• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Krmno bilje i travnjaštvo

  • Temu pokrenuo matija
  • Datum prvog posta

toma84

Aktivni član
Tu od
10 Velj 2008
Poruka
2,007
Ajmo poznavaoci trava, njeno domaće ime i da li se može koristiti u ishrani stoke





 

jd4755

Dobro znana faca
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
1,430
To je bromus,nama opasan korov protiv kojeg u sjemenskim usjevima nema lijeka.Raznožava se i sjemenom i rizomom a da li je jestiv za stoku ne znam.
 

toma84

Aktivni član
Tu od
10 Velj 2008
Poruka
2,007
Zakon, to orano krajem srpnja, palo par kiša i vidi zemlje, pepel, jedan prohod dovoljan...
 

dino

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2009
Poruka
1,500
ljulj sijan u devetom mjesecu
nekako mi izgleda,mali i slab...
Oce se to popravit u proljece ili da to sad preorem na zimu?
Jest da je sijan 20kg/kj,i poslije siliranog kukuruza.
Gledam neki vec skinuli jedan otkos do zime a kod mene nista...
:mad::
auwh.jpg
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
Malkice da je gušći bilo bi bolje,ali bude to na proljeće dobro,kod mene ima jedan komad 2 rali i muka mi je,previše vlažno je a bude se nekako morao pokositi makar dok omrzne zemlja previsok ulazi u zimu,previše rano sam ga posijao:(devil)::(devil):
 

radul

Član
Tu od
28 Svi 2013
Poruka
788
Dino kazes da je prethodno bio kukuruz za silazu,sto bi mogo bit problem jer je kukuruz vjerovatno sprican,a ta spriciva su dosta jaka i potrrban je duzi period da bi mogo sijat neku krmnu kulturu, mozda je to razlog sto ne napreduje i sto je rjedji...
ajkula-znam za dijetelinu da nije dobro kasno kosit zbog izmrzavanja,za ljulj nisam siguran al provjeri,puno veca ti je steta da izmrzne nego da ostane nepokosena:icon_fU:
 

Zombie

Član
Tu od
29 Ožu 2013
Poruka
629
ako postujes preporucenu kolicinu sredstva nece biti problema,ja 50% ljulja sijem po kukuruzu pa nije rjedak...tu je problem mala gustoca sjetve, preporucena kolicina sjemena je od 40-50kg/ha(certificiranog)...
ljulj ti nebude izrznuo(ali nesmijes brijat vec kosit na 5-10cm)samo je problem sto budes dosta unistio polje s kotacima,a ako ostavis onda ti bude strunuo.a tamo gdje strune budes imao rupe tj nebude vise istjerao...
izaberi izmedu dva zla...
 

dino

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2009
Poruka
1,500
Postivao sam preporucenu kolicinu sredstava pri prskanju kukuruza,nije do toga.
Bit ce onda da je do gustoce sjetve...
Dali bi se to popravilo da bacim nesto gnojiva gore? Koje,koliko i kada?
jer nisam bacao nista niti pod brazdu niti prije sjetve. Jer sam smatra da je zemlja dovoljno "jaka" poslije kukuruza...
 

Zombie

Član
Tu od
29 Ožu 2013
Poruka
629
poslje kukuruza zemlja ostaje rijetko "jaka" jer kukuruz ima velike zahtjeve za hranjivima odnosno gnojidbi..U prosjeku 100kg zrna kukuruza i odgovarajuća količina kukuruzovine iz tla iznosi oko 3kg dušika (N), 1,2kg fosfora (P2Os) i 3,5kg kalija (K2O).
dok ti npr.:Za svakih 100 kg prinosa ječam iznosi iz tla: N 2,2 – 3
kg, P2O5 1,1 – 1,2 kg i K2O. 2,2 – 2,87 kg...vidis koja je razlika u iznosenju hranjiva? a sada racunaj realnu razliku u prinosima izmedu te dvije kulture... sada si nadam se dobio sliku kolika je losa kombinacija sijati travu iza kukuruza bez gnojidbe...

sad nemozes napraviti nista,jedino u proljece cim budes mogao zaci u polje(negdje pred kraj veljace-ovisno o godini) da bacis sto prije gnojivo...
 

Institut

Član
Tu od
18 Sij 2009
Poruka
158
Dino kazes da je prethodno bio kukuruz za silazu,sto bi mogo bit problem jer je kukuruz vjerovatno sprican,a ta spriciva su dosta jaka i potrrban je duzi period da bi mogo sijat neku krmnu kulturu, mozda je to razlog sto ne napreduje i sto je rjedji...
ajkula-znam za dijetelinu da nije dobro kasno kosit zbog izmrzavanja,za ljulj nisam siguran al provjeri,puno veca ti je steta da izmrzne nego da ostane nepokosena:icon_fU:







Vegetacija trava i djetelina prestaje kod pojave prvog mraza i dnevnih temperatura ispod 10 stupnjeva sto znaci da one spavaju i odmaraju za drugu godinu. Sva masa koja ostane ce vjerovatno strunuti a ako je ima previse gusiti ce naredni porast, razvijati ce se bolesti i glodvaci i ko zna sto jos.... Ako imas dosta mase samo kosi ali ne opet da polizes zemlju jel malo mora ostati sto ce znaciti bolju zastitu busa i krune korjena (kod djetelina). Pokosi i ostavi jedno 5 - 6cm kao zastitu od zime i to je vazno samo ako su niske temp bez snjega. kad padne snjeg moze biti i -20.
 

Institut

Član
Tu od
18 Sij 2009
Poruka
158
Postivao sam preporucenu kolicinu sredstava pri prskanju kukuruza,nije do toga.
Bit ce onda da je do gustoce sjetve...
Dali bi se to popravilo da bacim nesto gnojiva gore? Koje,koliko i kada?
jer nisam bacao nista niti pod brazdu niti prije sjetve. Jer sam smatra da je zemlja dovoljno "jaka" poslije kukuruza...




Nebi rekao da je gustoca iako ti sklop izgleda onako malo lose, kako si sijao s sijacicom ili si rasipao rasipacem. Mozda ti je sjeme otislo nesto dublje, mozda je ostalo na povrsini, jesi li valjao nakon sjetve itd.... Puno malih stvari moze biti od velike vaznosti. Ljulja je dosta, ako je sjeme ok klijavosti, energije i cistoce, i oko 25kg/ha. Da vidis kako nabusa jedna biljka ako ima mjesta, tako da fino kompenzira nesto rijedji sklop.... Dali ti lezi voda na tabli, to isto moze biti razlog rjedjeg sklopa, trave podnose visoku vlaznost pa i kratkorocno plavljenje, puno bolje od ostalih zitarica (osim rize) ali opet nisu ribe....

Kaj se tice gnojiva sta si bacio bacio si, tj nista hahah. U sjetvenom sloju je dobro da ima cca 20 - 30 kg N radi brzeg, ujednacenog i bujnog porasta. Predhodna kultura ti sigurno nije ostavila hranjiva jer hranjiva s kulturama iznosis iz tla, pogotovo s kukuruzom. Postoje kulture poput djetelina koje ostavljaju tlo bogat dusikom, izvlace hranjiva iz dubljih i nepristupacnij slojeva tla i ostavljaju dosta organske mase korjenova sustava ali ti si imao kukuruz pa sumljam da imas viska hranjiva u tlu. Zar ne znas da je dobro kada zaoravas kukuruzovinu baciti bar 100kg/ha urea-e bas radi toga da ne dojde do dusicne depresije jer bakterije trose dusik iz tla za razgradnju ostataka mase kukuruza....

Od gnojiva cekaj prve lijepe dane u proljece i kada mozes uci u tablu a da nije previse vlazno sibaj s prihranom, mozes koristiti 150kg URE-a ili 200kg KAN-a i nebus fulao. Urea je jaca jer dulje djeluje, manje se ispire i drzi vlagu, kan djeluje vrlo brzo. U svakom slucaju ne bacaj bezveze dusik dok ga biljka ne moze usvojiti. Ludi znaju prihranu raditi i po snjegu al ja ne vidim smisao u tomu, osim ako znas da bu poplava na tvojoj tabli do 4 mjeseca...

Malo sam se raspisao..
 

dino

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2009
Poruka
1,500
Sijao sam u kombinaciji rotodrljača+sijačica,zemlja je bila fino pripremljena,mislim da u tome nebi smio bit problem. Nisam valjao,jbg nemam valjak.
Voda tamo ne lezi,parcela visi na stranu.

Znam da je dobro bacit ureu prije zaoravanja kukuruzovine da ne dodje do dusicne depresije,ali ovo je bio silirani kukuruz! Znaci nije bilo biljne mase koju bi zaorao,pa zato nisam stavljao ureu.

Pitanje,zasto u prihranu sa ureom,sto nece ona isparit? Bolje mi zvuci KAN.

Neka si se ti raspisao,hvala na savjetima,i neka ih bude cim vise :(y):
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
neka još posluži 2 tjedna vremena bez snijega,ljulj bude sav pokošen u zeleno,roto kosa kosi nekih 5-7 cm od zemlje i milina,evo na ovom danas se vidi tamo gdje je ne pokošeno da se stvara sloj sive pljesni a ovo gdje je košeno prije 2-3 dana vratilo se u normalu,teren je ocijedit tako da ne propada trag od kotača
 

Institut

Član
Tu od
18 Sij 2009
Poruka
158
Sijao sam u kombinaciji rotodrljača+sijačica,zemlja je bila fino pripremljena,mislim da u tome nebi smio bit problem. Nisam valjao,jbg nemam valjak.
Voda tamo ne lezi,parcela visi na stranu.

Znam da je dobro bacit ureu prije zaoravanja kukuruzovine da ne dodje do dusicne depresije,ali ovo je bio silirani kukuruz! Znaci nije bilo biljne mase koju bi zaorao,pa zato nisam stavljao ureu.

Pitanje,zasto u prihranu sa ureom,sto nece ona isparit? Bolje mi zvuci KAN.

Neka si se ti raspisao,hvala na savjetima,i neka ih bude cim vise :(y):



A gle mozda ti je sjeme otislo pre duboko plus nisi valjao. Ako hoces dobar travnjak ili usjev bilo koje trave i djeteline moras valjati. Prije sjetve proseces po tabli, ako ti peta propada u zemlju i ostaju bas onako vidljivi tragovi za tobom onda moras valjati prije sjetve. Sve sjeme koje ode dublje od 2cm u zemlju vjerovatno nece niknuti ili jako slabo. Poanta je posijati na fino pripremljenu zemju, na dubinu od 1 cm a da je ispod fina tvrda podloga. I nakon sjetve naravno povaljati tablu. valananje nekon sjetve moze izostati samo ako je najavljena neka obilata kisa od cca 20 - 30 ml/m2. Iz iskustva znam da mi je najbolje trava i djetelina nikla iza kotaca traktora onda mozes mislit. Imao sam i prilike sijati na neorano tlo tj samo tanjuraca i rotodrljaca plus valjak. Ta kombinacija mi je bila najbolja. najgore je kad duboko isusis tlo i kad sjeme ne sastavi vlagu s tlom.... Dobro ove godine vlage ne fali, ali mozda si preduboko posijal.

Imas pravo bolje KAN, moja greska, UREA se ne preporuca za prvu prihranu, ona moze ici u drugoj ali ni to nije prednost naspram KAN-a. Nekako se ta UREa najvise koristi prilikom zaoravanja i eventualnu folijarnu prihranu, za ostalo je tu KAN...
 

podravec :)

Član
Tu od
18 Ruj 2011
Poruka
492
urea se uopče ne preporuča za travnjake radi predugod djelovanja i u tlu, nakon KAN-a se ne preporuča kušnja barem 3 tjedna a za ureju barem 5 i to je upitno dal je dobro
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
Urea je dobra u proljeće u kretanje vegetacije na običnim livadama ,opcija sa nekim gnojivom kao 7-20 30 ali to više nitko ne radi
 

Najnoviji postovi

Na vrh