• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Krumpir

JOHABI

Aktivni član
Tu od
14 Velj 2011
Poruka
397
ljudi pozdrav,

kupio sam u Glamocu (BiH) desire 225kg velicine cca 35mm do 65mm.
Planiram sadnju pocetkom Travnja pa me zanimam par stvari ako neko moze pomoc;

-Kako to skladistit do tada, koje osobine mora imat prostor? Sad je u vrecama od 25 kg!
-Da li naklijavati? Imam na raspolaganju cca 2500m2, posadio bi sto vise mogu sadio bi rucno
-Ako naklijavam, kad rezem, koliki je dio klici bitan ispod povrsine krumpira,
odnosno kako znat da necu ostetit klici (kako da to nazovem) korijen?

Mozete me i ispravit ako grijesim,
ovako sam ja zamislio (proucavajuci ovu temu) da bi bilo dobro

-poredat u kartonske kutije od krafni
-skladistit u mraku cca 10 celziusa
-cca 5 dana prije sadnje raskrizati da bude po 1 ili 2 klice po komadu
+pustit svijetlo
-sadit kad klica bude cca 1 cm, na dubinu cca 10 cm
+malo 15-15-15 izmedju svakog krumpirica...


sta mislite?
Fala vam!

Zašto tako kasna sadnja,koliko ja znam (predpostavljam da si iz dalmacije)da okolica Zadra i Trogira , Metkovića i dr. već je davno posađen krumpir.
Moja ti je preporuka posadi ga odma, ako ti vremenski uvjeti omogućuju.
Što se tiče naklijavanja:
-sipaš ga u gajbice od grožđa(u ravnini daščica)
-spremiš ga na toplo(15 stup.)
-prozraćno dnevno svjetlo ( obavezno)
-rezanje ili križanje se obavlja 10 dana prije sadnje(da rez dobije koricu-zacijeljenje)
-kod mene na sjeveru HR se ovakva kalibraža reže na pola gomolja, a kod vas u dalmaciji (poznato mi je)se reže 1 ili 2 klice.Bolje je čim više klica i više krumpira sa njom.Više klica veći prinos , 1 klica daje krupniji gomolj(plod).Svaki rez krumpira je njegova rana(podležnost bolestima), pa za ubuduće kupuj kalibražu 28/35 što mi sadimo bez rezanja.
-sadnja naklijanog sjemenskog krumpira mora biti pažljiva, da se klica ne potrga(treba dosta vremena za drugu)
-sadnja se vrši na dubinu od 8 cm(ne dublje)
-stavljanje 15-15-15 mora se pazit da isti ne dođe u doticaj sa klicom(nagrize istu i ona propadne)
I na kraju sretno ti bilo!
 

zivisic

Član
Tu od
1 Ožu 2011
Poruka
727
Zašto tako kasna sadnja,koliko ja znam (predpostavljam da si iz dalmacije)da okolica Zadra i Trogira , Metkovića i dr. već je davno posađen krumpir.
Moja ti je preporuka posadi ga odma, ako ti vremenski uvjeti omogućuju.
Što se tiče naklijavanja:
-sipaš ga u gajbice od grožđa(u ravnini daščica)
-spremiš ga na toplo(15 stup.)
-prozraćno dnevno svjetlo ( obavezno)
-rezanje ili križanje se obavlja 10 dana prije sadnje(da rez dobije koricu-zacijeljenje)
-kod mene na sjeveru HR se ovakva kalibraža reže na pola gomolja, a kod vas u dalmaciji (poznato mi je)se reže 1 ili 2 klice.Bolje je čim više klica i više krumpira sa njom.Više klica veći prinos , 1 klica daje krupniji gomolj(plod).Svaki rez krumpira je njegova rana(podležnost bolestima), pa za ubuduće kupuj kalibražu 28/35 što mi sadimo bez rezanja.
-sadnja naklijanog sjemenskog krumpira mora biti pažljiva, da se klica ne potrga(treba dosta vremena za drugu)
-sadnja se vrši na dubinu od 8 cm(ne dublje)
-stavljanje 15-15-15 mora se pazit da isti ne dođe u doticaj sa klicom(nagrize istu i ona propadne)
I na kraju sretno ti bilo!


fala ti,

ja sadim u Sinjskom polju, tamo ne sadi niko prije Travnja, a sad je i mokro...
Da te jos pitam za ovu prostoriju, tu drzim i drva za ogrijev,
potencijalno mozda ima nekavih musica, kukaca, mozda...jedan zid malo i vlazi, jel to sta problem?
Dali da prigusim dnevno svjetlo nekom mrezom ili sl., prozori su mi orijentirani na jug, moglo bi bit dosta svjetla...

fala
 

JOHABI

Aktivni član
Tu od
14 Velj 2011
Poruka
397
fala ti,

ja sadim u Sinjskom polju, tamo ne sadi niko prije Travnja, a sad je i mokro...
Da te jos pitam za ovu prostoriju, tu drzim i drva za ogrijev,
potencijalno mozda ima nekavih musica, kukaca, mozda...jedan zid malo i vlazi, jel to sta problem?
Dali da prigusim dnevno svjetlo nekom mrezom ili sl., prozori su mi orijentirani na jug, moglo bi bit dosta svjetla...

fala

Prostorija za naklijavanje sjemena krumpira mora biti suha prozračna izolirana od drugog krumpira (ili plodova dr.).
Mušice, kukci ili drugi nametnici prenose razne bolesti ....
Vlaga pospješuje razvoj bolesti......
Što se tiče zamračenja prozora-dobro je zamraćit sve dok ne počnu pupat klice,a zatim treba pustit puno svjetla(zbog jačanja klica)
Temperatura je jako bitna za naklijavanje.
Pozz
 

Toma083

Član
Tu od
15 Ožu 2011
Poruka
102
imam nekoliko pitanja oko sadnje krumpira za osobne potrebe ovako zanima me na koju dubinu je najbolje saditi i dali je dobro da se odmah i nagrne ili to ostaviti za poslje
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
Johabi šta misliš kako krumpir podnosi ovu vlagu i hladnoću oće mu šta naštetiti.
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
imam nekoliko pitanja oko sadnje krumpira za osobne potrebe ovako zanima me na koju dubinu je najbolje saditi i dali je dobro da se odmah i nagrne ili to ostaviti za poslje


kada siješ sa automatskom ili poluautomatskom, onda ona odmah pravi da bude "nagrnuto".......tako da pretpostavljam da tako treba i biti.....a poslije se još zagrne......
 

JOHABI

Aktivni član
Tu od
14 Velj 2011
Poruka
397
Johabi šta misliš kako krumpir podnosi ovu vlagu i hladnoću oće mu šta naštetiti.

Eto vele već sutra ljepše i toplije vrijeme, pa neće posađenom krumpiru ,biti problema sa ovim kratkotrajnim, hladnim i vlažnim vremenom.
pozz
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
Eto vele već sutra ljepše i toplije vrijeme, pa neće posađenom krumpiru ,biti problema sa ovim kratkotrajnim, hladnim i vlažnim vremenom.
pozz

Pošto sadiš samo nekih dvadesetak jutara sigurno radiš sa automatskom sadilicom ja sadim malo više od jutra i sadim sa običnom isto pravi humke ali ja to uzmem i razgrnem onda krumpir brže i lakše nikne a pošto posle nicanja idem sa kultivatorom i nemora biti zagrnut. Zagrćem ga kad je oko desetak centimetara i opet oko dvadesetak centimetara.
Šta misliš jeli to dobro što radim.
 

JOHABI

Aktivni član
Tu od
14 Velj 2011
Poruka
397
imam nekoliko pitanja oko sadnje krumpira za osobne potrebe ovako zanima me na koju dubinu je najbolje saditi i dali je dobro da se odmah i nagrne ili to ostaviti za poslje

E moj prijatelju, nemoj se ljutit ali baneš i pitanja......Prvo moraš pročitati postove gdje ćeš naći dosta odgovora.Ima nas koji smo voljni pomoći svojim savjetima(dugogodišnje iskustvo u proizvodnji krumpira)ali....
Što se tiče nagrtanja, najbolje je odmah to napravit,međutim paziti treba na dubinu nagrtanja ili sadnje ( već prije pisano)

pišem pismo tinta mi se proli,gdje je ona koja mene voli?
 

JOHABI

Aktivni član
Tu od
14 Velj 2011
Poruka
397
Pošto sadiš samo nekih dvadesetak jutara sigurno radiš sa automatskom sadilicom ja sadim malo više od jutra i sadim sa običnom isto pravi humke ali ja to uzmem i razgrnem onda krumpir brže i lakše nikne a pošto posle nicanja idem sa kultivatorom i nemora biti zagrnut. Zagrćem ga kad je oko desetak centimetara i opet oko dvadesetak centimetara.
Šta misliš jeli to dobro što radim.

Siki,evo ovako:
mi sadimo ili običnom ili automatskom sadilicom(kako tko), na humke(slogove).Ako je krumpir sa manjim čvrstim klicama sadimo automatskom(velike,dosta pokida).Ranije sorte sa većim klicama sadimo običnom sadilicom.Nakon 10 cm rasta krumpira radimo međuredno kultivarenje(može se dodat prihrana), zatim nakon 8 dana radimo ponovo zagrtavanje i gotovo.Zagrtavanje se radi sa više vrsta priključaka(kako tko).Imaš prikljućak sa pločevinom u obliku slova v, a imaš takozvane "riđere"(više vrsta)
pozz
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
Siki,evo ovako:
mi sadimo ili običnom ili automatskom sadilicom(kako tko), na humke(slogove).Ako je krumpir sa manjim čvrstim klicama sadimo automatskom(velike,dosta pokida).Ranije sorte sa većim klicama sadimo običnom sadilicom.Nakon 10 cm rasta krumpira radimo međuredno kultivarenje(može se dodat prihrana), zatim nakon 8 dana radimo ponovo zagrtavanje i gotovo.Zagrtavanje se radi sa više vrsta priključaka(kako tko).Imaš prikljućak sa pločevinom u obliku slova v, a imaš takozvane "riđere"(više vrsta)
pozz

Zahvaljujem prijatelju bilo mi je bitno da mi netko ko to dobro zna potvrdi dali radim dobro kod nas kažu rajderi i nemam male za krumpir a veliki duvanski bi isjekli sav krumpir ja to radim sa normalnim ogrtačima.
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
siki, možeš li staviti sliku svojih ogrtača????
Mogu ali prvo trebam slikati a to je sutra.
 

Prilozi

  • sadilica 001.jpg
    sadilica 001.jpg
    40.6 KB · Pregleda: 1,520
  • sadilica 004.jpg
    sadilica 004.jpg
    32.6 KB · Pregleda: 1,056
  • sadilica 002.jpg
    sadilica 002.jpg
    37.7 KB · Pregleda: 1,335
Posljednje uređivanje:

seljačić

Aktivni član
Tu od
8 Velj 2009
Poruka
2,155
ljudi pozdrav,

kupio sam u Glamocu (BiH) desire 225kg velicine cca 35mm do 65mm.
Planiram sadnju pocetkom Travnja pa me zanimam par stvari ako neko moze pomoc;

-Kako to skladistit do tada, koje osobine mora imat prostor? Sad je u vrecama od 25 kg!
-Da li naklijavati? Imam na raspolaganju cca 2500m2, posadio bi sto vise mogu sadio bi rucno
-Ako naklijavam, kad rezem, koliki je dio klici bitan ispod povrsine krumpira,
odnosno kako znat da necu ostetit klici (kako da to nazovem) korijen?

Mozete me i ispravit ako grijesim,
ovako sam ja zamislio (proucavajuci ovu temu) da bi bilo dobro

-poredat u kartonske kutije od krafni
-skladistit u mraku cca 10 celziusa
-cca 5 dana prije sadnje raskrizati da bude po 1 ili 2 klice po komadu
+pustit svijetlo
-sadit kad klica bude cca 1 cm, na dubinu cca 10 cm
+malo 15-15-15 izmedju svakog krumpirica...


sta mislite?
Fala vam!

a što nisi odmah kupio glamočki krumpir? ili se on možda zove desire? glamočki je super
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
Mogu ali prvo trebam slikati a to je sutra.


moji su nešto drugačiji, budem stavio sliku....čudni su i neznam kako bi to radilo......nekako su mi "plitki"
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
imaš fotku u krupnom planu od ove sadilice?

Danas sam pripremio zemlju i sutra idem sijati pa ako budem imao vremena ponovo ću slikati. za sada evo ti ovo.
 

Prilozi

  • sadilica 005.jpg
    sadilica 005.jpg
    38.2 KB · Pregleda: 914
  • sadilica 003.jpg
    sadilica 003.jpg
    35.1 KB · Pregleda: 1,174

seljačić

Aktivni član
Tu od
8 Velj 2009
Poruka
2,155
Danas sam pripremio zemlju i sutra idem sijati pa ako budem imao vremena ponovo ću slikati. za sada evo ti ovo.

dobro da znam samo kako izgleda jer ako nađem takvu da je prepravim na mtk i da sadim sa njom

da nije malo prerano za sjetvu????
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
dobro da znam samo kako izgleda jer ako nađem takvu da je prepravim na mtk i da sadim sa njom

da nije malo prerano za sjetvu????

Kod mene nije rano ja sam sa sadnjom krumpira danas završio.
 

Najnoviji postovi

Na vrh