• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Krava se neda musti

M

mirela

Guest
vjerujem da je to sve tako zao mi je jedino sto smo je mi pripremali al haj ono opet samo je sad jedna htjeli smo je za sebe al sad opet problem al sad sa volom znaci njemu je danas 17 dana do sad kod sisanja nije bilo problema dok ga pustimo pod kravu odma se hvata vimena i jede medutim od juce kad ga pustimo otrci i samo njusi vime treba mu ponekad i 3-4 min.da pocne sati kao da mu nesto ne prija mi recimo kad ga pustimo muz ga drzi a ja perem vime znaci nije problem u higijeni e sad sta mu jekog vraga :scratch :scratch :scratch :scratch :scratch
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
jesi sigurna da nije mastitis?jer ako je vime upaljeno ni mlijeko nije baš fino... :|
 
M

mirela

Guest
vjerujem da nije upocetku je bilo i upale i malo al sad je vime skroz meko i mlijeko kod muze ide ok ono vime bude nabreklo prije muze i dojenja ali posle toga jesasvim meko i mlitavo neznam sve me vise i vise ovo zabrinjava :scratch
 
M

mirela

Guest
ljudi opet ja e ovako trebam sto prije vasu pomoc kupili smo ritulju ali :scratch :scratch nemamo pojma kako ono cudo da stavimo ili kako se koristi pa vas molim ako neko moze u detaljima da nam objasni trazili smo po internetu ali nigdje nema nikakvo uputstvo zato vas molim pomozite
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
mirela kaže:
ljudi opet ja e ovako trebam sto prije vasu pomoc kupili smo ritulju ali :scratch :scratch nemamo pojma kako ono cudo da stavimo ili kako se koristi pa vas molim ako neko moze u detaljima da nam objasni trazili smo po internetu ali nigdje nema nikakvo uputstvo zato vas molim pomozite


Sutra češ dobiti slike i objašnjenja od mene, poslikat ču kako to izgleda na jednoj mojoj kravi (samo za pokaz :mrgreen: ) pa češ odmah sve shvatiti :D
 
M

mirela

Guest
bicu ti jako zahvalna ako ih posaljes jer veceras je bila prava ludnica u stali stvarno nije normalna ova moja mama krava :evil: veceras je i mene vjerujte nenormalno razbjesnila nemozemo skuziti nikako kako da stavimo ono cudo od ritulje a kontamo blizi se period kad treba uskoro opet da vodi znaci moramo lagano tele odbiti od nje i poceti lagano muzti strojem al neda i neda ubi svezemo prednju nogu i dignemo u zrak dzaba covjece ko da je konj a ne krava sva jasla napred razvalila skacuci na 3 noge pruzamo joj jos sad sansu a ona nece ono cega se najvise bojim da ce na kraju zavrsiti u mesnici :( jer ovakvu je nece niko kupit a mi je necemo moci na ovaj nacin zadrzat zato vas molim pomozite jos samo malo
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
gdje je brnjica :!:
na nos s njom, i razapet ju, kad se pokuša pomaknit maznit po nosu

proces sljedeči, štrik oko rogova napet na jednu stranu, brnjicu na drugu stranu, ne smije bit lufta ni centimetra, nos je napet ko žica na tamburi, i jeadn šarafa nos, a kad se pokuša maknit , maznit da vidi sve zvijezde, pa da vidiš kad joj nos bude veči problem od vimena

uglavnom kod takvih krava se njoj ne smije dat ni 1% na volju jer je ona ta koja vama gospodari u tom slučaju

mjere jesu drastične, ali u pitanju je vi ili ona, pametniji popušta (a u ovom slučaju to niste vi)

drugi potez, druga osoba prefrkne rep preko leđa a drugom rukom nategne flam, to je na zadnjoj nozi s prednje strane kao pazuh u predjelu između noge i vimena, tu se dobro može primit i potegnit gore rukom
 
M

mirela

Guest
pa cek sad kad si objasniohvala ti skontala sam al sad se pitam pa zar tako nece spasti odnosno skliznut dole ta ritulja a to oko repa vec mi je neko savjetovo pa te molim ne kontam opet ako nategnemo rep ravno preko kicme zar ne postoji opasnost od pucanja kicme ili se pak taj repzategne ali na stranu preko buta molim te da mi malo detaljnije objasnis bicu ti jako zahvalna jer ja je se vec bojim
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
mirela kaže:
pa cek sad kad si objasniohvala ti skontala sam al sad se pitam pa zar tako nece spasti odnosno skliznut dole ta ritulja a to oko repa vec mi je neko savjetovo pa te molim ne kontam opet ako nategnemo rep ravno preko kicme zar ne postoji opasnost od pucanja kicme ili se pak taj repzategne ali na stranu preko buta molim te da mi malo detaljnije objasnis bicu ti jako zahvalna jer ja je se vec bojim

ja nisam objašnjavao ništa oko te sprave tzv ritulje, ja sam objašnjavao ručni rad bez sprave za rep

ovako uzmi rep u ruke i ne dizat ga upravno nego odi pokraj tijela oko buta prema kičmi, kad dođeš do leđa potegni preko na drugu stranu, radiš kružni potez

nema trganja kičme, ma znaš kako krava maše repom, samo ti napraviš tako da bi napravila krug a ne tamo vamo kak krava maše
krava maše lijevo desno, ako stojiš gledajuči odozada desno onda prefrkni lijevi krug tj da tebi dođe vrh repa, uvijek frčeš prema sebi

evo slike i po njoj se ravnaj, ti stojiš kod crnog teleta, primiš ovaj rep koji maše i kreneš prema suprotnom butu tj lijevom i prebaciš uz tjelo preko kičme na svoju stranu i napneš, a flam ti je ovaj dio gdje se spaja trbuh, noga a ispod bi bilo vime, ali ovo na slici je BIK, da nebi neko pitao a gdje je vime

 
M

mirela

Guest
e ja sam ti ono tipicna bosanka 100% :lol: :lol: ja skontala nesto lijevo a ujutro ako bog da odma isprobavamo tvoju tematiku pa ti javim kak je bilo puno ti hvala na savjetu jos se samo nadam da ce upaliti kod ove nase krave :twisted: i imas pohvalu od moga muza kaze da je bik jako dobar odnosno tovan hvala ti puno
 
M

mirela

Guest
a izvini mislim da sam negdje procitala na taj nacin se kravi kao paralizuje kicma odnosno oduzmu joj se kao sve noge tako da nema vise mogucnost da se mice odnosno rita dali je to tacno jel vidim da imas iskustva sa tim
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
mirela kaže:
e ja sam ti ono tipicna bosanka 100% :lol: :lol: ja skontala nesto lijevo a ujutro ako bog da odma isprobavamo tvoju tematiku pa ti javim kak je bilo puno ti hvala na savjetu jos se samo nadam da ce upaliti kod ove nase krave :twisted: i imas pohvalu od moga muza kaze da je bik jako dobar odnosno tovan hvala ti puno

ajd javi mi ,a ako nečeš znat budem poslikao baš sa čovjekom da se vidi položaj svega, i u pravilu je krava mirna i mužnja se može obavit, isprobaj pa javi

nema paraliziranja u smislu da je krava oduzeta u kliničkom smislu :!: ona je sputana tj takvim radnjama se životinja instiktivno smiri jer nezna šta se događa, ništa ju ne boli ali je u neprirodnom položaju pa je malo zbunjena, a na njeno micanje vi reagirate svojim micanjem repa , flama i brnjice

vjeruj mi bolje je to nego da tebi ili mužu strga ruku ili skoči na nekoga i strga kičmu, naučit če se ona reda

hvala za pohvalu, to je bio bik rudy :D u glavnoj pokaznoj ulozi :D
 
M

mirela

Guest
ok puno ti hvala na pomoci ujutro odma stupamo na snagu ja i muz i isprobavamo ako ne bude islo javim ti puno hvala :D
 

cika Mato

Član
Tu od
10 Stu 2008
Poruka
155
ovak ja imam potpuno drugačiju situaciju u svojoj staji dvije krave koje su mirne kao bubice ujutro kad dođem u štalu pod njima bude mrlja mlijeka a na večer im curi mlijeko iz vimena nekih 15 min prije vremena mužnje
pa šta da radim :scratch :?:
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
cika Mato kaže:
ovak ja imam potpuno drugačiju situaciju u svojoj staji dvije krave koje su mirne kao bubice ujutro kad dođem u štalu pod njima bude mrlja mlijeka a na večer im curi mlijeko iz vimena nekih 15 min prije vremena mužnje
pa šta da radim :scratch :?:

Izgleda da su krave jako mekane podoje, odnosno jako lagano ispuste mlijeko, još k tomu ak imaju i malo veče količine mlijeka, onda curi prije mužnje, a i preko noći kad leži stska si vime i također curi, imam i ja takav slučaj doma, isto malo prije mužnje kravi počne jednostavno špricati mlijeko iz sisa :D jer ga nemože više izdržati u sebi, neznam mi smo probavali ju ranije ju podojiti, al svejedno jedno mijesec-dva poslije telenja kad je bila u vrhu laktacije joj je curilo :!:

Mirela, evo, malo je lošija slika, jer mi krave naravno nisu naučene na to, večinom ih krotimo sa brnjicom i šemperimo ih uz zid tak da se one brzo smire!


Dakle ako je to ta ritulja kaj ste vi kupili onda imam i ja takvu, gore na slici :mrgreen:
Na 1. slici se vidi kak odprilike mora ona biti postavljena na kravi, krava ak nije fiksirana uz zid, malo poludi, pazite se, al zato kak veli bogec, brnjicana nos i uže na roge i našpanati ju k jaslama ;)
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
cika mato:zar to nije možda do defekta samog vimena?možda im je slab kružni mišić u sisi koji zatvara ductus mamilaris(sisni otvor)..na faksu sam učio da je to jedna degeneracija i da takve životinje treba izlučivati iz priploda..lako za to što curi mlijeko,ali ako je otvorena sisa,mikrobi ulaze jel tako?

nek me isprave ako griješim,ali oni koji sigurno znaju..
 

cika Mato

Član
Tu od
10 Stu 2008
Poruka
155
abrkili kaže:
cika mato:zar to nije možda do defekta samog vimena?možda im je slab kružni mišić u sisi koji zatvara ductus mamilaris(sisni otvor)..na faksu sam učio da je to jedna degeneracija i da takve životinje treba izlučivati iz priploda..lako za to što curi mlijeko,ali ako je otvorena sisa,mikrobi ulaze jel tako?

nek me isprave ako griješim,ali oni koji sigurno znaju..

na tvoje razočaranje ta krava je trenutno u 3. laktaciji tj 3x se telila i još do sad nije imala problema s vimenom a ni mastitisa jedini razlog je da ima veču količinu mlijeka pa ne može izdržat pa negdje mora curit a na rogove ne može pa mora na vime tj kroz rupe
ŠANANA kaže:
neznam mi smo probavali ju ranije ju podojiti, al svejedno jedno mijesec-dva poslije telenja kad je bila u vrhu laktacije joj je curilo
šanana moje krave su naučene da se počnu musti u točno vrijema 5min+/- jer ako dođem prije ili poslije da vidiš urnebesa u staji mora se znat vrijema kad se šta radi
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
mato:nisam htio reći da ti je krava za klanje,nego sam samo rekao što bi moglo biti..slažem se sa tvojom konstatacijom..a koliko daje mlijeka ta krava?
 

cika Mato

Član
Tu od
10 Stu 2008
Poruka
155
abrkili kaže:
mato:nisam htio reći da ti je krava za klanje,nego sam samo rekao što bi moglo biti..slažem se sa tvojom konstatacijom..a koliko daje mlijeka ta krava?

sad daje 15-20l mlijeka dnevno na ovoj mojoj hrani dok ne krenu na pašu i onda poveča na nekih 20-25
 
M

mirela

Guest
e ovako ljudi moji sad cu da vam ispricam moj dan jutros tacno u 7.00 po obicaju idemo ja i muz u stalu nalazimo svekra koji je vec svoje pomuzao kaze on nama ova vasa vodiiiii :scratch tele je odma pored nje skace na tele ko luda mi lijepo pustimo tele mirna opet poslije ko luda :evil: e haj sad da isprobamo ritulju kako ide covjece ubi ma neda ni blizo tako da smo odustali zovnemo veterinara doso kaze muzu gore gurni joj prste u nos i stisni odradio covjek posao i otisao ceska se covjek kaze da sad probamo vec je bilo nesto oko 17 h djever gurne prste stisne ona mirna ne mrda stavi muz aparat ne mrda :D :D mi ono hepi reko ide sad konacno e sad za 5 min. :lol: :lol: :lol: umuzli samo 1l neda ustegla alsad je nadrljala sad smo joj nasli caku tako da sutra ujutro idemo prvo po brnjicu a sinoc smo pokusali ono sa uvijanjem repa gospoda krava je bila mirna ali se tako umotala tijelom da je od njega napravila slovo U e sad ja vam kontam covjece jel ona uopste normalnaaaaaaaaaaaaa :twisted: :scratch
 

Najnoviji postovi

Na vrh