• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

krastavac kornišon za preradu

icerepin

Član
Tu od
5 Tra 2009
Poruka
66
Neka se jave proizvođači kornišona krastavca koji imaju veća iskustva u proiuzvodnji
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Slabo ćeš ovdje naći nekoga s nekim iskustvom. Povrćari su toliko zauzeti sami sobom da ne stignu na forum :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
 
D

danijel028

Guest
Ja sadim krastavce al nemam baš neka posebna iskustva jer sam prošle godine krenuo sa tim.
Posadio sam 400 metara i došla mi neka bolest i sve ošlo k vragu nakom 3 tjedna branja!
Ove godine idem probat ponovo! nadam se da bude dobro!
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Kak je izgledala ta bolest. Krastavac ti je jako osjetljiva biljka. Redovno je potrebno svakih 7 dana vršiti zaštitu od plamenjače, pepelnice, lisnih uši, bijele mušice....
 
D

danijel028

Guest
samo se list počeo motati i na kraju se sve osušilo.
A i ja sam početnik i nisam znao čime zaštititi a pošto se bere svaki dan bojao sam se koristiti neka jaka sredstva!
Sad imam ovaj forum pa ako bude frke ja pitam za savjet!
 
V

velaM

Guest
Pozdrav svima
navratih malo kao rekreativac odnosno sadim povrće ono za svoju upotrebu /nije namjera masovne proizvodnje a razlog je bio potraga za objašnjenjem oko bolesti krastavaca ,konkretno sušenje listova .Pa kad sam već tu da se registriram možda nekad i naletim na korisno .Evo recimo pročitah da krastavac ne treba soliti jer se time umanjuje njegova energetska vrijednost i korisnost ..Meni jest novo
Hvala
 
S

SALEHR

Guest
danijel028 kaže:
Ja sadim krastavce al nemam baš neka posebna iskustva jer sam prošle godine krenuo sa tim.
Posadio sam 400 metara i došla mi neka bolest i sve ošlo k vragu nakom 3 tjedna branja!
Ove godine idem probat ponovo! nadam se da bude dobro!


Mospilan kao insekticid - karenca 3 dana za krastavce

Aliette kao fungicid - karenca 3 dana za krastavce
 
D

danijel028

Guest
SALEHR kaže:
danijel028 kaže:
Ja sadim krastavce al nemam baš neka posebna iskustva jer sam prošle godine krenuo sa tim.
Posadio sam 400 metara i došla mi neka bolest i sve ošlo k vragu nakom 3 tjedna branja!
Ove godine idem probat ponovo! nadam se da bude dobro!


Mospilan kao insekticid - karenca 3 dana za krastavce

Aliette kao fungicid - karenca 3 dana za krastavce
Hvala na savjetu!! Do sada sam kao insekticid koristio King!! Probat ču sa Mospilanom. Hvala još jednom!!
 
S

SALEHR

Guest
Dobar je i King ali u vrijeme berbe mu je duga karenca.
Kao fungicid može ići i Quadris i ima isto 3 dana karencu na krastavcima.
 

kiraj

Član
Tu od
13 Ožu 2009
Poruka
303
Da pitam ,da li ima koga ko radi krastavac za seme.Nekad sam radio proizvodnju za Oranicu iz Osjeka i za Podravku,te Semenarnu a sada za Agrocoop i Bioprodukt.Zanimljiva proizvodnja samo što nisam nigde video savremenu mašinu za odvajanje semena pa još radim sa jednom koju smo sami pravili.Evo i jednog videa od letos[youtube:3gb4xesy]nIER9j2HSyg[/youtube:3gb4xesy]
 

icerepin

Član
Tu od
5 Tra 2009
Poruka
66
kiraj kaže:
Da pitam ,da li ima koga ko radi krastavac za seme.Nekad sam radio proizvodnju za Oranicu iz Osjeka i za Podravku,te Semenarnu a sada za Agrocoop i Bioprodukt.Zanimljiva proizvodnja samo što nisam nigde video savremenu mašinu za odvajanje semena pa još radim sa jednom koju smo sami pravili.Evo i jednog videa od letos[youtube:jhfmdav0]nIER9j2HSyg[/youtube:jhfmdav0]


super ti je ova mašinica: nego koliko ti je isplativa ta proizvodnja i da li plačaju ili ne?????
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
ja imam dosta iskustva o sadnji krastavaca kornišona,pa ako nekoga zanima šta i kako,slobodno pitajte.
 

adviser

Član
Tu od
23 Lis 2009
Poruka
148
SALEHR kaže:
danijel028 kaže:
Ja sadim krastavce al nemam baš neka posebna iskustva jer sam prošle godine krenuo sa tim.
Posadio sam 400 metara i došla mi neka bolest i sve ošlo k vragu nakom 3 tjedna branja!
Ove godine idem probat ponovo! nadam se da bude dobro!


Mospilan kao insekticid - karenca 3 dana za krastavce

Aliette kao fungicid - karenca 3 dana za krastavce

probaj i Quadris ako ga dobiješ dobro djeluje protiv pepelnice a za uši ACTARA
 

seljačić

Aktivni član
Tu od
8 Velj 2009
Poruka
2,155
dane001 kaže:
ja imam dosta iskustva o sadnji krastavaca kornišona,pa ako nekoga zanima šta i kako,slobodno pitajte.


mene zanima dosta toga o kornišonima.

mi (rođak i ja) smo ove godine krenuli sa proizvodnjom kornišona,i posadili smo 2200 metara (gredice). sad udaramo stupove i za koji dan postavljamo mrežu.

od zadruge smo dobili malč foliju bez rupa i to je najveća glupost za sada. pa zar nema folije sa rupama razmaka tih 20 do 25 cm? ako ima koja je cijena te malč folije u Hrvatskoj? Ove godine se učimo ali slijedeće godine ćemo drugačije raditi.

mi još neznamo šta nas čeka pa daj koji savjet da neidemo "grlom u jagode".
 
R

rule

Guest
ljudi zanima me moze li se kornison uzgajat samo na malc foliji bez stupova i mreze
 

seljačić

Aktivni član
Tu od
8 Velj 2009
Poruka
2,155
rule kaže:
ljudi zanima me moze li se kornison uzgajat samo na malc foliji bez stupova i mreze


može ali je berba,njega, i sam uzgoj kao i prinos manji i otežan
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
seljačić kaže:
dane001 kaže:
ja imam dosta iskustva o sadnji krastavaca kornišona,pa ako nekoga zanima šta i kako,slobodno pitajte.


mene zanima dosta toga o kornišonima.

mi (rođak i ja) smo ove godine krenuli sa proizvodnjom kornišona,i posadili smo 2200 metara (gredice). sad udaramo stupove i za koji dan postavljamo mrežu.

od zadruge smo dobili malč foliju bez rupa i to je najveća glupost za sada. pa zar nema folije sa rupama razmaka tih 20 do 25 cm? ako ima koja je cijena te malč folije u Hrvatskoj? Ove godine se učimo ali slijedeće godine ćemo drugačije raditi.

mi još neznamo šta nas čeka pa daj koji savjet da neidemo "grlom u jagode".

e ovako,folija sa rupama ti nije uopće potrebna,napraviš si jedan T komad i na njega navariš tri kratka komada od okrugle cijevi,malo ga nabrusiš na krajevima i kad lupiš po foliji odma probušiš najlon i napraviš tri rupe odjednom i piči,a cijevi navariš tako da ti budu tako dugačke koliko i rupa treba biti duboka,ali ti si već posadio pa to napravi za nagodinu. sa bakrom štitiš do cvatnje,ridomil ili nešto drugo a nakon toga,poslije svake veće kiše obavezno prskati protiv plemenjače ili jednom tjedno ako nema kiše jer narastu listovi koji nisu zaštičeni. morat čete promjeniti puno sredstava za prskanje što se tiče plemenjače jer ime negdje više manje 20 prskanja tokom godine a s nijednim sredstvom nesmijete više od tri puta prskati. zatim kad se pojave uši ja koristim Calipso koji je najbolje sredstvo za sve uši i grinje,ali je karenca malo duža pa pripaziti na to ako čete jesti krastavce,king i ostali kontaktni neće puno pomoći,samo sistemik. možda se pojavi pauk,najbolji lijek je Vertimec ali i jako otrovan,dobro se zaštititi i ne ići u nasad 24 sata nakon prskanja. prihrana preko sustava za navodnjavanje svakih deset dana određena količina polifida(ovisi koji čete koristiti) u određenu količinu vode,i svaka tri do četiri dana prihrana sa polifidima preko lista(to možete mješati sa zaštitom da neprskate dva puta),i ne prskati sa vodom iz vodovoda ako je moguće,ako ne,onda neka odstoji sat dva da klor izlapi i da se ugrije. to je uglavnom to,ako gdje zapne,pitajte. i naravno voda,bez navodnjavanja ništa,na tu količinu trebat će vam i do 4000 L vode dnevno minimum.
 

seljačić

Aktivni član
Tu od
8 Velj 2009
Poruka
2,155
dane001 kaže:
seljačić kaže:
dane001 kaže:
ja imam dosta iskustva o sadnji krastavaca kornišona,pa ako nekoga zanima šta i kako,slobodno pitajte.


mene zanima dosta toga o kornišonima.

mi (rođak i ja) smo ove godine krenuli sa proizvodnjom kornišona,i posadili smo 2200 metara (gredice). sad udaramo stupove i za koji dan postavljamo mrežu.

od zadruge smo dobili malč foliju bez rupa i to je najveća glupost za sada. pa zar nema folije sa rupama razmaka tih 20 do 25 cm? ako ima koja je cijena te malč folije u Hrvatskoj? Ove godine se učimo ali slijedeće godine ćemo drugačije raditi.

mi još neznamo šta nas čeka pa daj koji savjet da neidemo "grlom u jagode".

e ovako,folija sa rupama ti nije uopće potrebna,napraviš si jedan T komad i na njega navariš tri kratka komada od okrugle cijevi,malo ga nabrusiš na krajevima i kad lupiš po foliji odma probušiš najlon i napraviš tri rupe odjednom i piči,a cijevi navariš tako da ti budu tako dugačke koliko i rupa treba biti duboka,ali ti si već posadio pa to napravi za nagodinu. sa bakrom štitiš do cvatnje,ridomil ili nešto drugo a nakon toga,poslije svake veće kiše obavezno prskati protiv plemenjače ili jednom tjedno ako nema kiše jer narastu listovi koji nisu zaštičeni. morat čete promjeniti puno sredstava za prskanje što se tiče plemenjače jer ime negdje više manje 20 prskanja tokom godine a s nijednim sredstvom nesmijete više od tri puta prskati. zatim kad se pojave uši ja koristim Calipso koji je najbolje sredstvo za sve uši i grinje,ali je karenca malo duža pa pripaziti na to ako čete jesti krastavce,king i ostali kontaktni neće puno pomoći,samo sistemik. možda se pojavi pauk,najbolji lijek je Vertimec ali i jako otrovan,dobro se zaštititi i ne ići u nasad 24 sata nakon prskanja. prihrana preko sustava za navodnjavanje svakih deset dana određena količina polifida(ovisi koji čete koristiti) u određenu količinu vode,i svaka tri do četiri dana prihrana sa polifidima preko lista(to možete mješati sa zaštitom da neprskate dva puta),i ne prskati sa vodom iz vodovoda ako je moguće,ako ne,onda neka odstoji sat dva da klor izlapi i da se ugrije. to je uglavnom to,ako gdje zapne,pitajte. i naravno voda,bez navodnjavanja ništa,na tu količinu trebat će vam i do 4000 L vode dnevno minimum.


hvala na javljanju.

evo prije pola sata smo došli sa polja.oštrili smo stupce. za prskanje protiv plemenjače smo se spremili,leđni atomizer i dosta sredstava. Parcela je nekih 200 metara od rijeke Une pa su nam svi rekli da je plemenjača naš najveći neprijatelj.Bunar smo iskopali a pripremili smo 4 bačve sa po 1000 litara.Ako zafali vode Una je tu pa ćemo pumpati.

Šta se folije sa rupama tiče,imali smo problem jer nam je crijevo za navodnjavanje bilo prepreka pošto smo ga polegli sa folijom po sredini a nismo znali da će nam smetati kad budemo rupe bušili,sad imamo oko 40 mjesta koje moramo prespojiti jer smo načeli crijevo :evil: .

Reci mi šta misliš o sjemenu CRISPINA F1?

pozz
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
trebali ste pustiti malo vode pa bi se crijevo nadulo i puno bolje bi se vidjelo. što se tiče sjemena,najboje se do sada pokazao Ajax i to večina i sadi zbog dobrih svojstava i prinosa,ali ima sada navodno i nešto bolje a zove se Motiva,ja posadio jednu karticu za probu,više od duplo je skuplje sjeme ali navodno i 50 posto veći prinosi,bumo vidjeli. i još nešto, dobar prinos je ako na 100 metara uberete jednu tonu,sve ispod je znak da nešto nije bilo kako treba. ako niste još nije kasno i da si posadite dva ili tri reda kukuruza okolo nasada,puno će pomoći kad dođu vjetrovi,pogotovo na sjevernoj strani.
 

Najnoviji postovi

Na vrh