• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Krumpir

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
Pripremio sam se za sadnju ranog krumpira.
Sadnja planirana za 15.-20. veljače. Rane sorte Jerla i Adora.
Volio bih čuti vaše prijedloge i savjete po sljedećim pitanjima:
1. zaštita od korova prije sadnje i tijekom vegetacije, kada, koje sredstvo;
2. Navodnjavanje će biti kap po kap. Vaš prijedlog normi zalijevanja uz korištenje vodotopivih gnojiva, koje vrste gnojiva u kojem periodu vegetacije količina gnojiva, količina vode po dužnom metru gume KPK?

Jerla je veoma osjetljiva na herbicide ja ničim ne špricam rani krumpir se vadi prije nego osvoji korov. Niti ga navodnjavam prihranjujem ga folijarno.
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
Ovakvim načinom vađenja krumpira dobije se jako puno oštećanog.
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
Ovakvim načinom vađenja krumpira dobije se jako puno oštećanog.

to sam i ja primjetio.....sada neznam, jel taj majstor nezna raditi i prebrzo tjera, ili to tako mora biti......al preloše......OLT proizvodi takvu vadilicu.....
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
to sam i ja primjetio.....sada neznam, jel taj majstor nezna raditi i prebrzo tjera, ili to tako mora biti......al preloše......OLT proizvodi takvu vadilicu.....

Ta vadilica ne valja ta se zove sunce i jako oštećuje krumpir.
 
D

dalmatino

Guest
Dali i ona vadilica za Hondu što se vidi na videu oštećuje krumpir pri vađenju kao i "sunce". Da je smanjiti brzinu vrtnje lančanika na vadilici, mislim da bi bila odlična. Proučavam je već duže vrimena i namjeravam je napraviti za Tomu Vinkovića.
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
na tom principu, koliko sam primjetio rade sve vadilice......sve ovisi o tebi, koliko ju poštelaš, da ideš ispod krumpira, a ne po pola kučice, mislim na dubinu......i da nema problema.....

meni neizgleda loše, u MIO ju više neprave, polovne je teško naći......
 
D

dalmatino

Guest
na tom principu, koliko sam primjetio rade sve vadilice......sve ovisi o tebi, koliko ju poštelaš, da ideš ispod krumpira, a ne po pola kučice, mislim na dubinu......i da nema problema.....

meni neizgleda loše, u MIO ju više neprave, polovne je teško naći......

Znam da Mio više ne radi, zvao sam ih. Ne izgleda mi komplicirana ni za napraviti, a potrebne elemente nije teško za nabaviti. Najbitnije je naštelati brzinu lančanika a za to će pogon preko kardana čini mi se biti previše. Mislim da ču ga morati reducirati. Čak razmišljam da pogon lančanika ne bude preko kardana TV već da na vadilicu ugradim poseban motor, i to od mješalice za beton. Vidije sam nešto slično na You tube. Jedan od razloga za to je i taj što je kardanski izlaz dosta nisko.
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
Znam da Mio više ne radi, zvao sam ih. Ne izgleda mi komplicirana ni za napraviti, a potrebne elemente nije teško za nabaviti. Najbitnije je naštelati brzinu lančanika a za to će pogon preko kardana čini mi se biti previše. Mislim da ču ga morati reducirati. Čak razmišljam da pogon lančanika ne bude preko kardana TV već da na vadilicu ugradim poseban motor, i to od mješalice za beton. Vidije sam nešto slično na You tube. Jedan od razloga za to je i taj što je kardanski izlaz dosta nisko.



hm, elektromotor???? onda si ovisan o struji......a ja nevolim ni kosilicu na struju......

ima na youtube i vadilica za AGT i TV......sličan princip ko standardova, preko kardana.....pa mislim da bi se moglo nešto od toga kopirati.....
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
hm, elektromotor???? onda si ovisan o struji......a ja nevolim ni kosilicu na struju......

ima na youtube i vadilica za AGT i TV......sličan princip ko standardova, preko kardana.....pa mislim da bi se moglo nešto od toga kopirati.....

Čovječe preko kardana nikakav problem nije da se uspori ili ubrza transport krumpira imaš milion mogućnosti pomoću lanca i lančanika.
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
i preko remena.....ovisi što možeš nabaviti......al prednost bi dao lancu.....imam slika na google.....
 
Posljednje uređivanje:

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
i preko remena.....ovisi što možeš nabaviti......al prednost bi dao lancu.....imam slika na google.....

A što bi trebalo da vuče tu vadilicu jer ima i daleko boljih a jednostavnih rješenja.
 
Posljednje uređivanje:

joekiki

Dobro znana faca
Tu od
21 Lis 2008
Poruka
1,318
Pozdrav svima!
Evo moje iskustvo sa krompirom...
Ja više ni sam neznam šta raditi sa njim,,, da ne isklija preveremeno!
Nemam idealno mesto za skladištenje krompira za setvu. Jedino mesto mi je kanal u garaži, ali tu je tolo i vlažno! Jednom sam ga ostavio u neku prostoriju(misleci da je bolje), i sav je smrzo...i na kraju bacen!
Danas smo izvadili gajbe, i skinuli sve klice koje su prevremeno poterale...
Ja nemam problema sa naklijavanjem sjemena krompira...nasuprot, same muke!





pa na kraju,,, isto ih vratio nazad u kanal...



prošle godine, totalno smo zaboravili na seme krompira za setvu...
i izgledalo je ovako...jad i beda...a boga mi i smešno...:lol:



Tako da priznajem, da sam totalni dunster za sačuvanje sjemena krompira!
U globalu gledajući...glupav sam za te stvari!!!:madmana:

Živi bili...
Pozdrav Joe!:mrgreen:
 
D

dalmatino

Guest
Evo ja danas složio za naklijavavanje 250 kg. Pola Jearla. pola Adora.
Joekiki, slike su ti legendarne :supz:, nasmija si me do suza.
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
Pozdrav svima!
Evo moje iskustvo sa krompirom...
Ja više ni sam neznam šta raditi sa njim,,, da ne isklija preveremeno!
Nemam idealno mesto za skladištenje krompira za setvu. Jedino mesto mi je kanal u garaži, ali tu je tolo i vlažno! Jednom sam ga ostavio u neku prostoriju(misleci da je bolje), i sav je smrzo...i na kraju bacen!
Danas smo izvadili gajbe, i skinuli sve klice koje su prevremeno poterale...
Ja nemam problema sa naklijavanjem sjemena krompira...nasuprot, same muke!
pa na kraju,,, isto ih vratio nazad u kanl

Čovječe tko te nagovori da krumpir staviš u kanal tamo ti je temperatura prava za naklijavanje. Taj što ti je bio u nekoj prostoriji trebao si ga samo nečim pokrit za vreme velike hladnoće i bio bi sigurno dobar a ni ovaj ti nije loš pokidaj klice i odma ga stavi na naklijavanje i bit će sve u redu.
 

djelac

Član
Tu od
9 Tra 2009
Poruka
532
joekiki a na greškama se uci tak napravi kak ti veli siki i nemaš problem...ja sam stavil nekih 7 tona sad u sanduke i jos imam sad nekih 6 tona za stavit
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Joekiki, nisam neki znalac, ali mislim da osim temperature imaš i problem sa nedostatkom svjetla. Kanal je po meni najlošije mjesto za držati krumpir. Za mjesec dan budeš opet imal tolike klice i još jedamput ih budeš moral potrgati.
Drži ga vani, a ak jako zahladni, onda snjim unutra (u kanal), ali samo privremeno. :axe:
 

Najnoviji postovi

Na vrh