• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Krava se neda musti

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
mirela kaže:
pozdrav trebam pod hitno pomoc kravu smo uzeli kao mladu junicu od 5 mjeseci hranili pripremali sve bilo ok svekar joj vime masirao kao priprema za muzu da ne bude skakljiva i da se privikne nije bilo nikakvih ama bas nikakvih problema mirna bila kao janje e sad prije 7 dana dolazi telenje veterinr kaze tele zaglavilo (napominjem prvotelka je )na silu tele čupaj van tako da je krava 2 puta padala na prednje noge a telila se stojeci ok otelila se tele nekih 24 sata nije htjelo na noge sve s,o pokusavali ali jednostavno nece e tele ustalo pocelo sati nije problem ne brani se teletu svremena na vrijeme digne nogu ali lagano dok tele sasne ja uspijem ukrasti 0:5 -1 mlijeka al jel primjetila da sam dole udara mlijeko nadolazi tele nemoze sve posati tako da vime pocinje da se pali sve je crveno al ona neda nama prici ubi i prednjim i zadnjim nogama aparat za muzu nikako neda ubi sve strga tako da su i sisaljke joj se pod nogama nasle pokusavali smo i vezati i svasta nesto al ne ide ubi molim za vas savjet sta da radimooo hvala

kupi permamas mast protiv upala, litrenka dođe oko 150kn, ima kod svakog veterinara
ima neugodan miris pa stavi vrečicu na ruku kad mažeš vime, i ne šparaj sa tom masti, i polako če vime splasnuti tj nestat če upala, ne utječe na mlječnost :D

njoj je vime tvrdo i to ju boli zato sve ubija pred sobom, trebalo se je več počet mazat sa tom masti kad se je primjetilo da naotiče vime i prije telenja

ima svakakvih caka kako se snači kod dojenja i sačuvat svoje organe od lomova, u principu ako ste ju prije naučili milovat po vimenu da se na to navikne, kako to da niste primjetili da je vime jako tvrdo tj upaljeno ( ne mora uvijek bit crveno), to onaj koji doja mora znat na opip da li je vime puno mlijeka ili tvrdo od upale
na taj dio obratit pozornost, jer inače budete letili po štali ko šmrklji

ne puštaj tele pod kravu, nauči ju da ju vi muzete a ne tele jer tele vuče iz najviše dvije sise i tu se jako brzo vime izdeformira i u principu nema neke bog zna kakve proizvodnje

eto ako sam šta pomogao

brnjica, prišarafit nos, i svaki put kad oče dignit nogu još jače prišarafi po nosu i to če joj bit veča okupacija neg vime
 
M

mirela

Guest
ovako mozda malo pogresno shvaceno kupili smo je bila je fakticki jos tele a poslije kad je ostala stevena ovo joj je prvo tele znaci u toku stevenosti smo je trljali po vimene kontajuci kao da je priviknemo bas zbog muze da nebi bilo problema madutim sad dok je tele kod nje nije problem da se ali samo rucno muzti ali dok je tele kraj nje dok se tele makne ubi a aparat za muzu dok vidi uzbuna jos gore a zasto svaki put kad je treba musti da stavljam tele pored nje i to moram rucno a imam aparat znaci trebam savjet kako je primiriti i naviknuti na muzu aparatom i to bez teleta hvala
 
M

mirela

Guest
hehe za mene vrijedi ona tipicna 100%bosanka hehe malo sam kasnije skontala ipak hvala :lol: :lol:
 

Mike

Član
Tu od
6 Sij 2009
Poruka
969
mirela kaže:
ovako mozda malo pogresno shvaceno kupili smo je bila je fakticki jos tele a poslije kad je ostala stevena ovo joj je prvo tele znaci u toku stevenosti smo je trljali po vimene kontajuci kao da je priviknemo bas zbog muze da nebi bilo problema madutim sad dok je tele kod nje nije problem da se ali samo rucno muzti ali dok je tele kraj nje dok se tele makne ubi a aparat za muzu dok vidi uzbuna jos gore a zasto svaki put kad je treba musti da stavljam tele pored nje i to moram rucno a imam aparat znaci trebam savjet kako je primiriti i naviknuti na muzu aparatom i to bez teleta hvala

sam vi nju prišarafite par dana bude se ona smirila...nevjerujem baš da je ona tak zločesta kad tele pusti,nju više muči upala pa ju to boli,zbog toga se rita :!:
sam za noge privezati neko uže otraga da nemre da te opali i napred nešto da nema prostora za manevriranje i tak par dana dok joj se upala ne smiri i vjerujem da se bude smirila :scratch
također nebi preporučil da daješ teletu da sisa iz ovih razloga kaj je bogec navel,a i lakše je teletu dati dudu nego se daviti još i z njim i s kravom a i ovak uvijek znaš točno koliko je tele posisalo tak da se nemre dogoditi da ti se prenasisa i da vidiš onda proljeva i sličnih radosti,a takve radosti koštaju :scratch ...svi znamo kakve veterinari imaju tarife :evil:
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
PERMAMAS od litru košta 178 kn kod nas, sad neki dan sa ju kupil, ja također preporučam tu mast jer je najbolje i stvarno pomaže :!: :!: :!:
Bogec kaj se duriš, pak meni to baš lepo diši :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: več sam mislil probati :D , ja too na ruku i samo trljaj,kakve rukavice, istina cijelu noč mi smrdi na ruci, al nema veze, treba dobro umasirati da uđe u kožu ;)
 

grabik

Član
Tu od
12 Pro 2008
Poruka
149
mirela kaže:
pozdrav trebam pod hitno pomoc kravu smo uzeli kao mladu junicu od 5 mjeseci hranili pripremali sve bilo ok svekar joj vime masirao kao priprema za muzu da ne bude skakljiva i da se privikne nije bilo nikakvih ama bas nikakvih problema mirna bila kao janje e sad prije 7 dana dolazi telenje veterinr kaze tele zaglavilo (napominjem prvotelka je )na silu tele čupaj van tako da je krava 2 puta padala na prednje noge a telila se stojeci ok otelila se tele nekih 24 sata nije htjelo na noge sve s,o pokusavali ali jednostavno nece e tele ustalo pocelo sati nije problem ne brani se teletu svremena na vrijeme digne nogu ali lagano dok tele sasne ja uspijem ukrasti 0:5 -1 mlijeka al jel primjetila da sam dole udara mlijeko nadolazi tele nemoze sve posati tako da vime pocinje da se pali sve je crveno al ona neda nama prici ubi i prednjim i zadnjim nogama aparat za muzu nikako neda ubi sve strga tako da su i sisaljke joj se pod nogama nasle pokusavali smo i vezati i svasta nesto al ne ide ubi molim za vas savjet sta da radimooo hvala

Koliko ja znam ovdje(ja isto radim) cim se krava/junica oteli tele sklone od krave cak ne daju ni da ga polize i odmah se muze strojno u prijasnjim postovima imas nacine kako se to radi ,ako dopustis da se razvije mastitis normalno da ce jos vise da se rita jer ju vime boli.
 
M

mirela

Guest
e ovako ljudi stanje je isto dok je tele kraj nje da se musti tako da smo ja i moj mali vole hehe :lol: sklopili ugovor njegove su dvije cice a moje dvije :lol: :lol: :lol: :lol: on sam nemoze pojesti sve pa tako moram mu sad za sad pomoci ona mama krava i dalje ne dozvoljava ni aparat ni meni bez teleta ma ni blizu nje ono sto je cudno jedan prijatelj nam je rekao ako je upala vimena u pitanju ako ostaje otisak prsta u vimenu kad stisnes i to je bilo u pocetku e sad toga nema kad pustamo tele vime je nabreklo i tvrdo onako ja kad gledam puno mlijeka e kad ja i vole odradimo posao vime je onda mlitavo i mekahno e sad bio veterinar i kaze krava ima mastitis ili kak se ves zove al nista nije strasno kao nije to nista :scratch :scratch :scratch e sad ko je ovde vole :scratch :scratch :scratch ja i muz smo se dogovorili necemo krave vise uznemiravati dok tele sasne zbog mlijeka jer smo se uvjerili dok je vezemo i na silu aparatom muzemo neda mlijeko odnosno sve ustegne vjerovatno zbog stresa tako dok vole jede nek ide tako a postije :twisted: tesko njoj budemo vidjeli ko je gazda za sad pozdrav vama svima
 
V

vla

Guest
Kolege Farmeri,
Posto ste mi puno pomogli u resavanju problema, evo saveta koji sam nedavno dobio.
Treba raditi prema preporukama Dr Bogeca: Kvalitetno muzno grlo se samostalno uzgaja i stvara.
Za pravilno formiranje vimena kod junica i kasnije lake muze u praksi nekih zemalja se radi svakodnevna masaza vimena junice, od 5 pa do 8 meseca steonosti, a prekida se 20-30 dana pre teljenja, da ne bi doslo do prevremenog lucenja mleka. Time se junica privikava na procedure prilikom buduce muznje i vime priprema za veliku proizvodnju mleka.
 
B

brundalo

Guest
Evo van jos jedan savjet kako smirit blago da bi se dalo musti. Blagu se na glavu natakne crna vreca (ne plasticna da se ne ugusi) da ne vidi nista i par dana se tako muze. Pali i kod ovaca i kod koza...ne znan zasto ne bi i kod krave :lol: :)
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
brundalo kaže:
Evo van jos jedan savjet kako smirit blago da bi se dalo musti. Blagu se na glavu natakne crna vreca (ne plasticna da se ne ugusi) da ne vidi nista i par dana se tako muze. Pali i kod ovaca i kod koza...ne znan zasto ne bi i kod krave :lol: :)

vreča se meče na glavu bikovima kad ih se proda pa ih se vodi na vagu, jer oče bikovi poludit pa vjeruj mi bik može satrat čovjeka sa zemljom kad poludi.
ali oni koji znaju baratat s bikovima rijetko se sreču sa tako extremnim situacijama

ako bi kravi metao vreču može se desit to da če se bojat cjelog života jer osjeti miris i osjeti da ju netko doji a bespomočna je tj ne vidi šta se događa, to je gorje neg da me prikelji jednom na zid, jer ovak če me svaki put prikeljit :shock:
 

Mike

Član
Tu od
6 Sij 2009
Poruka
969
bogec kaže:
vreča se meče na glavu bikovima kad ih se proda pa ih se vodi na vagu, jer oče bikovi poludit pa vjeruj mi bik može satrat čovjeka sa zemljom kad poludi.
ali oni koji znaju baratat s bikovima rijetko se sreču sa tako extremnim situacijama
:lol: :lol: :lol: tu si u pravu,ali najde se gdagod i koji "biser",ali sve se to dosta uspješno rješava :mrgreen: :mrgreen:
postoji jedan mali trik s kojim uz pravilnu upotrebu svaki malo bistriji čovjek može sam srušiti na zemlju bilo bika bilo kravu s pol snage :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
 
B

bok123

Guest
:lol: :lol: :lol: tu si u pravu,ali najde se gdagod i koji "biser",ali sve se to dosta uspješno rješava :mrgreen: :mrgreen:
postoji jedan mali trik s kojim uz pravilnu upotrebu svaki malo bistriji čovjek može sam srušiti na zemlju bilo bika bilo kravu s pol snage :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:[/quote]

Ajd da čujemo, koji trik.
 

Mike

Član
Tu od
6 Sij 2009
Poruka
969
heh morem ti reči nije bed al je stvar u izvedbi :lol:
ide vrlo jednostavno,stavi se jedno uže na zamku kravi ili biku u usta (za donju čeljust,pazi da ne prime jezik,on mora biti slobodan)i to se dobro pritegne i vodiš ga ko pesa :mrgreen: :mrgreen: ...ako krene sam se zamotaj iza njega i ne puštaj...automatski mu vučeš glavu dolje prema zemlji i ak on i dalje vuče zabije mu se njuška u zemlju i pada dolje naglavce(ovo baš ne preporučam,samo u krajnjoj nuždi jer može doći do ozbiljnijih povreda životinje)...al ako nema druge ovaj način 100% radi,nebude životinja pobjegla 8)
 

cika Mato

Član
Tu od
10 Stu 2008
Poruka
155
to je jedan način kako se vodi bik alja imam još bolji
kada smo jedne godine kupili bika od tetka koji stanuje u istom selu nekoliko kuća od mene probali bika ,moram navest nikad nije išao van,uvesti u prikolicu da ga dovezemo kao gospodina ali bik kao bik neće te samo posvom.probali sve živo i neče u prikolicu da si bog nego svežemo ga za traktor i vid s traktorom jau trktoru vozim a tetak i tata teraju i nema da neide jel traktor ga vuče
poslije ga izvodi iz štale u štriku i ide kao janje koje se na to nauči
 
M

mirela

Guest
:lol: :lol: :lol: :lol: hehe e sad vi meni recite tema je krava se neda musti a vi o biku :lol: :lol: :lol: :lol: e sad mi recite kako tog bika pomusti ako neda :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: hehe malo sale bez zamjerke
 

Mike

Član
Tu od
6 Sij 2009
Poruka
969
mirela kaže:
:lol: :lol: :lol: :lol: hehe e sad vi meni recite tema je krava se neda musti a vi o biku :lol: :lol: :lol: e sad mi recite kako tog bika pomusti ako neda :lol: :lol: :lol: hehe malo sale bez zamjerke

:lol: :lol: :lol: jes,da ,otišli smo malo mimo teme,no ovo se sve može primjeniti i na krave,pogotovo dok se izvode van.
Većina krava je jako blesava dok se prvi put vode iz štale van,a svaka mora jedanput i to proći. :mrgreen: :lol:

No daj reci jel imaš kakvog napredka u međuvremenu sa ovom svojom "mamom kravom"? :roll: :mrgreen:
 
M

mirela

Guest
ma salila sam se malo nije problem ovako moja mama krava uvjek isto malo sasvim malo se opustila sad da muzu da je za vime pipa :lol: :lol: :lol: zna ona sta joj treba meni jos bez teleta neda ni blizu al ja ono tele pustim pa sa njim pomalo kradem dok je opustena a necemo je sad muciti zbog teleta jer smo se uvjerili sto je vise silimo ona vise usteze mlijeko neka ovako dok tele sisa a poslijecemo vidjeti ko je gazda :lol: :lol: :lol: veliki pozdrav
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
mirela kaže:
ma salila sam se malo nije problem ovako moja mama krava uvjek isto malo sasvim malo se opustila sad da muzu da je za vime pipa :lol: :lol: :lol: zna ona sta joj treba meni jos bez teleta neda ni blizu al ja ono tele pustim pa sa njim pomalo kradem dok je opustena a necemo je sad muciti zbog teleta jer smo se uvjerili sto je vise silimo ona vise usteze mlijeko neka ovako dok tele sisa a poslijecemo vidjeti ko je gazda :lol: :lol: :lol: veliki pozdrav

sada je ona gazda :!: sad i mislim zauvijek, obrazloženje;nije naučena na muzilicu, ne pušta mlijeko u tom slučaju, ako če i puštat dio če ostajat, mastits, mlječnost ne veča od 7-8 litara na podoj, uglavnom prodaj to, ako do sad niste zavladali njome ni nečete
ovo popuštanje pod izlikom teleta ne pali , krava je životnja, a vi niste zavladali njome, tako da ona vlada a vama radi velike probleme
to se je trabalo riještit, milom ili silom, nikakvim teletom i krađom mlijeka, nažalost to je tako
 
M

mirela

Guest
:scratch :scratch vjerujem ti da je tako al nam nesto nije jasno ono da teletu i da muzu muz joj i prilazi i za vime dira umiri se nije problem njega se kao i boji mislim jako je ostar prema njoj tako da sa njim zna ko je gazda ali mene ne podnosi zasto :?: :?: ja dok joj krenem pocinje da frkti i priprema se volovski da me doceka :cry: :cry: i ako sam ja milostivija prema njoj tepam joj pricam joj ali :twisted: :twisted: isto valjda joj ta moja ljubav ne prija :cry: al i muz i ja smo se dogovorili sacekacemo zao nam teleta sad da to prodajemo vjerujem da biih razdvojili a mi to nebi tako dok vole namiri 3 mjeseca njega prodajemo a i ona ako nastavi tako neceka je nista drugo nego pijaca a sta cu zao mi je ipak smo je mi hranili i pripremali ali........sta da se radi
 

gmiža

Član
Tu od
19 Kol 2007
Poruka
410
Ne bude se ona nikad umirila, a da se možda muža boji to može biti ali i veliki problem jer može poćet stezat mlijeko i bude dobila mastitis i opet još veći problem.
Mi smo imali jednom drugčiji sličaj, dok je bila junica i nije se otelila nije se dala niti pipnuti za vime a kad se otelila koda je grom udaril u nju- ko bebe, druga životinja: pa sad ti znaj do čega je to :roll:
 

Najnoviji postovi

Na vrh