• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Krmno bilje i travnjaštvo

  • Temu pokrenuo matija
  • Datum prvog posta
M

MaliBrko

Guest
Re: krmno bilje i travnjaštvo

ŠANANA kaže:
Ja na 27 Ha nebi išao bez prednje kose :shock: :mrgreen:
ma to je samo jedna tabla
ima on toga sigurno 100ha ukupno a možda i više
 
B

Bobo

Guest
Re: krmno bilje i travnjaštvo

Kako mi se cini da je Sorgo (Sorghum) sirak?

Slican kukuruzu, nema klipa... A sto se tice ovih opasnih tvari, to cu prepustiti strucnjacima ;)
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: krmno bilje i travnjaštvo

spensi kaže:
@bogec

Izvinjavam se sta te davim, ali tio bi te pitat jednu informaciju.
Ja imam malo problema s terminologijom trava, zitarica itd. ovdje, jer u biti ne znam precizno kako se zovu na hrvatskom.
Sorgo (na talijanskom) je slican kukuruzu. Ide u visinu i do 3 metra nema klipa jeli, i zanimame dali je to u biti sudanska trava. Zasto te to pitam?
Pitam te iz razloga sta sadrzi jednu vrstu toksina koji je opasan u prehrani ovaca, jer ne ostaju gravidne. Jedan tip je napasivao ovce i poslje mu veliki broj ovaca nije ostao gravidan.
Sad me interesira (kako sam doznao) da taj toksin se proizvodi u jednom periodu, sta znaci nije stalno prisutan. Koji je to period ako si upoznat s tim? Da li je prisutan kad je biljka niska ili kad dosegne odredjenu visinu?
Pozdrav.

ma kaj bi me gnjavio, sam pitaj
taj sorgo kak veli bobo bi bilo nekak sorghum iliti sirak , barem tako vuče po nazivu
sirak ako se napasiva jako mali tj ako je manji od pola metra sadrži opasne tvari ali to ovisi od sortimenta, ja koristim sirak grazer n i sudansku travu susu i kad pređu pola metra potpuno su upotrebljive tj ne sadrže opasne tvari

znači za sve vrste životinja upotreba sirka počinje kad on po visini pređe pola metra i onda nema nikakvih problema samo se pokazuje kvaliteta tih biljaka

to kaj se je dogodilo ovcama je greška vlasnika, zbog neznanja ili lakomosti, nije sirak baš za napasivanje, više životinje zgaze neg kaj pojedu, bolje je da im kosi i tako daje, al to je njegova stvar, ali eto tek kad pređe pola metra tek onda smije kositi

siraka ima jako puno vrsta i hibrida, krmni sirak je križanac sirka i sudanske trave, dok sudanska trava je podvrsta sirka ali ju neki po nomenklaturi stavljaju pod posebnu vrstu, ali po izgledu su identični uz par malih razlikica
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,023
Re: krmno bilje i travnjaštvo

Današnje baliranje:
i508246_Fotografija096.jpg

i508270_Fotografija095.jpg

i508244_Fotografija092.jpg

i508245_Fotografija094.jpg

i508269_Fotografija091.jpg
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: krmno bilje i travnjaštvo

Marko, jel to Feraboli omotač, kak si zadovoljan s njime :?: :?:

Jel ima možda koja Feraboli preša u tvojem kraju, interesira me Feraboli Sprinter :mrgreen:
 

MaTiJa NH

Dobro znana faca
Premium
Tu od
6 Kol 2008
Poruka
1,903
Re: krmno bilje i travnjaštvo

ŠANANA kaže:
Marko, jel to Feraboli omotač, kak si zadovoljan s njime :?: :?:

Jel ima možda koja Feraboli preša u tvojem kraju, interesira me Feraboli Sprinter :mrgreen:

feraboli sprinter ima jedan u selu pored mene staru 3 godine.ima veliku farmu svinja
kak ja vidim ta balirka radi izvrsne i nabite bale
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,023
Re: krmno bilje i travnjaštvo

ŠANANA kaže:
Marko, jel to Feraboli omotač, kak si zadovoljan s njime :?: :?:

Jel ima možda koja Feraboli preša u tvojem kraju, interesira me Feraboli Sprinter :mrgreen:
Da Feraboli je to..
Ne bi ga dao ni za kaj,stroj koji se jako isplatio kod mene i radi bez greške,nema mu ravnog :mrgreen:
Nema takve preše kod mene,ali znam za jednu varijabilnu noviju i čovjek jako zadovoljan s njome.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: krmno bilje i travnjaštvo

ja i stari smo 2002.g. gledao u Italiji na sajmu feraboli sprinter 120 i omotača sa bočnim utovarom kakov je tvoj, nije bila neka prevelika lova, al je koštalo dosta ;)
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: krmno bilje i travnjaštvo

marko hurlimann xa86 kaže:
[quote="ŠANANA":9hge8tkz]Marko, jel to Feraboli omotač, kak si zadovoljan s njime :?: :?:

Jel ima možda koja Feraboli preša u tvojem kraju, interesira me Feraboli Sprinter :mrgreen:
Da Feraboli je to..
Ne bi ga dao ni za kaj,stroj koji se jako isplatio kod mene i radi bez greške,nema mu ravnog :mrgreen:
Nema takve preše kod mene,ali znam za jednu varijabilnu noviju i čovjek jako zadovoljan s njome.[/quote:9hge8tkz]


evo jedna je prikvačena za mog zekana, feraboli sprinter 165 :D zekan mrči, teretno je to uh ti sunce žarko 8)
bala je ko kamion

u mom kraju 100 čuda pa tako i ovo 8) ak nije dost massey s balirkom onda i zekan upregne svoje snage i svi ajmo u zaradu 8)

 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: krmno bilje i travnjaštvo

jeste vi bilogorci :shock: :shock: :lol: :lol: :mrgreen: :mrgreen:
ja sam kod kuma uzel krone rotokosu od 240 cm na mog 565 :D :D :D , e to da je bilo za vidjeti, vozil sam se na 2 kotača :D
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: krmno bilje i travnjaštvo

ŠANANA kaže:
jeste vi bilogorci :shock: :shock: :lol: :lol: :mrgreen: :mrgreen:
ja sam kod kuma uzel krone rotokosu od 240 cm na mog 565 :D :D , e to da je bilo za vidjeti, vozil sam se na 2 kotača :D

:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

da vidiš kaj zeko gari s feraboli, to je balirka s noževima 8) 8)

to moj šogi izvodi čudesa, danas je cjeli dan s omotačem na terenu nema ga apsolutno cjeli dan doma, taj če gadne pare zgrnit :shock: a kaj meni :shock:
svidla mu se para pa sad i ja za svoje moram čekat na red za omatanje :shock: :shock: :shock: :shock:
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,023
Re: krmno bilje i travnjaštvo

Brzo če zekanu otič lamela s ovime :mrgreen: :mrgreen:
A vidim ima balirka i za inukolante jel je u funkciji?
 

gmiža

Član
Tu od
19 Kol 2007
Poruka
410
Re: krmno bilje i travnjaštvo

Ma to je bogec prokopčal na zekana da ga se čim prije riješi :idea: :arrow: :oops:
jel ga vjerovatno opet pere šopingmanija :?:
pa bi trebali neki novi traktor u dvorište dopeljat ;)
da se susjedi malo žderu :lol: :mrgreen:
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: krmno bilje i travnjaštvo

gmiža kaže:
Ma to je bogec prokopčal na zekana da ga se čim prije riješi :idea: :arrow: :oops:
jel ga vjerovatno opet pere šopingmanija :?:
pa bi trebali neki novi traktor u dvorište dopeljat ;)
da se susjedi malo žderu :lol: :mrgreen:

:mrgreen:
mene stalno pere šoping manija :shock:

zekan se je naradio da je to čudo jedno, što taj traktor može izdržat, i ide i ide i ide 8)

valjao bi još jedan veliki traktor, s prednjim utovarivačem, a bude i to realizirano 8)

a susjedi se žderu ovak i onak, svaki potez prate, sve znadu koji dan sam šta radio :shock:

u funkciji je onaj aplikator za inokulante :D
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,023
Re: krmno bilje i travnjaštvo

A tko pa je tako ljepo izravnao kabinu ne zekanu :?:
Kakve bale radi Feraboli prema Galigani :?:
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: krmno bilje i travnjaštvo

marko hurlimann xa86 kaže:
A tko pa je tako ljepo izravnao kabinu ne zekanu :?:
Kakve bale radi Feraboli prema Galigani :?:

ja sam poravnao limariju, kad me je pogurala prikolica na travi nizbrdo, a ispod je bila rijeka, pa sam morao skrenut jer dalje ravno nisam mogao i onda je ruda zapela u kotač i prekrenula me :!:
od kvarova je bilo to što vidiš samo povijani blatobran i vrh kabine

suhe bale radi jednake ,samo su na feraboliju one velike, dok galignani je 125x120 bala
ferboli je samo probao balirat kod mene pokoju balu da vidimo kak to čudo ide, ipak galignani ima primat na poljima :D
 
M

MaliBrko

Guest
Re: krmno bilje i travnjaštvo

Ovo je največe balirka u mome selu :gitarist:
 
I

ivica

Guest
Re: krmno bilje i travnjaštvo

bogec kaže:
marko hurlimann xa86 kaže:
[quote="ŠANANA":1t1xka9l]Marko, jel to Feraboli omotač, kak si zadovoljan s njime :?: :?:

Jel ima možda koja Feraboli preša u tvojem kraju, interesira me Feraboli Sprinter :mrgreen:
Da Feraboli je to..
Ne bi ga dao ni za kaj,stroj koji se jako isplatio kod mene i radi bez greške,nema mu ravnog :mrgreen:
Nema takve preše kod mene,ali znam za jednu varijabilnu noviju i čovjek jako zadovoljan s njome.


evo jedna je prikvačena za mog zekana, feraboli sprinter 165 :D zekan mrči, teretno je to uh ti sunce žarko 8)
bala je ko kamion

u mom kraju 100 čuda pa tako i ovo 8) ak nije dost massey s balirkom onda i zekan upregne svoje snage i svi ajmo u zaradu 8)

[/quote:1t1xka9l]
bogec od kud ta balirka jel nije mozda ova ista (ovo je slikano 2005 na mojoj parceli,poslje je prodana):
P4060017.jpg
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: krmno bilje i travnjaštvo

može bit, jer ta balirka je imala več 100 vlasnika, vidiš na slici da je podosta uništena, povijan pick up, neodržavana, malo smo ju isprobali u sijenu i bala je ok, velika i podosta nabita
ali balirka je teretna gura zekana niz breg, al bila je kod mene par dana onda je dalje prodana negdje kod bjelovara, kod mene je bio parking

ko bi reko da ista balirka bude i kod tebe i kod mene 8)
 

Najnoviji postovi

Na vrh