• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Krumpir

PetullaRZ

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
852
Krumpir je iznicao u cijelosti, lipo ga je vidit.
Kad se priča o rezanju sjemenskog krumpira mi u Istri režemo i najmanju kalibražu(28/35) na dvije klice (uglavnom na dvije polovice ) i stavimo gušći slop (20cm razmak gomolja). Za takvu sadnju ide oko 650kg/ha sjemenaskog krumpira i bude prinos ovisno o vremenu vađenja 35-50t/ha. Režemo ga nakon naklijavanja, dva-tri dana prije sadnje, kada su mu klice vidljive(1-2mm) i kako ga režemo slažemo ga u kašetice i iz tih kašetica ga sadimo kako bi sačuvali klice. Tako izrezan krumpir ja ne močim u prestige (ima aktivnu tvar imidakloprid koja je perzistentna i dugo ostaje u tlu) nego u EM otopinu, to su bakterije koje se fiksiraju na gomolj i štite ga od promrzavanja i bilo koje štetne gljive u tlu.
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
PetullaRZ: jel možeš potvrditi da li je ispravno ono što sam napisao u postu prije tvoga?????? nitko da odgovori.....mene zanima jel to tako.....
 

PetullaRZ

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
852
koliko sam ja skužio.....28/35 je najbolja kalibracija

ako se sjeku, bude manje krumpira, al budu krupniji, te bude osjetljiviji na tom odrezanom.....

prije sadnje zaštititi sa prestige fs 290, u omjeru 100ml na 100kg, ili pročitati uputu, jer ovisi jel ga prskaš ručno prije sadnje, ili imaš postavljeno na sadilici......s tim da se rezani nesmiju prskati.....karenca 42 dana

ja neću rezati, sve ću staviti kako i je......a one krupnije možda prerežem i stavim u jedan red, da probam...........imam 1 reprodukciju i imam original sjeme, neću mješati, sve ću redove označiti, zbog usporedbe.....da vidim što se najbolje pokazalo......

Sve stoji što si tu naveo. Sve ti se svodi na broj stabljika(cima) po površini, što znači da ako sadiš cijeli gomolj tada imaš 4-5 stabljika iz tog sjemenskog gomolja, a svaka stablijka razvija svoje korijenje i stolone(mladi krumpir). Tako ćeš imati veći broj mladog krumpira koji je SITNIJI. Ako želiš krupniji plod onda se sadi rijeđi sklop(60x30cm) i pojačana gnojidba kalijem. Ako pak režeš sjemenski krumpir obrnuta je situacija.
Prestige izbaci jer ako poslije vađenja krumpira sadiš lisnato povrće može toći do fitotoksičnosti zbog imidakloprida koji ostaje dugo u tlu i te kulture ga usvajaju. Postoje drugi načini borbe protiv krumpirove zlatice i bijelih nogu(rhizoctonia solani).
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
a ako poslije krumpira neide povrče, nego neka druga kultura, tipa pšenica, kukuruz, suncokret????? jel onda smeta?????

znači, za mladi NE sjeći,a za kasni sjeći......
 

PetullaRZ

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
852
a ako poslije krumpira neide povrče, nego neka druga kultura, tipa pšenica, kukuruz, suncokret????? jel onda smeta?????

znači, za mladi NE sjeći,a za kasni sjeći......

ja neću rezati, sve ću staviti kako i je......a one krupnije možda prerežem i stavim u jedan red, da probam...........imam 1 reprodukciju i imam original sjeme, neću mješati, sve ću redove označiti, zbog usporedbe.....da vidim što se najbolje pokazalo......

Najbolje je da probaš kako si napisao u prijašnjem postu( ovaj citat), uz istu gnojidbu, pa ćeš dobiti najrelevantnije rezultate probe. Mi režemo sjemenski krumpir za vađenje kao mladi krumpir a za kasni(zimnicu) krumpir nisam upućen da li se sjemenski reže ili ne.
Sva sredstva koja sadrže aktivnu tvar imidakloprid (Boxer, Confidor, Dali, Congo, Gaucho, Prestige) dozvoljena su najviše dva puta na istoj površini u toku godine dana i u toku tih godine dana nesmije se proizvoditi lisnato povrće, ostale kulture smiju i još jedna napomena ako tretiraš gomolj sa presige FS 290 nesmiješ više upotrebljavati imidakloprid folijarno na krumpiru zbog fitotoksičnosti.
 

JOHABI

Aktivni član
Tu od
14 Velj 2011
Poruka
397
Evo ovako,sjemenski krumpir se reže bez obzira za ranu ili kasnu proizvodnju i to gomolji kalibraže iznad 35(i to samo na pola, sa jednakim omjerom klica).Rezanje nije preporućljivo (već sam pisao o tome) zbog rezne rane gdje je velika mogučnost inficiranja iste,međutim to radimo zbog preskupog sjemena.....
Kalibražu 28-35 sadimo cijele gomolje što se pokazalo najbolje.
U Dalmaciji, Istri.....režu na klicu....drugačija zemlja, klima...
Prije oko 10 god.sam poslao prijatelju u Trogir kalibražu 28-35 i objasnio da se taj krumpir ne reže, međutim su ga prije sadnje po instrukcijama kako se nekad radilo(upute je dao djed)nožem okrznuli.Pitam ja djeda zašto, veli da se onda gomolj aktivira, to se mora tako.....


pišem pismo tinta mi se proli, gdje je ona koja mene voli?
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
Evo ovako,sjemenski krumpir se reže bez obzira za ranu ili kasnu proizvodnju i to gomolji kalibraže iznad 35(i to samo na pola, sa jednakim omjerom klica).Rezanje nije preporućljivo (već sam pisao o tome) zbog rezne rane gdje je velika mogučnost inficiranja iste,međutim to radimo zbog preskupog sjemena.....
Kalibražu 28-35 sadimo cijele gomolje što se pokazalo najbolje.
U Dalmaciji, Istri.....režu na klicu....drugačija zemlja, klima...
Prije oko 10 god.sam poslao prijatelju u Trogir kalibražu 28-35 i objasnio da se taj krumpir ne reže, međutim su ga prije sadnje po instrukcijama kako se nekad radilo(upute je dao djed)nožem okrznuli.Pitam ja djeda zašto, veli da se onda gomolj aktivira, to se mora tako.....


pišem pismo tinta mi se proli, gdje je ona koja mene voli?



da, to sam negdje pročitao, da je onda skloniji bolestima........sada je sve jasno, i ovaj tjedan ide u zemlju, ako vrijeme dopusti......
 

JOHABI

Aktivni član
Tu od
14 Velj 2011
Poruka
397
da, to sam negdje pročitao, da je onda skloniji bolestima........sada je sve jasno, i ovaj tjedan ide u zemlju, ako vrijeme dopusti......

Kod mene su uvjeti sadnje odlični i sadi se punom parom već dva tjedna, još ovaj tjedan sadnje i bit će posađeno brdo krumpira.Ivane jel ti zemlja još vlažna ili....,?
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
na jednoj njivi je sada dobro za sadnju, a na drugoj je još vlažno.....al nadam se da će biti dobro za sadnju do kraja slijedećeg tjedna......voda se nemože zadržati, samo se sporije suši zemlja......i na njoj sve dobro uspjeva......
 

JOHABI

Aktivni član
Tu od
14 Velj 2011
Poruka
397
na jednoj njivi je sada dobro za sadnju, a na drugoj je još vlažno.....al nadam se da će biti dobro za sadnju do kraja slijedećeg tjedna......voda se nemože zadržati, samo se sporije suši zemlja......i na njoj sve dobro uspjeva......

Posadi što prije moguće, puno uspjeha !
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Za probu sam kupil 10 kg Victorije iako ne znam niš o toj sorti.
U vrečici sam pronašel 2 gnjila krumpira. Nakak mi se to ne čini normalno za sjemenski krumpir. :(
Evo fotke priložene deklaracije, pa ako netko ima želju, lijepo molim komentar. :mrgreen:

04042011229.jpg


Nažalost ne uspjevam nikak zarotirati sliku.:madmana:
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
i ja sam uzimao original, pa sam birao vrečice, krumpir s njemačkom deklaracijom, nema naše......i u nekima je bilo trulog......meni to nije normalno, jer sjemenski je dosta skup, pa još da kupuješ otpad, nije uredu......
 

JOHABI

Aktivni član
Tu od
14 Velj 2011
Poruka
397
Za probu sam kupil 10 kg Victorije iako ne znam niš o toj sorti.
U vrečici sam pronašel 2 gnjila krumpira. Nakak mi se to ne čini normalno za sjemenski krumpir. :(
Evo fotke priložene deklaracije, pa ako netko ima želju, lijepo molim komentar. :mrgreen:

04042011229.jpg


Nažalost ne uspjevam nikak zarotirati sliku.:madmana:

Eto vidite kamo nas vodi kapitalizam(samo novac), a kvaliteta sve lošija ili šverc-komerc.Kod mene su po selu kupovali sitni krumpir plaćali 2,00kn, ali da mora biti u jutenim vrećama obavezno zašiveno,a etikete se mogu napravit lakoćom. To je najgora varijanta.
Normalno da trulog krumpira nebi smjelo biti u vreći sjemenskog ispravnog deklariranog sa pravilnom agrotehnićkom zaštitom.A oni koji rade sjemenarstvo kod nas za papirologiju da se dobije veća klasa krumpira trpaju novac privatno u đep,a kvaliteta......?
Što se tiće gnjiloće u uvoznom sjemenskom ništa čudno pa šalju oni u lijepu i čistu našu i krumpir zaražen crnom nogom.Isto tako dobili smo i nematode i druga sranja......
ivanho aj mi napiši adresu ove firme jer nevidim mjesto, to je domaća meni nepoznata
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Johabi,
nisam prije ni dobro pogledal deklaraciju. Sad vidim da nema adrese firme.
Na netu sam pronašel:

ZAVOD ZA SJEMENARSTVO I RASADNIČARSTVO
Podaci karte ©2011 - Uvjeti uporabe
Adresa:USORSKA 19
31000 Osijek
Telefon:031 / 275200
Fax:031 / 275208
OIB:03905849433
Matični broj:1416316
E-mail:zavod-za-sjemen-rasad@os.htnet.hr
Www:www.zsr.hr
Djelatnost:Zavodi
Zaposlenih:50

Kupljeno u Poljoprivrednoj zadrugi, Krapina.
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
malo stalo pisanje u ovoj temi......pa da nadopunim, da nepadne na dno stranice......

malo frezanja:








sadnja:





 

JOHABI

Aktivni član
Tu od
14 Velj 2011
Poruka
397
Johabi,
nisam prije ni dobro pogledal deklaraciju. Sad vidim da nema adrese firme.
Na netu sam pronašel:

ZAVOD ZA SJEMENARSTVO I RASADNIČARSTVO
Podaci karte ©2011 - Uvjeti uporabe
Adresa:USORSKA 19
31000 Osijek
Telefon:031 / 275200
Fax:031 / 275208
OIB:03905849433
Matični broj:1416316
E-mail:zavod-za-sjemen-rasad@os.htnet.hr
Www:www.zsr.hr
Djelatnost:Zavodi
Zaposlenih:50

Kupljeno u Poljoprivrednoj zadrugi, Krapina.
E neznam ništa o ovoj firmi (možda netko i zna),jer nisam prijašnjih godina u trgovinama sretao njihov sjemenski krumpir.
 

JOHABI

Aktivni član
Tu od
14 Velj 2011
Poruka
397
malo stalo pisanje u ovoj temi......pa da nadopunim, da nepadne na dno stranice......

malo frezanja:








sadnja:





Prijatelju jako su ti ravni slogovi za pohvalu,ali mi se ćini da nisi možda ujutro drmnuo dvije tri rakijice pa zbog toga.Mala šala,sorry!
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
Prijatelju jako su ti ravni slogovi za pohvalu,ali mi se ćini da nisi možda ujutro drmnuo dvije tri rakijice pa zbog toga.Mala šala,sorry!

Johabi na godinu ga zovem da i kod mene tera traktor moji slogovi su kao i vaše ceste vijugavi.
 

JOHABI

Aktivni član
Tu od
14 Velj 2011
Poruka
397
Johabi na godinu ga zovem da i kod mene tera traktor moji slogovi su kao i vaše ceste vijugavi.

Siki trebalo bi pitat čovjeka ako radi usluge sadnje krumpira,diljem lijepe naše, pa da ga preporučimo forumašima,jer je šteta da sadi samo za sebe , ovako ravni redovi se neviđaju često.
A što se tiče naše vijugave ceste, pa mi u Međimurju imamo vinsku cestu,ha,ha,ha......!
 

Najnoviji postovi

Na vrh