• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Krmno bilje i travnjaštvo

  • Temu pokrenuo matija
  • Datum prvog posta

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: krmno bilje i travnjaštvo

ŠANANA IMT 565 kaže:
I ja sam danas na jednoj zemlji počel kositi drugi otkos talijana za dovoz zelene mase!

Kad, reko idem maznuti jedan krug, tj. samo dva otkosa za početak da vidim koliko mi ga bude zišlo i lijepo sam ga zapičio i jedva natovario u samoutovarnu, bogami je lijepo narastao za manje od mjesec dana, prihrana - kan i urea!

Nisam mislo da je tak velik narastao, nekak mi se činil mali, al dok sam počel kositi začudil sam se čisto koliko ga ima!

o da sad po ovakvom vremenu on buja, naime trave najbrže rastu na temperaturi između 18-22°C i ak ima vlage ko sad onda buja.inače se talijanski ljulj kosi kod visine od cca 50 cm, englez kod visine cca 35cm, križanac između toga, kosi se popodne jer onda ima najviše šećera u sebi, naime biljka tjekom noće troši energiju na disanje pa trava košena ujutro ima manje energije od košene popodne.
šanana urea ti nije trebala uopće, naime rađe odi u dvije prihrane kanom, jer se dušik dodaje višekratno, a fosfor i kalij jednokratno.inače kan je jedino gnojivo koje ne zakiseljuje :!:
evo visine talijana otave na slici
Obrisan neispravan link.
 

Dominik

Član
Tu od
11 Lis 2007
Poruka
520
Re: krmno bilje i travnjaštvo

To potkrepljuje podatak koji sam pročitao negdje za lucerku koji kaže da ju treba kosit predvečer. Jel??!
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: krmno bilje i travnjaštvo

Ja lucernu najradije kosim popodne,a večinom navečer ili predvečer dok se sunce skrije i tako cijelo ljeto, a i meni je lakše predvečer ići po travu, nije vruće!!!
Još mi je i gostiona usput, pa u povratku stanem na hladno pivce!!!
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: krmno bilje i travnjaštvo

Dominik kaže:
To potkrepljuje podatak koji sam pročitao negdje za lucerku koji kaže da ju treba kosit predvečer. Jel??!

tako je, naime preko dana biljka stvara šećere u procesu fotosinteze, dok navečer ih troši za svoj rast i disanje, jer svako disanje je trošenje.iz tog proizlazi da trava košena popodne ima najviše šećera tj onda je na vrhuncu stvaranja istih.
naravno to sve vrijedi ako kosite u dobroj fazi travu , a ne za petrovo :shock:
 

Dominik

Član
Tu od
11 Lis 2007
Poruka
520
Re: krmno bilje i travnjaštvo

Znači to vrijedi za sve kulture toga tipa (trave) ili biljke opčenito???
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: krmno bilje i travnjaštvo

Dominik kaže:
Znači to vrijedi za sve kulture toga tipa (trave) ili biljke opčenito???

za sve poaceae iliti trave, a tu su i sve prave i prosolike žitarice to znači i kukuruz i sirak i sudanska trava.
zašto kukuruz propadne od mraza - potroši sav šećer da bi preživio ali to mu ne uspjeva.
ima puno ljudi koji kukuruz posijan postrno siliraju kad ga ofuri mraz a zapravo siliraju klinički mrtvu biljku bez trunke energije, samo balast, znači zavaravajuća hrpa nečeg.
da se razumijemo nisu sve biljke iz istog podneblja i ne podnose jednako hladnoću ali stvaranje šečera je na maximumu popodne i tu ima po jedinici površine najviše hranidbenih jedinica.
zapamtite životinje su kalkulatori- njih zanimaju samo hranjive jedinice :D
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: krmno bilje i travnjaštvo

Ja sam danas baš izmjeril visinu svog talijana, drugi otkos - prosjek 55 cm, taman ga poranim prije nego krene u cvatnju!!!!
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: krmno bilje i travnjaštvo

evo jednog u kojeg se može čak i moj stari od 110kg sakrit :mrgreen: taj još jedino stoji svi drugi komadi leže, A KIŠA PADA I PADA I PADA I NE MISLI STAT, a ja šizim lagano već sad :evil:

Obrisan neispravan link.
 

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
Re: krmno bilje i travnjaštvo

:shock: :shock:
Super ti je uspio.

Daj mi reci kakvu gnojidbu si primjenio?
Dal možda znaš pH zemlje?
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,023
Re: krmno bilje i travnjaštvo

da imam takvoga :D :D :D :D
nemas sta odličan je :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: krmno bilje i travnjaštvo

mario kaže:
:shock: :shock:
Super ti je uspio.

Daj mi reci kakvu gnojidbu si primjenio?
Dal možda znaš pH zemlje?


hvala hvala, :D
gnojidba je bila npk 15-15-15 početkom ožujka 250 kg na ha, dva tjedna nakon toga kan 200kg/ha, dva tjedna nakon te prihrane opet kan 100kg/ha.
naime trave obožavaju dušik, a dušik se ne dodaje jednokratno, nego se daje u više obroka.
ph je 6,1
 

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
Re: krmno bilje i travnjaštvo

Dal si kad radio kalcifikaciju?
Koliko će na toj parceli po tvojoj procjeni biti bala sjenaže sa 50 % vode?
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: krmno bilje i travnjaštvo

mario kaže:
Dal si kad radio kalcifikaciju?
Koliko će na toj parceli po tvojoj procjeni biti bala sjenaže sa 50 % vode?

na toj parceli nisam, nemam neke velike potrebe za to, naime jako brzom rotacijom kultura i gnojidbom stajskim gnojem su se intenzivirali procesi u tlu a samim time se podigao ph.ali sam dao zemlju na analizu :D
bogami nemam pojma kolko bi moglo bit bala , na hektar cca 25-30 al to je procjena.lakše mi je procjenit kad pokosim i zgrnem.

evo križanca, slikano prije cca tjedan dana, on je sad legno skroz, ovaj komad je sve do šume, a stojim na polovici komada, znači toliko je i iza mene :D

Obrisan neispravan link.
 

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
Re: krmno bilje i travnjaštvo

Na te parcele kad pokosiš ide kukuruz?
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: krmno bilje i travnjaštvo

mario kaže:
Na te parcele kad pokosiš ide kukuruz?

da na večinu parcela ide kukuruz i nakon kukuruza ide grašak i pšenica(več je naručena tona i pol novog sjemena).
ali neču sve preoravat jer sam uzeo u najam još zemlje, a ovaj križanac je jako otporan na stresne uvjete, npr komad koji sam kombajnirao prošle godine nije propao več sad bude bala čak i više neg prošle godine, naravno sad ču ga preorat.
uvjek ostavljam dio križanaca i engleza cjelu godinu, a talijana redovito maknem do kukuruza.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: krmno bilje i travnjaštvo

Dobar ti je ovaj mješanac, a bogami i ova parcela nije loša!!
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: krmno bilje i travnjaštvo

ŠANANA IMT 565 kaže:
Dobar ti je ovaj mješanac, a bogami i ova parcela nije loša!!

hvala hvala, bogami i mora bit dobar pa od mojeg sjemena je :D , inače je križanac jako skup oko 40kn kila :shock:
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Re: krmno bilje i travnjaštvo

E, planiram nakon kupusa, krajem šestog mjeseca, posijati sudansku travu. Za pola hektara sam kupio 20 kg sjemena sorte susu. Pitao bih za gnojidbu. Jesenos sam na tih pola hektara zaorao 300 kg sedmice, sada prije kupusa sam bacio 200 kg hidrokomplexa i 80 kg uree i prihrana 100 kg kan. Mislio sam zatanjurati 350 kg 15-ice. Hoce li biti dovoljno?
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: krmno bilje i travnjaštvo

cabage kaže:
E, planiram nakon kupusa, krajem šestog mjeseca, posijati sudansku travu. Za pola hektara sam kupio 20 kg sjemena sorte susu. Pitao bih za gnojidbu. Jesenos sam na tih pola hektara zaorao 300 kg sedmice, sada prije kupusa sam bacio 200 kg hidrokomplexa i 80 kg uree i prihrana 100 kg kan. Mislio sam zatanjurati 350 kg 15-ice. Hoce li biti dovoljno?

ovako ti znači misliš posijat cca jednu ral iliti jutro, zatanjuraj 250kg npk i 120kg ureje, i kad sudanska trava bude bila cca 10cm visoka to je sa 5 listova baci 200 kg kana i nakon svakog otkosa baci kan i to je to, mora bit ogromno :D :D
najčišći posao je kad ti biljci daš njene potrebe neovisno o tome što je prethodna kultura ostavila, za to treba veliko iskustvo pa se i onda čovjek može zeznit, zato baci kak sam ti sad napisao, i dobru kosu pripremi :D
 
Na vrh