• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Krumpir

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
Piljevina mora biti od jele, smreke, bora... jer je kisela, a gnoj pileći kak ti i veli Johabica.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,721
Friški stajski gnoj u kombinaciji s ureom je naj jeftinija opcija...i naj prirodnija ak se mene pita...
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Gle, gnoj neće zakiseliti zemlju, nego popraviti ph.
Ureja i piljevina da.
A, da, ti veliš friški, sad sam te skužila. E, to ne znam, vjerojatno si u pravu, no stajski gnoj na proljeće radi sličan problem - gomolji dobiju crne krastice, ne svi, ali podosta, gdje je nerazgrađeni gnoj sa njima u doticaju.

Njemu bi najbolja opcija onda bila čistu piljevinu čim prije na jesen rasipati prikolicom za gnoj, sad, količinu prema visini ph zemlje, opet ne na naglo previše - možda upola od količine stajnjaka po hektaru.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,721
hm...onda svaka organska tvar (pa i piljevina) može izazivati krastice....
ili da se držimo krumpira kao drugog ili trećeg u plodoredu i to sve se da izbjeći...
sve ovisi o površinama i dostupnosti materijala za "zakiseljavanje" zemljišta...mi ovdje dajemo opcije/dijelimo svoja znanja a na svakome je da odabere svoj put...
 

mali

Dobro znana faca
Tu od
17 Velj 2015
Poruka
2,967
A vele kao da bacim kalcij dase to neće dogodit morat cu onaj ph metar s njuške naručit.
Pa ćemo vidit
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
A tko to tako pametan veli?

Probaj ići logikom - ako Prašinu pogodije slabo kiselo i lužnato tlo, a u takvom ima obilje kalcija, a količina kalcija je ta koja uvjetuje kakav će biti ph, kako će onda taj dodatak kalcija pomoći da se krastavost smanji?

Ja ću se ubit od objašnjavanja. xD.
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Mali probaj svake godine na drugom komadu saditi i nebu problema sa bolestima.

Johabice ja čitam tvoje postove i stvarno imaš iskustva sa krumpirima.
Ali mi nejde u glavu zašto je došlo do toga da treba toliko špricat i umjetnog gnojiva koristiti?
Mi svake godine ujesen pooremo komad di če u prolječe biti krumpir,u prolječe bacim dosta stajskog ili svinjskog gnoja koji je pravi gnoj,a ne slama i traktorskom frezom isfrezam na 25-27cm dubine i sadimo.
Nikad ne špricamo niti dodatno pothranjujemo i izvrstan je i zdrav uvijek,a o debljini da ne pričam.
Sadimo jedlu i dezire uvijek.

Poslano sa mog G630-U20 koristeći Tapatalk
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
hm...onda svaka organska tvar (pa i piljevina) može izazivati krastice....
ili da se držimo krumpira kao drugog ili trećeg u plodoredu i to sve se da izbjeći...
sve ovisi o površinama i dostupnosti materijala za "zakiseljavanje" zemljišta...mi ovdje dajemo opcije/dijelimo svoja znanja a na svakome je da odabere svoj put...


Ma da - ako je nepregorela - nerazgrađena.
No, to su drugačije krastice od Prašine, Prašine su izazvane patogenom koji u kalciju uživa ko medo u zrelim kruškama.:icon_e_wink:

Mali probaj svake godine na drugom komadu saditi i nebu problema sa bolestima.

Johabice ja čitam tvoje postove i stvarno imaš iskustva sa krumpirima.
Ali mi nejde u glavu zašto je došlo do toga da treba toliko špricat i umjetnog gnojiva koristiti?
Mi svake godine ujesen pooremo komad di če u prolječe biti krumpir,u prolječe bacim dosta stajskog ili svinjskog gnoja koji je pravi gnoj,a ne slama i traktorskom frezom isfrezam na 25-27cm dubine i sadimo.
Nikad ne špricamo niti dodatno pothranjujemo i izvrstan je i zdrav uvijek,a o debljini da ne pričam.
Sadimo jedlu i dezire uvijek.

Poslano sa mog G630-U20 koristeći Tapatalk

A-ha!!!! Eto vidiš koja sam pametnica, čak si me bio uzeo i za vl prijatelja, a onda si se skompal sa nekim i naprasno me pobrisal sa liste.:(giggle)::(giggle)::(giggle):

A gle, kod tebe je to drugačije.
U mome kraju se do prije neku godinu od pet i pol tisuća hektara u našem ataru sadilo oko četiri tisuće krumpira. Sedamdeset posto je bila monokultura po desetak godina. Bez obzira što su se zmlje redoviti svaker godine gnojile stajnjakom ili pilečim gnojem, mineralno se moralo dodavati kak bi se oranice održavale u dobroj kndiciji. Znaš šta mineralno sa godinama radi....znaš šta herbicidi rade, Osim toga cijelo polje je inkubator patogena i praktički je nemoguće bez zaštite izvesti proizodnju do kraja. To ti je kao gripa - puno ljudi na hrpi, jedan zaražen - svi će se zaraziti - ako je svaki na nekih sto, dvijesto metara jedan od drugog - taj jedan neće zaraziti ostal.
Niz je faktora koji utječu, pa i nove selekcije koje zahtjevaju ciljanu minmeralnu prihranu.....
A onda ovisi i šta je kome puno, i šta je kome veliki prinos. Za mene je to 50 t/ha, za naprednije od mene i 70, a za nekoga 30. Pred trideset pet godina je to bilo 25, joj kako sam ponosna bila sa Desireom - krumpiri od kile, mislila sam da sam tata-mata za krumpire, nitko u selu nije imao takve.:biggrin:
A danas bih plakala od jada da imam 25.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Ekonomist

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
516
Johabica hvala ti na dobrim odgovorima. Samo ti računaš prinos po hektaru a mi po kg posađenim. Koliko ti sjemena posadiš po hektaru da mogu usporediti prinos?

Sent from my XT1092 using Tapatalk
 

mali

Dobro znana faca
Tu od
17 Velj 2015
Poruka
2,967
A tko to tako pametan veli?

Probaj ići logikom - ako Prašinu pogodije slabo kiselo i lužnato tlo, a u takvom ima obilje kalcija, a količina kalcija je ta koja uvjetuje kakav će biti ph, kako će onda taj dodatak kalcija pomoći da se krastavost smanji?

Ja ću se ubit od objašnjavanja. xD.

Ma da shvaćam ja tebe .
Ali sam odustao od druge reprodukcije ta je bila druga godina što je obolila.
E sad njiva nije bila orana jedno 10 godina mi i prvi put .
A i izvezao sam podsta stajskog .
Probat cu na jesen s piljevinom
Svake godine selim .
Problem su ravne parcele ljepa ravna a na njoj krumpir krastav.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Johabica hvala ti na dobrim odgovorima. Samo ti računaš prinos po hektaru a mi po kg posađenim. Koliko ti sjemena posadiš po hektaru da mogu usporediti prinos?

Sent from my XT1092 using Tapatalk


Kalibražu 28/35 1500 - 1600 kg/ha
To su prinosi za original sjeme, i za tu kalibražu.
Neki optimum je 1/25. Nekada smo bili zadovoljni sa 1/20
Za 1/30 već moraš biti umjetnik i maher i posložiti uz maksimalnu tehnologiju i najidealnije vremneske uvjete uz obavezno redovito navodnjavanje. - ako bilo šta od toga kiksne, kiksnuti će i prinos. Onda ulog ne pokriva dobit.
Ja sam u najbolja vremena išla sa organskim gnojem obavezno, plus 1800 - 2000 kg mineralnog /ha..(sveukupno, NPK + KAN)
 

djelac

Član
Tu od
9 Tra 2009
Poruka
530
puno mi je to Johabica sjemena ja trošim na 25 razmak oko 1300 kg na koji razmak onda sadite krumpir?
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Nije.
28..
Koji međuredni imaš?
Ja sam na 72, ovi sa velikim strojevima su prešli i 80. Njima treba manje.
Ili 67??????????? - e bome, moram pitati muža dok dođe, to je u njegovoj domeni, malo sam se pogubila.....hm....

A zavisi i od sorte, oblika gomolja, varira u pedesetak kila

Na 1200 čhv nikada manje od 550 kg.Do 600.
Nekada jesmo, sadilo se rijeđe. 1200 - 1300
Ajde, obično ima na svakoj parceli 50, 80 čhv više, možda se i tu nešto pobere....a mi uvijek velimo - mekota.....

Ma znaš da se nakada dobije sitno da se posadi i više od plana,, nekada ima više trispetice, i preko čak kada je sorta dugoljastih gomolja.....
 
Posljednje uređivanje:

Krumpironja

Iskusan lik
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
4,077
Ja sam danas izvadio svoga iz polja i jednostavno pušiona, voda je zeznula stvar...posađeno je oko 90 kila i ubrano oko tone...na drugoj parceli je bio bolji prosjek tamo nije bila voda
 

Prilozi

  • image.jpg
    image.jpg
    54.3 KB · Pregleda: 120

Krumpironja

Iskusan lik
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
4,077
Za krumpir se skupi obitelj nije toliko posla da treba placat ljude, u 4 i pol smo krenuli u 8 bili gotovi...al bile su mlade slavonke cistit vinograd pred otprilike 20 dana za 150kn cca 8 sati posla...ma cisto gust je bio gledat :D:
 

Krumpironja

Iskusan lik
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
4,077
Heheh pa ona ne dolazi radit :p: gust je bilo vidit ih kako rade heh

Da ne idemo off..al sramota me ovoga krumpira
 

Prilozi

  • image.jpg
    image.jpg
    59.9 KB · Pregleda: 117

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,668
Sramota, dopeljaj ga k meni, ja se nebum sramil :(happy):
 

Najnoviji postovi

Na vrh