• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Krumpir

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
Neznam ko bi se i zašto ljutio bitno je da jedan drugom pomognemo da svi zajedno idemo napred točno naklijavanje u gajbici jedan ili dva reda i nemoj ga držat u podrumu prije zato što je podrum topal a krumpiru preko zime treba samo pet stupnjeva.
pozdrav.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Jel si siguran za temperaturu naklijavanja? Pročitao sam u par izvora da je potrebno debelo više od 5 stupnjeva? Pitam jer ne znam i nemam iskustva a naklijavo bi jedno 400 kg. Hvala
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
Jel si siguran za temperaturu naklijavanja? Pročitao sam u par izvora da je potrebno debelo više od 5 stupnjeva? Pitam jer ne znam i nemam iskustva a naklijavo bi jedno 400 kg. Hvala

Temperatura čuvanja krumpira je do 5c a temperatua za nakljiavanje dnevna 18c a noćna 14c
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Neznam ko bi se i zašto ljutio bitno je da jedan drugom pomognemo da svi zajedno idemo napred točno naklijavanje u gajbici jedan ili dva reda i nemoj ga držat u podrumu prije zato što je podrum topal a krumpiru preko zime treba samo pet stupnjeva.
pozdrav.

Pokušavam temperaturu držati između 5 i 10°C - otvaranjem i zatvaranjem prozora, ovisno o vanjskoj temperaturi. :)
Nažalost nemam prikladnije prostorije gdje ne bi zmrznul. :mad:
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
Pokušavam temperaturu držati između 5 i 10°C - otvaranjem i zatvaranjem prozora, ovisno o vanjskoj temperaturi. :)
Nažalost nemam prikladnije prostorije gdje ne bi zmrznul. :mad:

Ja svoj krumpir držim u jednj zgradi koja nema grijanje i nije mu ništa samo treba pazit da ne potjera klicu prije reda inače klica kad ga naklijaš izgleda kao mali grm. a slobodno može biti i o
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
sada ste vi tu svega napisali......:rolleyess:


sada se pitam, da li trebam naklijavati.......i da li ga sjeći po pola.....:shock:


za npr. sortu.......marabel
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
sada ste vi tu svega napisali......:rolleyess:


sada se pitam, da li trebam naklijavati.......i da li ga sjeći po pola.....:shock:


za npr. sortu.......marabel

Pa to ti je tako jednostavno normalno da ga nećeš sjeći ako imaš sitno sjeme ako je krupno sjeci ako hoćeš da ti barem 20 dana dođe ranije ti naklijavaj.
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
znači, naklijavanje se preporučuje......pogotovo kod ranih sorti :gitarist:

a sječenje ako je kalibracija iznad npr. 40-45cm......ako sam sve dobro shvatio.....

vjerujem da pitam gluposti.....al nisam siguran u nekim stvarima, pa bolje da pitam :oops:
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
neželim ništa prepustiti slučaju.....mislim da treba odraditi posao kako treba ili nikako.....
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
znači, naklijavanje se preporučuje......pogotovo kod ranih sorti :gitarist:

a sječenje ako je kalibracija iznad npr. 40-45cm......ako sam sve dobro shvatio.....

vjerujem da pitam gluposti.....al nisam siguran u nekim stvarima, pa bolje da pitam :oops:

Kako ti reče kontam ne postoje glupa pitanja sjeci krumpir ako ga hoćeš prodavati kao mladi sječeš ga na jednu ili dvije klice tako ćeš dobiti malo krumpira u roviću al će biti krupan ako nećeš prodavat mladi onda je bolje da ima više gomolja u roviću. A iznad 45 bi trebalo svakako sjeći.
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
hvala puno za odgovore, sada je sve jasno......samo, ako se sječe, onda mi i treba manje kg po hektaru.....npr. za pola hektara treba oko 1000kg, ovako mi treba 500kg......da ne kupujem puno sjemena....
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
hvala puno za odgovore, sada je sve jasno......samo, ako se sječe, onda mi i treba manje kg po hektaru.....npr. za pola hektara treba oko 1000kg, ovako mi treba 500kg......da ne kupujem puno sjemena....

Za pola ha treba ti oko 800 kg pazi samo da ti nebude manjka.
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
800kg sam planirao uzeti, jer imam 0,44 ha......to bude jedna vrsta, marabel

a dessire stavim na 1000-1200 kvadrata, znači oko 150-200kg
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
800kg sam planirao uzeti, jer imam 0,44 ha......to bude jedna vrsta, marabel

a dessire stavim na 1000-1200 kvadrata, znači oko 150-200kg

Kaže odakle si iz ravne slavonije a ja kad idem u Brod moram pet gora preć ili iz lijepe podravine ma daj molim te šta ovdje ima lijepo.Samo sadi bit će krumpira moći ćemo gađat jedan drugog kad ga nebudemo mogli prodat. Ili ispečemo pole i dobre slavonske slanine a još bolje kapljice i evo ti :partyman:
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Krumpir sječeš uzdužno zbog nekih fora, a pitaj jel je dobro rasortirati one sa klicom od ovih sto nemaju klicu ili imaju, da li svaki krumpir ima dvije klice i tako to ;) Da ne bi došla berba i onda jedna stabljka kilogram, druga 750 grama i tako po redu :) I to samo zato jer joj je falilo 10 dana duže, ako kontaš na što mislim ;)
 
Posljednje uređivanje:

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
mislim da kontam......:scratch:rolfer:

a kada počne sjetva, bit će još teksta ovdje.......

siki, dobro kažeš, budemo gađali jedan drugog.....pitam se, što mi to sve treba.....trebao sam sve baciti grah, a ja eto, krenuo i u ovo čudo.....:rolfer::partyman:
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
mislim da kontam......:scratch:rolfer:

a kada počne sjetva, bit će još teksta ovdje.......

siki, dobro kažeš, budemo gađali jedan drugog.....pitam se, što mi to sve treba.....trebao sam sve baciti grah, a ja eto, krenuo i u ovo čudo.....:rolfer::partyman:

Eh samo da znaš koliko puta sam ja sebe to isto pitao a vjeruj i danas nemam neki odgovor
 
D

dalmatino

Guest
Pripremio sam se za sadnju ranog krumpira.
Sadnja planirana za 15.-20. veljače. Rane sorte Jerla i Adora.
Volio bih čuti vaše prijedloge i savjete po sljedećim pitanjima:
1. zaštita od korova prije sadnje i tijekom vegetacije, kada, koje sredstvo;
2. Navodnjavanje će biti kap po kap. Vaš prijedlog normi zalijevanja uz korištenje vodotopivih gnojiva, koje vrste gnojiva u kojem periodu vegetacije količina gnojiva, količina vode po dužnom metru gume KPK?
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
sada ste vi tu svega napisali......:rolleyess:


sada se pitam, da li trebam naklijavati.......i da li ga sjeći po pola.....:shock:


za npr. sortu.......marabel

Oprezno sa sječom na više dijelova. Nagdje sam pročitao da su neke sorte osjetljive i sklone babičavosti u slučaju sječe. :scratch
Probaj progooglati sortu za koju se odlučiš. Možda nađeš nekaj pametnoga.
 

Najnoviji postovi

Na vrh