• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Krmno bilje i travnjaštvo

  • Temu pokrenuo matija
  • Datum prvog posta

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: krmno bilje i travnjaštvo

bogec kaže:
mario kaže:
bogec

Jako lijepo. :D

hvala prijatelju :D
uh kad to vidi šanana, ne smijem mu reč gdje je polje jer bu došo sa ručnom kosom i tačkama da nakosi trave za krave :mrgreen: :mrgreen: šala mala ;)


DDDDDDDDDOOOOOOBBBBBBAAAAAARRRRRRRRRR!!!!!!!!!!!! je!!

Da mi je takav! Ma nači ću ja to polje, sugurno se krije negde u bilogoru u pol šume - anđeosko gnijezdo!!!

Odma dolazim s dva traktora, jedan s roto, a drugi s samoutovarnom i nema ti ga više!!!!!!!!! :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Nego, uspio sam riješiti hranu, suha balirana lucerna - roli bale suhog ljulja - engleza, dobro je i zdravo!
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: krmno bilje i travnjaštvo

brundalo kaže:
@ Bogec nadan se da ocemo. A onda ce barba brundalo napravit tulum sa janjetinon i vinon a bit ce i koji kil dobre ribe na gradele. Bit ce veselo he he
Nego ja iman recimo tako oko 750-800 lit po kvadratu kise godisnje. U zadnjim godinama je nesto susnije i nije ravnomjerno rasporedjeno. Voda je veliki problem. S druge strane ima dosta rose i folijarne vlage. Kakve bi trave tu uspijevale?

feštaaaaaaa :!: :!: :!: :!: :!: navali narode dok još ima ribe :!: ja ču ono ostalo janjetinu i vino :mrgreen:
sušu podosta podnose djeteline , samo ne znam da li podnose slanost ako je prisutna.
engleski ljulj bi dobro prošao jer ipak je dugotrajniji a njegove inačice se koriste na moru kao ukrasna trava, tako da pravi englez bi uspio :!:
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Re: krmno bilje i travnjaštvo

Vidim da malo malo kod nas netko iz Ferdinandovca prolazi s kupljenim rolo balama i udaram se po glavi sto nisam lani nesto usijao umjesto zelene gnojidbe.
 
B

brundalo

Guest
Re: krmno bilje i travnjaštvo

I ja san primjetija da ovdi ima nesto ljuljeva i djeteline u ogradama zasticenim od jake posolice. Glavni je problem makija i kamen kad to rijesim pola posla obavljeno he je. Virujte mi na ric. :gitarist: :partyman:
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: krmno bilje i travnjaštvo

cabage kaže:
Vidim da malo malo kod nas netko iz Ferdinandovca prolazi s kupljenim rolo balama i udaram se po glavi sto nisam lani nesto usijao umjesto zelene gnojidbe.

eto vidiš, a ja pričam godinu dana tu, da ne drže ljudi zemlju praznu , da se može prodat i na polju il doma ko ima mehanizaciju, stalno treba sijat i to ima prođu, i sam znaš da si imao sad za prodat gadne bi pare zgrno :D
sve prolazi sijeno ,sjenaža, grašak, slama, samo daj ništa ne pitaj :D
u susjednom selu je frajer prodao 130 bala sjenaže po 700 kn , jedan novi manji auto si kupio čovjek

brundalo, bumo mi sredili tebi travnjak, samo daj sliku terena i da vidimo kaj raste od trave u prirodi, što se tiče obrade možda bi pomogla freza iliti ona kopačica kak se zove mio standard osijek, ona mala vrtna na dva kotača
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Re: krmno bilje i travnjaštvo

brundalo kaže:
eto vidiš, a ja pričam godinu dana tu, da ne drže ljudi zemlju praznu , da se može prodat i na polju il doma ko ima mehanizaciju, stalno treba sijat i to ima prođu, i sam znaš da si imao sad za prodat gadne bi pare zgrno :D
sve prolazi sijeno ,sjenaža, grašak, slama, samo daj ništa ne pitaj :D
u susjednom selu je frajer prodao 130 bala sjenaže po 700 kn , jedan novi manji auto si kupio čovjek

Jos da svake godine drzi tu cijenu :D . Nego, Bogec, kakva je prosjecna cijena tih rolo bala kad je normalna godina? I jos jedno pitanje: Skidam kupus u 6 mjesecu, kad bi bio rok za posijati ljulj? znam da je to negdje u osmom, ali je li moguće i prije, tak da bolje izraste do jeseni?
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: krmno bilje i travnjaštvo

cabage kaže:
Jos da svake godine drzi tu cijenu :D . Nego, Bogec, kakva je prosjecna cijena tih rolo bala kad je normalna godina? I jos jedno pitanje: Skidam kupus u 6 mjesecu, kad bi bio rok za posijati ljulj? znam da je to negdje u osmom, ali je li moguće i prije, tak da bolje izraste do jeseni?

drže podosta dobru cijenu bar tu kod nas jer tu su svi stočari, a rijetko ko ulaže u zemlju i proizvodnju krme, stalno očekuju sve sa neba i da če bit dobra godina,al toga nema pa nemaju niti dost hrane, zato se drži cijena :D
prosječna cijena u dobroj godini je oko 500kn sjenaža, a u lošoj godini od 700 do 1000kn
rok za sijetvu bi ti najraniji bio iza velike gospe to je 15.8. pa na dalje, ali nemoj to forsirat baš taj datum ako nema kiše i ak se zemlja neda dobro obradit, ja sijem najranije u 9. mjesecu i ak stavim umjetnog jesenski otkos je odličan :D
ako bi posijao pre rano to je podosta riskantno, jer trave imaju svoje uvjete svjetlosti, temperatura i vlage, a ipak je to po ljetu sve malo prejako a vode premalo
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Re: krmno bilje i travnjaštvo

Pa u biti onda bi se isplatilo sijati trave i rolati ih u sjenazu. Ovaj grasak sto sam ga sijao jesenos je fenomenalan, nazalost, zaboravio sam mobitela uzeti sa sobom kad sam isao na njivu da ga slikam. Budem opet za koji dan, kad mi naidje. Sad sam dobio jos nesto zemlje u zakup, sitnica, ali svako jutro je jutro. Imam dvije tone sjemenskog krumpira, a nemam povrsinu, pa skupljam. Inace, ove godine sadim 10 jutara kupusnjaca, neke vec dvije godine za redom na istoj povrsini, pa cu morati promijeniti nesto bar dvije godine. Citao sam bas neki dan clanak o crvenoj djetelini. Kazu da jos cak po nekim svojstvima i bolja od lucerne, samo oprez s njom kod hranidbe.
Inace to cudo kod nas raste da ti pamet stane. Imali moji pred vise godine, dok se jos nisu radile sjenaze u nasem kraju, pa je bila toliko bujna, da se jednostavno nije dala osusiti za sijeno. Rekli: nikad vise. A dobro popravi tlo, i od korova a i opskrbi dusikom.
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: krmno bilje i travnjaštvo

cabage kaže:
Pa u biti onda bi se isplatilo sijati trave i rolati ih u sjenazu. Ovaj grasak sto sam ga sijao jesenos je fenomenalan, nazalost, zaboravio sam mobitela uzeti sa sobom kad sam isao na njivu da ga slikam. Budem opet za koji dan, kad mi naidje. Sad sam dobio jos nesto zemlje u zakup, sitnica, ali svako jutro je jutro. Imam dvije tone sjemenskog krumpira, a nemam povrsinu, pa skupljam. Inace, ove godine sadim 10 jutara kupusnjaca, neke vec dvije godine za redom na istoj povrsini, pa cu morati promijeniti nesto bar dvije godine. Citao sam bas neki dan clanak o crvenoj djetelini. Kazu da jos cak po nekim svojstvima i bolja od lucerne, samo oprez s njom kod hranidbe.
Inace to cudo kod nas raste da ti pamet stane. Imali moji pred vise godine, dok se jos nisu radile sjenaze u nasem kraju, pa je bila toliko bujna, da se jednostavno nije dala osusiti za sijeno. Rekli: nikad vise. A dobro popravi tlo, i od korova a i opskrbi dusikom.

rođo to cijenim kaj siješ grašak , čekam te u temi sa graškom :D
probaj crvenu djetelinu sa talijanskim ljuljem , jer su oboje visoki i pašu si po rastu :D inače su po svojoj izdržljivosti oboje jednogodišnje kulture nakon toga im pada jako prinos, tako ako to posiješ i izbaliraš možeš postavit bogovsku cijenu sjenaže, a opet imaš krmni slijed iliti plodored :D :D
kod hranidbe samo treba pazit da nije mokra jer razgradnjom prouzročuje nadam , znači krava mi pobjegla u rosnu djetelinu :idea: pa krepala, inače nema problema i jako je kvalitetna, o da i te kako popravi tlo i obogati
bogme to sa zemljom i ja skupljam komad po komad i kaj sam sad uzo sad če kukuruz a na jesen grašak i pšenica i zob za sjenažu
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Re: krmno bilje i travnjaštvo

bogec kaže:
bogme to sa zemljom i ja skupljam komad po komad i kaj sam sad uzo sad če kukuruz a na jesen grašak i pšenica i zob za sjenažu

Je, to je sa zemljom prava zahebancija. Uspijem svake godine uzeti nesto novo, uglavnom od staraca kojekakvih, pa ti starci onda pomru kroz koju godinu i onda se novi gazde odluče za nekog drugog. Pih!!! Ljudima se pocelo svidjati kako obradjujem zemlju, samo im nikako ne ide pod kapu sto radim dvije kulture ponekad na istoj povrsini: jecam - kupus. Onda postanu zavidni i ode zemlja. Tako mi jedan na vrtu dao 2,5 jutra u komadu, dok je on obradjivao, nije ni brao skoro nist, sad mi dobili na jutru malo vise 16 pravih prikolica silaže, a ostalo jecam pa kupus, odmah on neda vise zemlju, bude se ispatila takvom obradom. Kakav idiot :scratch :?:
Bogec, uvjerio si me, tak da vjerovatno imas novog kupca za sjeme, :D Pa ako bas i ne uspijem prodati tu sjenazu, potrosit ce ju moji u zamjenu za stajnjak, hehe
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: krmno bilje i travnjaštvo

ja šta uzmem ajmo ugovor na 10 godina i nema zezanja, ja tak zemlju uzimam, ja puno u zemlju ulažem i iza mene zemlja ostaje super plodna.
ma koja su to sr...a sa ispačenošću, ja teram tri kulture godišnje na jednoj parceli to je intenzivna poljoprivreda.
inače što se zemlja više obrađuje i sije i sve je brže od sjetve od berbe to bolje za zemlju.
na te tri kulture koje ja sijem el znate kolko je to puta gnojidba jer su to tri kulture i svaka traži svoje i iskoristi još ono kaj joj je ostavila druga kultura koje nije potrošila, smanjena je zaštita jer su gusti sklopovi , brzom rotacijom se korovi ne osjemene, treba vam manje zemlje.
evo primjera posijem grašak i on mi ostavi 200 kg dušika u tlu, dušik je brzo mobilan, pa kaj bum zemlju ostavio praznu od svibnja do travnja slijedeće godine za kukuruze, pa mogu si onda štrik kupit sa takvim radom :scratch
krmnim slijedom se ne iscrpljuje zemlja jer se ulaže u nju konstantno, popravlja se struktura, intenziviraju se procesi u tlu, hranjiva se zbog toga dovode u stanje da su uvijek dostupna biljci u svim djelovima tla.
a to kaj ljudi pričaju stari a bogme i mladih ima , to su stvari kloje pričaju oni koji imaju katastrofalnu poljoprivredu i sigurno su u gubicima , zastarjela tehnologija i razmišljanja, država za sve kriva, bla bla bla......a ti lijepo posiješ , središ zemlju imaš veliku zaradu na tom komadu pa se čude kak tam sad raste, pa od ljubomore ti uzmu zemlju.
ali vjeruj kod njih i dalje neče ništ rast.LJUDI MOJI DRAGI ULAGANJE U ZEMLJU NEČE ISCRPIT ZEMLJU VEČ VAŠE NEULAGANJE I NEZNANJE :!: :!:
tako da cabage u potpunosti se slažem sa tobom, inače su tu bili ljudi malo zeznuti oko sijanja livada na oranice, ja ne pitam nikoga kad ja uzmem zemlju u zakup ja sijem kaj ja hoču i to kod mene ide munjevito da čak niti ne vide da je bio ljulj od jeseni do kukuruza a več je kukuruz, i sve više ljudi tak radi i više livade na oranicama nisu problem, sve im paše sad. :D ma uvije su tu borbe nekve
eto vidiš, mjenjaš sjenažu za stajnjak i to je dobro, činiš dobro zemlji.
vredi za sjeme :D
 
Z

zoran

Guest
Re: krmno bilje i travnjaštvo

Bogec, uvjerio si me, tak da vjerovatno imas novog kupca za sjeme,[/quote]

Računaj i na mene-od graška pa da križanca
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Re: krmno bilje i travnjaštvo

Nego, Bogec, interesira me jos nesto. Ti ovak imas malo vise soli u glavi, da se ne uvrijedis slucajno na izrazu, pa mi reci ako znas.
Prije sadnje kupusa koristim Treflan, onako kako treba, dakle zatanjuravam na nekih 10 cm. Hoce li to smetati ljulju pri nicanju?
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: krmno bilje i travnjaštvo

cabage kaže:
Nego, Bogec, interesira me jos nesto. Ti ovak imas malo vise soli u glavi, da se ne uvrijedis slucajno na izrazu, pa mi reci ako znas.
Prije sadnje kupusa koristim Treflan, onako kako treba, dakle zatanjuravam na nekih 10 cm. Hoce li to smetati ljulju pri nicanju?

ma kaj bi se ja ljutio, vidim i ti imaš podosta znanja o proizvodnji i da kvalitetno radiš.
e ovako el to treflan ec od chromos agro :?: kad sadiš kupus, kad ga bereš :?:
ovak treflan se ne smije koristit ako je temp manja od 5 stupnjeva i ako bude mraza, u tlu se jako veže u nije mobilan znaći ostaje na toj dubini, vrijeme poluraspada je 55 do 130 dana.
e ovako po tvojoj sjetvi čemo odlučit, ja mislim da ne bi smio štetit , dublje ori i kad trava dođe do tog sloja to če se raspast.
reci članu josipu 1 da točno odgovori on je za zaštitu expert :!:
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Re: krmno bilje i travnjaštvo

bogec kaže:
e ovako el to treflan ec od chromos agro :?: kad sadiš kupus, kad ga bereš :?:

Da to je taj traflan.
Dio sam vec posadio, nesta cu jos u narednih mjesec dana. Berbe pocinju iza srdine petog i traju do kraja kolovoza, bar za taj dio koji sad sadim, odnosno koju bih povrsinu mogao sijati. Za ostatak nije ni bitno, ne?
Jos usijem medjukulturu za zelenu gnojidbu, :mrgreen: :mrgreen: pa ljulj, hehe
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: krmno bilje i travnjaštvo

cabage kaže:
bogec kaže:
e ovako el to treflan ec od chromos agro :?: kad sadiš kupus, kad ga bereš :?:

Da to je taj traflan.
Dio sam vec posadio, nesta cu jos u narednih mjesec dana. Berbe pocinju iza srdine petog i traju do kraja kolovoza, bar za taj dio koji sad sadim, odnosno koju bih povrsinu mogao sijati. Za ostatak nije ni bitno, ne?
Jos usijem medjukulturu za zelenu gnojidbu, :mrgreen: :mrgreen: pa ljulj, hehe

pošto ti sadnja počinje već sad onda nemaš frke, mislio sam da sadiš puno kasnije.
na onaj dio koji pobereš u svibnju rukni nekaj za zelenu gnojidbu , pa onda početkom rujna il krajem kolovoza ljulj.
a ovo kaj kasnije bereš navezi stajski gnoj i onda sjetva ljulj il ak hočeš grašak i pšenicu, ovisno kad ti je parcela slobodna za sjetvu.
ti si več zaštitiu napravio il sad buš, tak da tu neče bit problema jer je sjetva ljulja kasnije pa če se razgradit.
bravo majstore
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: krmno bilje i travnjaštvo

malo mi je otava talijana na jednom komadu legla, sad kad trebam kosit sad pada ko blesava kiša, sve nekak naopako :scratch visina trave je inače 50cm , ko grom
Obrisan neispravan link.
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Re: krmno bilje i travnjaštvo

brundalo kaže:
ja kad vidin takve slike mogu samo - PLAKAT :scratch :cry: :scratch :cry:

Tvoje ovce nebi ni znale sto se radi sa ovakvom travom :)
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: krmno bilje i travnjaštvo

I ja sam danas na jednoj zemlji počel kositi drugi otkos talijana za dovoz zelene mase!

Kad, reko idem maznuti jedan krug, tj. samo dva otkosa za početak da vidim koliko mi ga bude zišlo i lijepo sam ga zapičio i jedva natovario u samoutovarnu, bogami je lijepo narastao za manje od mjesec dana, prihrana - kan i urea!

Nisam mislo da je tak velik narastao, nekak mi se činil mali, al dok sam počel kositi začudil sam se čisto koliko ga ima!
 
Na vrh