• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Krmno bilje i travnjaštvo

  • Temu pokrenuo matija
  • Datum prvog posta

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: krmno bilje i travnjaštvo

šanana el si to cabageu vozio il sebi doma ;)

evo moja otava talijana linosa:D :D :D :D :D :D :D :D tek sam završio sa sjenažom trava i sad opet nanovo :shock: 8)

 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Re: krmno bilje i travnjaštvo

al stvarno tražiš batine,a? :mrgreen:
 

Institut

Član
Tu od
18 Sij 2009
Poruka
158

spensi

Član
Tu od
5 Ožu 2009
Poruka
128
Re: krmno bilje i travnjaštvo

Sta znace klimatske prilike. Evo mi u Italiji ljulj nikad kasnije nismo spremali u silazu.
Ove godine kisa napravila veliku stetu.
X Bogeca
Kako nikad nisam imao priliku raditi i spremati role u najlon, interesirame u biti sta je finalni proizvod. Silaza ili sjeno?Pretpostavljam da je s obzirom na baliranje u najlon silaza u pitanju. Dali se balira kad je potpuno suh ili zahtjeva odredjenu kolicinu vlage?
Ako je kakve su karakteristike tako spremnjene silaze, koliko je potrebno vremena za zrenje i dali, ako se radi o silazi s obzirom na baliranje, postoji veca opasnost od kidanja najlona i propadanja (prilikom baliranja, spremanja, odnosno transporta?
Osim toga dali se balira usitnjeno ili se ostavlja na kosenoj duzini?
Unaprijed se zahvaljum.
 
A

Alen

Guest
Re: krmno bilje i travnjaštvo

E moj kolega Bogec........
Sad mi je krivo što neidem u tvoj kraj ovaj mjesec, vidim da češ imati para viška pa da ti malo uzmem.
Nego svaka čast bogec!! Bome tu ima bala da boli glava!
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: krmno bilje i travnjaštvo

Alen kaže:
E moj kolega Bogec........
Sad mi je krivo što neidem u tvoj kraj ovaj mjesec, vidim da češ imati para viška pa da ti malo uzmem.
Nego svaka čast bogec!! Bome tu ima bala da boli glava!


sreli smo se u subotu u ždralovima, ja sma išao na predavanja na magisterij a ti prema meni, ja trubnem a ti po mobitelu kopaš :!:

kaj ne dođeš, danas je šanana sa ekipom bio kad sam išao balirat uslužno sijeno, tražili su zgrtač za kupit :!: a ja baš bio na polju tak da dečki nisu dobili gembač il pivu :cry:

a ima bala, večina su mi na poljima, ko če to sve izvest doma, tak da ih sam tam nekud šmreknemo


SPENSI
proces spremanja trave u roto bale :!:
pokosi se trava, provene se do određenog stupnja vlažnosti, nakon toga se balira , sadrži određeni postotak vlage, to je isto ko što kod vas meču u silose, to je silaža trava, samo kod nas se to u žargonu zove sjenaža :!: :!: :!:
stupanj vlage je manji ili veči, a određuje se vizuelno, ili na opip, ali je potrebno iskustvo, tako da imamo silaže trava podosta mokre i podosta prosušene.
kad se sprema u bale iako je malo skuplje od silosa, što i ne mora biti, dolazi do toga da sa savakom otvorenom balom imaš frišku krmu, dok kod silosa sa danom otvaranja počinje ulazak zraka u silos i proces razgradnje, zato se pogotovo na manjim gospodarstvima koriste bale, jer su praktičnije
dužina sječke, ako balirka ima noževe ko moja onda je masa nasjeckana na sitno, a ako nema onda je trava cijela
trajnost bale, ako je bala dobro nabijena i omotana ona može izdržati po par godina bez kvarenja
ja koristim još uvijek prvi otkos iz 2008 i nema ni mrvice pokvarenog

klima, jako dobro znam kako to izgleda, i kako zna bit varljivo, a nedaj bože i crno :!: i kod nas ove godine kasni sjenaža, i nisu prinosi kao prošle godine

sijeno je suha masa i tu nema omatanja u foliju :!:
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: krmno bilje i travnjaštvo

Nesekiraj se bogec za pijaču, budemo možda došli i iduću nedjelju :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: , naime nismo ništ pronašli, u Severinu je prodano, a do Ždralova i Velikih Zdenaca nisam stigao jer sam morao ić kući hranit i musti ;)

Jel si ti uspio pobalirat sve :?: :D
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: krmno bilje i travnjaštvo

ŠANANA kaže:
Nesekiraj se bogec za pijaču, budemo možda došli i iduću nedjelju :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: , naime nismo ništ pronašli, u Severinu je prodano, a do Ždralova i Velikih Zdenaca nisam stigao jer sam morao ić kući hranit i musti ;)

Jel si ti uspio pobalirat sve :?: :D

ajd dođite pa idemo skupa u zdence tam ima svega i svačega :!: prošli tjedan sam tam bio po fellu 3,3 metra tandem, i vidio sam tam kojih 6 komada večinom fahr, ovaj fella je koštao 1000 ojira a bio je največi i radi fenomenalno, tu je kod susjeda prek plota

jesam pobalirao sam, imao sam dost čiščenja jer se navatala prašina pa nisam noževe mogao spustit odmah, morao sma malo očistiti utore u koje ulaze noževi :!:
nije puno bala bilo, al ajd kad je blizu :!:
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: krmno bilje i travnjaštvo

Ok ja ču reči kolegama da dođemo u nedjelju do tebe pa skočimo do zdenaca da vidimo kaj tam ima :!: :mrgreen:
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Re: krmno bilje i travnjaštvo

Samo bi se smucali...
Htio bih pokazati da znam još štošta proizvesti, a nije ni povrće i trava :lol: :mrgreen:
Evo ovo sam za probu posadio doma, pa mi se čini da bih mogao jedno jutro na ljeto :mrgreen:
slika035i.jpg

Nemojte se ljutiti što ne spada u ovu temu, al sam si nekak ponosan na sebe ;)
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Re: krmno bilje i travnjaštvo

bravo cabage!

al ja nisam čuo da netko hrani krave jagodama?kako ih misliš konzervirati do zime?u silos gaziti? :lol:
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: krmno bilje i travnjaštvo

cabage, jel su to one tam posađene iza kuće na onoj zemlji ispred plastenika :?: :?: :?:

Daj naberi malo i javi, da se dojdem pošteno napapati jagoda :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Re: krmno bilje i travnjaštvo

Dojdi ti jesti, ima ih da ne znam kud s njima :mrgreen:
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: krmno bilje i travnjaštvo

cabage kaže:
Dojdi ti jesti, ima ih da ne znam kud s njima :mrgreen:
onda se čujemo :D :lol: :mrgreen:
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: krmno bilje i travnjaštvo

mljac :!: :p

mi udri po jagodama , krave po travi i onda svi fino napapani malo odremat koju rundu 8)

ak ti se smuca, dovezi sa šananom jagoda meni doma :p
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Re: krmno bilje i travnjaštvo

Pratim ja malo ove ljuljeve i livade kod nas :scratch
Nisam bacao KAN na boxera jer nema smisla. Kiše nema otkako sam ga kosio. Nekako raste, negdje dobro, negdje kilavo. Al ono, prirodne livade ak ne bude skoro kiše neće bit otava nekakvih. Naravno da ima i vrhunskih trava, do pojasa, cvatu sve u šesnaest, a sve kod pravih gazda koji čekaju prinos s prvim otkosom :mrgreen: :lol:

Nekako je godina sumnjivo počela...
 

vimi

Aktivni član
Tu od
9 Stu 2008
Poruka
532
Re: krmno bilje i travnjaštvo

zanima me koju mi DTS preporučate za posijati , htio bih imati livadu za košnju i ispašu ( uglavnom za koze) pa me zanima što mi preporučate za sijati i kada da sijem jesen ili prolječe
 
M

MaliBrko

Guest
Re: krmno bilje i travnjaštvo

Pozdrav svima koji se bavite krmnim biljem i travama
ja sam danas ovo malo sliko kraj kuće ima moj kolega tablu 27ha neke trave pa je krenio kosit negdje oko 7 ujutro i oko 7 navečer završio tablu
evo slikica
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: krmno bilje i travnjaštvo

Ja na 27 Ha nebi išao bez prednje kose :shock: :mrgreen:
 

spensi

Član
Tu od
5 Ožu 2009
Poruka
128
Re: krmno bilje i travnjaštvo

@bogec

Izvinjavam se sta te davim, ali tio bi te pitat jednu informaciju.
Ja imam malo problema s terminologijom trava, zitarica itd. ovdje, jer u biti ne znam precizno kako se zovu na hrvatskom.
Sorgo (na talijanskom) je slican kukuruzu. Ide u visinu i do 3 metra nema klipa jeli, i zanimame dali je to u biti sudanska trava. Zasto te to pitam?
Pitam te iz razloga sta sadrzi jednu vrstu toksina koji je opasan u prehrani ovaca, jer ne ostaju gravidne. Jedan tip je napasivao ovce i poslje mu veliki broj ovaca nije ostao gravidan.
Sad me interesira (kako sam doznao) da taj toksin se proizvodi u jednom periodu, sta znaci nije stalno prisutan. Koji je to period ako si upoznat s tim? Da li je prisutan kad je biljka niska ili kad dosegne odredjenu visinu?
Pozdrav.
 

Najnoviji postovi

Na vrh