• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Krumpir

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,703
A dobro ako si zadovoljan.Ja sa svojom balatonkom nisam,:

Ne znam kakva bi trebala biti tako da sam zadovoljan,čujemo se za sjeme nagodinu.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Ona opčenito nije jako krupna,zapravo upola Belarose,ali ima puno gomolja u jamici.Ali moja je na granici tržne veličine i budem imala problema dok je proguram u maloprodaji.To me ljuti.Trezor mi je duplo bolji,o belarosi ne moram više ništa niti reći.Marabel mi isto nije jako krupan - to mu je odlika sorte,isto srednja krupnoća,ali ga imaaaaa.......Rivijera me isto malo zvozala,koliko sam ga špricala.....novo,deklarirano sjeme. Emtič,jesi probao balatonku jesti?
@Darijus,kak su ti kifličari - imam ih - kome ih budem prodala?
Kojotiču,imam i plavog.Samo još neznam šta ima ispod zemlje.Dok ga povadim budem ga pslikala i pokazala ti.
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Konačno gotova sezona krumpira. Vađenje obavljeno u nedjelju 31.8.2014. NE sjećam se da smo ikada tako kasno vadili krumpir (i dobro da smo uopće to odradili u nedjelju jer je sada stalno kiša, i vjerovatno bi slijedeće vađenje bilo za Božić :(punch):).
Godina loša; sadnja u blato (bilo je loše na početku), vađenje iz blata (opet loše); čak sam mora prati krumpir. Prinos kada se sve zbroji nije niti tako loš. Bila je tu Monalisa (ne sadim više; ove godine ima vrlo loš okus), jedan bijeli od Johe (čini mi se da je Rivijera ili nešto slično; dosta dobar, ali je izvađen tek u ovom zadnjem terminu) i standard Bella Rosa.
Za slijedeću godinu ide od bijelih Vitesse i Natasha (vrlo žuto meso, izvrsna za krumpir salatu) i Bella Rosa.
I to je dosta za krumpiranje.

Evo i slike Natasche (radili smo je na nekoliko lokacija na "kontinentu" i bila je dobra; slijedeću godinu zovem je na more):
 

Prilozi

  • Natasha sorta krumpira.jpg
    Natasha sorta krumpira.jpg
    4.1 KB · Pregleda: 94

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
sretni ste vi koji ste uspjeli bilo sto izvadit... kod mene je jos 1,5ha netaknutog, ove sezone je izvadeno tek desetak tona kaj se usput prodalo... voda stoji na 30% parcela,a kombajn pod krovom... čeka nas vadilica i plug,ako i to uopce...
 

MF 4445

Član
Tu od
19 Tra 2013
Poruka
84
Kod mene ista situacija... kiša bez prestanka pada već tjedan dana, a sav krumpir još u zemlji...katastrofa
 

ZULJE

Član
Tu od
12 Pro 2012
Poruka
208
Ovako izgleda moja vineta , pitanje kade če se moči vaditi kombajnom.
a3kvg4.jpg

65zvci.jpg
 

sumadinac

Član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
815
Neznam sta da radim sa krompirom
Imam 10ak ari uz reku,i cim sam posejo bila bujica i poplavi njivu,povukla se voda,al je idalje lezala voda na polovini njive,i posle10-15dana osusi i nekako nikne,pa onda urari kisa i sruci se voda sa brda pravo u njivu i opet poplavi,nakon toga je lepo krenuo,ogrnuo sam ga,prskao i sve sto treba i odem na more i kad sam se vratio imo sam sta da vidim,nema ni jedan list,sve plamenjaca ubila,a to je bila polovina jula,
Probavo sam pre 15-20dana da vadim,nije veci od klikera,ima poneki veci,otprilike ko semenski ,mozda malo veci,al retko,jos je i neki korov narasto,meni do ramena,pa neznam sta da radim,dal da vadim to,da samo zaorem ili da ostavim pa sta izgura sl god,samo naprolece da prihranim,trenutno traktorom nemogu da udjem jer blato,a kako stvari stoje necu moci do daljnjeg jer jednako najvljuju novu kisu
Ja sam mislio samo da pokosim korov i ostavim tako kako je,al baba vice da ce ga mraz ubiti i da ce istruliti,a komsije pricaju da ce izgurati sledece godine,pa neznam sta da radim
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Kako god bilo - smrznuo se on preko zime ili ostao do proljeća,misliš li ti to ostaviti za novi nasad - nemoj.Niknuti će on,to uopće nije upitno,pogotovo ako zima bude blaga i pokrivena snijegom,ali zemlja ti je sabita kišon,kroz zimu će se sabiti još više i tu nikakve koristi neće biti.

Probaj izvaditi pedesetak jamica,izvaži koliko ima,vidi jeli isplativo za tu količinu raditi i potrošiti gorivo i odluči.Ili vaditi ili jednostavno zaorati.Da će ti na proljeće po njivi krumpiri nicati - hoće.Na nju posadi nešto u čemu ga možeš herbicidom suzbiti - kukuruz ili slično.Pšenicu ili krumpir - pogotovo njega - nemoj,imati ćeš velikih problema.
 

sumadinac

Član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
815
Necu vise da radim tu njivu,tj ocu da je zalivadim,tako da mi je najlakse da nepipam,mislio sam da ostavim takvo kakvo je pa ako nikne naprolece prihranicu i ogrnutii,ako ne kosicu ko i svaku drugu livadu,probavo sam da vadim izvadio sam6 redova po5-6m(cosak njive)inace tu je bio najbolji i imalo je4 kofe,mahom sitnog
 

ddalibor

Član
Tu od
21 Lip 2009
Poruka
189
Nakon podosta vremena izbivanja sa foruma, zaineteresirala me tema krumpira, pa da samo pitam. Koliko vi koji sadite ozbiljnije količine krumpira poštujete plodored, da li bi bilo dobro dvije godine za redom posaditi krumpir na istoj parceli?
 

ddalibor

Član
Tu od
21 Lip 2009
Poruka
189
Hvala na odgovoru. Ja sam ove godine posadio i dobro je uspio, a pošto nemam druge zemlje, planiram još iduće godine na istoj parceli posaditi.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

ZULJE

Član
Tu od
12 Pro 2012
Poruka
208
Možeš imati krumpir više godina ali ti se prinos smanjuje a i bolesti su sve više prisutne.
 

Steyr 01

Član
Tu od
25 Kol 2012
Poruka
654
Kolege, jeste li povadili krumpire?:^): Kod nas jako malo izvađeno, ni ja još nisam, tak sam jučer kupil malu Hassiu da to poberem, a tko će ga po takvoj zemlji sakupljati.. a i drugog posla imam.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Dečec dragi,sa hasijom po ovako namočenoj zemlji nebudeš ništ napravio.Ja nemogu da Anom još na zemlju.Neznam ako nećemo vadilicu zakopčati i rukama se početi bar nešto pobrati.

Ide se kombajnima - koliko potrganih traka ima,lanaca,lagera,izglodanih osovina......ovo bude godina za pamćenje......ljudi su umorni,premoreni - kolo svaki čas stane - čisti kolo,čisti traku,pa se okrene dva-tri puta,pa opet - čisti kolo,čisti traku.....bato,grude ko koševi velike idu na traku i ne raspadaju se......jad,jad,jad.......
 

Steyr 01

Član
Tu od
25 Kol 2012
Poruka
654
Da, istina je da je zemlja jako vlažna, "armirana" korijenjem korova, al nekak treba krumpir izvaditi, možda će drugi tjedan biti bolje vrijeme,. Izvadio sam pola bunkera, istina da se štopalo al bolje i tako nego da ga ručno skupljam po zemlji. Ne sadim ga puno, pola rali godišnje, a i to je puno ako ti nema tko pomoći sakupljati, zato sam i kupil taj mali kombajn.
 

Najnoviji postovi

Na vrh