• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Krmno bilje i travnjaštvo

  • Temu pokrenuo matija
  • Datum prvog posta

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: krmno bilje i travnjaštvo

Ova trava ti je više nego odlična, moj mu nije ni do koljena.
Ja sam prošli tjedan počistio svoj, bacio gnoj i sada čemo vidjeti napredak, moj je talijan, samo nek bude kiše i bude on lijepo porastao.
Slike imaš u mojoj temi, jedno par.

Kažeš imaš tog ljulja i za sjeme? Koliko cjeniš, budemo tržili možda najesen!!!?
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: krmno bilje i travnjaštvo

ŠANANA IMT 565 kaže:
Ova trava ti je više nego odlična, moj mu nije ni do koljena.
Ja sam prošli tjedan počistio svoj, bacio gnoj i sada čemo vidjeti napredak, moj je talijan, samo nek bude kiše i bude on lijepo porastao.
Slike imaš u mojoj temi, jedno par.

Kažeš imaš tog ljulja i za sjeme? Koliko cjeniš, budemo tržili možda najesen!!!?

hvala rođo :D ma sad če ti bujat ak bu kiše i normalne temperature
ja sam prodavao po 15kn talijan a križanac po 20kn, što je s obzirom na kvalitetu sjemena i klasu koju ja sijem cijena bagatela, jer ja imam osnovno sjeme iz uvoza i masno ga platim dok kod nas dobijete dvije generacije lošiju klasu po višoj cijeni.
inaće sam ja križanac platio 40kn a talijan 35kn, a prodo sam punu prikolicu sjemena:D
 
K

krx pozega

Guest
Re: krmno bilje i travnjaštvo

Ajooooj bogec meštre kad dođe pila...ima da kosi i balira dan noć.... ;) 8)

...koliko pratim vaše teme i priče da treba 100 ks traktor za balirku sa noževima mislim da ti nećeš imati problema nikakvih....lagan je ne gazi i ne troši snagu na svoj teret tako da će na balirku biti super iskorišten ;) ....vjeruj mi jedva čekam da idim slikice mašine u radu :p :p :p
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: krmno bilje i travnjaštvo

krx pozega kaže:
Ajooooj bogec meštre kad dođe pila...ima da kosi i balira dan noć.... ;) 8)

...koliko pratim vaše teme i priče da treba 100 ks traktor za balirku sa noževima mislim da ti nećeš imati problema nikakvih....lagan je ne gazi i ne troši snagu na svoj teret tako da će na balirku biti super iskorišten ;) ....vjeruj mi jedva čekam da idim slikice mašine u radu :p :p :p

rođo vjeruj mi da sam tak več nestrpljiv da bi najrađe i gače prodo sam da ga več dovezu :mrgreen:
mislim da će terat balirku ko po loju, mislim da galignani balirke ne traže jako veliku snagu jer ipak je to novi model pa je tehnologije napredna, puno naprednija neg kod starih modela ili rabljenih starih 15godina :D
i ja jedva čekam da ga slikam i da s njim radim :D bio sam neki dan kod čovjeka u selu koji ima mf 4445 i sad su mu montirali sigma 4 utovarivač, traktor je sad mrcina :D
najbolje če se vidjet kad počme grašak balirat jer su otkosi ko flanke (zbojevi) debele
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: krmno bilje i travnjaštvo

bogec kaže:
ŠANANA IMT 565 kaže:
Ova trava ti je više nego odlična, moj mu nije ni do koljena.
Ja sam prošli tjedan počistio svoj, bacio gnoj i sada čemo vidjeti napredak, moj je talijan, samo nek bude kiše i bude on lijepo porastao.
Slike imaš u mojoj temi, jedno par.

Kažeš imaš tog ljulja i za sjeme? Koliko cjeniš, budemo tržili možda najesen!!!?

hvala rođo :D ma sad če ti bujat ak bu kiše i normalne temperature
ja sam prodavao po 15kn talijan a križanac po 20kn, što je s obzirom na kvalitetu sjemena i klasu koju ja sijem cijena bagatela, jer ja imam osnovno sjeme iz uvoza i masno ga platim dok kod nas dobijete dvije generacije lošiju klasu po višoj cijeni.
inaće sam ja križanac platio 40kn a talijan 35kn, a prodo sam punu prikolicu sjemena:D

Ovaj mješanac mi se sviđa, kad budem sijal nove livade, budem ti se javil za sjeme, stvarno mi je super!!!! :mrgreen:
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: krmno bilje i travnjaštvo

ŠANANA IMT 565 kaže:
Ovaj mješanac mi se sviđa, kad budem sijal nove livade, budem ti se javil za sjeme, stvarno mi je super!!!! :mrgreen:

može rođo, križanac je jako kvalitetan i dugotrajan, onaj kamad koji sam kombajniro je trebao propast jer je biljka dala sjeme ali nije i na jesen smo dobili još 9 bala po ha i još je na polju sve do sadnje kukuruza.
kod križanca je karakteristika da ima veličinu talijana ali je kvaliteta engleza , nema stabljiku :D
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: krmno bilje i travnjaštvo

Misliš na ono da su samo gusti, crni, dugoljasti listovi?
E to s meni jako sviđa!
Jer jako brzo raste? Pitam jer ja bi ga vjerojatno kosil svakodnevno za krave, ako brzo raste onda bi ga prije nego dođe u cvatnju trebal omotati u bale!
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: krmno bilje i travnjaštvo

ŠANANA IMT 565 kaže:
Misliš na ono da su samo gusti, crni, dugoljasti listovi?
E to s meni jako sviđa!
Jer jako brzo raste? Pitam jer ja bi ga vjerojatno kosil svakodnevno za krave, ako brzo raste onda bi ga prije nego dođe u cvatnju trebal omotati u bale!

ne da mislim nego jesu samo listovi, a to je najkvalitetniji dio.
brzina, je brz je ali uz gnojivo, inače ljuljevi su intenzivne kulture i traže gnojivo, i inače je izreka ak ne misliš bacat , nemoj niti sijat.
image shack ne dela pa ti bum poslje metno sliku otkosa da vidiš travu iz bližeg.
inače ljuljevi i sve trave imaju najveću kvalitetu pred klasanje, nikak ne cvatnja, znači kad vidiš da počmu izlazit klasići van kosi, jer sve što je kasnije pada kvaliteta strmoglavo.
lucerna se kosi kad pupa ili kad vidite samo gdje koji cvijet, to su stvari koje ljudi inače zanemare pa imaju puno bala nikakve vrijednosti, pa su im krave i država krivi.
vidim rođo ti prepoznaješ pravu stvar :D
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: krmno bilje i travnjaštvo

A čuj rođo, mlad sam, imam volju interesira me to i tak.

Lud sam za takvim zelenilom, mama mi veli ti nam samo riješi čim kvalitetniju ishranu i bude kvalitetnog mlijeka!
Učim pomalo, mlo sim , malo tam, puno mi pomaže djed, on je isto u tome i zna svaku caki, pravi je maher.
Skupa puno radimo tak da znam i ja neke stvari, ova tvoja trava je stvarno lijepa tak sa slike, eh da mi ju je vidjweti uživo., još da malo i nakosim i dopeljam doma, krave bi pišale mlijeko!!!! Prava roba nema kaj...

Nego daj mi reci jel imaš možda kakve bale za prodati a da nije baš ubitačno skupo. Doma mi je malo zagustilo s hranom, prošlogodišnja suša je uzela puno kod nas, silaži mi je zišla, ljulja imam za još par tjedana, sjeno smo več kupili.....
Interesira me suha lucerna u balama i rolo bale ljulja ili lucerne, ali da su cijele i zdrave, pa ako imaš.....?
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: krmno bilje i travnjaštvo

ŠANANA IMT 565 kaže:
A čuj rođo, mlad sam, imam volju interesira me to i tak.

Lud sam za takvim zelenilom, mama mi veli ti nam samo riješi čim kvalitetniju ishranu i bude kvalitetnog mlijeka!
Učim pomalo, mlo sim , malo tam, puno mi pomaže djed, on je isto u tome i zna svaku caki, pravi je maher.
Skupa puno radimo tak da znam i ja neke stvari, ova tvoja trava je stvarno lijepa tak sa slike, eh da mi ju je vidjweti uživo., još da malo i nakosim i dopeljam doma, krave bi pišale mlijeko!!!! Prava roba nema kaj...

Nego daj mi reci jel imaš možda kakve bale za prodati a da nije baš ubitačno skupo. Doma mi je malo zagustilo s hranom, prošlogodišnja suša je uzela puno kod nas, silaži mi je zišla, ljulja imam za još par tjedana, sjeno smo več kupili.....
Interesira me suha lucerna u balama i rolo bale ljulja ili lucerne, ali da su cijele i zdrave, pa ako imaš.....?

uh znam da je suša bila očaj kod vas, prolazio sam u kolovozu kod vas, sahara je nula spram suše kod vas.
ja nemam bala za prodat, nešta sitno sam prodo zimus po paprenoj cijeni a drugo meni treba, ma jedu ko lude samo daj pred njih.
ja sva sreća imam svega dosta i još imam jedan silos zatvoren a ovaj otvoreni če mi izdržat do svibnja :D
nove bale su tu , kiša pada kan se topi, čovjek bi pomislio da smo u bajci kak je sve divno.
čuj rođo bum ja pito za bale kod ljudi za koje znam da imaju kvalitetu, da ne daš pare za ništ
tak treba uvjek nekaj pitat, pa pogledaš kod drugih kak rade i tak najlakše razabereš kaj je dobro :D
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: krmno bilje i travnjaštvo

fala rođo, blago tebi, da je meni onaj tvoj zatvoreni siloš, dušu bi dao!!!
 
B

brundalo

Guest
Re: krmno bilje i travnjaštvo

Citan i ucin od vas jer je u mene skroz druga situacija. Kad bi ja bacija sime u ta doba pojili bi ga mravi. Drugo ja ne mogu orat, puno kamena. Razmisljao san ovako, da pokosin to malo sta iman i to flaksericon i jos da izmalciran ovo granje, a onda da sa time pokrijen sime. Sta mislite bi li islo tako? :scratch :D :D
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: krmno bilje i travnjaštvo

ŠANANA IMT 565 kaže:
fala rođo, blago tebi, da je meni onaj tvoj zatvoreni siloš, dušu bi dao!!!

ja uvijek imam silažu i sjenažu trava i graška svih 365 dana u godini, sirak mi je sezonski od lipnja do mraza i još silos jedan da uz ishranu za zeleno, u to vrijeme kad ima sirka neznam kaj bi sve dao, krave su u el doradu :mrgreen:
vidiš rođo ja brzo rotiram kulture , ne dam da pada prinos i kvaliteta, npr sad teraj ljuljeve sa gnojivom, po ljetu i suši oni ne rastu, onda rukneš kukuruz il sirak , pa na jesen grašak, ......zato se kod mene ne javlja manjak hrane bez obzira na nepogode.
primjera radi sirak ima največe zahtjeve za temperaturom , samo riža traži veče temperature, oko 35 do 40C, i on u največoj suši raste na očigled do 2 metra
evo rođo slika flanke da vidiš iz bližeg križanca, kolko je to moguće
Obrisan neispravan link.
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: krmno bilje i travnjaštvo

brundalo kaže:
Citan i ucin od vas jer je u mene skroz druga situacija. Kad bi ja bacija sime u ta doba pojili bi ga mravi. Drugo ja ne mogu orat, puno kamena. Razmisljao san ovako, da pokosin to malo sta iman i to flaksericon i jos da izmalciran ovo granje, a onda da sa time pokrijen sime. Sta mislite bi li islo tako? :scratch :D :D

rođo pošto tebe kamen zeza i mravi, zezaj i ti njih, mravi ne vole da im se dira mjesto gdje žive.
ti napravi ovak, mjesec dva prije sjetve, lagano potanjuraj ili podrljaj, pa za tjedan dana opet i tak sve do sjetve, mravi će otić jer ne mogu u tim uvjetima živjet, zatim posij u tu zemlju koja če bit sipka.
ovo sa malčiranjem da pokrije sjeme nemoj radit jer češ sve uništit, to su fine trave što se siju, a ne drač iliti korov i one imaju svoje zahtjeve
 
B

brundalo

Guest
Re: krmno bilje i travnjaštvo

@ Bogec fala brale na savjetu.
Problem je sto u mene mehanizacija ne moze. razbijena bi bila za sekund. Ali sto mislis da se bar 2 puta isfreza onako bar povrsinski umisto tanjiranja i drljanja. Uostalom za par dana cu objavit neke slike pa ces vidit Pozdrav ;)
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: krmno bilje i travnjaštvo

mario kaže:
bogec

Jako lijepo. :D

hvala prijatelju :D
uh kad to vidi šanana, ne smijem mu reč gdje je polje jer bu došo sa ručnom kosom i tačkama da nakosi trave za krave :mrgreen: :mrgreen: šala mala ;)
 
B

brundalo

Guest
Re: krmno bilje i travnjaštvo

ja kad vidin takve slike mogu samo - PLAKAT :scratch :cry: :scratch :cry:
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: krmno bilje i travnjaštvo

brundalo kaže:
ja kad vidin takve slike mogu samo - PLAKAT :scratch :cry: :scratch :cry:

ma bumo mi i tvoj travnjak sredili, samo daj slike da vidimo na čemu smo, koje manevre treba poduzet.
 
B

brundalo

Guest
Re: krmno bilje i travnjaštvo

@ Bogec nadan se da ocemo. A onda ce barba brundalo napravit tulum sa janjetinon i vinon a bit ce i koji kil dobre ribe na gradele. Bit ce veselo he he
Nego ja iman recimo tako oko 750-800 lit po kvadratu kise godisnje. U zadnjim godinama je nesto susnije i nije ravnomjerno rasporedjeno. Voda je veliki problem. S druge strane ima dosta rose i folijarne vlage. Kakve bi trave tu uspijevale?
 

Najnoviji postovi

Na vrh