• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Krumpir

Razinekop

Aktivni član
Tu od
10 Pro 2013
Poruka
343
Mraz i hladna zemlja kroz početnu vegetaciju su napravili svoje - najviše hladne noći, tamo gdje maraz nije, hladna zemlja je.


Jel i ovo posljedica istoga ili nešto drugo??? Posadio 20 ,izvadio 20 kg! Nisam na gubitku ,ako se ne računa rad-Sorta Mona Lisa!
 

Prilozi

  • IMG_20160714a_190704.jpg
    IMG_20160714a_190704.jpg
    84.5 KB · Pregleda: 136
  • IMG_20160714a_193405.jpg
    IMG_20160714a_193405.jpg
    87 KB · Pregleda: 103

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
To se fitoftora spustila na gomolje - kiša ispere sklerocije sa oboljelog lišća i uđu u zemlju pa zaraze krtole.
Zato je prepruka zadnje zaštite kombinacija sa bakrom, da se baš to spriječi.
 

Krumpironja

Iskusan lik
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
4,077
Kod mene se sad skoro svaki dan vadi negdje krumpir, niti ne skidam plug od traktora, sada kisa pada pa ce bit pauza
 

Prilozi

  • image.jpg
    image.jpg
    82.6 KB · Pregleda: 95

mali

Dobro znana faca
Tu od
17 Velj 2015
Poruka
2,967
Moj je malko krastavsad od čega mu je nemam pojma više izgleda mu nema pomoći u tome
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Moj je malko krastavsad od čega mu je nemam pojma više izgleda mu nema pomoći u tome


Eh, sad ovisi kakva je to krastavost.......je li samo perutava kora, to je odlika nekih sorti, ima li crne nakupine po sebi - može biti od sviježeg stajskog gnoja a i neka bakterioza, ili je u pitanju Prašina krastavost - ona se javlja na slabo kiselom zemljištu, a skoro pa obavezno na lužnatom. Krumpiru ph iiznad 6 ne poguduje baš, voli najviše 5,5 - 6. Maksimum 6,5.

Postavi sliku da vidimo.
 

mali

Dobro znana faca
Tu od
17 Velj 2015
Poruka
2,967
Neznam obično kod druge godine se više javi bacan je i kalcij.
Možda smo premalo nismo analize radili jer je preskupa.
Sad nezz od stajskog nije , nije gas bilo
Nemam slike nije jako ali ružno je za vidit .
 
Posljednje uređivanje:

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Jel ovo?

1316517735610.jpg


Ako je, kalcifikacija je pospješila razvoj patogena.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Da, to je to - inače nema utjecaj na kvalitetu, ali ima na tržnu vrijednost.
Tebi za doma to nije nikakav problem, a razloge zašto se to događa sam rekla gore.
Na ph zemljišta utječe količina kalcija - više kalcija, pogodniji uvjeti za razvoj krastavosti.
 

mali

Dobro znana faca
Tu od
17 Velj 2015
Poruka
2,967
Kako se rješiti toga radim podosta a ide za prodaju većinu takvog bacim prascima .
Ljudi bježe od toga na dve tri parcele je takav strah me nagodinu sadit da ne bi takav bio
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
E, to je problem...
kupi si ph metar, pa vidi kakvo ti je gdje stanje.
Tamo gdje je krastavosrt manje izražena, od dušičnog mineralnog uzmi ureju, ima kiselu reakciju, malo će pomoći.
Eh, kod mene nema zemlje iznad 6,5, najčešće 4,8 - 5,5, ili 6.

Monokultura će zakiseliti, herbicidi,......ali nije opcija, jel?
Ima drugih načina, ali su skupi, nisu za širu primjenu.
 

mali

Dobro znana faca
Tu od
17 Velj 2015
Poruka
2,967
Znači trebo bi ureu rasijat i biće manje krastav jel predsjetveno da opalim drugi put.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Ma neće to pomoći tamo gdje je problem veliki.Ali u svakom slučaju, na takvim parcelama odi obavezno sa urejom, ne KAN -om.

Da, predsjetveno, a i za prihranu.

Ne znam ti šta drugo predložiti a da bude isplativo - evo, ljudi kod sadnje borovnica koriste kiseli bijeli treset,, iglice četinjara, stipsu, šta ti ja znam....to se na oranicama ne može, nema šanse, skupo je.
 

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
Ma neće to pomoći tamo gdje je problem veliki.Ali u svakom slučaju, na takvim parcelama odi obavezno sa urejom, ne KAN -om.

Da, predsjetveno, a i za prihranu.

Ne znam ti šta drugo predložiti a da bude isplativo - evo, ljudi kod sadnje borovnica koriste kiseli bijeli treset,, iglice četinjara, stipsu, šta ti ja znam....to se na oranicama ne može, nema šanse, skupo je.
Jo dala bi se kiselost dignut sa piljevinom od jelovine samo bi trebalo ju navozit na jesen da ju kiše dobro nakvase i da počne truliti i tada sa ureom još pojačati i zaorati. Vjerojatno znate Vi onaj Blubery ranč na Ksajpi izmeđ Šenkovca i Slakovca, čovjek već godinama dolazi kod ujaka u Vučetinec na pilanu po piljevinu od jelovine i time samo zasipava oko grmova.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Da, o tome govorim.
Znam da se on mučio prvih godina sa ph, ako se dobro sjećam, pokušavao je sa tresetom, no, to je, ako logično razmišljaš samo kratkoročno rješenje - čim biljka preraste korjenjem van te rupe napunjene tresetom, počinju problemi.A to se neminovno dogodi. Treset je jako skupa opcija, piljevina ne znam - ako se dobije jeftino ili besplatno, dobro je, dugoročno se postiže ne samo zadovoljavajuči rezultat, nego se napravi i problem. Baš zbog piljevine su našee zemlje sve redom kisele, mi smo većinom svi veći poljoprivrednci koristili pileči gnoj sa farmi, a oni kao prostirku koriste piljevinu. Kroz dvadesetak godina uspjeli smo si napraviti štetu koju smo popravljali kasnije kalcifikacijom.

Eto, dobro si se sjetio, meni mozak izgleda zaštekao pa se nisam odmah sjetila.

mali, na pilanu, piljevinu kupi i rasipaj. Ili još bolje, ako imaš farmu u blizini, kupi pileči gnoj - bude koristi višestruke - s jednom farmom od dvadesetak tisuća piliča pognojiš jedno hektar i pol - nekoliko godina zaredom i ph smanjiš bar za 0,5.

Ali najprije ph metar u ruke, da vidiš na čemu si......(ne mislim na koku ili maricu :biggrin:)
 

mali

Dobro znana faca
Tu od
17 Velj 2015
Poruka
2,967
A niš morat cu ako niš ima prijatelj pilanu pa malo vidit koliko dođe piljevina .
Imam ja stajski svoj al očito to nije dovoljno.
Šteta rodi milina a pikice gadne
 

Najnoviji postovi

Na vrh