• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Krmno bilje i travnjaštvo

  • Temu pokrenuo matija
  • Datum prvog posta

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Re: krmno bilje i travnjaštvo

Hvala bogec. Znao sam da se na tebe mogu osloniti. Nisam napisao da mislim ureu zatanjurati, to se podrazumijeva :D
Nekako mi se 250 kg NPK čini malo, al kad ti tako kažeš...
Idem sutra vidjeti grašak i jećam da vidim jel za kositi. Inače, napisao si da kosim prije klasanja jećma. To je upravo ovo vrijeme, a grašak još nije ni počeo cvasti. Koliko mi je poznato, trebalo bi kositi u vrijeme pune cvatnje graška. Hoće li smetati ako se jećam isklasa, jer sve mislim silirati, pa si mislim možda će se i osje zgnječiti.
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: krmno bilje i travnjaštvo

cabage kaže:
Hvala bogec. Znao sam da se na tebe mogu osloniti. Nisam napisao da mislim ureu zatanjurati, to se podrazumijeva :D
Nekako mi se 250 kg NPK čini malo, al kad ti tako kažeš...
Idem sutra vidjeti grašak i jećam da vidim jel za kositi. Inače, napisao si da kosim prije klasanja jećma. To je upravo ovo vrijeme, a grašak još nije ni počeo cvasti. Koliko mi je poznato, trebalo bi kositi u vrijeme pune cvatnje graška. Hoće li smetati ako se jećam isklasa, jer sve mislim silirati, pa si mislim možda će se i osje zgnječiti.


250 kg je dovoljno, jer ipak sam reagirao na to da mećeš puno npk stalno a fosfor i kalij se sporo tope, tak da bude tip top gnojidba, budi bez brige.
inače uvjek izbjegavaj sve što ima osje davat kravama pa tako i ječam, inače je ječam malo rano isklasao, naime ova godina mu ne pogoduje i ima jako puno loših ječmova.
grašku fali sunca i sunca i samo sunca da ode u visinu i procvate, on počinje cvasti početkom svibnja, kad krene u visinu onda naglo raste i prešiša žitaricu za čas.
kak misliš silirat s čim :?:
metni sliku sutra pa čmo vidjet šta čemo :!: :!: :!: :!: :!: :!:
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Re: krmno bilje i travnjaštvo

Silirat ćemo sa samohodnim john deere kombajnom. Sječka se može naštelati na duljinu po volji. Taj kombajn inače je čini mi se kupila ili udruga ili općina, pa silira 300 kn ral sjenaže i 350 kn ral kukuruza. Dosta povoljno, bar su takve cijene bile lani, a ne očekuju neke velike promjene ove godine.
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: krmno bilje i travnjaštvo

inače je danas bogec pokosio tri komada , pretežno sjemenske robe tj ljulja koji če naredni otkos bit za sjeme.
očekujem po viđenom po rali cca 15 do 20 a mort i više, jer kad sam išao raširit sa prekretačem morao sam ić u prvoj jer je traktoru bilo teško od mase :D bit će bala

evo insert sa otkosom
Obrisan neispravan link.
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: krmno bilje i travnjaštvo

cabage kaže:
Silirat ćemo sa samohodnim john deere kombajnom. Sječka se može naštelati na duljinu po volji. Taj kombajn inače je čini mi se kupila ili udruga ili općina, pa silira 300 kn ral sjenaže i 350 kn ral kukuruza. Dosta povoljno, bar su takve cijene bile lani, a ne očekuju neke velike promjene ove godine.

ako se dade regulirat sječka onda još pričekaj.
ajd pitaj kak sitno mogu sjenažu sasječkat :!:
pa to je jako povoljno :!: :!: :!: :!:
ajd stav sliku , a do tad ne diraj grašak, problem je cijeli klas sa osjem
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Re: krmno bilje i travnjaštvo

Rekao mi je da bi bilo najbolje staviti 5 cm duljine, jer ako bi bilo sitnije, da bi bilo presamljeveno. :scratch
Znači da vjerojatno može i kraće. U biti mislim da su noževi u kobajnu isti, samo se mijenja adapter. Kukuruz silira na 0,5 cm po želji
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: krmno bilje i travnjaštvo

cabage kaže:
Rekao mi je da bi bilo najbolje staviti 5 cm duljine, jer ako bi bilo sitnije, da bi bilo presamljeveno. :scratch
Znači da vjerojatno može i kraće. U biti mislim da su noževi u kobajnu isti, samo se mijenja adapter. Kukuruz silira na 0,5 cm po želji

mislim da bi 5 cm bila ok dužina jer ipak če se to još sve izmješat par puta dok krava to ne dobije , a s tim če se i osje potrgat.
moram vidjet kod susjeda, on je danas dovezo samohodni silokombaj danas, još ga nisam ni vidio
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: krmno bilje i travnjaštvo

rođo el to kod tebe siliranje :?: :D
 

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
Re: krmno bilje i travnjaštvo

Bogec
Jako lijep ljulj. :D

Nemoj zaboravit slikati baliranje!
 
B

bduda

Guest
Re: krmno bilje i travnjaštvo

Ovo razgrtanje roto branom je stvarno dobra ideja kad budem silirao budem i ja tako probao radit
 

Ä‘uka

Član
Tu od
2 Sij 2008
Poruka
94
Re: krmno bilje i travnjaštvo

bogec kaže:
rođo el to kod tebe siliranje

nije kod mene kod Jurišića znaš ga iz škole u Križevcima ja sam bio samo na transportu :D
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: krmno bilje i travnjaštvo

đuka kaže:
bogec kaže:
rođo el to kod tebe siliranje

nije kod mene kod Jurišića znaš ga iz škole u Križevcima ja sam bio samo na transportu :D

znam ga , kak ga nebi znao, ideš i on drma poljoprivredu :D
vidim ispod sjenaže nije nikvi najlon meto :?: uh na onoj slici gdje john dere kipa, vidi se da ide pljusak :!:

MARIO,hvala, bum poslikao, dolaze sutra same silver i vicon balirka i imt 542 i tanco omotač.
više bi volio da svoje mrcine poslikam, sam da to več jednom sve se riješi :!:
 

Ä‘uka

Član
Tu od
2 Sij 2008
Poruka
94
Re: krmno bilje i travnjaštvo

bogec kaže:
znam ga , kak ga nebi znao, ideš i on drma poljoprivredu

drma, drma silokombajn i sama sa rotodrljačom su njegovi strojevi :D
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: krmno bilje i travnjaštvo

đuka kaže:
bogec kaže:
znam ga , kak ga nebi znao, ideš i on drma poljoprivredu

drma, drma silokombajn i sama sa rotodrljačom su njegovi strojevi :D

el znaš okvirno kolko je dao za taj silokombajn :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?:
imaš kakve podatke o njemu
 

Ä‘uka

Član
Tu od
2 Sij 2008
Poruka
94
Re: krmno bilje i travnjaštvo

malo manje od 20000 E pred jedno tri godine sa adapterom za trave i naravno 6 redi kukuruzni, motor ako se dobro sječam 450 ks "ford" ako te još nešto zanima pitati ću ga
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: krmno bilje i travnjaštvo

đuka kaže:
malo manje od 20000 E pred jedno tri godine sa adapterom za trave i naravno 6 redi kukuruzni, motor ako se dobro sječam 450 ks "ford" ako te još nešto zanima pitati ću ga

ideš 6 redi kukuruza :shock: , i onda dođe nekom u zaradu na parcelu sa 5 redi, pa jedan susjedov red posilira :mrgreen: :mrgreen:
pa nije puno dao, vidim da ide ok :D
mi namjeravamo kad dođu kapitalna jednog dana uzet neki manji za travu i 3-4 reda kukuruza, jer podosta siliramo i svake godine sve više, a dobro bi došao i za sirak silirat.

pošto ide jurišić po rali silirat :?: el si ti pobaliro il posiliro :?:
 

Ä‘uka

Član
Tu od
2 Sij 2008
Poruka
94
Re: krmno bilje i travnjaštvo

bogec kaže:
pošto ide jurišić po rali silirat el si ti pobaliro il posiliro

ne znam za cijenu siliranja nisam ga pitao, ja sutra baliram
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Re: krmno bilje i travnjaštvo

Evo, BOGEC, tražio si da slikam graška i jećma, u vezi savjeta što raditi s njim, trenutno. Friške slike. Visina je 80-90 cm, jećam krenuo u klasanje. Obrisan neispravan link. Obrisan neispravan link. Obrisan neispravan link.
Grašak još ne pokazuje znakove cvatnje. Bojim se da ne legne, onda bi moglo biti loše.
 
Na vrh