Pripremio sam se za sadnju ranog krumpira.
Sadnja planirana za 15.-20. veljače. Rane sorte Jerla i Adora.
Volio bih čuti vaše prijedloge i savjete po sljedećim pitanjima:
1. zaštita od korova prije sadnje i tijekom vegetacije, kada, koje sredstvo;
2. Navodnjavanje će biti kap po kap. Vaš prijedlog normi zalijevanja uz korištenje vodotopivih gnojiva, koje vrste gnojiva u kojem periodu vegetacije količina gnojiva, količina vode po dužnom metru gume KPK?
Što se tiče gnojidbe krumpira mogu savjetovati slijedeće:
Prije svakog programa gnojidbe trebalo bi znati stanje hraniva u tlu (osnovna kemijska analiza) da bi program bio što točniji i učinak gnojidbe što bolji. Ako imaš takav podatak, svakako ga navedi u postu da bi preporučio kvalitetniji program gnojidbe.
Ako toga nema, onda je situacija slijedeća:
- za 1 t krumpira potrebno je cca. slijedeća količina hraniva: dušik (N) - 4,0 kg, fosfor (kao P2O5) 1,5 kg, kalij (kao K2O) - 6,0 kg, kalcij (Ca) - 5,0 kg i magnezij (Mg) - 0,5. Znači ako se očekuje urod od 10 t, treba gornje vrijednosti pomnožiti sa 10, i to je količina hraniva koja treba osigurati, da se postigne navedeni prinos. Ako toliko hraniva ima u tlu OK, ako ne onda gnojidba.
- za neko prosječno plodno tlo, potrebno je dodati cca. 100-150 kg/ha N (UREA ili KAN; KAN je bolji jer sadrži Ca i Mg; 1/2 u pripremi tla za sadnju, 1/2 kod zatvaranja sklopa), 70-100 kg/ha P2O5 (kao superfosfat; preporučam 16%, malo je skuplji ali ostatak sadrži kalcij koji se kasnije može iskoristiti; dodati u pripremi tla za sadnju) i 200-300 kg/ha K2O (ako se može nabaviti kalij-sulfat, onda 1/2 u pripremi za sadnju, 1/2 u prihrani kada se dodaje dušik; ili kombinacija NPK 8:26:26, 5:20:30, jednokratno u pripremi za sadnju (lošija varijanta - dodaje se više fosfora, a kalij je potreban u fazi "dozrijevanja" gomolja)
Posebne preporuke:
- superfosfat u pripremi za sadnju zamjeniti gnojivom Umostart Super Zn koji se dodaje lokalno u sadnji gomolja (puno bolji učinak, koristi se cca. 40 kg/ha, a vpc je oko 750,00 kn/40 kg)
- provjeriti kiselost tla. AKo je tlo kiselo, bar 1 mjesec prije sadnje izvršiti korekciju kiselosti (dodati kalcij; vapnenac ili vapno)
- provesti folijarnu gnojidbu cinkom u fazi kada je gotovo nicanje. Ide 1 Lit/ha u cca. 500 lit vode. Potiče pravilniji rast bilje i znatno veće zametanje gomolja. Ja sam koristio gnojivo Zintrac 700, pa ako ne možeš nigdje nabaviti mislim da imam još 1 lit. u podrumu (moram provjeriti)
- svakako provesti 1x folijarnu gnojidbu borom (Foliarel B) - potiče cvatnju i metabolizam Ca u biljci/gomolju
- što se tiče fertirigacija, preporučio bi samo 2x i to gnojivom sa većom količinom fosfora u fazi početka rasta gomolja, razmak tretmana 15 dana, količina gnojiva 25-30 kg/ha (Polyfeed ili što se već može naći; bitan je fosfor)
- između dva tretmana fosfornim gnojivom, napraviti jedan tretman fertirigacije sa Mg-sulfatom, 25-30 kg/ha
- ova dva tretmana (fosfor i magnezij) su vrlo važni za jednoličan rast gomolja, te u kombinaciji sa ranom primjenom cinka (povećava se intenzitet zametanja gomolja) može se ostvariti veliki prinos ranog krumpira.
- i još jedna važnost fosfora je povećanje otpornosti na niske temperature
- i na kraju nekakav biostimulator (DRIN ili slično) za svaki slučaj.
Nadam se da će savjeti biti od koristi. Naravno, sada sve cijene na papir i vidjeti koliko se isplati. Naravno, trebalo bi točno znati što je sa tlom, ali ovo gore navedeno bi trebalo dati dobar prinos, preko 25 t/ha pa čak i više.
Što se tiče natapanja, generalna preporuka je u fazi tuberifikacije/nastanka gomolja dnevno osigurati oko 2-2,5 mm vode, dok je u fazi rasta gomolja potrebno oko 4-4,5 mm vode (naravno vrijednosti ovise o tipu tla i klimatskim uvjetima).