve se slazem sa gore napisanim,cjena odkupa je premala za kilo krastavca-odnosno proizvodjac-seljak ili grubo receno hamal-Rob radi za mizernu platu I naravno da ce se raditi na tome da.se iznese sto vise kg, a kvalitet,ma sta je to... imace farmaceutske kuce I doktori posla.
I samo cega ba 12 t. Sa 1000m2,to da je sve treca klasa bilo bi puno
 

qwerty

Novi član
Tu od
25 Lip 2015
Poruka
13
9t jesam vidio u mojoj blizini da je čovjek nabrao, ali za 12t nisam čuo.. Raspitat ću se.

Usput pitanje: Koji bi od preparata za plamenjaču bio najpogodniji u ovom posljednjem kvartalu vegetacije, jer su vremenske prilike sve lošije.
Najradije bih koristio Revus ali kako sam već naveo gore nema ga kod nas u prodaji zbog Evripske politike, tako da volio bih čuti nečije mišljenje i naravno preporuku.
 

miroslav12

Novi član
Tu od
31 Ožu 2012
Poruka
10
Evo ja sam imao 80 kg kornišona,sve prodao po 7 kn/kg (znaci mijesano), tu kolicinu sam imao na 100 sadnica
Zanima me vase misljenje jel to dobar urod/los urod?
Napomena : sadnice su puževi obrstili sa 2 tjedna, sadjene su 1 m od 2 stabla oraha (jbg to ostalo pa uzeo zemlju haha)
Navodnjavane i ponekad gnojene, spricane samo protiv plamenjače

Hvala unaprijed !
 

povrtlar1990

Član
Tu od
11 Kol 2014
Poruka
79
Ako je bio hibrid kornišona onda jad i bjeda od uroda :(n):
ako je neki domaći kornišon, tipa Pariški i sl. onda je to ok.

Inače sezona kornišona u završnoj fazi, još 2 tjedna i mislim da će kod mene završit, sad kad zahladi neće biti dobrih berbi.

Inače godina za poželjeti za kornišone, prinos iznad svih očekivanja.

Pozdrav
 

miroslav12

Novi član
Tu od
31 Ožu 2012
Poruka
10
Ljudi gdje vi nabavljate sjeme tih hibrida, trazio sam malo po netu ali bas nekih informacija i nisam nasao
niti cijene ni nista
samo opis hibrida koji su na trzistu...
I jel se isplati posadit 500 m kornisona, ima nas 4 (obitelj jel), pa predavati nekom otkupljivacu, ktc, podravka... ?
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,541
eto... Podravka došla tražit krastavce i u Karlovačku županiju...:(happy):

extra klasa 6.5, prva 5.8...pa sam drugu zaboravil kolko daju, a treća je 1.1 kunu...
fco Varaždin

i možda bi trebali nešto feferone...slatka 3.5, ljuta 5.5 kuna...

odaziv na predavanje mlak...zainteresiranih sa proizvodnju...hmm...obzirom da je to bilo sinoć, dajmo ljudima da prespavaju...ovu godinu!
 

povrtlar1990

Član
Tu od
11 Kol 2014
Poruka
79
1. klasa 4,80
2.klasa 2,50/2,60
3.klasa 0,50

Za Podravku ali preko posrednika...tako je bar kod nas :D

slatki feferon 2,50, a ljuti 4,20

Fructus plaća 1 klasu krastavaca 5,20

e da mi je bliže varaždin,hmm gdje li smjeste preradu, a gdje je proizvodnja...:icon_lol:
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,541
vjerujem da bi takva cijena za proizvođača bila i za karlovčane, ako ne i zerku niža obzirom da je do Varaždina i nazad 300 kilometara...
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
To je najlakše srediti - desetak proizvođača se skupi, plati jednome koji ima kombi prijevoz i opet su svi na dobitku. Pedeset lipa na tri tone tisuću petsto kuna - petsto gorivo i autoput ( još manje), tisuću prijevozniiku čisto.
 

adan

Član
Tu od
5 Sij 2013
Poruka
410
Krivo Jo, to je najteži dio i još kažeš desetak. Kod nas u Zagorju nemreš dva tri skupiti da nekaj odrade zajedno. Još bi rekli, ak podravka hoće njihove vugorke nek si dojde brati. No možda je u Karlovcu drugačije.
Usput, nabavila sam Majkovačku (danas stigle sjemenke) pa ako je još uvijek potreba mogu poslati.Stavi adresu u pp.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Hvala na ponudi, već sam riješila problem - poslao mi je @kornišon, i duplo više nego mi je trebalo, evo baš sam je danas posijala.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,541
u Karlovcu ni nema deset povrtlara, tek toliko da znate...:(wait):
a nas kaj nas ima, imamo kaj delati i bez krastavaca koje treba brati sa šublerom...
po dve kune mogu prodavati i hrgane, a ne sitniš...:(happy):
 

alen1982

Član
Tu od
24 Sij 2013
Poruka
45
poz novi sam u sadnji kornisona pa ako moze netko ukratko da mi objasni samo.Napravio sam rede i zategao mrezu e sad me zanima od mreze jeli ide prvo sistem kap po kap da se stavlja uza samu mrezu pa sadnica ili obrnuto mreza sadnica pa navodnjavanje
 
Na vrh